Як купують в Україні водійські права і як усунути такі корупційні схеми

  1. Каса - $ 17500000
  2. Зміни в МВС, уже втілили ...
  3. ... і які, ще належить втілити
  4. Як запобігти «домовленості»?

Статистика свідчить, що за неповний 2017 на дорогах України сталося 146 000 дорожньо-транспортних пригод, в яких загинуло більше трьох тисяч чоловік і більше 31 000 були травміровани.Трагіческіе наслідки ДТП часто є причиною незнання водіями правил дорожнього руху та надання першої медичної допомоги. Тому що права легко просто купити.

«Коли я вчилася в автошколі, то в нашій групі було 30 осіб. З початку тільки все говорили: якщо хочеш здати іспити, то повинен здати гроші інструкторові. А в кінці навчання один з одногрупників назвав «запорука успіху»: все, хто відчував себе більш-менш упевнено з теорії і водінню, повинні були здати по $ 120, а ті, хто нічого не вчив, повинні були принести по $ 300 », - згадує Інна К., як кілька років тому вона отримувала водійське посвідчення в Харкові.

«Людина платить те, що у кого-то знайдеться« лівий »бланк і йому видадуть« липові »права»

Жінка зазначає, що матеріал вчила сумлінно, але все ж здала $ 120. Коли група прийшла здавати теоретичний іспит на знання правил дорожнього руху, то учнів заводили в клас по черзі і чітко вказували, за які саме комп'ютери кому сісти. За здачею іспиту спостерігав представник Державтоінспекції. Інна, як і ще одна дівчина, яка здала $ 300, зробили вигляд, що без проблем «наклацали» 20 правильних питань. Насправді програма дала все правильні відповіді за них.

А якби не заплатили?

Смертельна аварія на Сумщині, яка сталася 18 жовтня, потрясла харків'ян і породила багато питань. Нагадаємо, 20-річна Олена Зайцева проїхала на червоне світло на великій швидкості і зіткнулася з Volkswagen Tuareg. Її автомобіль вилетів на тротуар, 5 людей загинули на місці, ще одна постраждала померла в лікарні. Виявилося, що за два роки за кермом Зайцева шість разів порушувала ПДР.

Як купують права в Харкові: «Під'їхати до МРЕВ, запитати Рудого»

«З розмов з одногрупниками я дізналася, що в результаті з 30 чоловік здали теорію лише семеро: п'ять юнаків і нас двоє, дівчат, решта - провалилися, - знизує плечима Інна. - А коли ми прийшли здавати іспит на водіння, то всі п'ятеро хлопців один за одним наробили помилок і ніхто з них практику не здав. Отже, з 30 чоловік з першої спроби отримали права тільки я і моя колега, яка заплатила $ 300 ».

Каса - $ 17500000

Урядово-громадська ініціатива «Разом проти корупції» підрахувала обсяг ринку угод між невпевненими майбутніми водіями, інструкторами та працівниками відповідного напряму МВС. За минулий 2017, згідно з даними звіту Головного сервісного центру МВС, по всій країні було видано 352 840 водійських первинних посвідчень (тобто, з обов'язковим складанням іспитів). Скільки з цих людей вирішували питання через сплату хабарів, таких даних, звичайно, не існує. Наприклад, Інна стверджує, що в їх групі, після першої невдалої спроби здати іспити самостійно, заплатити погодилося десь дві третини учнів.

Розцінки за цю «послугу» від посередників на їх сайтах в минулому році стартували від $ 100 і досягали $ 500 "під ключ" (тобто, заплатив - і навіть не з'являєшся на іспити, а через умовний час тобі приносять бажану «корочку»). Отже, якщо припустити, що хоча б половина людей «підстраховувала» свої знання за допомогою мінімальних $ 100, і розділимо 352 840 на 2, множимо на 100 і з'ясуємо, що тільки за рік в кишенях до етомк «причетних» осіло більше $ 17,5 мільйона ! Хоча це і дуже приблизна, але вражаюча сума, в яку в Україні оцінюється наша з вами безпеку на дорогах.

Зміни в МВС, уже втілили ...

Правда, минулий рік став в цьому сенсі переломним. Працівники Головного сервісного центру МВС спільно з експертами «Разом проти корупції» багато зробили для того, щоб знизити корупційні ризики в системі здачі іспитів на водіння. По всій країні на зміну МРЕВ, де споживачів послуг чекало досить формальне спілкування, вже прийшло 50 прозорих сервісних центрів, в яких українці можуть отримати адміністративні послуги, в тому числі і права, в набагато більш зручних умовах, без корупційних натяків і витрат.

За словами начальника Головного сервісного центру МВС України Владислава Криклій, вже введені антикорупційні запобіжники при складанні теоретичного іспиту ПДР. «Не існує тепер квитків з питаннями, як було раніше. Коли людина сідає за комп ьютер, то він автоматично формує унікальний перелік питань. Всього існує перелік з 2000 питань, але, наприклад, під категорію «В» підпадає тільки 700 з них. Отже, з цих 700 питань 20 питань будуть визначені для людини випадковим шляхом. До складання теорії ми ще додамо процес відеофіксації, встановимо камери безпосередньо в панелях комп'ютерів, які в різний час, протягом здачі іспитів, повинні зробити три знімки, щоб зафіксувати, що це саме ця людина і що йому ніхто не допомагав », - пояснює Криклій .

... і які, ще належить втілити

При цьому керівник Головного сервісного центру МВС визнає, що навіть так не у всіх переобладнаних сервісних центрах корупція зникла остаточно. У деяких випадках є потреба вжити кардинальних заходів. «Якщо взяти територіальний київський сервісний центр, який знаходиться на вулиці Туполєва, то ми вважаємо, що єдиним способом подолати проблему - перенести його повністю на нову локацію, - каже Владислав Криклій. - Таку, яка не буде оточена представниками сторонніх організацій. Тому що навколо цього центру вже працюють цілі династії, які скупили там приміщення, ділянки і пропонують послуги, починаючи від договорів купівлі-продажу і страховок, до нотаріальних послуг. Спроби воювати з ними призводять до нашого програшу, тому що ми - державна установа, а вони, формально, бізнес. Вже є кілька локацій для переїзду, але поки не буду говорити, щоб не лякати потенційних господарів нових приміщень ».

Але фірми-посередники, які пропонують послуги оформлення водійських посвідчень, поки нікуди не зникли з українського Інтернет-простору. І яка боротьба з ними ведеться, поки ніхто не чув. Однак, ціни - приблизно такі ж, як і раніше: за «юридичний супровід при отриманні посвідчення водія» треба заплатити 12 500 гривень і «з'явитися в МРЕВ тільки один раз - при оформленні посвідчення».

Однак, ціни - приблизно такі ж, як і раніше: за «юридичний супровід при отриманні посвідчення водія» треба заплатити 12 500 гривень і «з'явитися в МРЕВ тільки один раз - при оформленні посвідчення»

«Є схеми, коли вам пропонують права за місяць, за 20 днів. Але в будь-якому випадку сплатить людина то, що у кого-то знайдеться «лівий» бланк і тоді вам видають такі ж «липові» права, які не внесені в систему обліку, - пояснює керівник мережі автошкіл «Сигма» Олександр Демченко. - Підробка якісна, але якщо інспектор на дорозі проб'є вас по планшету в базі, то побачить, що цього посвідчення немає. І тоді у власника будуть проблеми ».

«Наші фахівці досить плідно співпрацювали з Головним сервісним центром МВС в 2017 році, - каже координатор« Разом проти корупції »Оксана Величко. - Зокрема, в сервісних центрах були відключені так званий тестовий або тренувальний режим, який дозволяв учням нібито потренуватися перед здачею іспитів. На практиці ці комп'ютери використовувалися для імітації здачі іспитів: «Головне зроби вигляд, що натискаєш 20 разів, нікому нічого не говори, вставай і виходь з аудиторії», - інструкція перед здачею іспиту, про яку розповіла нам одна з опитаних нами учениць автошколи ». Також, за словами Величко Головний сервісний центр розробив і оприлюднив всі екзаменаційні питання і варіанти відповідей на них. Вперше в цьому брала участь громадськість, що дозволило усунути некоректні запитання і з подвійним змістом.

«Втім, послуга« підстраховки »на жаль, залишається досить популярною в учнів автошкіл. Мій син, який недавно вчився в автошколі, розповідав, що під час одного заняття з інструктором, той встигав зібрати з групи в 10 чоловік 5-6 конвертів від бажаючих отримати гарантію успішної здачі іспитів. Тому корупційний трикутник «учень - інструктор - представник ТСЦ» потрібно розривати. Зокрема, шляхом зміни ситуації, коли представники автошкіл призводять на іспити своїх учнів. Отже, для цього потрібно змінити посадову інструкцію, яка зобов'язує їх це робити », - додає координатор ініціативи« Разом проти корупції ».

За її словами, повинна створюватися щось на зразок електронної черги, яка визначає місце і час складання іспиту учнем і усуває представників автошкіл від супроводу процесу здачі. Також МВС дожно провести серію розслідувань про популярних в Інтернеті послуги «права під ключ».

«Нещодавно наш стажист спілкувався з такими продавцями. Прикро, але до сих пір мають місце випадки, коли за 5500, термін - 3 дні, і ніяких проблем здати іспит без присутності учня взагалі », - розводить руками Оксана Величко.

Прикро, але до сих пір мають місце випадки, коли за 5500, термін - 3 дні, і ніяких проблем здати іспит без присутності учня взагалі », - розводить руками Оксана Величко

Як запобігти «домовленості»?

Якщо антикорупційні запобіжники при складанні «теорії» вже впроваджуються, то з практичної частини ще ведеться багато суперечок. В принципі, думки експертів також сходяться на методі відеофіксації. Але що саме повинні знімати камери?

«Треба дуже ретельно обміркувати, як і кого знімати, так як існує закон про захист персональних даних, відповідно до якого громадяни можуть не погодитися з цим з релігійних міркувань або тому що вони публічні особи, - посилається на випадки зі своєї практики Олександр Демченко. - І на законодавчому рівні має бути ретельно відзначено, де будуть зберігатися ці фото або відео, протягом якого терміну, в яких умовах, хто буде мати доступ, і хто буде мати право їх знищувати ».

Власник мережі автошкіл вважає, що найбільш оптимальний варіант - це коли одна камера буде закріплена на грудях інспектора, який буде приймати іспит. Також автошколи повинні встановлювати на своїх машинах по два відеореєстратора.

«Один - зліва від водія, у верхньому кутку, щоб зняла і інструктора, і водія, причому не на пряму знімати особи, а так, щоб визначити, хто сидить - чоловік чи жінка. А другий варто поставити на задньому склі і тоді буде видно, якщо інспектор раптом буде знизу хапатися за кермо. Тому що сьогодні в автошколах працюють такі вправні фахівці, які можуть прекрасно підрулити знизу хоч правою, хоч лівою рукою. Тому цей ракурс - з доступом до керма і педалями інструктора - потрібно знімати обов'язково. Зауважу, що обидва реєстратора повинні писати звук, який потім потрібно буде синхронізувати з моментами помилок. Таким чином з камери інспектора буде видно, що творилося на дорозі. І навіть якщо учень відмовиться від відеофіксації свого обличчя, то від зйомки камери інспектора він не зможе відмовитися. - вважає Олександр Демченко.

Якщо не брати до уваги деякі технічні розбіжності з «кутах» з яких повинен відбуватися процес відеозапису, то в цілому в МВС також схиляються до того, що водіння треба знімати на відео трьома способами, з обов'язковим фіксуванням звуку. Але головна розбіжність поглядів полягає в тому, що, з точки зору Криклій, інструктори автошкіл взагалі повинні бути відсторонені від процесу складання іспитів.

«Коли автошкола навчила учня, отримала за це плату, то на тому її обов'язок виконана, - міркує Владислав Криклій. - Тому наша мета - через зміни в підзаконних актах розірвати цей ланцюжок, щоб реєстрація на здачу іспитів і, власне, процес складання відбувалися без присутності інструкторів. Тобто, людина самостійно, без групи, вибирав, в якому саме сервіс-центрі та коли йому зручно здати іспит. Тому що одна справа, коли інструктор привів в сервіс-центр групу людей, серед яких якась кількість здавало іспити за гроші, і, таким чином, він відразу міг зібрати «касу». Інше - коли люди будуть приходити в різні дні, в різні центри, тому що будуть здавати тільки індивідуально ».

У Головному сервісному центрі МВС розуміють, що це не виключає можливість персональної домовленості. Але, на переконання його керівника, якщо учень прийде вперше до незнайомої людини, то йому буде набагато складніше запропонувати хабар, ніж через знайомого по автошколі інструктора. Але для ще більшого усунення корупційних ризиків працівники МВС планують протягом найближчого року ввести попередній запис на іспит. При цьому очікується, що в цей час будуть працювати три інспектора, і хто саме буде приймати іспит у цього учня, буде розподілений автоматично і, таким чином, ні учень, ні інспектор не зможуть знати, з ким саме вони зараз будуть працювати.

«Статистика свідчить, що за неповний 2017 на дорогах України сталося 146 000 дорожньо-транспортних пригод, в яких загинуло більше трьох тисяч чоловік і більше 31 000 були травміровани.Трагіческіе наслідки ДТП часто є причиною незнання водіями правил дорожнього руху та надання першої медичної допомоги. Автомобілів на душу населення у нас в 2-3 рази менше, ніж в ЄС, а аварій з важкими наслідками - вдвічі більше, - зазначає Олеся Архипська, менеджер проектів ініціативи «Разом проти корупції». - У цьому році ми ще більше планів по цьому напряму: адаптація наших нормативно-правових документів до європейських норм, подальше викорінення корупційних ризиків при здачі теоретичних і практичних іспитів, в тому числі з використанням сучасних технологій.Напрімер, Естонія - одна з країн-лідерів у впровадженні сучасних технологій - має намір замість екзаменатора застосовувати GPS-навігатор.Желающій отримати права повинен слідувати інструкціям GPS-навігатора. Таким чином, людський фактор, одна з головних проблем української корупції, забирається ».

Автор: Олена Медведєва, «Разом проти корупції»; ГЛАВКОМ

А якби не заплатили?
Як запобігти «домовленості»?
Але що саме повинні знімати камери?