- Як доїхати до Виборга
- Автобус в Виборг
- У Виборг на електричці і швидкісному поїзді «Ластівка»
- Екскурсія не виходячи з поїзда
- Як дістатися до Виборзького замку і парку Монрепо
Виборг, якщо ви ще не знаєте, - дивовижний місто. Без перебільшень. Справжнісінький середньовічний з усіма атрибутами - лицарським замком (до речі, єдиним в Росії!), Ринковою площею, ратушею, вузькими вуличками, вежами ... Причому реальними, а не іграшковими, побудованими для туристів. Ми розповімо в цій статті про те, як найзручніше доїхати до Виборга і як зручніше зорієнтуватися в ньому самому.
Як доїхати до Виборга
Крім особистого транспорту, в Виборг можна виїхати на автобусі і електричці.
Автобус в Виборг
Рейсові автобуси відправляються від метро Парнас (автобусний термінал «Парнас»), розташованого в північній частині міста. Розклад і вартість квитків треба уточнювати по телефону: +7 812 677 15 07. На початок 2019 року поїздка в одну сторону коштує від 170 до 260 рублів. Автобуси ходять часто, приблизно кожну годину-два, іноді через кожні сорок хвилин. Перший рейс стартує о 07.40, останній - о 20.00, час у дорозі - від двох до двох з половиною годин.
Автостанцію на Парнасі ви знайдете так: виходьте з метро, повертаєте навскоси наліво, проходьте невелику автостоянку, за нею повертаєте ще раз наліво на 90 градусів і ось вам невеликий сарай, тобто каси.
Час, вказаний у шляху, розрахункове. В реальності подорож може затягнутися на годину-другу через затори, особливо влітку в п'ятницю або в неділю ввечері, в загальному, коли люди їдуть на дачі або повертаються з них. До того ж Виборгськоє напрямок не тільки дачне, але ще і фінське, так що буває перевантажено мандрівниками на особистому автотранспорті.
Крім того, дістатися до Виборга на автобусі можна і з автовокзалу «Північний» (Муріно), який знаходиться прямо на виході зі станції Дев'яткіна. Вам потрібен рейс №810 Петербург - Святогірськ, є чотири відправлення: два вранці і два увечері. Правда, великого сенсу їхати через Муріно немає, через «Парнас» і комфортніше, і швидше, і надійніше.
Увага: з головного автовокзалу Петербурга (), який знаходиться на обвідному каналі, 36, рейсів в Виборг немає.
Більш докладно про автовокзалах Петербурга читайте в цьому матеріалі .
У Виборг на електричці і швидкісному поїзді «Ластівка»
Найоптимальніший спосіб доїхати до Виборга, на наш погляд, залізничний транспорт.
Електрички відправляються з Фінляндського вокзалу (станція метро Площа Леніна). Розклад ви можете побачити нижче:
Увага: поїзд «Алегро» хоч і робить зупинку в Виборзі, але вона швидше технічна, взяти квиток на «Алегро» до Виборга не можна.
З 2 вересня 2015 року запущено швидкісна електричка «Ластівка». Це найшвидший варіант, але не завжди найкомфортніший: в високий сезон у вихідні дні в «Ластівки» набивається повний вагон, тому доводиться їхати стоячи. Так, це важливий нюанс - квитки продаються без конкретного місця. «Звичайні» електрички менш затребувані і тому вільніше.
З 22 жовтня 2018 року «Ластівка» йде з Петербурга в Виборг шість разів на робочий день (і стільки ж раз повертається назад) з ранку до вечора, у вихідні та свята - сім разів. Час в дорозі - всього 1 годину 15 хвилин. Вартість поїздки в 2019 році - 342 рубля в одну сторону. Крім того, залишилися і звичайні, «повільні», електрички, не набагато, до слова, дешевше (303 руб.), Йдуть вони в більшості своєму 2-му години 12-16 хвилин.
Ми б порекомендували ось такий розклад для вихідного дня, якщо ви плануєте в Виборг одноденна подорож з метою подивитися основні визначні пам'ятки або просто прогулятися по його затишним брукованих вуличках:
- о 09.30 ви відправляєтеся з Фінляндського вокзалу на «Ластівці», яка прибуває в Виборг в 11.45; або на звичайній електричці в 09.35 і прибуваєте в Виборг 11.51;
- в 20.44 їдете з вокзалу Виборга на «Ластівці» і прибуваєте в СПб в 21.59; або в 20.53 і повертаєтеся в Петербург в 23.08 на звичайній електричці.
У будні дні розклад виглядає приблизно так само, але з легким зрушенням за часом.
Важливо: у вихідний \ святковий погожий день приходите на Фінляндський вокзал за півгодини до відправлення поїзда. Справа в тому, що до автоматів з продажу квитків і до кас, особливо в весняно-літньо-осінній період, шикуються черги з дачників, туристів і любителів Виборга (а їх багато), так що цілком реально і спізнитися на свій рейс.
Вартість квитка на «Ластівку» в 2019 році - 342 рубля. Цінник завжди можна уточнити на сайті оператора приміського руху - Північно-Західної приміської пасажирської компанії.
Екскурсія не виходячи з поїзда
У літній період (з травня по вересень) за окремими свята і вихідні в складі «Ластівки» курсує «Туристичний вагон». Тим, хто купив квиток в нього, по шляху розповідають екскурсію про місця, через які проїжджає електричка, і про сам Виборзі. А місця тут ох які «насичені».
Станція Питома знаменита своїм найбільшим в Петербурзі блошиних ринком , Візит на який можна прирівнювати до відвідування експозиції радянського побуту і навіть музею Великої Вітчизняної війни.
У Розливі, в сараї і курені, ховався від Тимчасового уряду Володимир Ленін і навіть якось примудрявся керувати підготовкою до Жовтневого перевороту.
Зеленогорськ, де поїзд робить зупинку, - місце народження радянського актора Георгія Віцина, одного з героїв популярної кіношної трійки «Боягуз, Бовдур, Бувалий». Детальніше про це містечко читайте тут .
Ну а весь Карельський перешийок - колишня територія Фінляндії і місце активних боїв Білій війни і оборонних ліній Маннергейма і ОТ.
Для того, щоб потрапити в «Туристичний вагон», в касах №4 та №5 Фінляндського вокзалу разом з квитком на поїзд купити також квиток на екскурсію, він коштує 99 рублів. Або ви можете купити цей квиток уже прямо в поїзді, але майте на увазі, що кількість вільних місць у ньому обмежена.
В самому кінці поїздки серед «туристів» проводиться вікторина, щоб виявити найбільш уважних і нагородити їх сувенірами.
Як дістатися до Виборзького замку і парку Монрепо
Стандартний маршрут прогулянки по Виборг передбачає прогулянку від вокзалу (автовокзалу) через Ринкову площу до Виборзького замку, потім в парк Монрепо, потім у зворотному напрямку або рівно тим же маршрутом, або через головну площу. Ми цим шляхом і вирушимо.
Вийшовши з залізничного вокзалу, ви побачите перед собою великий будинок (по центру) та дві вулиці, що огинають його зліва і справа. Вам потрібна права вулиця, Ленінградський проспект.
Якщо ви вийшли з автобуса на автовокзалі, то побачите іншу будівлю, схоже на господарську споруду. Вам просто потрібно його обійти.
Пройшовши трохи по Ленінградському проспекту, ви побачите автозаправку компанії Neste.
На заправці можна заправитися - не бензин, звичайно, а чаєм-кавою, тістечками та бутербродами, взяти з собою напої та інші «витратні матеріали».
Відразу позаду заправки, метрах буквально в 50, розташовується набережна затоки Салакка-Лахті. Ось уздовж неї вам і треба весь час йти у напрямку від вокзалу.
По дорозі зліва здасться Ринкова площа з Ратушею.
На площі в вихідні дні влаштовується базар, де можна за невеликі гроші прикупити сувенірів. Наприклад, магніт коштує всього рублів 40. До речі, символом Виборга є буква W, довгий час служила його офіційною печаткою. Ця буква встановлена на привокзальній площі, ви можете, якщо придивіться, побачити її на фотографії вище.
Тут же, на площі, знаходиться і критий ринок, де теж торгують сувенірами, та ще на додачу продуктами і шмотками.
Повернувшись на набережну, продовжуйте рух в колишньому напрямі до замку, вежу якого ви вже, швидше за все, запримітите ще раніше. Обов'язковий пункт програми - підйом на оглядовий майданчик замку.
Ще в фортеці можна постріляти з лука (шість пострілів за 100 рублів) і відвідати різні виставки, наприклад, експозицію підводної археології - подивитися підняті з дня гарматні ядра, самі гармати, оснащення військових кораблів. У місцевих водах, нагадаємо, Петро I мочив шведів (в прямому сенсі) в Гангутском битві.
Коли ви вийшли з замку на міст, повертаєте направо, продовжуючи рух від вокзалу. Тепер ми йдемо в парк-заповідник Монрепо. Через метрів двісті вам зустрінеться пам'ятник генерал-адміралу Федору Матвійовичу Апраксину.
Подивіться на будівлю на задньому плані. Обійдіть його по правій стороні і потрапите на стежку, яка веде через симпатичні арки.
Виходьте прямо ось до цього перехрестя:
Вам далі вниз по цій дорозі, вона через хвилин десять виведе вас до Монрепо.
Особливості місцевості: якщо ви на цьому перехресті звернете наліво, то через невелику відстань вийдете до гіпермаркету «Карусель», де можна запастися всім необхідним для пікніка. Від Монрепо прямо до вокзалу йде автобус номер 6, а таксі, яке чергує тут же, варто поки всього 100 рублів.
Розклад по часу виглядає наступним чином: пройти пішки від вокзалу по набережній до замку з 25-хвилинним зависанням на Ринковій площі займає 40-50 хвилин. На замок треба відвести 1,5 - 2 години, багато що залежить від того, скільки народу буде на оглядовому майданчику. Якщо без виставок і стрільби з лука, то можна і за 40 хвилин вкластися, на самому майданчику більше 20 хвилин робити особливо нічого. До Монрепо від замка крокувати ще десь 20-30 хвилин. Час ми порахували з запасом, припустивши, що швидким кроком ви йти не плануєте.
Дорога назад від Монрепо лежить через замок, тобто ви йдете рівно тим же маршрутом, яким прийшли, а ось після замку, коли ви зійшли з моста на землю, можливі варіанти.
Подивіться на цю фотографію з пам'ятником засновнику Виборзького замку Торгільс Кнутссона.
Ви можете піти від нього вліво, по набережній, і повернутися до вокзалу по тій же дорозі, по якій прийшли. А можете обійти його справа і, крокуючи по вулиці Фортечна, через мережу маленьких мощених бруківкою вуличок і провулків вийти на головну площу - Червону площу, яка служить торговельним і культурним центром міста. Тут зібрані відділення банків, операторів стільникового зв'язку та ін. Та ін. Від неї вже і до вокзалу рукою подати. Цей варіант, звичайно, більш кращий, якщо ви не спізнюєтеся на потяг або автобус.
Ще фотографії Виборга дивіться на нашому англомовному проекті:
Корисні посилання: Про Виборзі для туристів,, парк Монрепо -
Замовити тур в Виборг і позбавити себе таким чином від організаційних клопотів можна тут:
Якщо ви хочете просто прогулятися по Виборг, пропонуємо вашій увазі пішу оглядову екскурсію з досвідченими гідом - мешканкою цього старовинного містечка. Детальніше дивіться тут:
Про найпопулярніших екскурсіях по Виборг ми писали в цій статті .
Максим Калиниченко