Як співвласник «Юлмарт» Дмитро Костигін міг сам себе здати Лондонському суду

Який перебуває під домашнім арештом бізнесмен Дмитро Костигін навряд чи має умови для спокійного сну. У Росії його звинувачують в шахрайстві з кредитами Ощадбанку на 1 млрд рублів. За версією medium.com, в Лондонському міжнародному третейському суді (LCIA) зберігається документ, в якому Костигін, на нашу думку, визнає підготовку фіктивного банкрутства компанії. Що, якщо англійці передадуть цей папір російському слідству?

На початку липня в «Юлмарт», одному з найбільших онлайн-ритейлерів в Росії, введена процедура спостереження. Компанія тоне в боргах. Вимоги одного тільки Ощадбанку досягають 2,7 млрд рублів, а крім нього в реєстр кредиторів «Юлмарт» планують увійти майже три десятка компаній. Співвласник і фактичний керівник торгового гіганта Дмитро Костигін тим часом перебуває під слідством за звинуваченням у шахрайстві з кредитними грошима. Але все це лише невелика частина історії краху «Юлмарт», що стала наслідком тривалого конфлікту між акціонерами.

«Наша Версія» докладно писала про взаємні претензії співвласників компанії Дмитра Костигіна (31,6%) і Августа Мейера (29,9%) з одного боку і Михайла Васінкевіча (38,5%) - з іншого. Немає сенсу зараз переказувати цю довгу заплутану історію. Досить сказати тільки, що акціонери вели тяжбу в Лондонському міжнародному третейському суді, який наприкінці липня 2018 року зобов'язав Костигіна і Мейера викупити частку Васінкевіча за 67,16 млн доларів.

Ніхто з них не володіє акціями «Юлмарт» (Ulmart Holding Limited) безпосередньо: Дмитро Костигін контролює свою частку через Koshigi Limited, Август Мейер - через Svoboda Corporation, а Васінкевіч - через Donna Union Foundation. З цієї причини ставити крапку в історії з виходом Васінкевіча з «Юлмарт» поки рано. Третейський суд в липні ухвалив провести операцію протягом 28 днів. Близьке до процесу джерело РБК повідомив тоді, що «компанії Svoboda і Koshigi, які були стороною судового процесу, будуть виконувати вступило в силу рішення Лондонського суду, наскільки у них вистачить фінансових можливостей. Дмитро Костигін і Август Мейер сторонами процесу не були і особистих поручительств по виконанню зобов'язань Koshigi і Svoboda не давали ». Цілком ймовірно, що в найближчі місяці ми побачимо старт довгого розгляду між офшорними компаніями.

Але судова тяжба в Лондоні може бути цікава зовсім з іншого приводу.

Як відомо, російські мільярдери поважають британське правосуддя не в приклад більше, ніж суди на батьківщині.

А тому вони особисто з'являються на засідання в Лондоні і відповідають на всі питання, які їм задають. Так, схоже, вступив і Дмитро Костигін, відповівши на питання британського арбітра 3 жовтня 2017 року.

Питання судді стосувалися, зокрема, відносин Костигіна з підприємцем Олегом Морозовим, які намагалися запустити банкрутство «Юлмарт» в серпні 2017 року. До цього Дмитро Костигін переуступив Морозову право вимоги за позикою в 248 млн рублів, який Костигін сам і надав онлайн-ритейлеру.

За нашими відомостями, діалог в Лондонському міжнародному третейському суді міг виглядати приблизно так (на запитання відповідає Дмитро Костигін).

Питання: - Як ви і пояснили, ви поступилися позику пану Морозову, щоб почати процедуру банкрутства? Щоб можна було почати процедуру банкрутства щодо НАО [ «Юлмарт»]?

Відповідь: - Ні, я зробив це з метою захистити компанію від агресії інших кредиторів, на випадок, якщо вони стануть агресивнішими.

По темі

По темі

6626

Чому наступникам екс-гендиректора ТМК Віктора Гребньова пощастило менше, ніж йому

Питання: - Я запитаю вас так: насправді ви планували передати позику пану Морозову, щоб пан Морозов негайно його зажадав і ви підготувалися почати процедуру банкрутства, так?

Відповідь: - Ну, підготувалися до потенційної ... Прийняли правову позицію для одного з сценаріїв підготуватися до початку процедури захисту компанії від банкрутства і кредиторів.

Під «агресією інших кредиторів», по всій видимості, пан Костигін розуміє законні вимоги банків повернути кредитні гроші. Тобто, по суті, співвласник «Юлмарт» в Лондонському суді міг зізнатися в прагненні провести під своїм контролем процедуру банкрутства компанії, яка на той момент втратила можливість виплачувати багатомільярдні кредити.

Хто знає, що ще міг наговорити Костигін в третейському суді в Лондоні? Стенограма жовтневого допиту Дмитра Костигіна в LCIA могла б пролити світло на справжні мотиви дій менеджменту «Юлмарт», який, по суті, власноруч загнав компанію в боргову яму. За деякими даними, з відповідей Дмитра Костигіна може випливати, що він розглядав сценарій «дешевого» розставання з Михайлом Васінкевічем на тлі неплатоспроможності компанії. Проте, як ми вже сказали, британський арбітр зобов'язав його й Августа Мейера викупити частку Васінкевіча за ринковою ціною.

Цілком ймовірно, що стенограма жовтневого засідання в LCIA зацікавить російські правоохоронні органи. Що означають подібні висловлювання, що не свідчення співвласника і фактичного керівника «Юлмарт», які він дав сам на себе?

Що, якщо англійці передадуть цей папір російському слідству?
Щоб можна було почати процедуру банкрутства щодо НАО [ «Юлмарт»]?
Хто знає, що ще міг наговорити Костигін в третейському суді в Лондоні?
Що означають подібні висловлювання, що не свідчення співвласника і фактичного керівника «Юлмарт», які він дав сам на себе?