- Вчитися з гарантією працевлаштування
- інститут прокуратури
- Медичні ВНЗ
- Стати педагогом у напрямку
- Як знайти роботодавця
- Зверніться до Міністерства освіти
- Що робити, коли знайдений роботодавець
Навчання за цільовим направленням - це завжди безоплатне здобуття вищої освіти з гарантією робочого місця на кілька років після випуску.
Тим абітурієнтам, які хочуть навчатися на бюджетній основі і в подальшому працювати за фахом, отримання такого напрямку є заповітною мрією, путівкою в майбутнє, дорогий до кар'єрних перспектив.
Хто має право видавати цільове спрямування, як надходить до ВНЗ його може отримати, якими можуть бути підстави для відмови у видачі - всі ці питання розглянемо в даній статті.
Вчитися з гарантією працевлаштування
Схема цільового навчання знайома в Росії вже давно. Раніше, за радянських часів, все ВНЗ розподіляли випускників по різних регіонах країни, де новоспечений фахівець повинен був починати свою кар'єру. В даний час обов'язкового розподілу немає, але держава залишається зацікавленим в тому, щоб нестача кадрів восполнялась в країні рівномірно.
На тлі сотень тисяч дипломованих юристів, економістів і менеджерів багатьом абітурієнтам здаються не зовсім престижними такі професії, як ветеринар, еколог, історик - проблема працевлаштування за фахом залишається досить гострою. Багато хто має покликання, але через низькі зарплати не стають педагогами, медиками.
Навчання за цільовими направленнями певною мірою вирішує проблему кадрів: суть його в тому, що за студента оплачує навчання держава або приватне підприємство. Після закінчення навчання молодий спеціаліст зобов'язаний працевлаштуватися в ту організацію, звідки він отримав рекомендацію і протягом 3-5 років в ній працювати.
Якщо випускник відмовиться «відпрацьовувати», він повинен буде повернути всю суму, витрачену на його професійне навчання.
Отримання освіти таким способом можна назвати пільговими, оскільки вступити на бажаний факультет легше - прохідний бал за результатами ЄДІ нижче. У рідкісних випадках (якщо мова йде про популярну спеціальності) вимоги до конкурсантів можуть бути досить жорсткими. Один напрямок видається тільки одній конкретній людині, передавати його іншому абітурієнту не можна, використовувати для надходження в кілька ВНЗ заборонено.
Цільовий прийом передбачає навчання на підставі договорів, складених між представником вищого навчального закладу і:
- федеральним державним органом (наприклад, Генеральною прокуратурою РФ, Головним Управлінням Слідчого Комітету РФ);
- органом державної влади суб'єкта РФ (наприклад, з муніципальним органом суб'єкта РФ про виділення цільових місць для навчання в медичних університетах);
- державним муніципальним закладом (напрям від школи, гімназії в педагогічні університети);
- держкомпанією або підприємством, де в статутному капіталі є частка державних коштів (Роснефть, Газпром);
- комерційним підприємством, яке має в своєму розпорядженні засобами оплатити освіту своїх майбутніх кадрів.
В основному, напрямки отримують від держави: це можуть бути правоохоронні органи (прокуратура), медичні установи, навчальні заклади, які розраховують на інтерес до них молодих викладачів-випускників та ін. Великі підприємства також можуть оплачувати навчання студентів. Порядок отримання можливості навчатися за рахунок державної чи іншої організації в кожному конкретному випадку різний, оскільки загальні положення коригуються з урахуванням профілю обраної спеціальності і правил навчального закладу.
До речі, законодавство про освіту допускає цільовий прийом на навчання і тих, хто закінчив школу не в поточному році, а раніше. Для таких громадян на додаток до списку необхідних документів потрібно подати дані про роботу або навчання за період з моменту отримання середньої освіти до надходження.
інститут прокуратури
В останні двадцять років прокуратура активно використовує набір кадрів за допомогою цільового спрямування. Поповнити ряди прокурорських працівників не так просто - потрібно пройти ряд спеціальних випробувань і відповідати певним вимогам, які пред'являються до держслужбовців. Крім того, робота в правоохоронних органах передбачає стресостійкість, відданість своїй справі, високі моральні принципи і відмінні знання російської мови, історії і т.д. Якщо ви відповідаєте перерахованим критеріям, можна отримати направлення на навчання до ВНЗ від прокуратури.
Для цього потрібно звернутися в прокуратуру області або спеціалізоване відомство (транспортну, природоохоронну) і в строк, зазначений на офіційному сайті (зазвичай до 20 червня 2016 року, в якому планується вступити до інституту), подати заяву про видачу направлення.
Із заявою необхідно подати такі документи:
- атестат (якщо він ще не отримано, то виписку про успішність за перше півріччя);
- свою згоду на роботу в органах прокуратури;
- автобіографію, особовий листок з обліку кадрів;
- копію паспорта (копіюються всі заповнені сторінки);
- характеристику зі школи або ліцею;
- копію військового квитка;
- медичну довідку (форма 086).
Додатково необхідно пройти психологічну діагностику (тестування) на предмет придатності до професії.
Після розгляду документи надсилаються до Головного управління Генеральної Прокуратури РФ, де визначають кількість виділених для навчання місць.
Якщо місць достатньо, письмове напрямок видається у відділі кадрів регіональної прокуратури.
Відмовою для видачі можуть стати різні обставини. Так, наявність судимості у кандидата, а також у близьких родичів не дозволить стати співробітником цього відомства. Крім того, психологічні особливості характеру, виявлені в ході тестування, також можуть стати перешкодою для працевлаштування.
В ході вирішення питання про цільове прийомі буде взято до уваги стан здоров'я майбутнього прокурорського працівника - є список, в якому вказані види хвороб, що виключають можливість працевлаштування в державні органи (наприклад, важкі захворювання нервової системи, інвалідність по зору, онкозахворювання і т.д. ).
Якщо ви пройшли тести і зі здоров'ям у вас все в порядку, вам видадуть направлення, навчання за яким відбувається тільки на факультеті «Інститут Прокуратури» в очній формі. Цей факультет є не у всіх навчальних закладах юридичного ухилу. Таких ВУЗів в країні кілька - в Саратові, в Єкатеринбурзі, Москві, Санкт-Петербурзі. Практика показує, що напрямок дається в найближчий по розташуванню ВНЗ, а також в його філії, які є в багатьох містах.
Навіть при наявності на руках заповітного документа про бюджетний навчанні, відмінні знання під час вступу ніхто не відміняв:
- ЄДІ має бути з високими показниками по історії, російської мови та літератури.
- Середній бал зарахування трохи нижче, ніж для вступників у звичайному порядку, але його теж необхідно подолати. В іншому випадку про зарахування не може бути й мови, навіть якщо ви «цільовиків». Зазвичай середній бал з трьох дисциплін для вступників на цільовій основі дорівнює 230.
- Якщо кілька абітурієнтів набрали однакову кількість балів, то питання про зарахування вирішується на підставі додаткових відомостей:
- наявності золотою (срібною) медалі,
- почесних грамот,
- перемог в олімпіадах і т.д.
Після закінчення навчання випускник, згідно з договором, один з примірників якого зберігається у відділі кадрів, зобов'язаний працевлаштуватися в ту прокуратуру, звідки був направлений. У деяких випадках за погодженням з роботодавцем (в особі Генеральної прокуратури РФ) можна залишитися працювати в іншому регіоні. Якщо склалося так, що з якихось причин випускник не може стати працівником прокуратури чи працював на посаді менше п'яти років, з нього стягується вартість навчання в повному обсязі.
Медичні ВНЗ
Цільова підготовка майбутніх медиків регламентується прийнятими постановами федерального рівня: в кваліфікованих кадрах медичної галузі держава особливо зацікавлена, щорічно на це витрачаються великі суми з бюджету країни.
Для видачі цільових направлень в медичний ВУЗ необхідне прийняття рішення спеціальною комісією муніципального органу регіону. Проводиться ретельний моніторинг ринку праці, робляться висновки про брак фахівців певної категорії в чисельному вираженні.
Далі ця інформація відправляється в Уряд РФ, де формується список цільових місць, які будуть надані в Міністерства освіти регіонів.
Абітурієнт, який бажає отримати цільове направлення на навчання за медичною спеціальністю, має подати державному органу атестат про закінчену середню освіту, а також набрати необхідну кількість «прохідних» балів. Крім того, за цільову підготовку можна пройти навчання тільки тим, хто здобуває вищу безкоштовну освіту вперше.
Важливо знати період, коли приймаються заявки на отримання напрямки - якщо пропустити термін, нова можливість представиться тільки на наступний рік. Інформацію такого роду можна отримати на сайті муніципалітету або безпосередньо в медичному ВНЗ. Так, в 2016 році заявку можна було подавати вже в березні, останній можливий термін подачі припадав на 10 червня.
У навчальному закладі можна дізнатися, які документи потрібно подати, щоб звернення прийняли до розгляду. В основному, це:
- заяву про видачу цільового спрямування - складається за затвердженою формою, бланк можна отримати в Міністерстві освіти, муніципалітеті або ВНЗ;
- ксерокопія паспорта (листи з ПІБ вступника і відміткою про реєстрацію);
- всілякі грамоти, документи, що підтверджують участь в олімпіадах, конкурсах і т.д.
Після отримання заявок формується список, з яких вибираються кращі учні за результатами ЄДІ, вони і будуть зараховані на перший курс.
Стати педагогом у напрямку
Як отримати цільовий напрямок в педагогічний ВНЗ? Безпосередньо в університеті можна дізнатися список тих шкіл і ліцеїв, з якими укладені договори. Після чого з директором обраної школи потрібно пройти співбесіду, довести до його відома бажання працювати саме в цьому закладі. Якщо ваша кандидатура буде схвалена, ви без праці отримаєте напрямок.
Інститути і університети педагогічного профілю досить охоче приймають на навчання тих, хто потім буде гарантовано прийнятий на роботу в школи - адже таким чином вирішується проблема нестачі вчителів. Особливо лояльно ставляться до тих, хто бажає працювати педагогом у віддалених районах, селах, селищах. Таких бажаючих небагато, тому пройти конкурс для них не складає труднощів.
У деяких ВНЗ Москви спеціально створюються місця для цільового набору тільки випускників столиці.
Наприклад, в Московському Педагогічному Університеті виділяються понад 100 місць для закінчили школи міста Москви і Московської області. У цьому закладі вже давно практикується навчання за направленням від окружних управлінь освіти Москви, при цьому абітурієнт може брати участь одночасно і в загальному конкурсі. Після випуску молодий педагог буде працювати в одній зі шкіл округу, від якого він отримав пільгову можливість безкоштовної освіти.
Як знайти роботодавця
Зверніться до ВНЗ
Щоб знайти ту компанію, яка оплатить ваше навчання, потрібно звернутися безпосередньо до ВНЗ, оскільки там можуть бути списки тих підприємств, з якими є договірні відносини за цільовим набору учнів.
- Наприклад, «цільовиків» з навчання в Московському університеті шляхів сполучення можна стати через ВАТ «РЖД», «Московський Метрополітен».
- У РУДН щорічно створюються місця для навчання майбутніх співробітників «Мосенерго», «Гідроспецпроект».
Зверніться до Міністерства освіти
Можна також звернутися через керівництво школи або самому в муніципалітет регіону, де дізнатися, від яких роботодавців надходили заявки на укладення цільового договору. Таку інформацію можуть повідомити і в Міністерстві освіти області, а також безпосередньо в обраному університеті. Займатися вирішенням даного питання потрібно з зими, напередодні року надходження.
Також можна знайти компанію самому - не секрет, що великі підприємства також гостро потребують фахівців, яким готові оплатити навчання.
Що робити, коли знайдений роботодавець
Якщо на вашу заяву відгукнулися і питання вирішилося позитивно, то до приймальної комісії обраного навчального закладу необхідно буде принести тристоронній договір, в якому буду вказані дані вашого майбутнього роботодавця і кількість років, протягом які ви будете зобов'язані відпрацювати. Уважне прочитання договору допоможе уникнути неприємних сюрпризів у вигляді жорстких умов оплати або відпрацювання (наприклад, зустрічалися випадки, де в договорі про цільове направлення від підприємства значились і 10, і 12 років обов'язкової роботи).
Крім того, слід ретельно вивчити пункти договору про права абітурієнта:
- чи буде йому надана соціальна підтримка (стипендія, медичне обслуговування),
- як пропонується вирішити питання про надання житла (чи буде надано гуртожиток).
- Зверніть увагу і на дату явки після закінчення ВНЗ - на практиці зустрічалися випадки, коли в призначену дату випускник через забудькуватість не з'явився в організацію для працевлаштування, що згодом стало причиною для судового спору про стягнення витрат на його освіту.
У договорі повинні бути вказані і поважні причини невиконання випускником зобов'язання про працевлаштування: його інвалідність або інвалідність близьких (одного з батьків, чоловіка, дитини), особливі обставини (ліквідація, банкрутство підприємства і т.д.).