Економічні і юридичні спеціальності - як і раніше найбільш популярні серед вступників до вищих навчальних закладів республіки. Ця інформація прозвучала сьогодні на черговий «прямої лінії» в Громадській приймальні глави регіону.
Майбутнім абітурієнтам розповіли, до чого їм слід готуватися. Фото Кирила Затрутін
Починаючи з 28 травня, країну накриє «основна хвиля» здачі ЄДІ. У світлі наближення іспитів багатьох тих, хто додзвонився цікавило, які можливості відкриває ЄДІ перед абітурієнтами. Ситуацію докладно роз'яснив запрошений головний спеціаліст-експерт Міністерства освіти Комі Михайло Третьяков.
- Результати ЄДІ діють протягом двох років, тобто громадяни, які з об'єктивних причин пропустять нинішню кампанію надходження або не зможуть пройти за конкурсом до обраного вишу, мають повне право на підставі тих самих документів спробувати вступити наступного літа, - нагадав Михайло Третьяков.
ЄДІ треба буде здавати випускникам шкіл, учням ліцеїв, коледжів, технікумів, що освоїли програму середньої повної загальної освіти, а також особам, які мають середню загальну освіту за кордоном. У переліку ЄДІ обов'язковими для всіх є іспити з російської мови та математики. У разі незадовільного результату за основними випробувань, у двієчників є можливість перездати іспити ще раз: з російської мови - 20 червня, а з математики - 21 червня, за підсумками яких випускники отримають або не отримають атестати.
Представник Міносвіти нагадав, що абітурієнти можуть подавати документи не більше ніж до п'яти вищих навчальних закладів за трьома напрямами підготовки, інакше кажучи, спеціальностями. При цьому вступник має право направити заяви одночасно на різні форми навчання, включаючи цільові і платні місця.
- Власникам цільових направлень не варто розслаблятися, оскільки в більшості вузів республіки до початку вступної кампанії встигають сформуватися конкурси навіть серед цільовиків, - попередив Михайло Третьяков.
Схемою легального відходу від ЄДІ цікавилася дев'ятикласниця з Удорського району. Виявилося, поки єдиним варіантом отримання вищої освіти без здачі єдиного держіспиту є надходження після дев'ятого класу в коледж або технікум. Наступною освітньої сходинкою стане вже профільний вуз.
- Можна після дев'ятого класу піти вчитися в педколледж, після закінчення якого при успішній здачі вступних іспитів стати студентом педінституту, - навів приклад Михайло Третьяков.
Багато років прийом випускників дев'ятих класів проводить Сиктивкарський торгово-технологічний технікум, де діють затверджені для всіх подібних навчальних закладів правила вступу. Якщо абітурієнти після дев'ятого класу ставлять за мету отримати професійно-технічну освіту, то в технікум вони приймаються без іспитів. У разі, коли дев'ятикласник вибирає середню професійну освіту, то для надходження йому необхідно надати документи про здачу державної підсумкової атестації. А для випускників 11 класів - результати ЄДІ.
Багато додзвонився цікавилися кількістю бюджетних місць у вузах, а одна абітурієнтка з Удорського району була стривожена чутками про скасування безкоштовної освіти.
- Згідно з Конституцією РФ вищу освіту в нашій країні можна отримати безкоштовно. Бюджетні місця у вузах були, є і будуть - заспокоїв дівчину Михайло Третьяков.
Детальну інформацію по числу бюджетних місць можна буде дізнатися в приймальних комісіях вузів вже з 1 червня. Прийом документів стартує трохи пізніше: в СЛІ - з 15 червня, в СиктГУ - з 20 червня. Кожному приїжджому абітурієнту надається місце в гуртожитку.
Право на вступ поза конкурсом поширюється на дітей-сиріт, дітей-інвалідів, інвалідів I і II групи, громадян у віці до 23 років, що виховуються тільки одним батьком-інвалідом і на молодих людей, які відслужили за контрактом три роки в рядах російської армії.
На жаль, багато сиріт зловживають своїми правами.
- Є випадки, коли випускники інтернатів надходять на пільговій основі, отримують стипендію, завалюють першу сесію, а потім надходять знову і знову, - констатувала уповноважений з прав дитини в Комі Неллі Струтинська.
Виявилося, що в Сиктивкарський вузах багато сиріт нахабно користуються своїми правами, зовсім не турбуючись про навчання.
- Найсумніше те, що вони навіть не ходять на заняття. Так і заявляють, що ми до 23 років будемо продовжувати надходити, отримувати стипендію перші півроку, а там вже подивимося, - навела приклад директор Сиктивкара лісового інституту Валентина Жіделева.
- Сидять в гуртожитках, курять, п'ють, розслабляються. До них в кімнати страшно увійти, - продовжила тему відповідальний секретар Центральної приймальної комісії СиктГУ Ольга Пистіна.
У той же час кожен «вилетів» студент-бюджетник, в тому числі сирота, звільняє місце для студентів, які поступили на комерційній основі. При успішній здачі сесії контрактник може отримати право продовжити навчання безкоштовно.
Практика минулих років показує, що найбільш популярними серед вступників залишаються економічні та юридичні спеціальності. Також зберігається високий конкурс на будівельні напрямки і в медичний вуз. А, як уточнила фахівець Управління Комі по зайнятості населення Тетяна Комишева, на ринку праці не вистачає водіїв, електро-газозварників, інженерів, медсестер, вихователів дитячих садків, фармакологів, програмістів, інженерів.