www.kursiv.kz
Вибір майбутньої професії, а відповідно, і вищого навчального закладу є одним з перших важливих рішень у житті людини, тому варто поставитися з усією відповідальністю до пошуку відповідного вузу. На які чинники необхідно звернути увагу при виборі університету, які існують вищі навчальні заклади в Казахстані
За даними Комітету з статистикою мне РК, в 2017-2018 навчальному році в Казахстані навчалося 496,21 тис. Студентів. У порівнянні з попереднім навчальним роком кількість учнів вузах країни збільшилася на 19,14 тис. Осіб або 4%, проте за десять років показник скоротився на 30,8% або 220,84 тис. Осіб. Кількість казахстанських студентів за кордоном, навпаки збільшилася з 32,14 тис. Осіб в 2007 році до 89,66 тис. В 2017 році, свідчать дані UNESCO.
У Казахстані сьогодні функціонує 122 ВНЗ. За останні десять років з тих чи інших причин закрилося 45 установ. Проте, пропозиція на ринку залишається досить великим для щодо скромного населення країни. Як при такій кількості вузів вибрати найбільш прийнятний? Для цього варто звернути увагу на кілька моментів.
По-перше - розташування. Абітурієнту, для початку, варто вирішити, в якому регіоні йому хотілося б навчатися. В силу географічної особливості Казахстану розкид навчальних закладів по країні досить істотний. Так, 40 вищих навчальних закладів або третину всіх вузів країни сконцентровані в Алмати, 10 з них є державними, решта 30 - приватними. 13 вищих навчальних закладів є в Астані, 12 - в Південно-Казахстанській і 9 в Карагандинській областях. В інших регіонах розташовані менш семи вузів в кожній.
Як правило, багато великих вузи мають інфраструктуру для розміщення іногородніх студентів. Тому вибір майбутньої професії є більш пріоритетним завданням в даному випадку. Зробити це потрібно виважено і обдумано, щоб в подальшому не пошкодувати про свій вибір. Деякі школярі заздалегідь знають, ким вони хочуть стати. В цьому випадку покликання визначає майбутню спеціальність абітурієнта. Однак у багатьох випадках майбутній студент не уявляє собі, чим він хоче займатися по життю.
Спеціальність навчання варто підбирати відповідно до вимог ринку на даний момент і перспективам на найближчий час. Варто переконатися, що можна працевлаштуватися за обраною спеціальністю, і вона затребувана на ринку праці.
Сьогодні затребувані професії Казахстану зосереджені в різних сферах - від IT до продажів. Але розвивається ринкова економіка робить ставку на торгівлю, послуги, фінансову діяльність, вказує доцент КазНУ імені аль-Фарабі Назгуль Сирлибаева.
Нинішня молодь - це цифрове покоління, чиє дорослішання нерозривно пов'язане з технологіями. Безсумнівно, в майбутньому будуть затребувані IT фахівці зі знанням англійської та кількох мов програмування, зазначає вчений. Фахівці харчової промисловості, що володіють знаннями в біології і в інженерії, стануть основними виробниками їжі для жителів країн. З кожним роком кількість нових професій все збільшується. Ринок праці змінюється дуже швидко.
«Необхідно прищепити прагнення отримувати нові знання з різних областей відходити від дуже вузької спеціалізації. Світ змінюється настільки стрімко, що завтра будуть потрібні нові вміння та навички. Адже, хто зараз навчається в школі чи у вузі, займуть посади, яких зараз ще не існує. Можливо, що зникнуть професії, пов'язані з одноманітним, монотонним працею і рутинними завданнями, а на їх місці виникнуть нові, більш складні. Вони вимагатимуть від людини більш творчого підходу до вирішення завдань », - каже Назгуль Сирлибаева.
За словами вченого, важливо робити акцент на різнобічному розвитку, на кретівності і стратегічному мисленні, на вмінні адаптуватися до різних умов і успішно працювати в колективі. «Будьте готові вчитися все життя - підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності», - підкреслює викладач.
Визначившись зі спеціальністю можна значно звузити коло вузів. Далі, в залежності від обраної професії варто визначити найкраще навчальний заклад. Тут можна вдатися до зовнішнього оцінювання вищих навчальних закладів. Наприклад, Незалежне агентство акредитації та рейтингу недавно склав національний рейтинг вузів РК 2018 року, де були визначені кращі вузи в залежності від професійної сфери. Рейтинг Наарині базується на оцінці освітніх програм за параметрами: концентрація талановитих студентів, викладачів і дослідників; академічна мобільність студентів і професорсько-викладацького складу; якість підготовки та працевлаштування випускників; високий рівень взаємодії вузу і роботодавців; конкурентоспроможність наукових публікацій викладачів, докторантів і магістрантів.
Так, згідно з цим рейтингом КазНУ ім. аль-Фарабі став першим майже багатьма напрямками підготовки фахівців, включаючи гуманітарні та технічні наука. У напрямку «Мистецтво» кращим став Казнав ім. Т.Жургенова, «музичне мистецтво» краще за всіх викладають в Казахської національної консерваторії ім. Курмангази. За «медицині» першим став ЗКГМУ ім. М. Оспанова, «сільськогосподарських наук» і «ветеринарію» за версією рейтингу найкраще вивчати в Казахському національному аграрному університеті. У напрямку «військова справа і безпека» першим став ЄНУ ім. Л.Н.Гумилева, по «обчислювальної техніки» - Академія Кайнар.
В свою чергу, Незалежне казахстанське агентство по забезпеченню якості в освіті склало свій рейтинг, де визначені кращі вузи за сферами діяльності і за кожною освітньою програмою. Методологія розрахунку інституційного рейтингу базується на трьох складових: перша складова це оцінка якості академічних ресурсів вузу на яку відводиться 70% від загального числа балів, друга складова - експертна оцінка якості діяльності вищих навчальних закладів (15%) і третя - оцінка діяльності вузів на основі проведення соціологічного опитування роботодавців і державних органів (15%).
Згідно з рейтингом НКАОКО за 2017 року найкращим багатопрофільним вищим навчальним закладом країни визнаний КазНУ ім. аль-Фарабі, Казахстансько-Британський технічний університет став першим серед технічних, а Карагандинський економічний університет Казпотребсоюза серед гуманітарно-економічних вузів. Національний рейтинг медичних вузів очолив Казахський національний медичний університет імені С.Д. Асфендіярова, кращим педагогічним вузом визнаний Казахський державний жіночий педагогічний університет. У складі рейтингу вузів мистецтва лише один вуз - Казахський національний університет мистецтв.
Якщо попередні рейтинги ґрунтуються на контенті і досягнення вузу, викладачів і студентів, рейтинг, складений НПП РК «Атамекент »Більше сфокусований на можливостях випускників та оцінці вузів з боку роботодавців. Організація провела оцінку освітньої програми за фахом «Інформаційні системи» за різними параметрами. Лідерами цього рейтингу стали КБТУ, Міжнародний університет інформаційних технологій і Східно-Казахстанський державний технічний університет імені Д. Серікбаева.
Рейтинг наочно показує, що рівень доходу випускників різних вузів за однією спеціальністю може ранжуватися значно. Так, найбільша медіанна зарплата зафіксована у випускників КБТУ і Казахстансько-Німецького університету. Трохи менший бал за цим параметром отримав Університет «Туран», Казахський університет Технологій та Бізнесу і Центрально-Казахстанська академія.
За часткою працевлаштованих випускників по рейтингу НПП РК «Атамекент» лідирують Казахська академія транспорту і комунікацій ім. М. Тинишпаева, Західно-Казахстанський державний університет імені М. Утемісова і КБТУ. У виборі вузу важлива роль вузу в працевлаштуванні випускника. Обов'язково варто звернути увагу, чи допомагає університет або академія в просуванні своїх випускників, проходження виробничої практики і т.д.
Найбільш престижні вузи Казахстану, на думку роботодавців і фахівців області, згідно вищевикладеному рейтингу стали КБТУ, Атирауська університет нафти і газу, Університет імені Сулеймана Деміреля, Університет Наргосп і Міжнародний університет інформаційних технологій.
Системи вищої освіти багатьох країн, все частіше відзначають, що для підтримки своєї міжнародної репутації в новій конкурентному середовищі потрібна велика гнучкість, націленість на генерацію університетами нових знань, сприйнятливість до інновацій і здатність їх відтворювати, каже Назгуль Сирлибаева. В системі вищої освіти Казахстану з кожним роком зростає внутрішня конкуренція серед вищих навчальних закладів та ВНЗ країни можуть конкурувати з іноземними, вважає вчений.
За результатами незалежної оцінки, проведеної агентством QS в 2018 році КазНУ став першим вузом Казахстану і єдиним в Центрально-Азіатському регіоні, який отримав «Чотири зірки» переваги в міжнародному рейтингу «QS Stars Development Road map». У світовому рейтингу ВНЗ зайняв 236 місце. Всього до рейтингу QS увійшли 8 казахстанських вузів.
Фінансова складова є однією з основних чинників при виборі вузу. Як правило, навчання в великих містах коштує дорожче, отримати диплом в регіонах набагато дешевше - різниця між мінімальною і максимальною вартістю навчання у вузах Казахстану досягає 14 раз (серед 70 вишіх навчальних закладів рейтингованих Kursiv Research).
Найдорожчим вузом в Казахстані на сьогодні залишається КІМЕП, ціна одного кредиту в новому навчальному році в інституті складе 71 900 тенге за всіма спеціальностями, в середньому за один рік студент освоює 30 кредитів, в результаті вартість навчання в вузі обійдеться трохи більше 2 млн тенге. У КБТУ один рік навчання коштує від 1,45 млн до 2 млн тенге в рік в залежності від спеціальності, для отримання двудіпломного освіти потрібно буде оплачувати додатково здачу міжнародних іспитів. Трійку найдорожчих вузів замикає Алмати менеджмент університет, тут річне навчання коштує від 700 тис. Тенге, навчання англійською мовою за різними спеціальностями обійдеться до 1,5 млн тенге в рік.
У міжнародному університеті інформаційних технологій навчання коштує близько 900 тис. Тенге в рік, в Казахстансько-німецькому університеті 1 курс за всіма спеціальностями обійдеться в 850 тис. Тенге. У КазНУ ім. аль-Фарабі навчання ранжируется від 619,5 тис. тенге до 1,07 млн тенге в рік. Продовжує рейтинг Університет імені Сулеймана Деміреля, де в 2017/2018 навчальному році навчання коштувало від 400 тис. Тенге до 1,25 млн тенге, в Казахському національному медичному університеті ім. С.Д. Асфендіярова за один 1 курс навчання необхідно викласти від 770,1 тис. До 847 тис. Тенге (дані за минулий рік). Десятку найдорожчих вузів країни замикає Казахська національна академія мистецтв ім. Т. Жургенова, на різних спеціальностях вартість навчання тут складе від 600 тис. До 1 млн тенге.
Майже 30% всіх учнів в вузах Казахстану студентів здобувають освіту за рахунок державного освітнього гранту. У 2018-2019 навчальному році планується виділити додатково ще 20 тис. Грантів до 53 тис., Що виділяються щорічно. Таке доручення озвучив президент Нурсултан Назарбаєв в рамках «П'яти президентських ініціатив» на спільному засіданні палат Парламенту.
Абітурієнтам, які бажають спробувати щастя в республіканському конкурсі з присудження освітніх грантів, варто звернути увагу на статистику минулих років з котрі вступили на грант в розрізі вищих навчальних закладів і спеціальностей. В 2017 році першу трійку вузів країни за кількістю абітурієнтів, які вступили за держзамовленням, представили найбільші багатопрофільні вузи Казахстану. Традиційно лідирує по котрі вступили на грант Казахський національний університет ім. аль-Фарабі - 3 886 студентів бакалаврату. 2 614 абітурієнтів - володарів державного освітнього замовлення вибрали своєю альма-матер Євразійський національний університет ім. Л. Н. Гумільова. Трійку замикає один з найбільших вузів країни - Південно-Казахстанський державний університет ім. М. Ауезова, де в минулому році надійшло 1 461 грантніков.
Одним з критеріїв при виборі вузу є форма власності навчального закладу. Є багато суперечок, який вуз краще: приватний чи державний? Традиційно вважається, що при виборі вищого навчального закладу потрібно віддавати перевагу виключно державним ВНЗ. Це з одного боку виправдано, адже державний вуз часто має гарантоване фінансування і пріоритетний доступ до держзамовлення, а ризики припинення діяльності зведені до нуля. З іншого боку, в деяких приватних вузах, що пропонують якісну освіту, програми навчання часто більш передові, ніж в державних. Приватні вузи більш гнучкі і швидше адаптуються до вимог ринку. Кадровий склад приватного вузу так само може бути більш передовим.
За роки незалежності, незважаючи на періодичну розчищення з боку регулятора, приватні вузи в кількісному плані не тільки зрівнялися, а й значно перевершили державні. Сьогодні 75 з 122 вузів є приватними. Сьогодні ведеться робота над поетапному розширенні академічної та управлінської самостійності державних вузів в рамках Державної програми розвитку освіти і науки Республіки Казахстан на 2016-2019 роки. Передбачається, що вищі навчальні заклади повинні стати великими фінансово самостійними об'єднаннями у формі некомерційного акціонерного товариства.
👁 681
Сподобався пост? Розкажи про це своїм друзям!
Як при такій кількості вузів вибрати найбільш прийнятний?Є багато суперечок, який вуз краще: приватний чи державний?