Щороку випускники вузів намагаються влаштуватися за своїм профілем, але не всім посміхається удача з першого разу. Кількість вакантних місць не відповідає кількості випускаються фахівців, вважає проректор з навчальної роботи Інституту міжнародних економічних зв'язків (ІМЕС) Юлія Богомолова. Вона розповіла FoxTime, про проблеми з якими можуть зіткнутися студенти.
- Чим унікальний ваш ВНЗ?
Високі стандарти Академії зовнішньої торгівлі, задані понад двадцять років тому, і сьогодні гарантують якість освіти, яке забезпечується висококваліфікованим викладацьким складом: понад 80% штатних викладачів - кандидати та доктори наук. Регулярно залучаються топ-менеджери і власники бізнесу для майстер-класів. Забезпечуємо поглибленим вивченням іноземної мови: після закінчення ВНЗ - рівень Upper-Intermediate. У той же час ІМЕС продовжує залишатися невеликим ВНЗ, уважним і доброзичливим до студентів та викладачів. Наші випускники кажуть, що вони ніде не зустрічали такої теплої, домашньої атмосфери.
ІМЕС є вузько профільним ВНЗ - у нас реалізуються тільки дві професійні освітні програми, обидві рівня бакалаврату та з міжнародної профілюванням. Це: «Економіка», профіль «Світова економіка» і «Менеджмент», профіль «Міжнародний менеджмент». Тому ми завжди намагалися сконцентруватися на якості, а не на кількості.
- Чи гарантує отримання вищої освіти у вас працевлаштування?
З одного боку - величезна кількість молодих фахівців не може знайти роботу за фахом. З іншого боку - безліч роботодавців не можуть знайти хороших фахівців. Сучасному бізнесу потрібні випускники - вони можуть по-іншому мислити, швидко реагувати на виклики, у них розвинені зовсім інші якості, компетенції та навички, ніж у людей старшого віку. Багато компаній чудово розуміють: якщо вони хочуть розвиватися в конкурентному середовищі, то їм потрібні молоді спеціалісти. Якщо випускник готовий до роботи в реальному секторі, то його з руками відірвуть. Тому завдання нашого ВНЗ забезпечити випускника не тільки знаннями, а й навичками реальної роботи.
Для тих, хто хоче на держслужбу, найпряміший і короткий шлях - через стажування. У нас тісні взаємини з двома міністерствами - Мінекономрозвитку і Міністерством промисловості і торгівлі. Щорічно практику або стажування в міністерствах проходять понад сорок студентів ІМЕС. Багато з них за результатами практики отримують пропозиції про роботу.
Звичайно, ми пишаємося багаторічними партнерськими відносинами з міністерствами, і вважаємо, що вони обумовлені тим, що ми повністю відповідаємо їх найсуворішим вимогам. Це, перш за все, наявність ліцензії та акредитації. Ліцензія на право ведення освітньої діяльності означає, що у ВНЗ створені необхідні умови для навчання.
ІМЕС вже чотири рази успішно проходив процедуру акредитації з боку Міністерства освіти, це означає, що міністерство перевірило і підтвердило якість освітніх програм, починаючи від якості та актуальності навчальних планів, якості навчальних матеріалів, професійного рівня викладацького складу, і закінчуючи рівнем підготовки випускників, в тому числі за допомогою тестування. Всі разом це гарантує такий високий рівень підготовки, наскільки це можливо.
- Яких навичок не вистачає російському випускнику?
Ми обговорюємо це з великими роботодавцями, і часто чуємо, що випускникам не вистачає досвіду командної роботи. Вони індивідуалісти, звикли працювати в поодинці, не вміють слухати, розподіляти ролі в команді, не розуміють, як виявити в своєму середовищі лідера і як самому стати лідером. Бракує навичок самопрезентації, починаючи від співбесіди, і закінчуючи поданням свого проекту. Їм важко дається розуміння корпоративної культури.
- Як саме в вашому вузі формують відсутні навички?
Ми впроваджуємо різні форми групових занять, це вчить колективно вирішувати завдання: навички визначення лідера, розподілу відповідальності, її концентрації, зосередження на кінцевому результаті. Це практичні заняття.
По-друге, у нас є серія лекцій, майстер-класів великих компаній. Більше за інших в цьому зацікавлені великі міжнародні корпорації: не забудемо, що у нашого ВНЗ міжнародний профіль. Лекції та майстер-класи можуть бути побудовані як огляди того, що відбувається на певному ринку, у вузькому сегменті економіки, а можуть стосуватися прикладних питань, наприклад, проблем, з якими можуть зіткнутися випускники при працевлаштуванні. Запит, який пред'являє ринок до молодих спеціалістів, наші студенти чують з вуст роботодавця, вони відразу націлені на найбільш затребувані компетенції.
- Ви сказали, що у вашого ВНЗ міжнародний профіль, поясніть, що це значить?
Наші освітні програми отримали міжнародне визнання найбільшого в світі професійного об'єднання фахівців в області фінансів, фінансового менеджменту, аналізу та аудиту - Інституту фінансових аналітиків (IFA). Процедура визнання тривала майже півроку, передбачала ретельний аналіз фахівцями IFA наших освітніх програм, аналіз структури і змісту окремих модулів, дисциплін, професійних компетенцій, одержуваних випускниками, умов організації освітнього процесу тощо В результаті Інститут отримав сертифікати про акредитацію програми «Економіка» і програми «Менеджмент», а наші випускники - право на міжнародний диплом, який видається лондонській штаб-квартирою IFA без додаткових іспитів.
Крім того, якщо випускник збирається працювати за кордоном, ми надаємо йому можливість отримати європейську додаток до диплому - «supplement». Це, по суті, переклад основного диплома на англійську мову, акцептований в країнах Європи, де вказані всі предмети, модулі та оцінки в європейській системі залікових одиниць. Цей документ визнається в міжнародних компаніях і при продовженні навчання за кордоном.
Ще у нас реалізується спільна програма з американським коледжем Туроа. Навчання йде паралельно в двох навчальних закладах. Випускники також отримують два дипломи. Програма коледжу Туроа реалізується на англійській мові. Всі викладачі - американці.
- Як до вас вчинити? Багато хто скаржиться, що система ЗНО заважає вступу до ВНЗ талановитої молоді, яка з якоїсь причини «зрізалася» в школі. Мовляв, старі добрі іспити у вищих навчальних були краще.
Дійсно, така думка має під собою певні підстави. Дуже часто до нас приходять абітурієнти, які несподівано зіткнулися на ЄДІ з труднощами: пробники писали дуже добре, а на ЄДІ провал. Причини можуть бути різні: неякісна організація проведення ЄДІ, надмірна нервово-емоційне навантаження, суттєве оновлення банку завдань, до яких просто не готувалися, і в результаті на ЄДІ низький бал, або навіть не пройдений мінімальний поріг по якомусь предмету.
Причому такими лідерами «антирейтингу» щороку бувають різні предмети: в позаминулому році це був іноземну мову, в минулому - математика. Тому ми прийняли рішення не встановлювати підвищених прохідних балів ЄДІ - наші мінімальні бали збігаються з балами, встановленими Рособрнадзора. Ми запрошуємо подавати документи всіх, а рекомендованих до зарахування виявляємо в результаті конкурсного відбору за сумою трьох результатів ЄДІ.
Але навіть якщо абітурієнт не здав ЄДІ з якогось предмету, ми вважаємо, що йому все одно потрібно дати шанс на отримання освіти. По-перше, він може стати слухачем нашої професійно-орієнтаційної програми. Навчання триває рік. За цей час навчається може точно визначитися з майбутньою спеціальністю, отримати набір знань, навичок, компетенцій, який дозволять претендувати на скорочену програму навчання в нашому вузі, а також повторно здати ЄДІ і вже гарантовано потрапити до нас.
По-друге, можна прийти до нас в коледж, адже випускники коледжу ЄДІ не здають. Заняття проходять в стінах Інституту силами тих же викладачів. Учні після закінчення коледжу отримують диплом про середню професійну освіту і можливість в прискорені терміни отримати диплом про вищу освіту. Нагадаю, що після закінчення коледжу навчання у ВНЗ триває три роки.
По-третє, у нас є міжнародні програми, які пропонують можливість надходження до нас без ЄДІ. Наприклад, ми співпрацюємо з Алма-Атинській академією економіки і статистики.
ШПАРГАЛКА
На що звертати увагу при виборі ВУЗу:
- у ВНЗ повинна бути ліцензія та акредитація. Перевіряючи наявність цих документів, не можна обмежуватися сайтом власне ВНЗ, потрібно звернутися і до незалежних джерел. Найповніша інформація міститься на сайті «Карта ВНЗ», який адмініструється Рособрнадзора;
- читайте відгуки, і не тільки на сайті самого ВНЗ. Компліментарні відгуки, написані самим ВНЗ, як правило, легко відрізнити від справжніх. Якщо скарг дійсно багато, варто задуматися, немає диму без вогню.
Рекламний матеріал
Текст / Ракіткіна Олена FoxTime.ru
Фото / ІМЕС
Чим унікальний ваш ВНЗ?Чи гарантує отримання вищої освіти у вас працевлаштування?
Яких навичок не вистачає російському випускнику?
Як саме в вашому вузі формують відсутні навички?
Ви сказали, що у вашого ВНЗ міжнародний профіль, поясніть, що це значить?
Як до вас вчинити?