- Навіщо вчитися далі і вступати до вузу?
- Вибираємо вуз після коледжу (технікуму, училища)
- Чи здавати ЄДІ
- Скорочені програми для вступників до ВНЗ після коледжу
- Відмінності від вчорашніх школярів
Навіщо вчитися далі і вступати до вузу?
Для того, хто захоче присвятити навчанню більше часу, ніж відводиться на неї середньою професійною освітою, пересісти на університетську студентську лаву, вступивши до вузу - цілком реально. Власне прагнення вчитися вже само по собі є серйозною причиною продовжувати це робити! До того ж складність технологічних процесів навколо нас постійно зростає, і потрібно осмислювати їх на все більш високому рівні.
Якщо узагальнено порівнювати мінуси середньої та вищої професійної освіти стосовно трудової діяльності, то «простий роботяга» ризикує на роботі сильно втомлюватися, а «білий комірець» - сильно нервувати. Так ось, людина з обома утвореннями швидше буде і менше втомлюватися, і менше нервувати. Для ідеальної кар'єри добре б і вивчитися ідеально. В роботі випускник технікуму спочатку часто випереджає випускника університету, але потім вони все ж міняються місцями на кар'єрних сходах, коли другий набере необхідний трудовий досвід. Тому коледж сприймається в суспільстві не тільки як самоцінне навчальний заклад, а й як добре організована підготовка до вступу до вузу.
Вибираємо вуз після коледжу (технікуму, училища)
Старшокурсник коледжу (технікуму, училища) може вибирати вуз абсолютно вільно. Однак він має право також і ознайомитися з рекомендаціями свого навчального закладу з цього приводу. Ваші педагоги, як правило, в курсі, до яких вузів зазвичай надходять зі спеціальностями, яким навчають в установі середньої професійної освіти, і більш того - з якими вузами, ймовірно, вже підписані договори про співпрацю. В рамках таких договорів ваш навчальний заклад може, наприклад, направити цілу групу учнів на день відкритих дверей вузу - хоча б просто для того, щоб дати їм повнішу картину спеціальностей і освіти в їх галузі.
Чи здавати ЄДІ
Набір документів, що подається до приймальної комісії вищого навчального закладу випускником коледжу (технікуму, училища), містить, крім усього іншого, диплом про закінчення ним навчального закладу середньої професійної освіти. А ось чи потрібно свідоцтво про результати ЄДІ?
Думати, що Єдиний державний іспит - іспит тільки для випускників школи, невірно. Цього випробування не уникнуть також і ті, хто вступає до вузу після закінчення коледжу, якщо вони змінюють профіль своєї професійної підготовки. Дізнатися про місце проведення ЄДІ можна в приймальні комісії ВНЗ.
Ті ж, хто вибирає в вузі напрямок, що має пряму спадкоємність по відношенню до спеціальності технікуму, коледжу або училища, єдиний іспит можуть не здавати. Він замінюється вступним випробуванням в тій формі, яку встановить сам вуз (наприклад, традиційним іспитом по квитках, тестуванням або навіть співбесідою; співбесіду часто влаштовують тим, хто закінчує ссузів з відзнакою, але випробування з профільного предмету для конкретного напряму підготовки в основному все- таки здається). Про те, яке саме випробування вам належить, можна дізнатися на сайті вузу. Так чи інакше, має сенс ще під час навчання в ссузів освоїти екзаменаційні предмети так, щоб для вас не було ніяких білих плям в шкільній програмі.
Зараз все більше поширюється практика подачі до приймальних комісій копій, а не оригіналів документів. Однак чим вище шанс, що надходити ви будете за результатами співбесіди, тим імовірніше, що від вас буде потрібно все-таки оригінали документів з попередніми оцінками: відсутність суворих іспитів повинно бути компенсовано документально підтвердженими результатами відмінного навчання.
Скорочені програми для вступників до ВНЗ після коледжу
Навчання в ссузів часом триває досить тривалий час, і тому бажання скоротити подальше навчання цілком природно. Підживлює ідеологією популярної моделі безперервної освіти «школа - коледж - вуз», воно змушує багатьох вірити, що кожен, хто йде продовжувати професійну освіту у ВНЗ, має право на навчання за скороченою програмою. Яке ж буває здивування, коли, вже закінчивши кілька курсів університету, студент виявляє, що скорочена програма йому зовсім не покладалася!
Насправді скорочені програми існують, але, щоб вдалося по ним вчитися, потрібно дотримати ряд умов. Найкраще ще до надходження в ссузів зіставити спеціальності середнього і подальшого вищої освіти, які ви вибираєте. Вони повинні відповідати один одному за профілем (звичайно, ви маєте право продовжити освіту, змінивши напрям підготовки, але тоді ви втрачаєте право на скорочення навчальної програми в вузі). Профільне чи освіту ви отримали, визначає вуз, а не ви самі.
Далі упевніться, що цікавить вас вуз пропонує саме скорочену програму за обраною вами спеціальністю для випускників коледжів (технікумів, училищ). Ця інформація повинна бути на сайті вузу. Якщо її немає, телефонуйте приймальної комісії і перепитуйте, чи дійсно така програма є відкритою в вузі (можливість скоротити період навчання надається не кожним вузом) і що ця пропозиція поширюється і на вашу спеціальність теж.
Але і це ще не все. Подаючи заяву в такий вуз, ви повинні вказати в письмовій формі, що робите саме на скорочену програму - а не те потрапите на звичайну! При цьому цілком може статися так, що надходити ви будете за загальним конкурсом, а вже поступово, опинитеся зарахованим на заповітну програму. Термін навчання за нею часто варіюється в залежності від того, базового або поглибленого рівня середню професійну освіту ви отримали. У другому випадку навчання триває менше. Це важливо ще й тому, що такі студентські місця можуть бути як бюджетними, так і платними.
Ситуація спрощується, якщо ви спочатку робите в коледж при вузі. У самій назві такого коледжу міститься назва вузу, і вся необхідна інформація про продовження освіти буде вам доступна вже в коледжі.
Відмінності від вчорашніх школярів
Випускники училищ, коледжів і технікумів впевнено почувають себе в інститутських та університетських стінах. Ці студенти раніше дорослішають - і раніше можуть відчути себе людьми. Кожна або майже кожна лекція викликає у них в пам'яті відповідний розділ навчальної практики. Вони регулярно запитують викладачів, як можна застосувати розглядається теоретичне положення в роботі, і по-справжньому приймають отримані відповіді до відома. А на практичних заняттях вони не фантазують про реальних трудових умовах, а спокійно спираються на ту інформацію, яку вони про це вже давно мають.
А ось для тих, хто вступив до ВНЗ відразу після школи, багато з того, чого навчають університетських студентів, на жаль, ще довго буде залишатися голослівними заявами.
Навіщо вчитися далі і вступати до вузу?А ось чи потрібно свідоцтво про результати ЄДІ?