- Вища освіта для випускників коледжів
- Форми навчання та їх особливості
- Правила вступу до ВНЗ (університет, інститут або академію)
- Корисні поради для тих, хто зібрався вступати до ВНЗ
Навчання в ССУЗ (середній спеціальний навчальний заклад - коледжі, технікуми або училища) - відмінний спосіб зрозуміти, чи правильно зроблений вибір майбутньої професії. Як може надійти випускник коледжу після його закінчення? Піти працювати за отриманою спеціальністю - найчастіший варіант розвитку подій. Але деякі випускники коледжів замислюються про продовження навчання в університеті або навіть про зміну спеціальності, якщо її вибір був зроблений не зовсім вдало. Вузи пропонують різні програми навчання і перекваліфікації для випускників коледжів, на деякі з них можна вступити без результатів ЄДІ і є високий шанс потрапити на бюджетне місце.
Вища освіта для випускників коледжів
Види навчання і терміни
На базі освіти, отриманого в ССУЗ, можна вибрати наступні види навчання:
Це цікаво: які існують в Москві коледжі після 9 класу ?
Форми навчання та їх особливості
- очна . Ціна на очна освіта найвища (у порівнянні з іншими формами навчання за схожими спеціальностями). Великим плюсом цієї форми навчання є охоплення всіх можливих спеціальностей. Це може стати вирішальним фактором при виборі форми навчання. Наприклад, отримати першу вищу медичну освіту можна тільки очно (без очного мед. Освіти стати лікарем не можна).
- Очно-заочна. Як правило, це форма навчання вечірня або вихідного дня. Частина інформації залишається навчаються на самостійне вивчення. Такий вид навчання можна поєднувати з роботою.
- Заочна. Така форма навчання дозволяє вчитися більшу частину часу вдома. Приїжджати до університету потрібно лише на екзаменаційну сесію. Підходить працюючим випускникам коледжів, які бажають підвищити рівень своєї кваліфікації або тим, хто не готовий переїхати в інше місто на навчання. В середньому навчання триває близько 5-6 років.
- Дистанційна. Можна вчитися прямо з дому. Ця форма навчання вимагає високого рівня самодисципліни. Студент сам визначає, скільки часу витрачати на навчання. Як правило, вимагає менших витрат (чим інші форми навчання) плюс диплом можна отримати в місці проживання. Але ця форма навчання охоплює не всі спеціальності: на пілота вчитися дистанційно можна, а ось отримати вищу освіту за напрямом «Журналістика» при цій формі навчання цілком реально. Після навчання в таких інститутах видаються дипломи держ. зразка, в яких не вказується, що форма навчання була дистанційною.
- Скорочена. Цей вид не встановлено законодавством (визначення «скорочена форма навчання» немає). Але, наприклад, інститут має право зарахувати надійшов студенту вивчені раніше в коледжі дисципліни і додатково до цього дозволити здати відсутні іспити (для ліквідації різниці в навчальній програмі), щоб перевести студента на наступний курс без втрати року. Тому що надходить варто дізнатися, чи можливий такий варіант в обраному вузі. Це допоможе істотно знизити час на навчання.
Правила вступу до ВНЗ (університет, інститут або академію)
Порядок дій під час вступу
- Вибрати вуз (інститут, академію, університет) та форму навчання.
- Після цього дізнатися телефон та адресу приймальної комісії. Уточнити там порядок подачі документів в обраний університет, тому що в різних вузах він може відрізнятися. Наприклад, в МГУ проводяться додаткові конкурси для вступників (твір, співбесіда або творче завдання), понад стандартних вступних випробувань у вигляді іспитів всередині вузу або результатів ЄДІ.
- Дізнатися терміни і місце проведення вступних випробувань. Часто в університетах проводять курси підготовки до вступних іспитів, після проходження яких шанси на вступ стають більш високими.
- Подати документи і написати заяву про вступ (у ньому потрібно буде вказати факультет, спеціальність і бажану форму навчання).
- Пройти вступні випробування.
- Через деякий час після здачі іспитів результат можна буде дізнатися в самому інституті або на його сайті.
- Далі відбувається розподіл надійшли до вузу по групах. Після цього кожній групі призначають кураторів, які координують подальші дії студентів і допомагають освоїтися в вузі.
Необхідні документи для вступу
Стандартний набір документів:
В інституті можуть попросити доповнити цей пакет документів. Тому потрібно уточнити в приймальній комісії, чи достатньо стандартного набору і що потрібно крім нього.
Корисні поради для тих, хто зібрався вступати до ВНЗ
- Деякі коледжі є філіями інститутів. А також у коледжів і технікумів можуть бути укладені договори з університетами. Все це може істотно спростити вступ до вузу: починаючи з подачі документів і закінчуючи переказом в університет прямо під час навчання.
- Терміни дії Всеросійських олімпіад - 4 роки. Переможці та призери мають пільги під час вступу і високі шанси потрапити на бюджет. Дізнатися, чи володіє надходить іншими пільгами можна в Федеральному законі «Про освіту» № 273-ФЗ.
- Пройдені в коледжі дисципліни можуть зарахувати (при збігу напрямків підготовки). Наприклад, їх можуть зарахувати випускнику медучилища, який зібрався вступати в мед. інститут.
- Для працюючих випускників коледжів можлива оплата навчання роботодавцем. А також на роботі можна отримати направлення на навчання або перекваліфікацію.
- Випускники коледжів можуть надійти на бюджет так само, як і випускники шкіл. Вони рівні в своїх правах на отримання безкоштовного першої вищої освіти.
- Якщо є ризик не вступити в обраний університет через високого прохідного бала, то краще подати копії документів і в кілька інших закладів.
- У більшості випадків в інститутах проходять дві хвилі вступних випробувань. Це дозволяє складати іспити на вступ в різні вузи, що особливо актуально для тих, хто не здавав ЄДІ (Результати ЄДІ або їх копії просто прикладаються до пакету документів для вступу).
- Вступати до університету після коледжу можна і в тому випадку, коли диплом ССУЗ отримано кілька років тому.
- Якщо вступник має тільки свідоцтво про присвоєння кваліфікації або розряду за спеціальністю, то поступити без здачі ЄДІ не вийде. Це стосується і мають довідку про незакінчену вищу освіту.
- При повній зміні спеціалізації також доведеться здавати ЄДІ. При інститутах є центри підготовки до ЄДІ. Там можна дізнатися і всю необхідну інформацію про дати та місця проведення єдиного тестування.
Удачі при надходженні!
Як може надійти випускник коледжу після його закінчення?