Для довідки міді-клавіатура - це пристрій, який перетворює певний фізичний процес, будь-то натискання пальцем на клавішу або поворот регулятора, в набір цифрових команд, які можуть передаватися в комп'ютер, синтезатори, апаратні семплери або зовнішні midi-секвенсори.
Вибір міді-клавіатури може бути досить непростим завданням, вирішити яку вам допоможуть деякі критерії відбору, викладені в даній статті.
1. Перш за все, визначитеся з цільовим призначенням потрібної вам міді-клавіатури. Міні-клавіатури, втім, як і синтезатори, можуть відрізнятися розміром клавіш і кількістю октав.
Спостереження показують, що найбільш вигідними є міді-клавіатури з 4-5 октавами і відповідно з 49 і 61 клавішами.
Менші, наприклад 2-х октавні моделі, коштують не менше, але при цьому не дозволяють виконувати більш-менш складні музичні композиції наживо «від і до».
Зате, якщо ви маєте намір використовувати пристрій не для віртуозного музикування, а скажімо для набору нот або створення аранжувань і хочете постійно носити його з собою, тут покупка двухоктавного інструменту буде виправданою.
2. Важливе значення має тип механіки клавіш. У більшості випадків зустрічаються три типи:
- зважена
- напівзважена
- невиважена
Ці типи відрізняються наявністю спеціального обважнення клавіш, яке дозволяє досягти ефекту натуральної механіки фортепіанної клавіатури.
Якісної зваженої емуляцією відрізняються багато великі міді-клавіатури фортепіанного типу з 88 клавішами і, що примітно, часто зустрічаються моделі, що мають справжній молоточковий механізм.
Якщо ви - професійний піаніст, то полнооктавная міді-клавіатура фортепіанного типу буде для вас відмінним вибором.
Деякі, і, як правило, дорогі пристрої вигідно виділяються наявністю спеціальної функції послекасания «aftertouch». Ця функція - реакція на тиск на клавіші вже після її натискання.
Однак існують і відносно недорогі моделі змішаного типу, які мають функцію послекасания і деякими іншими функціями дорогих пристроїв. У більшості випадків це клавіатури, що поєднують в собі піввиваженою механікою і функцію послекасания - за великим рахунком, такі міді-клавіатури - золота середина.
3. Зверніть увагу на наявність або відсутність контролерів Pitch і Modulation Wheel - найбільш важливих контролерів в міді-клавіатурі. Хоч ці регулятори вже давно прижилися в лівій частині міді-клавіатур, зустрічається вони аж ніяк не у всіх моделях.
З метою економії простору ці контролери можуть бути делеговані в кращому випадку маленьким ручкам контролерів в іншому місці на корпусі, в гіршому - відсутні зовсім, що вкрай не бажано.
4. Дуже важливо звернути увагу на тип підключення міді-клавіатури до комп'ютера. Підключення може здійснюватися або через інтерфейс USB, або спеціальним пятіштирьковим кабелем, таким же, яким комутованого аудіо-обладнання в радянські часи.
Тільки попереджаю, щоб ви не намагалися підключати свою клавіатуру пятіштирьковим кабелем від вашого старого програвача / підсилювача / магнітофона, так як кабель для міді-клавіатури, хоч і має ті ж роз'єми, розпаяний інакше.
Якщо у вашому аудіо-інтерфейсі немає пятіштирькового midi-входу, то вам підійде тільки USB-міді-клавіатура, що в іншому теж не погано.
Зараз USB-міді-клавіатури дуже популярні і зручні, тому що не вимагають додаткового живлення і харчуються прямо від USB-інтерфейсу. Також у багатьох сучасних, в тому числі і недорогих міді-клавіатур, є відразу і USB, і пятіштирьковий роз'єм.
5. Наступним важливим фактором, який слід врахувати при виборі міді-клавіатури, є роз'єми для підключення додаткових педалей.
Бюджетні моделі зазвичай мають перепрограмувальні педалі, професійні ж пристрою, як правило, забезпечені декількома роз'ємами для підключення декількох педалей одночасно, за кожною з яких можна закріпити певну функцію: гучність, сустейн, модуляцію і ін.
Все ж бажано, щоб у міді-клавіатури був хоча б один такий роз'єм, куди можна, наприклад, підключити педаль сустейна. По крайней мере, для професійних клавішників, особливо для піаністів, педаль сустейна буде незамінною.
6. Дізнайтеся кількість призначуваних контролерів, кнопок і фейдеров. В інтерфейсі може бути передбачено певне число параметрів, що контролерів, одна частина яких складається з фейдери, друга включає в себе копки, а третя представлена ручками потенціометрів.
Для полегшення роботи зі багатьом музичним ПО за кожним контролером можна зафіксувати управління якоїсь конкретної функцією, наприклад, регулювати в реальному часі параметри віртуальних інструментів і ефектів.
Але зазначу, що не варто прагнути купувати клавіатуру з величезною кількістю контролерів. Як володар такого пристрою з кількома десятками регуляторів і не меншою кількістю кнопок, можу сказати, що велика їх частина на практиці не використовується.
7. І наостанок, обов'язково переконайтеся в наявності драйверів для вашої ОС.
Серед існуючого різноманіття сучасних міді-клавіатур і вимогливі професіонали, і недосвідчені новачки зможуть вибрати саме той варіант, який, по-перше, впишеться в їх бюджет, а, по-друге, дозволить впоратися з тими завданнями, що ставить власник.
Головне, добре розібратися в темі. Успіхів вам!
___________________
Автор: Андрій Скидан
При копіюванні матеріалу посилання на сайт www.master-skills.ru обов'язкова!