Вибір своєї професії і свого шляху в житті завдання непросте, помилка може дорого коштувати. Людина, що вибрала не своє діло, і вчиться абияк і працює без задоволення.
- Що можна порадити майбутнім абітурієнтам, які вибирають спеціальність?
Людмила Абрамова - психолог-практик допомагала нам знайти відповіді на ці питання.
- Дуже добре, якщо випускник давно визначився з вузом і спеціальністю і твердо слід обраної мети. Але, на жаль, такий ідеальний варіант зустрічається рідко. Набагато частіше колишні школярі не знають, ким хочуть стати, надходять до навчального закладу за компанію або за порадою батьків, або ще краще - за принципом, куди візьмуть з набраними балами ...
- Якщо так сталося, і профорієнтація не відбулася - не було супутньої програми в школі, не допомогли тести, то, як мені здається, є сенс не летіти стрімголов після школи в наступне навчальний заклад, а почекати рік - інший.
Я, наприклад, точно знаю, що в Америці це звичайна справа - після школи озирнутися пару років - дозріти для подальшого навчання. Діти після школи влаштовуються на прості роботи, працюють волонтерами , Напрацьовують досвід спілкування в колективі і отримують рекомендації від роботодавців. Попутно читають, вивчають пропозиції університетів, роблять якісь вчинки, помилки, дорослішають. Через якийсь час приходить жага знань. І ось тоді вже людина робить свідомий вибір на користь тієї чи іншої спеціальності.
Хуліо Іглесіас навчався на бакалавра з перервами майже 35 років! Залишав навчання, повертався. Він отримав, в кінці кінців, заповітний диплом. Проте, такий довгий шлях в освіті не завадив йому стати успішним і придбати світову популярність ...
- Випускник хоче вступити на спеціальність, яка йому подобається. Але для цього необхідно здавати ще один, досить складний іспит. А з тими предметами, які вже здані, він зможе вступити гарантовано, хоча і не на таку бажану спеціальність. Чому віддати перевагу?
Якщо людина твердо вирішив піти туди, куди мріє, то здавати чи не здавати предмет - таке питання перед ним просто не встане. Він зробить все, щоб вивчити і здати. Але якщо сумніви в успішному складанні іспиту присутні, то можна піти і більш реальним шляхом, вибрати, так би мовити, синицю в руках ...
Порадити тут, мабуть, нічого не вийде. Ось я скажу - вірте в свою мрію, йдіть за нею не дивлячись ні на що! Але якщо ваші можливості, ваш дух, ваша воля на сьогоднішній день не готові долати певні труднощі, то нічого путнього для себе з моєї поради ви не знайдете у.
Взагалі вибір професії не відбувається раз і назавжди, життя мобільна. Може бути, вам доведеться освоювати потім суміжну спеціальність або ви знайдете роботу на стику існуючого держкордону і тієї, про яку мріяли. Будь-який ваш вибір зараз може бути успішним або не дуже, але тільки з часом ви зрозумієте, що саме вам було необхідно, а що не стало в нагоді зовсім.
- А якщо хочеться і туди і сюди і ще в 2-3 місця відразу? Що допоможе зробити правильний вибір?
Найпростіший спосіб визначитися - це почути себе. Але це одночасно і найскладніший спосіб. У потоці зовнішніх голосів (родичі, друзі, всілякі ЗМІ), дуже важко зосередитися і почути своє «Я». Спробуйте виділити для цього спеціальний час раз в день, посидьте на самоті, в тиші. Переберія варіанти в розумі, задайте собі питання і спробуйте почути відповідь всередині себе.
Як правило, через 5-10 хвилин такого сидіння, вам захочеться встати, вискочити на вулицю, піти по своїх справах ... Але людині, яка не вміє знайти час, щоб почути себе, радити щось марно. Він послухає той голос, який буде голосніше «кричати» на той момент.
- Батьки наполягають на певній професії, роблять максимальних зусиль, щоб полегшити надходження до обраного вузу ... довіри батьківського чуттю або все-таки йти своєю дорогою? А раптом помилка?
Відповідальність за свою долю виробляється якраз у віці 17-18 років. Хоча в цей час ще існує «слабкість» - залежність від батьків (територіальна, фінансова, психологічна). Багато хто боїться взяти на себе відповідальність за свою долю і часто змушені слідувати батьківським наказам.
І батьки, самі того не усвідомлюючи, частенько «захоплюють» в свої руки долю і волю своїх дітей. Вони виходять зі свого досвіду, їм здається, що вони точно знають - як треба жити. Але світ батька, нехай навіть прожив довге життя, це світ ОДНОГО людини. За ним можна не побачити всього величезного світобудови, не помітити всіх його можливостей!
Все-таки я переконана, що потрібно, як би це не було важко, вибирати свою дорогу. І не думати, що цим ви зраджуєте своїх батьків. Подякуйте їм за турботу і поясніть, що у вас, як і у них, є право на помилку, на пошук. Коли займатися пошуком себе як не в молодості?
Взагалі хороший батько повинен бути завжди поруч як підтримуючий, але не втручається в справи і долю дитини чоловік. Обмовлюся - це дуже важко, але в цьому досконалість батька - поважати вибір своїх дітей.
- Що ви скажете про профорієнтаційному тестуванні, наскільки вони допомагають?
Я провела величезну кількість тестів і хочу сказати, що навіть найсерйозніші з них можуть помилятися. Адже людина відповідає на питання, перебуваючи на той момент в певному стані. Чи зміниться стан - зміняться і відповіді.
Можна, звичайно, скажімо, визначити напрямок діяльності - чи подобається більше спілкування з людьми або є схильність до роботи з технікою або цифрами, а може до організації чого-небудь. Але роботу над собою, самостійне усвідомлення своєї індивідуальності ніщо не замінить.
Влаштуйте тест собі самі. Дуже хочете стати лікарем ? Я порадила б спочатку відвідати будь-який лікувальний заклад, посидіти в черзі, поспілкуватися з хворими, з лікарями, з медсестрами. Ви побачите, що крім власне лікування недуг і полегшення болю є ще величезна кількість паперів, які треба заповнювати, є виїзди на будинок. Існують такі тонкощі і нюанси професії, про які ви можете і не здогадуватися. І якщо після всього цього ваше рішення стати лікарем не зміниться, значить, шлях обрано правильно.
- Якщо на 2-3 курсі раптом вирішив змінити професію?
У моїй практиці я часто стикаюся з такою кризою в середині навчання. Молодь зазвичай приймає рішення різко, не подобається - піду. Але спочатку треба вирішити, нема звідки піти, а куди піти. І ось поки немає чіткого рішення на друге питання, краще не вживати ніяких дій. Вольовим рішенням змусити себе продовжувати поки робити те, що робив - вчитися. Ось коли все усвідомлюється чітко і вишикується в логічну ланцюжок, можна і змінити вуз або спеціальність. Можна просто взяти тайм-аут, озирнутися і прийняти рішення. Такі періоди роздуми, внутрішньої зосередженості необхідні кожній людині.
Буває, що рішення прийнято і насправді треба піти. Тут доведеться пережити весь криза догляду, і в першу чергу, нерозуміння батьків. На перший план виходять, звичайно, витрачені зусилля по надходженню, гроші, нерви. Але подумайте, адже ви все одно отримали якісь знання, якийсь досвід - хіба це не варто певних зусиль і коштів? Можна сказати, що ви заплатили за те, щоб зрозуміти, що вам НЕ ТРЕБА.
Едісон, винаходячи лужної акумулятор, провів кілька сот тисяч дослідів. Більшість з них закінчувалися невдачею. Але і в невдалому результаті експерименту Едісон бачив лише наближення до мети за методом виключення непридатних рішень.
Якщо вибір для вас очевидний, то краще здійснити поворот у своїй долі раніше, ніж потім шкодувати про не зробили крок все життя.
5 «Не» в укладенні:
НЕ бійтеся змін!
З кожним роком кількість нових професій все збільшується. Ринок праці змінюється дуже швидко. Будьте готові вчитися все життя - підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Освоєння абсолютно нової спеціальності разом з наявною, зробить вас цінним фахівцем , Затребуваним в міждисциплінарних областях діяльності. Будь-яка отримана вами професія може стати в нагоді в непередбачених життєвих обставинах.
НЕ думайте тільки про престижність професії.
Престижність професії повинна враховуватися, але тільки після усвідомлення вашої індивідуальності, інтересів і здібностей. Інакше є шанс залишитися з "модною", але яка не приносить задоволення.
НЕ дивіться тільки на зовнішній прояв професії.
За легкістю сценічного, кінематографічного образу, непомітний щоденний, іноді досить важкий і одноманітний працю актора . Дізнайтеся всі подробиці про обраної роботі, бажано з «перших рук», перш ніж з палаючими очима кинутися на штурм навчального закладу.
НЕ вибирайте професії, які можуть погіршити ваше здоров'я.
Молодим людям властива переоцінка своїх фізичних можливостей, невміння співвідносити стан свого здоров'я з вимогами обраної діяльності. Тим часом, доведено, що професія, яка не відповідає фізичному розвитку і здоров'ю, може завдавати істотної шкоди організму, що росте.
Не бійтеся ніякого свого рішення.
У вас є право на помилку, на пошук. Не сприймайте інструкції буквально, придумайте свій творчий спосіб вибору професії. Розробіть власний план - список необхідних для вибору професії дій. Пройдіть всі поетапно: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, оцініть свої здібності, нахили, знання і т.п.
За даними опитування користувачів сайту moeobrazovanie.ru
___________________________
Це може бути цікавим:
Як вибрати професію
Яку вибрати спеціальність
Як знайти своє покликання
Що можна порадити майбутнім абітурієнтам, які вибирають спеціальність?Чому віддати перевагу?
А якщо хочеться і туди і сюди і ще в 2-3 місця відразу?
Що допоможе зробити правильний вибір?
Довіри батьківського чуттю або все-таки йти своєю дорогою?
А раптом помилка?
Коли займатися пошуком себе як не в молодості?
Що ви скажете про профорієнтаційному тестуванні, наскільки вони допомагають?
Якщо на 2-3 курсі раптом вирішив змінити професію?
Але подумайте, адже ви все одно отримали якісь знання, якийсь досвід - хіба це не варто певних зусиль і коштів?