Як визначитися з вибором професії підлітку (допомога дитині)

  1. важливість вибору
  2. Складнощі вибору спеціалізації
  3. Важливо знати
  4. Рейтинг спеціальностей
  5. огляд професій
  6. Статті про вибір професій
  7. Допомога профорієнтолог
  8. Інтернет-тести
  9. Поради батькам
  10. висновок

.

У віці 14-15 років діти починають замислюватися про своє місце в соціумі. І вибір професії для підлітків стає головним питанням. Але не завжди вони психологічно готові до самовизначення. І тоді важливу роль відіграють батьки, які можуть направити прагнення дитини в правильне русло.

І тоді важливу роль відіграють батьки, які можуть направити прагнення дитини в правильне русло

У підлітковому віці людина вибирає свою майбутню професію

важливість вибору

Як показують опитування, багато старшокласників в 15-16 років ще не знають, чим хотіли б займатися в майбутньому. Тільки 15% з них бачать себе в якійсь справі, ще 15% - зовсім не замислюються, а 70% - не знають, на чому зупинити свій вибір. Важливо донести до підлітка, що все в дорослому віці працюють. І професія визначає положення людини в суспільстві.

Багато годин свого життя люди проводять на роботі. І вона приносить не тільки дохід. Перш за все, робота повинна розвивати особисті якості людини і не доставляти йому дискомфорту. Варто пам'ятати, що будь-яке заняття має вплив на особистість.

Треба дати зрозуміти синові або дочці, що хобі і робота - це різні поняття. Вибравши професію за захопленнями, можна припуститися помилки. Адже не всі любителі тварин будуть готові працювати ветеринаром. Вивчати медичне справа не кожному під силу. Або любителі малювати не завжди впораються з роботою модельєра або дизайнера.

Добре, якщо можна відвідати відкриті лекції в навчальному закладі, де дитина планує вчитися. Варто походити на курси, пов'язані з цією справою. Тоді легше буде зрозуміти, чи можна своє захоплення пов'язувати з майбутньою професією. Адже іноді хобі все-таки стає улюбленою роботою.

Складнощі вибору спеціалізації

Найчастіше дитині визначиться з професією нелегко. Це безпосередньо пов'язано з однією з проблем сучасних підлітків - несамостійність. Вона розвивається ще в молодших класах, коли батьки роблять з ними уроки, водять їх по репетиторів. Закінчується це, звичайно, в старших класах, коли підліток протестує проти опіки батьків. Але самостійно вирішувати свої проблеми він не може, т. К. Не вміє. Необхідно з ранніх років навчати дітей самостійності. Починати варто з того, щоб дати їм самим працювати над домашнім завданням.

Основним ускладненням є відсутність профорієнтаційних методик в школі. За кордоном же з раннього дитинства виділяють сильні сторони людини, проводячи безліч тестів. З їх допомогою визначають, в якому напрямку варто розвивати дитя. В нас такого немає. Тому допомогти з вибором професії повинна сім'я. Батьки, спостерігаючи за дітьми, визначають їх навички і схильності. Щоб розвинути їх, можна віддати дитя до відповідного гурток чи секцію.

В даний час зникає багато професій, і на їх місце приходять нові. Про них не завжди можна знайти інформацію. Тому дитина не уявляє, що собою являє та чи інша спеціалізація. Це ускладнює його вибір.

У визначенні професії велику роль відіграє мотивація школяра. Але вона не завжди буває правильною. Часто діти прислухаються до думки оточуючих, яке може бути помилковим. А такий мотив, як престижність майбутньої професії, досить відносне поняття.

Важливо знати

Щоб не зробити помилку при виборі спеціалізації, треба враховувати:

  • навички;
  • улюблене заняття;
  • сферу найбільшого інтересу;
  • бажання і тип темпераменту.

Після відділення всіх хобі від бажаної спеціальності, варто проаналізувати риси характеру підлітка. Адже спокійна людина не зможе працювати в активних сферах, і навпаки: сором'язливому буде важко справлятися в роботі з постійним спілкуванням.

До вибору спеціальності дітей треба підготувати. Для цього виконують такі кроки.

Рейтинг спеціальностей

Щоб реалізувати себе в найбільш підходящою сфері, варто розглянути список затребуваних професій. Особливо це допоможе, якщо важко зробити вибір між декількома варіантами. Звичайно, дитина віддасть перевагу спеціальності, яка займає високе місце в рейтингу. Варто передбачити область, в яку вона перейде, якщо з роками популярність її зменшиться.

Варто передбачити область, в яку вона перейде, якщо з роками популярність її зменшиться

ТОП-10 найбільш перспективних спеціальностей

огляд професій

Про передбачувану професії варто зібрати якомога більше інформації: специфіка роботи, де і як навчитися, рівень доходів, необхідні навички та ін. Інформацію можна знайти в наукових статтях, інтернеті. Огляд спеціалізацій дасть достовірну уяву про них. Допоможе визначити, чи підходить вона підлітку.

Статті про вибір професій

Можна знайти масу матеріалів, які стосуються цієї теми. Вони досить повно розкривають дане питання. З робіт психологів можна взяти на замітку цінні поради.

Допомога профорієнтолог

Якщо самому важко визначитися, можна звернутися до людини, яка професійно займається цією справою. Існують центри з платними або безкоштовними послугами, в яких проводять профорієнтаційні тести. Їх результати дають детальну інформацію про професії, які підходять дитині.

Інтернет-тести

Якщо в окрузі немає фахівців, можна спробувати вибрати професію дитині за допомогою спеціальних сайтів. На них розроблені тести двох видів:

  1. допомагають у виборі спеціальності;
  2. що допомагають зорієнтуватися в обраній спеціальності.

Перші аналізують людини. Його особисті якості: риси характеру, схильності і т. Д. Другі досліджують, наскільки вибране справу підходить. Плюсом таких тестів є отримання безкоштовної інформації.

Плюсом таких тестів є отримання безкоштовної інформації

Короткий тест на профорієнтацію

Поради батькам

Батьки - самі близькі люди, які бажають своєму чаду тільки добра. Але іноді їх поради можуть виявитися не самими слушними. Адже часто дорослі намагаються реалізувати свої нездійснені мрії через дітей. Щоб не нашкодити, треба дотримуватися деяких правил.

  1. Як можна більше говорити і слухати. Варто спонукати підлітка до самоаналізу. Багато розпитувати - що подобається, що цікаво, чому хотів би навчитися, що модно. Які його сильні сторони, слабкі. Не треба нав'язувати свою думку. Варто прислухатися до його перевагам. Дискусія допоможе побачити, наскільки дитина розбирається в обраній професії і чи готовий працювати для її освоєння.
  2. Обійтися без критики. Обговорюючи вибір дитини, треба дізнатися, чому він зупинився саме на цій професії, що його в ній приваблює. Не варто відразу відкидати його варіант. Можна подивитися на ситуацію з боку або поставити себе на місце дитини. У нього не вистачає досвіду, щоб реально оцінити свій вибір. Але частина відповідальності потрібно перекласти на його плечі. Нехай робить вибір під вашим керівництвом.
  3. Враховувати реальні здібності своєї дитини. Часто проблеми зі здоров'ям не дають освоїти ту чи іншу професію. Це можуть бути різні захворювання від плоскостопості до інвалідності. Але навіть діти з обмеженими можливостями можуть освоювати певні спеціальності. Їх існує понад 100 видів.
  4. Максимально підготувати дитину. Перший трудовий досвід діти отримують в сім'ї в ранньому віці. Вони беруть приклад з батьків. Ставлення до роботи у них сформується таке ж. Якщо підліток має ідеали, вміє самостійно приймати рішення, то йому буде набагато простіше зробити вибір. За розвиток цих навичок у дітей відповідають батьки.

висновок

У такий важкий період свого життя дитина повинна відчувати підтримку і розуміння з боку батьків і оточуючих. Прислухаючись до себе і аналізуючи свої сили, можна вибрати гідну професію, яка буде приносити задоволення.