Академія праці, соціальних відносин (АТСО) була сформована в 1993 р відповідно до Закону України «Про освіту» та Розпорядження Президії Федерації профспілок України з метою високоякісного програмно-цільового становлення професіоналів в сфері правознавства, ринкових відносин, соціального партнерства, організації праці і керівництва. У 2013/2014 році на підставі розпорядження президії Федерації профспілок України від 28.02.2013 № П-16.20 «Про зміну найменування Академії праці і соціальних відносин ФПУ і затвердження нової редакції Статуту» відбулося перейменування назви Академії та Академії праці, соціальних відносин і туризму.
Одночасно із застосуванням сучасних передових технологій навчання Академія використовує також багаторічний досвід і традиції Вищої школи профспілкового руху.
Академія сьогоднішня - це провідний вищий навчальний заклад України, національний центр сучасних знань про суспільство і соціальні технології.
Академія створена на базі українського навчально-методичного центру Федерації профспілок України відповідно до закону України «Про освіту» та постанови Конгресу Федерації профспілок України «Про систему профспілкового навчання, підготовки і перепідготовки профкадров, розвиток профспілкової науки» від 29.01.1993 р
Академія входить в систему освіти і діє відповідно до Конституції України, законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», Цивільного кодексу України, постанов виробних органів ФПУ, а також свячень Кабінету Міністрів України та наказами Міністерства освіти і науки України.
За невеликий проміжок часу, нікому невідоме установа освіти перетворилася в конкурентоспроможний ВНЗ. Свідченням тому є визнання громадськості. У 1999 р Академія була лауреатом Всеукраїнського рейтингу популярності та якості «Золота фортуна - 99», отримала найвищу нагороду рейтингу «Софія Київська» і Диплом переможця за перше місце серед профспілкових вищих закладів.
У червні 2002 р в Українському домі проводилися підсумки чергового рейтингу «Софія Київська». Академія була представлена в декількох номінаціях, і була визнана кращою серед вищих навчальних закладів України у впровадженні нових освітніх технологій для підготовки кадрів соціально-трудової сфери. У березні 2007 р в рейтингу недержавних вузів Міністерства освіти і науки України Академія посіла перше місце.
За роки свого існування в стінах Академії було підготовлено 25 тисяч фахівців соціальної сфери, другу вищу освіту надано понад 3 тис. Осіб. За весь період існування в Академії організовано навчання для більш ніж 400 груп слухачів. Майже 15 тис. Чоловік підвищили свою кваліфікацію, з яких близько 9,5 тис. Профспілкових фахівців і активу і майже 5,5 тис. Осіб - орендарів інших організацій.
Ця робота проводилася на чотирьох факультетах: юридичному, економічному, факультеті соціального управління та факультеті підвищення кваліфікації профспілкових кадрів. З метою впорядкування освітньої діяльності в 2012 р були внесені зміни в організаційній структурі Академії. Сьогодні в структурі Академії праці, соціальних відносин і туризму діють центр профспілкової освіти, юридичний факультет, факультет економіки, соціальних технологій та туризму.
У навчальному закладі працюють 83 науково-педагогічних працівників (75 штатних і сумісників), з яких 8 докторів наук, професорів, 41 кандидатів наук, 34 доцента.
Академія розпочала видавничу діяльність відразу після її заснування в 1994 р, оскільки необхідно було забезпечувати навчальний процес методичною літературою. Спочатку в Академії видавнича діяльність концентрувалася в навчальному відділі. Поряд з виданням комплексів в Академії за результатами студентської конференції був виданий перший збірник тез студентської конференції.
У вересні 1999 р був створений науково-видавничий відділ, одним з напрямків діяльності якого була видавнича діяльність. Визначною подією видавничої життя Академії стало отримання в 1998 р свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, яке на сьогодні перереестрованное.
Це був рік створення наукового видання «Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України», який згодом визнаний ВАК України професійним за спеціальностями: соціологічні, історичні науки (1999), економічні, юридичні науки (2000). На початку існування видавалося два номери журналу на рік, але інтерес вчених збільшив попит на його видання і сьогодні видано 58 номери журналу загальним обсягом понад 750 друкованих арк. За рік видається 4-5 номерів. Основним завданням журналу «Вісник Академії» є сприяння розвитку фундаментальних і прикладних досліджень учених України, Росії, Білорусі, Казахстану, Азербайджану, зокрема вчених Академії, створення і розвитку наукових шкіл, обміну ідеями та дослідницьким досвідом навчань України і інших країн. Тематична структура журналу охоплює як загальноекономічні, так і фінансові проблеми, а також результати досліджень в області маркетингу, юриспруденції, соціології, історії.
На сьогодні наукове видання «Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України» перереєстровано в Міністерстві юстиції України (2011 р), а також зареєстровано серіальне видання «Вісник Академії праці і соціальних відносин ФПУ. Серія: Право та державне управління »(2011 рік). Тому до серіального видання увійшли рубрики: юридичні науки; державне управління.
У зв'язку із зростанням обсягів робіт в січні 2006 р був створений редакційно-видавничий відділ.
Одним з головних його досягнень було отримання дозволу на видавничу діяльність (свідоцтво про внесення суб'єкта видавничої справи до державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції Серія ДК № 3169 від 16.04.2008 р).
16 квітня 2008 р колектив вважає днем народження видавництва «Академія праці і соціальних відносин ФПУ».
Редакційний портфель видавництва як за тематикою, так і за кількістю назв виданих книг становить наукова, навчальна та довідкова література.
Академія спеціалізується на виданні різногалузевих підручників і навчальних посібників, довідкової літератури та ін.
Видавництво залучає до співпраці відомих вчених і викладачів, майбутніх фахівців України.
Для забезпечення навчального процесу Академії відділ видає посібники для використання студентами та монографії. Протягом десяти років Академія видала понад 50 назв книг загальним обсягом близько 600 друкованих арк.
Для студентів в Академії створено всі необхідні умови, щоб студентське життя була цікавою, комфортною і затишною. Одним з таких зручностей є гуртожитки Академії, які розташовані на території навчального закладу. Не потрібно докладати зайвих зусиль, щоб потрапити вранці на пари.
Затишні кімнати, тренажерний зал, зручності в кожній кімнаті, акуратна кухня на поверсі, відповідні санітарно-гігієнічні умови - все це надається кожному, хто обере для себе навчання в АПСВТ.