- Основні положення про академічну відпустку
- Фінансові питання
- Як припиняється академічну відпустку
- В яких випадках студенти отримують відстрочку від армії
- Особливості отримання відстрочки
- На яких підставах дається відстрочка студентам, які перебувають у відпустці
- Судова практика
Кожен студент має право на академічну відпустку, який він може взяти за медичними показаннями або сімейними обставинами. Спірним питанням залишається можливість призову під час відсторонення від навчання за власним бажанням. З одного боку, молода людина зберігає за собою статус студента, а з іншого однією з підстав для надання відпустки є заклик на термінову службу. Розберемося з основними поняттями: коли надається відстрочка від армії і що таке академічну відпустку.
Основні положення про академічну відпустку
Призупинити на деякий час навчання можна за власним бажанням, але у виняткових випадках. Перш за все, підставами є медичні показання:
- загострення хронічного захворювання;
- травма;
- у дівчат - вагітність і пологи.
Також можна призупинити навчання в зв'язку з доглядом за дитиною до півтора років.
Інші обставини несумісні з навчанням називають винятковими. Такими можуть бути:
- призов на строкову службу;
- за сімейними обставинами (таке формулювання використовується найчастіше);
- хвороба або смерть близьких родичів;
- навчання в іншому ВНЗ або коледжі.
Існує кілька заходів, які можна застосувати до студента, що знаходиться в академічній відпустці:
- відрахувати;
- застосувати дисциплінарне стягнення;
- допустити на заняття або атестацію.
Розглядається заява від студента протягом 10 днів, весь цей час він повинен відвідувати заняття, крім випадків знаходження на лікарняному. Студентам необхідно пред'явити в деканат документи, що підтверджують наявність підстав для тимчасової відсутності на заняттях. У деяких випадках цього не потрібно.
Фінансові питання
Важливо, що виплата стипендії на час академічної відпустки не припиняється. Студент зберігає за собою право отримувати гроші. При цьому не важливо, ким він є, аспірантом, ординатором, слухачем підготовчого відділення або асистентом-стажистом. Зберігається право отримувати не тільки соціальні стипендії, а й гроші за академічні досягнення.
Якщо знання виходять студентом на платній основі, то під час відпустки йому не потрібно робити внески. Курс може бути оплачений заздалегідь, тоді кошти перенесуться в рахунок оплати семестрів, коли він відновить відвідування навчального закладу. При підвищенні вартості, в момент знаходження студента у відпустці, після повернення до навчання необхідно буде внести додаткову плату. У рідкісних випадках перед відпусткою раніше внесена оплата повертається студенту.
Як припиняється академічну відпустку
Підставою для відновлення навчання є заява. Воно подається в будь-якому випадку, навіть якщо ви повертаєтеся до занять в термін. Ректор навчального закладу повинен скласти наказ про допуск до занять. Для цього йому потрібно пред'явити позов і висновок медичної комісії, якщо відпустка необхідний був через проблеми зі здоров'ям студента.
Якщо вам не вистачило проміжку часу, зазначеного в попередній заяві на відпустку, то можна подати прохання про продовження. Дозволяється зупиняти отримання знань на термін до двох років. Головне, на протязі всього терміну відсутності пам'ятати, що повернення до занять не є автоматичним припиненням відпустки. Якщо ректор НЕ видасть наказ вчасно, то студент може вважатися не приступив до занять. У цьому випадку йому може загрожувати відрахування, яке для юнаків іноді рівноцінно негайного заклику (під час набору на строкову службу).
В яких випадках студенти отримують відстрочку від армії
Після того як ми повністю розібрали поняття академічної відпустки, необхідно розглянути права юнаків призовного віку. З початку 2017 року правом на відстрочку від служби в армії можуть скористатися:
- школярі;
- студенти коледжів і технікумів (до закінчення навчання, а не до 20 років, як було раніше);
- учні ВНЗ.
Не важливо, на базі якої кількості класів проводиться навчання. Також не має значення ступінь навчання для студентів, які здобувають вищу освіту. Вони можуть отримувати знання на бакалавраті або бути слухачами аспірантури, інтернатури або ординатури. Важливо лише, щоб професійну освіту було першим. Наприклад, юнак, що відучився в коледжі вже не отримає відстрочку від армії після вступу до ВНЗ. Йому доведеться брати академічну відпустку і нести строкову службу. При цьому якщо раніше молода людина не потрапив під заклик через навчання в школі, то він зможе спочатку отримати професію, а потім відправитися в армію.
Читайте також: Як на півроку або од отримати тсрочку від армії
Кількість відстрочок, отриманих у зв'язку з навчанням, не обмежується. Молодій людині навіть дається один рік на захист і написання дисертаційної роботи. До лав збройних сил також не потрапляють юнаки, які осягають другу професію в релігійному навчальному закладі.
Особливості отримання відстрочки
Незважаючи на те що заклик є однією з причин надання академічної відпустки, молода людина зберігає за собою право на відстрочку. Справа в тому, що за ним зберігається статус студента, адже числиться в навчальному закладі, але не відвідує заняття. В армію під час академічної відпустки забирають лише за власним бажанням. Наприклад, якщо юнак вирішив після досягнення нею повноліття відслужити за призовом, щоб після випуску відразу ж знайти роботу.
Законодавство дозволяє продовжувати академічну відпустку на термін до двох років або брати його необмежену кількість разів. Однак відстрочка від армії діє тільки в тому випадку, якщо відпустка, взятий в навчальному закладі, триває не більше 12 місяців. Важливо враховувати один момент, якщо ви несвоєчасно вийдіть з відпустки, у керівництва навчального закладу з'являться підстави для відрахування. При відновленні ви втратите можливість відстрочки, тобто вам доведеться брати академічну відпустку вже для проходження строкової служби.
Якщо право на відстрочку від армії було отримано до відходу в академічну відпустку, то заново оформляти його не потрібно. Зміна обставин і збільшення терміну навчання ніяк не впливає на перенесення дати призову. Право піти в армію пізніше зберігається за студентом, але тільки в тому випадку, якщо загальний термін навчання не збільшується більш ніж на рік.
На яких підставах дається відстрочка студентам, які перебувають у відпустці
Перш за все, на те, що призупинити отримання знань можна тільки з поважної причини. Протягом всього періоду академічної відпустки юнак залишається студентам і числиться в списках учнів ВНЗ або коледжу. У військовий комісаріат за місцем проживання подаються ті ж документи, що і для отримання звичайної навчальної відстрочки, а саме довідку з навчального закладу.
Однак є ще одна особливість - у військкоматі можуть зажадати проходження комісії, якщо заклик переноситься вперше. Справа в тому, що відстрочка може бути призначена тільки тим юнакам, які за станом здоров'я роки до несення строкової служби. Якщо академічну відпустку узятий за медичними показаннями, лікарська комісія дає власні рекомендації по необхідності відстрочки від армії або зняття з військового обліку.
Судова практика
Нерідкі випадки, коли військкомат не дає відстрочку, не дивлячись на те, що у призовника є всі підстави для використання права на неї. У цьому випадку рішення комісії можна оскаржити через суд. Для цього необхідно скласти позов, в якому позивачем виступить призовник, а відповідачем Військовий комісаріат.
У судовій практиці можна зустріти найрізноманітніші справи, пов'язані з необґрунтованими рішеннями призовної комісії. Якщо дотримані основні вимоги, то суд залишається на боці позивача. При зверненні потрібно врахувати:
- чи входить програма навчання в перелік акредитованих державою;
- період відпустки;
- наявність доказів державної акредитації навчального закладу;
- з якої причини студент тимчасово припинив навчання (важливо зібрати довідки, медичні документи, залучити свідків).
Якщо ви можете довести, що право на отримання відстрочки у вас є, то суд буде на вашому боці. Найбільш часто суд відмовляє призовникам, які були раніше відраховані або невчасно приступили до навчання після відсутності (через що були спочатку виключені, а потім відновлені на курсі). У Москві в 2016 році слухалася справа, де юнакові було відмовлено через відсутність у ВНЗ акредитації. У противних випадках можна оскаржити дії співробітників комісаріату. Для цього найкраще заздалегідь проконсультуватися з юристом, який допоможе скласти позов і підготувати аргументи для суду.