Академічний театр драми ім.В.Савіна.

У п'ятницю ввечері на сцені Академічного театру драми ім. В. Савіна відбувся фінал другого республіканського конкурсу акторської пісні, присвяченого пам'яті народного артиста Росії Олександра Трібельгорна. У ньому взяли участь актори професійних і аматорських театрів і студенти республіканського коледжу мистецтв. Якщо в минулому році організатори вокального змагання надали його учасникам свободу у виборі матеріалу, то вчорашній концерт став продовженням святкування 70-річчя Перемоги - за умовами конкурсу співати акторам можна було тільки про війну. Обмеження в тематиці компенсувалося відсутністю хронологічних меж: поряд зі шлягерами довоєнних років і 1941-1945 років прозвучали більш сучасні і менш відомі пісні.

Фото Миколи Антонівського

За відгуками про першому конкурсі акторської пісні, велика частина найтривалішого заходу нагадувала, скоріше, огляд самодіяльності, ніж серйозне творче змагання. На цей раз в ноти потрапляли багато частіше, тремтіння в голосі, викликану зрозумілим хвилюванням - більшість учасників не є професійними вокалістами, - приховували за акторською грою, сам фінал конкурсу став більш компактним - два десятка номерів артисти показали за два з невеликим години. Правда, дещо затягнулося підведення підсумків конкурсу: за 40 хвилин, які журі визначало долю конкурсантів, більше половини залу для глядачів покинули театр, і вручення дипломів пройшло зовсім в камерній обстановці. Як і в минулому році, переможців обирали у трьох номінаціях: уривок з вистави, ансамбль і соло.

Відкрила вечір композиція «Ще болить в мені війна» у виконанні артистів Княжпогостского районного будинку культури найбільш прямо з усіх відповідала жанру акторської пісні - коли кожен вокальний номер повинен бути пережитий і програний як невеличку виставу - з формальної точки зору. Сюжет відкрився сценою покосу, потім голос диктора Левітана оголосив про початок війни, чоловіки пішли воювати, жінки залишилися одні в жнива, почалися солдатські будні, прийшла похоронка, а потім звістка про перемогу. За чверть години виступу колективу будинку культури Княжпогостского району прозвучало кілька пісень, найбільше враження з яких справила фольклорна стилізація під плач у виконанні солістки ансамблю. За рішенням журі, номер «Ще болить в мені війна» - єдиний, представлений в номінації «Уривок з вистави", - був удостоєний диплома II ступеня.

Номінація «Ансамбль» була представлена ​​трохи ширше - вже двома колективами: ансамблем театру драми ім В.Савін «Таг'я сур» і ансамблем сучасної народної пісні «Ивушки» Княжпогостского районного будинку культури. В рамках конкурсу чоловічий склад колективу драмтеатру заспівав дві пісні - ліричну «Темну ніч» і бравурну «Дорогу на Берлін», які є частиною літературно-музичної композиції «Театр військової пісні» (її прем'єра відбулася в кінці квітня). Добра частина «Театру військової пісні» прозвучала і під час вимушено розтягнувся антракту - «Таг'я сур» не дозволили трохи залишилися глядачам занудьгувати, поки журі визначалося з вибором. В результаті ансамблю драматичного театру дістався диплом III ступеня. «Івушка» за пісню «Партизанська борода» присудили лауреатів II ступеня.

Найбільшою і різноманітною в плані матеріалу стала номінація «Соло», в якій виступили десять артистів, деякі з них представили відразу кілька номерів. Володимир Рочев, до того виходив на сцену з «Таг'я сур», виконав пісню «Якщо до світанку доживу» з кінофільму «Очікування полковника Шалигіна» і вже прозвучала раніше в версії ансамблю «Ивушки» «Партизанську бороду» і був удостоєний звання лауреата конкурсу акторської пісні III ступеня.

Дипломом II ступеня нагородили переможницю минулого року, тоді отримала і приз глядацьких симпатій, актрису театру драми ім. В.Савін Світлану Малькову. Вчора вона постала в двох кардинально різних образах, спочатку бездоганно заспівавши дуже складного з виконавської точки зору «Метелика» на вірші Йосипа Бродського, а потім завзято і лаконічно виконавши пісню «Два Максима». Ймовірно, якби не певна незручність присуджувати першість одному і тому ж солісту два роки поспіль, перемога знову б дісталася Світлані Малькової - у всякому разі, зрівнятися з нею іншим конкурсантам було важко.

Роботу журі полегшило участь в конкурсі Катерини Вейнгард - артистки Воркутинського театру ляльок. Поєднання точної, неізбиточной гри (багато, намагаючись відіграти такий «концентрований» спектакль, часом перегравали) і сильних вокальних даних дозволили по справедливості віддати диплом лауреата конкурсу I ступеня актрисі лялькового театру, які заспівали «Вальс фронтовий медсестри».

Крім дипломів лауреатів, було передбачено ще кілька призів. Одним з них змогли розпорядитися глядачі: кожен на вході в театр отримав бланк з іменами учасників, а разом з ним і можливість проголосувати за них в антракті. Вчора глядацькі симпатії були віддані Олені Хомякова з села Лялі Княжпогостского району за пісні «Травневий вальс» і «Ти пам'ятай».

Приз від регіонального відділення Спілки театральних діячів Росії отримала студентка коледжу мистецтв РК Олена Дороніна, до «мурашок» пройняло глядачів виконанням пісні «Георгіївська стрічка», автором якої є молодий пітерський актор Ігор розгублені. Спеціальний приз журі отримав керівник навчально-методичного центру теле- і радіожурналістики СГУ імені Питирима Сорокіна Іван Нестерець, в манері, властивої виконавцям початку минулого століття, який заспівав танго «Утомленное сонце».

На завершення фіналу другого республіканського конкурсу акторської пісні пам'яті народного артиста Росії Олександра Трібельгорна слово взяла дружина актора Ольга Носкова. Актриса драмтеатру, заслужена артистка Росії подякувала учасникам конкурсу, які, за її словами, дуже порадували.

- Дуже хотілося, щоб все склалося, все вийшло і було гідно його пам'яті. І сьогодні, сидячи в залі для глядачів, завдяки вам я зрозуміла, що життя людини - особливо актора - йде як маленький струмочок, який вливається у велику річку історії та культури - не тільки Сиктивкара, республіки, а й Росії. І це розуміння дуже надихає, - подякувала глядачів і акторів за пам'ять про Олександра Трібельгорне актриса.

16.05.2015

джерело: Інформаційне агентство БНК