Які переваги дає поліс ОМС?

  1. Які переваги дає поліс ОМС єдиного зразка?
  2. Медицина безкоштовна або платна?
  3. Про діагностику
  4. Про право вибору медичного закладу
  5. Чи є граничні терміни очікування медичної допомоги?
  6. Хто допоможе пацієнтові, якщо його права порушуються?

Вчора в прямому ефірі на «Авторадіо» в програмі «Відкрита школа права» постійні експерти і представники Тюменського регіонального відділення Асоціації юристів Росії Ольга Загвязинский і Ярослав Ільїн обговорювали тему надання медичної допомоги, говорили про права пацієнтів, про обов'язкове медичне страхування. Гостем програми стала начальник Управління організації ОМС Валерія Грибоєдова.

Для тих, хто не встиг прослухати програму вчора, ми постаралися систематизувати всю корисну інформацію і дати відповіді на найбільш поширені питання.

Які переваги дає поліс ОМС єдиного зразка?

З 2011 року на території Російської Федерації введений поліс обов'язкового медичного страхування єдиного зразка. В першу чергу такий поліс дозволяє отримати медичну допомогу в іншому регіоні, в медичних організаціях, розташованих не за місцем постійного проживання пацієнта. Це означає, що сьогодні система ОМС вперше реально забезпечує всім громадянам нашої країни гарантії на отримання безкоштовної медичної допомоги в рамках базової програми на всій території нашої країни.

Більш того, завдяки єдиній базі застрахованих громадян, факт страхування громадянина можна визначити і за відсутності у нього на руках поліса ОМС. У момент звернення до медичного закладу можна надати паспорт.

Медицина безкоштовна або платна?

Громадяни РФ реалізують своє право на безкоштовну медичну допомогу через Програму державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги, яка щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.

На сьогоднішній день програма гос.гарантій включає в себе всі основні види медичної допомоги: від первинної до високотехнологічної.

Потім в кожному суб'єкті затверджуються територіальні програми ОМС, де прописуються вже цілком конкретні речі: що і в якому обсязі гарантує держава, умови, порядок надання медичної допомоги, перелік лікарських засобів, як надається екстрена допомога, яке допустиме очікування в планової допомоги (тобто яка чергу, наприклад, на госпіталізацію) і ін.

При наявності медичних показань і напрямки від лікуючого лікаря медична допомога, включаючи всі обстеження, якщо вони входять в стандарт надання медичної допомоги через хворобу, надається безкоштовно.

Про діагностику

Що стосується аналізів, діагностики або тих видів лікування, що призначаються за станом здоров'я даному конкретному пацієнту в клініці, яка працює в системі ОМС (незалежно від того, державна вона чи приватна), - все це надається безкоштовно і оплачується за рахунок коштів Фонду обов'язкового медичного страхування.

Але в разі якщо пацієнт просить щось понад призначеного лікарем, за власним бажанням, то це буде вже за його власні гроші.

Про право вибору медичного закладу

З 2011 року громадяни отримали можливість вільного вибору медичної організації і страхової медичної організації. Правом вибору і заміни можна скористатися один раз протягом року. Вибір може бути зроблений з числа медичних організацій і страхових медичних організацій, які працюють на даній конкретній території. Для здійснення вибору медичної організації громадянин повинен просто подати заяву на ім'я головного в обрану медичну організацію.

Громадянин може бути закріплений за будь поліклінікою, що працює в системі обов'язкового медичного страхування. Будь то поліклініка за місцем його проживання, за місцем роботи, навчання.

Відзначимо, що вибрати медичну організацію і лікаря можна тільки з числа організацій, що надають первинну медико-санітарну допомогу. Тобто це дільничний терапевт, дільничний педіатр або сімейний лікар. Що стосується спеціалізованої медичної допомоги (онколог, фтизіатр і т.п.), то тут медична допомога надається лише за направленням дільничного лікаря.

Чи є граничні терміни очікування медичної допомоги?

З 2015 року вони затверджені базовою програмою та територіальної програмою, і не дотримуватися їх не можна. Тому що недотримання цих строків - це обмеження доступності медичної допомоги.

Терміни гранично чіткі:

  • Очікування невідкладної медичної допомоги - 2 години від моменту звернення.
  • Очікування планового прийому дільничного терапевта - 1 добу. Тобто на наступний день після звернення пацієнт повинен потрапити на прийом до терапевта.
  • Очікування обстеження у вузьких фахівців або діагностичних обстежень (УЗД, мамографія і т.п.) - 14 днів.
  • Очікування комп'ютерної томографії, ядерно-магнітно-резонансної терапії - не більш ніж 30 днів.
  • Очікування госпіталізації в денний стаціонар - 10 днів з моменту видачі направлення.
  • Очікування госпіталізації в стаціонар - 30 днів з моменту видачі направлення.

Пропозиція пройти обстеження зараз, але платно - це теж порушення прав пацієнта.

Хто допоможе пацієнтові, якщо його права порушуються?

Завдання страхових компаній, що працюють в системі ОМС, не тільки фіксувати звернення і скарги застрахованих, а допомагати людям вирішувати їх конкретні проблеми в досудовому або судовому порядку.

Сьогодні в страхових компаніях створені структурні підрозділи з питань захисту прав застрахованих. Є контакт-центри. З 1 квітня цей контакт-центр єдиний для Тюменської області. Адміністратором є Територіальний фонд ОМС. Телефон гарячої лінії - 8-800-200-30-40. Цей телефон цілодобовий.


Прослухати програму повністю можна в групі ВКонтакте - www.vk.com/kultura_prava , А також на порталі правової культури www.kultura-prava.ru .

Більш детальну інформацію про діяльність «Відкритої школи права» дивіться на порталі ТюмГУ «Антитерор» .

джерело:

Управління стратегічних комунікацій ТюмГУ

Які переваги дає поліс ОМС єдиного зразка?
Медицина безкоштовна або платна?
Хто допоможе пацієнтові, якщо його права порушуються?
Які переваги дає поліс ОМС єдиного зразка?
Медицина безкоштовна або платна?
Чи є граничні терміни очікування медичної допомоги?
Хто допоможе пацієнтові, якщо його права порушуються?