- Зміст статті Акомпанемент на гітарі - що це
- Акомпанемент в музиці
- роль акомпанементу
- Види акомпанементу на гітарі
- Бас-Щипок
- арпеджіо
- Витяг звуків з додаванням перкусії
- Фінгерстайл (2 голоси ритм і мелодія)
- Мелодія - основна тема композиції
- стилі акомпанементу
- Можливості гітарного акомпанементу
- Побудова гітарного акомпанементу
- Як навчитися акомпанувати на гітарі
- Навчальні статті по темі
- Акорди
- ритмічні малюнки
- Малюнок 1
- Малюнок # 2
- Арпеджіо (перебори)
- Схема # 2
- мелодія
- комбінування прийомів
- Акомпанувати і співати одночасно
Зміст статті
Акомпанемент на гітарі - що це
Акомпанемент на гітарі - це музичний супровід пісні. Найчастіше виповнюється акордами. Взятий акорд, який грається в будь-якому ритмі вже можна вважати таким супроводом (деякі треки навіть так і виконуються). Ритмічні фігури лівої і правої руки можуть відрізнятися за складністю. Вони настільки різноманітні, що одну і ту ж пісню можна саккомпаніровать абсолютно по-різному. У цьому вся принадність музики.
Супровід включає різні види боїв, переборовши, постукувань по грифу гітари та інших «примочок». Аккордовая частина може поєднуватися з сольними вставками або йти безперервним соло.
Акомпанемент в музиці
У музиці це поняття застосовується більш широко. Крім пісень можна скласти музичну підтримку мелодії. Це не тільки людський голос, а й будь-який інший інструмент. Найчастіше акомпанують на баяні, піаніно, гітарі - інструменті, на якому можна створити гармонію (кілька звуків одночасно). Бувають дуети, скажімо фортепіано + флейта. Часто акомпаніатор підтримує 2 і більше провідних голосу (фортепіано + перекличка кларнета і труби). Акомпаніаторів може бути двоє (дует піаністів, піаніст + гітарист).
У сольному інструментальному виконавстві музикант може вести мелодія і акомпанемент одночасно. Роль супроводу відводиться лівій руці, а мелодію найчастіше ведуть правої (нерідко буває перекличка рук і зміна ролей, але це приватні виконавські випадки).
У так званих оркестрових аранжуваннях супровід може становити з одноголосних інструментів і перетворюватися на потужну аккомпанементную основу з трьох голосів і більше. Подібні тріо-квартети підтримують цілих хори, оперні сольні номери на кілька голосів (бас + баритон + сопрано + альт) або спільну роботу декількох симфонічних інструментів. Часто такі аранжування бувають контрапунктной - коли кожен інструмент грає свою партію (не зливаються в унісон).
роль акомпанементу
Це в першу чергу ритмічна і гармонійна основа. В якійсь мірі поплескування в долоні можна назвати примітивною формою супроводу. Часто акомпанемент на гітарі допомагає новачкові не тільки заспівати пісню, а й взагалі вступити і «в'їхати в тональність». Так як спів a capello це вже інший рівень майстерності. Часто в музичних номерах можна зустріти вступу без супроводу або шматки в середині. Але потім підтримка все одно вступає, так як наповнює тканину твору повнотою гармонії, робить пісню соковитою і щільною.
Види акомпанементу на гітарі
Удари по струнах (бій)
Мабуть, найперше, що освоює новачок - це пару акордів і свій перший бій. Ця ритмічна-гармонійна підтримка використовується як в дворових піснях, так і в більш складних жанрах - кантрі, рок, навіть частково класика (найчастіше в іспанській гітарі). Видів таких ударів по струнах існує незліченна безліч. В першу чергу тому, що до кожної пісні можна підібрати індивідуальний бій зі своїми фішками і ритмічною основою. Існують основні схеми, які можна порекомендувати новачкам. Але від них не тільки можна, а й треба відходити в процесі навчання.
Головне, що дає вивчення даного прийому - це поєднання лівої і правої руки. Якщо ви зуміли затиснути акорд, а правою рукою протримати ритм протягом хоча б першого рядка пісні, вітаємо - перед вами відкривається дивовижний світ музики.
Приклад звучання:
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Akkompanement-na-gitare-udary.mp3
Бас-Щипок
Ще один цікавий варіант акомпанемент на гітарі - бас + щипок. Це те саме «унца-унца», яке використовується в основному в простих «блатних» або дворових піснях (скажімо, «Постій, паровоз»). Однак навіть цю просту форму можна вдосконалити і зробити несподівану підтримку для усіма знайомої пісні.
Приклад звучання:
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Akkompanement-na-gitare-Bas-shhipok.mp3арпеджіо
Термін «арпеджіо» застосовується для класичних інструментів. У середовищі любителів знайоме слово «перебір». Це дослівно «перебирання» струн акорду в певній послідовності. Ноти акорду створюють звукову «петлю», яка звучить протягом всієї композиції (або її частини). В основному застосовується в ліричних творах, щоб «взяло за душу». Часто застосовується в якості різноманітності між боями або в перехідній частині пісні (бриджі, наприклад або перед приспівом). Види арпеджіо також відрізняються різноманітністю. Від найпростішої четвірки до більш хитромудрих фігур, які використовуються навіть в рок-баладах (Guns`n`Roses «Don`t Cry»).
Приклад звучання:
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Akkompanement-na-gitare-arpedzhio.mp3Витяг звуків з додаванням перкусії
Тим, хто хоче додати жвавості і танцювальність в своє виконання, можна порекомендувати різні удари і клацання по деці. Звичайно, дворові гітаристи часто додають поплескування і постукування по корпусу гітари. Це і звучить прикольно і виглядає ефектно. Але найчастіше це поодинокі використання один-два рази за пісню. Більш досвідчені і технічні музиканти складають з подібних фішок ритмічні доповнення та основу. В основному це так звана «диско-бочка» - удар зап'ястям рівними чвертями або восьмими з одночасним отриманням звуків пальцями правої руки. Таким чином, створюється присутність малого барабана і бочки.
Крім того, акомпанемент акордів можна урізноманітнити різними глушіння, які теж створюють ефекти ударної установки.
Приклад звучання:
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Perkussiya.mp3
Фінгерстайл (2 голоси ритм і мелодія)
Наведений вище ефект «диско-бочки» це елемент фінгерстайла. Подібне виконання вимагає напрацювання техніки і майстерності. В основному фінгерстайлщікі виконують інструментальні версії відомих пісень або мелодій з фільмів, ігор. Обов'язково ведення мелодії і ще одного-двох голосів (в залежності від складності аранжування і майстерності виконавця). Відмінною особливістю є «приправа» всього цього чіткої ритмічної основою.
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Fingerstajl.mp3Мелодія - основна тема композиції
Окрема мелодія теж може стати хорошим супроводом. Наприклад, можна спробувати співати в унісон або влаштувати перекличку - ваш голос A capella + мелодійна складова пісні / акомпанементу. Приклад - John Lee Hooker - «Boom Boom». Співак виконує основну тему пісні, яка потім відгукується невеликими сольними вставками в акомпанементі.
Приклад звучання:
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Melodiya.mp3стилі акомпанементу
Залежно від стилю музики, може змінюватися і акомпанемент на гітарі шестиструнної. Це залежить від традицій і походження самого жанру. Скажімо, у реггі унікальна ритмічна основа, яка не підійде для рок-пісні або тим більше дворового шансону. А дворовий бій ніяк не почуєте в якості супроводу для «Ace of Spades» Motorhead. Однак часто стилі запозичують бої і перебори один у одного. Наприклад, фанковий ритм часто застосовується в поп-піснях, використовується в рок і металі. У свою чергу існують практично універсальні бої, які можуть підійти відразу до кількох жанрів.
Можливості гітарного акомпанементу
Якщо ви навчилися грати основні схеми бою, використовуєте перебори - то для вас відкривається можливість виконати практично будь-яку пісню. Чим більше прийомів в арсеналі гітариста, тим різноманітніше і цікавіше звучить його Шестиструнний акомпанемент. Додавайте по 1-2 фішці в давно розучені пісні і побачите, як вона зазвучить яскравіше. Не обов'язково намагатися досконально вивчити певну манеру. Можна взяти щось з року, фінгерстайла, блюзу, реггі та додати в інший жанр.
Побудова гітарного акомпанементу
Найпростіший спосіб - слідувати сильним часткам у пісні. Так ви створите ритмічний «скелет». Візьміть нескладну пісню з яскраво вираженими сильними частками і акцентами (ту ж Кіно - «Звезда по имени солнце») і простукаєте разом із записом. Для зручності нижче запропонований аудіофрагмент партії барабанів з цієї композиції.
Барабанна партія куплета
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Postroenie-gitarnogo-akkompanementa-barabany.mp3
Поступово ви зрозумієте, де ваша рука не збігається із записом. Тепер візьміть гітару і намагайтеся потрапляти в такт, граючи по «мертвим нотах». Лівою рукою заглушите, а правою бряжчить по струнах. Скоро ви будете потрапляти в такт разом з оригіналом. Коли в голові уклався ритм, можна приступити до підбору акордів.
Найпростіше прослухати басову лінію (якщо є така можливість). Від неї вже можна будувати гармонію. Можна також підбирати баси при грі з оригіналом. Наприклад, ви почули повторювану в куплеті лінію «ACDG». Швидше за все, тут будуть акорди - Am, C, Dm, G. Вам потрібно визначитися з ладових нахилом треку (мажор або мінор) та від цього вже «танцювати».
Таби партії баса і аудіофрагмент
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Postroenie-gitarnogo-akkompanementa-basovaya-liniya.mp3
Крім того, існують певні клішірованние послідовності, які використовуються в більшості пісень. Тому, якщо ви «намацали» пару акордів, то відновити композиторську думка вже буде простіше.
Зрозуміло, багато пісень не обмежуються простими акордами. Цілком можливо, що ви захочете вивчити більш складні ланцюжки з «хитромудрими» гармоніями, які значно збагатять вашу гру.
Читайте також: як підібрати акомпанемент
Як навчитися акомпанувати на гітарі
Навчальні статті по темі
Акорди
Завчіть запропоновані послідовності і пробуйте підставляти їх в підбираються пісні.
- Am - C- G - Dm
- C - Am - Em - C
- Am - G - Dm - E
- Em - D - C - B7
- Em - C - G - C - G - D
- Em - C - G - D
- Am - Em - Am - G
- Am - Dm - E - Am - F - Dm - E
- Am - F - C - E
- Am - F - C - G
ритмічні малюнки
Запропоновані ритмічні фігури універсальні для багатьох треків. Тому варто їх завчити, щоб потім застосовувати на практиці.
Малюнок 1
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Primer-akkompanementa-ritm-4.mp3Малюнок # 2
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Primer-akkompanementa-ritm-6.mp3
Арпеджіо (перебори)
Схема # 1
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Primer-akkompanementa-Arpedzhio-4.mp3
Схема # 2
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Primer-akkompanementa-Arpedzhio-8.mp3
мелодія
Щоб акомпанувати на гітарі, потрібно добре чути основну мелодію. Часто вона присутня в самій гармонії. Тому крім акордів можна також грати і мелодійну лінію пісні.
комбінування прийомів
Поєднання різних прийомів значно прикрасить ваше виконання. Це може бути чергування бою і перебору, вкраплення мелодії пісні в бій, додавання перкусійних ефектів і т.д.
https://pereborom.ru/wp-content/uploads/2018/06/Akkompanement-na-gitare-kombinirovannyj.mp3Акомпанувати і співати одночасно
Для початківця виконавця важлива відповідь на питання як співати під гітару . Поєднати спів і гру на інструменті непросто, тому що доводиться стежити одночасно за кількома процесами.
Потрібно добре знати текст. Навіть якщо ви досконально можете виконати мелодію, але «плаваєте» в тексті (читаєте з листа), то заминки неодмінно будуть. Вивчіть пісню, співайте її без акомпанементу, під плюс, а ще краще під мінусовку (якщо така є).
Завчіть окремо саме музичний супровід. Довести до м'язового автоматизму це звичайно добре, але що ви будете робити в разі помилки? Не варто занадто зазубрювати акорди і покладатися виключно на «автоматичне відтворення». У вашій голові повинна бути хоча б сітка з послідовності басів і пару варіантів заміни акорду, який ви елементарно забули.
Зіграйте пісню цілком. Повільно, кострубато, з зупинками на обдумування (а що ж грається далі) і муканням тексту. У вас повинно бути загальне уявлення, що вийде в результаті. Після цього розбирайте по рядку, по куплету або по переходу з одного акорду на інший.
Довести до м'язового автоматизму це звичайно добре, але що ви будете робити в разі помилки?