Відео ДТП з автомобілем, який перекинувся на «острівці безпеки» в селі Іванівка (траса М01 на під'їзді до Чернігова) викликала жваву дискусію серед українців. Для багатьох очевидним здалося перевищення швидкості в населеному пункті, а отже, і вина водія. Інші наполягають, що дорожні знаки, що попереджають про зміну дорожньої обстановки «прочитати» дуже важко, що і стало одним з чинників, що спровокували аварію.
В «Укравтодорі», який і займається обладнанням «острівців», кажуть, що в даному випадку винен водій. Він, на думку радника голови «Укравтодору» Олександра Кави, в грубій формі проігнорував вимоги знаків, які висіли на під'їзді до «острівця», а тому, рухаючись з колишньою швидкістю, і не впорався з керуванням.
«Ще тільки перетинаючи кордон населеного пункту, а цей знак стояв приблизно на відстані 150 м від« острівця », водій, згідно правил, повинен був скинути швидкість до 50 км / ч. Далі був знак, який попереджав про подвійне вигині дороги, про те, що необхідно їхати зі швидкістю 50 км / ч. Навіть був знак про рекомендованої швидкості 30 км / ч. Також був знак про те, що попереду змінена схема руху транспорту. Але і він був проігнорований. Тобто, тут щастя в тому, що цей водій не збив когось в населеному пункті, тому, що з такою манерою їзди ризик цього дуже великий », - сказав autonews.ua Олександр Кава.
Експерт додає, що в даному випадку «острівець безпеки» спрацював в «проектному режимі». «Острівець не допустив перевищення швидкості на в'їзді в населений пункт. Раніше на цьому під'їзді до Чернігова дуже часто проходили ДТП за участю пішоходів - гинули і втрачали здоров'я десятки людей », - каже Олександр Кава.
Згоден з Олександром кавой в аналізі того, що сталося і експерт-транспортник Олександр Мостовий. На його думку, крім того, що «герой відео» не врахував знаки, він практично нічого не зробив і тоді, коли «острівець» виявився в прямої видимості. «Далі маємо всі знаки на острівці. Але головне, ми бачимо, що людина не знає не тільки що таке ПДР, а й взагалі, що таке автомобіль. Тобто, довгі години в автошколі де вбивають про керованість автомобіля і позаштатні ситуації для нього були марними. Дистанція для середнього потоку в СПЕ (країни з перехідною економікою) пристойна, однак для корита і реакції нашого героя явно недостатня. Навіть мінівен відмінно проходить криву, але наш водій реагує занадто пізно, втрачає управління і дізнається на власній шкурі все те, що розповідають в автошколах або на банальних лекціях автосправи. При невмінні читати знаки інспектор при здачі на права моментально стусаном під зад вибиває з автомобіля новоявленого «водія». Тут людина мало того, що не знає, що таке знаки, він не знає, що таке автомобіль, яким керує. Він не готовий ні до самої дороги, ні до обстановки, ні до знаків. Зазвичай саме в такому стані влітають на перехрестях на червоний, в пішоходів в Омську або на тротуари в Москві або Харкові », - жорстко розставив крапки Мостовий.
«Гальмівний острівець далекий від оптимального дизайну»
При цьому інші фахівці-дорожники хоч і засудили водія, але вважають, що і гальмівний острівець далекий від оптимального дизайну. «Відео [аварії] демонструє недоліки встановленого острівця безпеки: помилкові геометричні характеристики, неякісно сплановану і нанесену розмітку, недемаркованого стару розмітку. Також воно нагадує про проблеми з експлуатаційним утримання доріг «Облавтодор» - як видно з відео, на проїжджій частині присутній товстий і широкий шар піску, що також внесло свій вклад в цю подію », - висловилися експерти UCG (Urban consulting group).
Але все ж вони наполягають: не дивлячись на недоліки острівця, він все одно виконав своє завдання і зупинив небезпечну перевищення швидкості в населеному пункті.
Також фахівці, аналізуючи ситуацію більш загально, вважають, що хоч «острівці безпеки» (навіть неідеально виконані) і покращують ситуацію на дорогах, проблема перевищення швидкості з однієї лише їх допомогою не вирішиться.
«Питання в провокуванні порушень. У містобудуванні, розвитку земель, відсутності сегментації доріг і неадекватному плануванні. Через цю нещасну Іванівки, як і через тисячі інших населених пунктів протягнули довгу і пряму транзитну дорогу, по якій об'єкти занадто далеко. Довга пряма дорога і далеку відстань до об'єктів навколо неї притупляють почуття швидкості і ось вам хочеться їхати швидко. Ви не можете дотримуватися швидкісного режиму. Але навіть якщо ви ас, то на таких дорогах швидше втомлюєтеся, притупляється пильність. Хороший водій проїде, але слабкий або неадекватний з великою ймовірності влупив в тій же Іванівці на першому ж перехресті відразу після острівця або ще легше зіб'є пішоходів, включаючи маленьких дітей. Це не «дорога», це планувальники », - написав Олександр Мостовий.
Побудують «острівці» в кожній області
Як сказали autonews.ua «Укравтодорі», в цьому році в Іванівці і на в'їздах в сусіднє село побудують ще чотири острівця безпеки. А взагалі в планах на цей рік обладнати «заспокоювач трафіку» у всіх областях України. «На сьогодні« острівців безпеки »побудовано близько 20 штук - вони є в Полтавській, Одеській, Тернопільській, Івано-Франківській та Чернігівській областях. Наскільки вони прямо знижують число ДТП з пішоходами, що виникають із-за того, що транзитний транспорт «пролітає» населені пункти, поки сказати важко. Справа в тому, що такі об'єкти ми почали будувати тільки восени 2017 року, відповідно, об'єктивна статистика за рік у нас буде пізніше », - відзначили в« Укравтодорі ».