Відрахування для студента - справжня трагедія, якщо тільки це не відбулося за власним бажанням. Але випадків добровільного відходу з університету вкрай мало, як правило, студента відраховують за серйозні проступки з його боку. Причиною для відрахування може стати неуспішність за трьома і більше навчальних предметів, неліквідація академічної заборгованості у встановлені терміни, непроходження підсумкової атестації без поважних причин, численні пропуски (30 днів і більше в навчальному році) навчальних занять без поважних причин, невнесення плати за навчання в терміни , передбачені актами законодавства Республіки Білорусь або угодами сторін, а також систематичне невиконання студентом інших обов'язків.
Як бачимо, причин для відрахування досить багато. І зустрічаються вони на практиці нерідко. Наприклад, за 2010-2011 навчальний рік з ВНЗ Білорусі з усіх форм навчання було відраховано близько 15 тисяч студентів, з них - 1641 осіб було відраховано з Білоруського державного університету (837 студента з денної форми навчання та 804 студента з заочної форми навчання). За словами міністра освіти Олександра Жука, в останні роки в Білорусі з ВНЗ відраховується «досить багато» студентів, в тому числі першокурсників. Як правило, більшість - через неуспішність. І в першу чергу це ті студенти, які мали низькі бали під час вступу. Так, Олександр Жук пояснив: «Є випадки, коли абітурієнт, маючи 1,2,3 бали, ставав студентом. Такі абітурієнти начебто зараховані, але за своїм рівнем підготовки не тягнуть, в результаті один-два семестри вони вчаться і відраховуються ».
Що ж робити, якщо ви потрапили в число відрахованих студентів? Тут є кілька варіантів. Можна спробувати відновитися в той же ВНЗ, з якого вас відрахували. Тільки якщо раніше не існувало ніяких обмежувальних тимчасових рамок, то зараз, з прийняттям нового Кодексу про освіту , Правом на відновлення можна скористатися лише протягом трьох років з дня відрахування. По закінченні цього терміну надходити доведеться на загальних підставах. Таке нововведення не стало несподіванкою тільки для курсантів «силових» ВНЗ і слухачів військових факультетів цивільних вищих навчальних закладів: вони і раніше могли відновитися не раніше ніж через десять місяців і не пізніше трьох років з дня відрахування. Якщо ж до кинув вас університету душа не лежить, але продовжувати навчання хочеться, варто спробувати свої сили в іншому навчальному закладі. А можна і зовсім відправитися на вільні хліби: існує чимало прикладів, коли величезних успіхів домагалися люди, які не мають вищої освіти , А ті ж дипломовані фахівці все життя залишалися низькокваліфікованих працівниками.
Що ж робити, якщо ви потрапили в число відрахованих студентів?