Чому не потрібно погоджуватися на вмовляння наймача оформити виробничу травму як побутову, розповідає правовий інспектор профспілки РЕП Леонід Судаленко.
Штукатур Надія Буслова отримала на роботі хімічний опік ока, а наймач не визнавав її травму виробничої і навіть умовляв оформити опік як побутову травму . Але після того, як працівниця звернулася за допомогою в незалежну профспілку РЕП , А той віддав її справі розголосу, наймач повністю визнав свою провину і оформив акт Н-1 . Леонід Судаленко, профспілковий юрист, який консультував Надію Буслова і був готовий представляти інтереси члена профспілки в суді, розповів порталу praca-by.info, яке значення має факт визнання виробничої травми, отриманої на роботі, і що таке акт форми Н-1.
- Чи є заслуга профспілки РЕП в тому, що наймач визнав свою провину?
- Якби працівниця не вступила в нашу профспілку, то наймач, я думаю, і пальцем би не поворухнув. І наймач, і «державний» профспілка на її підприємстві почали щось робити лише після того, як Буслова прийшла в РЕП, а ми на всіх сайтах розповіли про її справу. Як тільки інтернет підхопив тему, її і керівник до себе запросив, і почалося розслідування, і профком запитав: що ж ти до нас не прийшла? А Буслова, між іншим, була на лікарняному з 4 по 18 липня, і профком навіть не поцікавився, що з нею. Натомість головний інженер зустрічався з нею і пропонував оформити травму як побутову, написати на той день заяву на відпустку за свій рахунок, ну і отримати путівку в санаторій. А тепер наймач взяв на себе провину, і це - найкращий результат справи з усіх можливих. Якщо не брати до уваги того, що у постраждалої був хімічний опік першого ступеня.
- Наскільки серйозні пошкодження отримала Надія Буслова?
- Вона вже вийшла на роботу, побувши на лікарняному двадцять днів. Їй промили очей, і зараз все добре.
- Якщо Буслова втратила зір, тоді, може бути, варто було погодитися на путівку? Навіщо потрібно було наполягати на визнанні травми виробничої?
- Так, зараз зі здоров'ям у жінки проблем немає. Але це не означає, що наслідки не з'являться, наприклад, через рік. Адже травма була серйозною. У моїй практиці був такий випадок. Робочий з Світлогорська, який рік тому зламав руку і визнав травму побутової, не думав про наслідки. А рік потому рука перестала згинатися: вона зрослася, але не ворушиться. Тепер він не може претендувати на виплату пенсії Белгосстраха або навіть на компенсацію від наймача: адже він сам погодився, що зламав руку не на роботі. Дай бог, звичайно, щоб з Буслова таке не сталося. Але раптом у неї через рік впаде або зовсім пропаде зір? Потрібно буде доводити, що втрата зору - наслідки травми, за яку несе відповідальність наймач. І як це можна буде довести, якщо працівник сам визнає травму побутової? А акт Н-1 - це свого роду «охоронна грамота» для працівника.
- Якщо наслідків для здоров'я немає, що саме отримує працівник, який наполягав на оформленні акта форми Н-1?
- Зараз Буслова отримає стовідсоткову оплату лікарняного, одноразову премію, і, крім того, так як наймач визнав провину, у неї є право звернутися до суду з позовом про стягнення моральної шкоди. Оскільки наймач сам визнав, що мав провести інструктаж, видати каску і захисні окуляри.
Зразок акта форми Н-1
- Яку покарання несе наймач за нескладання акту форми Н-1 при виробничу травму?
- Перевіряючий орган просто вимагає усунути порушення правил, тобто оформити травму правильно. Покарання наймач несе в залежності від ступеня тяжкості ушкоджень. Якщо травма спричинила смерть працівника, то суд, можливо, присудить кримінальне покарання. Наприклад, в Добруші кран піднімав плиту, плита впала з висоти і придавила працівника на смерть. Головний інженер отримав три роки «хімії». Але справа не в покаранні наймача. Якщо наймач відмовляється оформити травму як виробничу; якщо вмовляє перевести її в побутову; якщо не проводить розслідування нещасного випадку - потрібно вимагати.
- Тобто, сам працівник зацікавлений в складанні акта про виробничу травму?
- Ще раз повторю: цей акт - як охоронна грамота працівника. У практиці профспілки було справа робочого Климова , Чий наймач якраз не хотів визнавати виробничу травму, і ми доводили це через суд. А якщо працівник мовчить? Якщо погоджується написати на день отримання травми відпустку за свій рахунок? Тоді тихенько оформляється побутова травма, і наймач знімає з себе відповідальність. Працівник не вимагає - і наймач не розслідує. Акт повинен вимагати сам працівник!
Чи є заслуга профспілки РЕП в тому, що наймач визнав свою провину?Як тільки інтернет підхопив тему, її і керівник до себе запросив, і почалося розслідування, і профком запитав: що ж ти до нас не прийшла?
Наскільки серйозні пошкодження отримала Надія Буслова?
Якщо Буслова втратила зір, тоді, може бути, варто було погодитися на путівку?
Навіщо потрібно було наполягати на визнанні травми виробничої?
Але раптом у неї через рік впаде або зовсім пропаде зір?
І як це можна буде довести, якщо працівник сам визнає травму побутової?
Якщо наслідків для здоров'я немає, що саме отримує працівник, який наполягав на оформленні акта форми Н-1?
Тобто, сам працівник зацікавлений в складанні акта про виробничу травму?
А якщо працівник мовчить?