Актуальна тема - Центральна профспілкова газета "Солідарність"

  1. всі теми 20/11/2012

всі теми

20/11/2012

На думку міністра освіти і науки Дмитро Ліванова, зарплату в 20-30 тисяч рублів на місяць в Москві отримують лише «викладачі невисокого рівня». Столичних освітян подібна позиція міністра обурила: за їхніми словами, навіть офіційна зарплата професури рідко перевищує 30 тисяч рублів - що вже казати про простих викладачів вищої школи? «Солідарність» спробувала розібратися в хитросплетіннях доходів професорсько-викладацького складу.

Низька кваліфікація?

Виступаючи 17 листопада в програмі «Вести в суботу» (телеканал «Росія 1»), міністр освіти і науки Дмитро Ліванов розповів, що за його даними зарплата ряду викладачів, які працюють в вузах Москви, становить сьогодні 20-30 тисяч рублів. Ліванова такий низький дохід столичних викладачів обурив. Однак не з тієї точки зору, що викладачі заробляють мало, а з тієї, що працюють, мабуть, не надто сумлінно. У міністра народилося аж три версії того, чому дохід викладача вищої школи може бути настільки низький. Всі три говорять аж ніяк не на користь педагогів.

«Як це назвати? У мене є кілька версій того, чому це може пояснюватися. Версія перша: це просто викладачі невисокого рівня, готові працювати за ці гроші. Версія друга: це викладачі, які підробляють в декількох вузах, перебігаючи між ними. Версія третя: вони просто перекладають частину витрат за своїм змістом на студентів. І в тому, і в іншому, і в третьому випадку такий вуз не може називатися ефективно працюючим », - заявив він.

Разом з тим міністр Ліванов поклав частину відповідальності і на керівників вузів. «Я вже навів приклад, що в Москві у нас є вузи, у яких середня зарплата викладачів від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що мене обурює. Такого бути, звичайно, не повинно. А є вузи, що знаходяться в тих же самих економічних умовах, які готують по близьким напрямками, які отримують приблизно такі ж державні гроші, в яких заробітна плата 50 і 60 тисяч. Тому тут дуже важливо якість управління ».

Цікаво, що Ліванов торкнувся лише зарплат викладачів московських вузів. Мабуть, чіпати заробіток регіональних фахівців в галузі вищої освіти міністр просто не наважився.

Прокоментувати слова міністра «Солідарність» попросила заступника голови профспілки працівників народної освіти і науки Вадима Дудіна.

- Дмитро Вікторович, мабуть, не дуже добре уявляє собі ситуацію в цілому, з офіційними заробітками, які присутні у вищій школі на сьогоднішній день. Ми, звичайно, боремося за те, щоб ця заробітна плата знайшла хоч трохи виразні розміри, гідні згадки. Зараз, чесно кажучи, озвучувати її просто соромно. На превеликий наш жаль, зарплата професорсько-викладацького складу - це притча во язицех протягом вже багатьох років, - каже він.

Ось дані профспілки працівників народної освіти і науки по зарплатах (оклад + стимулюючі і компенсаційні виплати) професорсько-викладацького складу (ППС) в декількох вузах Москви.

Московський державний університет тонкої хімічної промисловості: старший викладач - 9556, доцент - 14 497, професор-21 407.

Московський державний будівельний університет:

старший викладач - 22 375, доцент - 33 087, професор - 41 533.

Московський автомобільно-дорожній інститут:

старший викладач - 15 817, доцент - 22 №516, професор - 37 353.

Ну і, звичайно, варто подивитися на зарплату ППС вузу, де пан Ліванов обіймав посаду ректора до того, як очолив міністерство. За інформацією профспілки, заробітна плата доцента Місіс становить 12 800 рублів, а професора - 20 100.

Необхідно особливо підкреслити, що в наведених вище даних оклад в процентному відношенні складає для МИТХТ 40%, для МАДИ 39,7%, а для будівельного - 30%. Решта - це стимулюючі і компенсаційні виплати.

Ще гірше виглядає ситуація в регіонах. За словами заступника голови профспілки народної освіти і науки, в Краснодарі заробітна плата ППС (в середньому) становить 29 000 рублей, в Твері - 17 000 рублів, в Новосибірську 29 600, у Архангельську 20 400. Варто враховувати, що ці цифри включають в себе як зарплату професорсько-викладацького складу, так і управлінців.

- Така строката картина виникає в результаті введення нової системи оплати праці, - розповідає Дудін. - У ній присутній непостійна частина у вигляді стимулюючих виплат. За рахунок цього у різних вузів абсолютно різні показники. Керівнику освітнього закладу було дано безпрецедентне право встановлювати самостійно заробітну плату для свого персоналу, і у нас до сих пір не позначені мінімальні базові оклади в професійно-кваліфікаційних групах. За рахунок цього різного роду шантажисти можуть користуватися цифрами так, як їм зручно.

В цілому відсоток підвищення заробітної плати викладачів вузів за останні 2-3 роки склав від 10 до 20%, тобто зростання реальної заробітної плати не відбулося в силу того, що інфляція з'їла навіть цю мізерну надбавку.

- Звинувачувати людей в тому, що якщо вони отримують низьку заробітну плату, то значить, неефективні, - це як мінімум передчасно, а як максимум просто не відповідає дійсності, - вважає Дудін.

Дещо по-іншому трактує слова міністра голова студентського координаційної ради Володимир Марченко ,:

- Певна логіка в позиції міністра є. Зарплата ППС складається з трьох частин: бюджетна ставка - стимулюючі виплати - позабюджетні виплати. Держава намагається змусити вузи (ректорів) ворушитися для збільшення частки третьої складової. Оголошення цього критерію показником ефективності абсолютно логічно в розрізі ринкової економіки (боротьба за платних студентів, гранти тощо). Викладачі, навпаки, зацікавлені в збільшенні першої частини - як гарантованої плати, яка не потребує додаткових зусиль (написання посібників, розробка нових курсів і т.п.). Дискусія - це пошук компромісного рішення щодо збільшення першої частини, справедливого розподілу другий і, як і заявлено, підвищення ефективного управління вузом в пошуках додаткових доходів, які можна направити на збільшення оплати праці ППС.
Звичайно, кожен вуз індивідуальний. Наприклад фізика, хімія, біологія вимагають іншого розподілу позабюджетних коштів, ніж філологія або філософія. Тому коректно порівнювати зарплати в вузах зі схожими структурами факультетів та інфраструктурою.

Викладачі та блогери

- На нашій кафедрі викладачі отримують менше 30 і навіть менше 20 тисяч рублів. Я, як кандидат наук, отримую 10 000 рублів плюс 1700 за кураторство. Все це «брудними», без вирахування прибуткового податку. Найбільша заробітна плата в одного з моїх колег - трохи більше 20 тисяч. Це з урахуванням того, що він працює на 1,5 ставки і отримує грант, - зізнався «Солідарності» викладач одного з регіональних вузів.

Викликає жаль, що більшість наших коментаторів вважали за краще зберігати анонімність. Люди бояться, що лише за назвою вузу та імені, а вже тим більше на прізвище або факультету їх можуть обчислити і звільнити. За створення негативного іміджу вузу.

«Максимальна відома мені зарплата - викладач зі ступенем, доцент, працюючи на ставці - 22 тисячі рублів. Максимальне число годин для викладача в тиждень - 36 академічних годин (18 пар), більше за законом бути не повинно, це шкідливо для голосових зв'язок. Плюс треба враховувати, що викладач працює не тільки на лекціях і семінарах. Набагато більше часу потрібно на їх підготовку, збір матеріалів, розробку курсу, методичних посібників, перевірку письмових робіт і т.д. Але, звичайно, з такою зарплатою викладачі прагнуть набрати більшу кількість годин, більшість працює на 1,5 ставки. Інша справа - вузи комерційні ... там - інакше, звичайно, суму назвати не беруся. Думаю, суми розрізняються залежно від кафедри і предмета. Найприбутковішими вважаються економічні і юридичні спеціальності ... », - пише викладач історії мистецтв в одному з московських вузів.

«Викладаю на півставки, отримую 7000. Більшість викладачів мають другу роботу в якості наукових співробітників усіляких КБ або НДІ, або основну високооплачувану роботу і взагалі не входять в штат кафедри, викладаючи в якості хобі», - повідомляє Олексій, який викладає в Московському авіаційному інституті.

«Якщо преподаёшь в державних ВНЗ, то зарплату в 20 тисяч отримувати практично нереально. Можливо, в інших сферах інакше, але в моїй повна ставка становить приблизно 8-10 тисяч рублів. Причому повну ставку практично нікому не дають. Зарплату в 30 тисяч викладачі вважали б нормальною або хоча б терпимою », - поділився Віктор, до недавнього часу працював відразу в трьох московських вузах - МГХПА імені Строганова, МАРХИ і Університеті дизайну і технології.

Блогосфера на виступ Ліванова теж відреагувала вкрай негативно. Багатьох викладачів слова міністра відверто обурили. Пролунали навіть вимоги відправити міністра у відставку. Ось лише кілька думок з соціальних мереж і коментарів до різних статей про висловлення Ліванова, розміщених в популярних інтернет-ЗМІ.

«Своє перше враження від уже знаменитого вислову міністра освіти я публікувати не наважуся.

Нехай слова, які я сказала про цього чиновника, залишаться на моїй совісті. Тим більше що в наявності совісті у пана Ліванова я всерйоз сумніваюся », - пише Тетяна Краснова, з Таршіенський храмовий комплекс викладач факультету журналістики МГУ. Тут ми наводимо лише невелику частину записи Тетяни. Рекомендуємо ознайомитися з повним її варіантом .

«А пан Ліванов міністр освіти в якій країні? Ні, він правда не в курсі офіційних окладів доцентів і професорів на повну ставку? »- задається питаннями блогер ne _ stolica.

«Ліванов абсолютно не знає і не уявляє, як працюють вузівські викладачі різних російських міст і яка їхня офіційна зарплата.
Уже такий-то інформацією міністр повинен мати у своєму розпорядженні. Навіщо являти собою настільки крутий непрофесіоналізм і налаштовувати проти себе людей. Послухаєш божевільні одкровення цих чиновників, і таке відчуття виникає, ніби їх до нас з місяця закидають », - вважає ludafo.

«Ліванов, звичайно, в чомусь має рацію. Офіційна (якщо хочете, державна) зарплата викладача часто менше 30 000 рублів. Але ж ніхто не заважає їм робити додаткові наукові дослідження, працювати на корпорації, отримувати гранти і так далі. Більшість тлумачних викладачів давно на зарплату не живуть. Зате як фахівці в своїй галузі мають чималий зиск », - підтримує позицію міністра хтось Lider 555.

«Для інформації міністру: оклад доцента державного вузу 8400 рублів плюс ганебні 3000 за вчений ступінь кандидата наук і" компенсація за літературу "ще аж 150 рублів !!! Стільки держава платить викладачам, і не соромно ні в одному оці!
Після таких ваших висловлювань, пане міністре, вам впору зробити собі харакірі, якщо хоч крапля совісті залишилася ... », - радить Ліванову arisha25.

«Так їм статистику таку видають, а вони і вірять, немає щоб з людьми поспілкуватися», - вважає urij.

Колеги за кордоном

Цікаво, що низький рівень зарплати викладачів вузів впливає не тільки на їхнє життя і життя їхніх родин, а й на місце російських вузів в різних рейтингах. У червні поточного року «Російська газета» опублікувала цікаве інтерв'ю з провідними міжнародними експертами - координатором проектів Світового банку в сфері вищої освіти по Східній Європі професором Джаміль Салми і директором Центру міжнародної вищої освіти Бостонського коледжу професором Філіпом Альтбаха.

На питання: «В Росії чимало університетів, чиї дипломи цінуються і за кордоном. Чому ж наших так мало в лідерах світових рейтингів? »- експерти відповіли наступне:

Філіп Альтбах: «Не варто так багато уваги приділяти рейтингам. у мноÐ

Столичних освітян подібна позиція міністра обурила: за їхніми словами, навіть офіційна зарплата професури рідко перевищує 30 тисяч рублів - що вже казати про простих викладачів вищої школи?
Низька кваліфікація?
«Як це назвати?
«А пан Ліванов міністр освіти в якій країні?
Ні, він правда не в курсі офіційних окладів доцентів і професорів на повну ставку?
Чому ж наших так мало в лідерах світових рейтингів?