Актуальність викладання управління проектами в ВУЗах

В даний час активно розвивається український бізнес відчуває сильну нестачу підготовлених до практичної роботи кадрів. Рівень молодих фахівців, які закінчили ВНЗ, не завжди відповідає запитам роботодавців, тому бізнес сам починає шукати можливості взаємодії з ВУЗами для підвищень рівня компетенції студентів.

В гостях у сайту www.training.com.ua Дарина Веретенко, консультант з управління проектами, заступник директора консалтингової компанії & quot, Технології Управління Спайдер Україна & quot ,.

«Т»: Які вимоги сучасний український бізнес висуває до молодих спеціалістів, які закінчили український ВНЗ?

Для будь-якого бізнесмена сьогодні не секрет, що молодий фахівець, тільки-но закінчивши ВНЗ, поки що не має досвіду роботи і володіє тільки теоретичними професійними знаннями. У кращому випадку, такий здобувач має мінімальний досвід роботи, якщо йому вдалося поєднувати роботу і навчання. Тому перші особи компаній при прийомі на роботу випускників вузів звертають увагу в першу чергу на системність мислення кандидата, його здатність приймати рішення і нести за них відповідальність, амбітність, самодостатність, ініціативність, здатність до навчання, бажання працювати. Зрозуміло, що рівень і якість знань випускника також враховуються, але представники бізнесу прекрасно віддають собі звіт в тому, що в нового співробітника необхідно вкласти ще чимало часу і коштів, перед тим як цей співробітник & quot, почне давати віддачу & quot ,.

«Т»: Як Ви оцінюєте рівень знань в цій області, які дають студентам українських ВНЗ?

Не можна говорити, що все ВНЗ однаково готують студентів, рівень підготовки всюди різний, залежить від викладацького складу, зв'язків ВНЗ з реальними компаніями з бізнесу. Бажання студента вчитися також має вагоме значення. Судити про це я можу з однієї простої причини - наша компанія реалізує програму & quot, 2007 - рік підвищення культури проектного менеджменту в Україні & quot ,, в рамках якої ми проводимо розроблені спеціально для ВНЗ проекти - & quot, 8 годин концентрованої практики в кожен ВНЗ & quot, і & quot , Project Management Challenge & quot ,. У минулому інтерв'ю ми вже розповідали про цілі цих проектів, заснованих на вирішенні студентами старших курсів бізнес-кейсів, авторами кейсів виступають менеджери проектів від реальних компаній з бізнесу. На сьогоднішній день в них взяли участь вже 9 українських ВНЗ. Студентам цих ВНЗ викладають дисципліну & quot, управління проектами & quot, і, загалом, всі студенти уявляють собі, що це таке, хоча практики і досвіду звичайно не вистачає. Хороший рівень знань показали студенти з КПІ, Університету Шевченка, Київського Національного Університету Технологій та Дизайну, ХАІ, Націоанльного Торгового-Економічного Університету. У викладанні такої динамічної науки, як & quot, проектний менеджмент & quot, багато що залежить від лектора. Наприклад, в КПІ викладає практик, який має РМР (ступінь з управління проектами), який сам є керівником комерційної компанії. Природно, що його студенти більш знайомі з реаліями бізнесу. В ХАІ, наприклад, після бакалаврату студент має можливість продовжити навчання на спеціальності & quot, управління проектами і програмами & quot ,. Прикладів багато, все їх не перерахувати.

«Т»: Що необхідно зробити для зменшення розриву між бізнесом і освітою?

В освітній процес варто залучати людей бізнесу з практичним досвідом застосування технологій проектного менеджменту в українських компаніях. Можу з упевненістю заявити, що студентам і викладачам ВНЗ дуже корисний досвід вирішення реальних кейсів, коли студенти можуть спробувати свої сили і перевірити отримані знання. Причому представники бізнесу також можуть отримати з цього користь для себе. Нехай рішення студентів не завжди коректні, але, тим не менш, оцінити потенційних кандидатів на працевлаштування можливо. Сьогодні багато компаній шукають перспективних співробітників, дають їм можливість пройти практику в компанії. До речі, представники багатьох ВНЗ, які брали участь в наших проектах, говорили про те, що організувати таку практику для старшокурсників не просто, запити ВНЗ залишаються без відповідей, тому бізнесу варто задуматися про це. Іноді самі студенти шукають собі місце для проходження практики. Природно, що якщо б цей процес був більш централізованим, то розрив між бізнесом і освітою міг би набагато скоротитися.

«Т»: Яка потреба українських компаній в молодих фахівцях з управління проектами?

Це потреба досить висока, але компанії усвідомлюють, що студент, прийшовши & quot, з лави & quot, ще не готовий до роботи в реальному компанії. Тому роботодавці знаходяться в постійному пошуку талановитих хлопців, які з набуттям практичних знань зможуть вирости до хороших аналітиків і менеджерів проектів. До нас часто звертаються наші клієнти з проханням допомогти, порадити хорошого фахівця на добре оплачуване місце. Тому ми плануємо незабаром відкрити новий розділ на нашому сайті www.spiderproject.com, для роботодавців та шукачів в галузі управління проектами. Можу сказати, що сьогодні рівень зарплат аналітика проекту & quot, на старті & quot, (після ВНЗ) становить не так вже й багато, всього 300 - 500 у.о. (В Києві, в регіонах трохи менше). Подальша перспектива вражає більше - аналітик проекту протягом 2-х років зможе стати досить компетентним і заробляти 800 - 1500 у.о. Щоб стати кваліфікованим менеджером проекту часу потрібно більше - близько 5 років, а зарплата менеджера проекту становить від: 2000 у.е. Є до чого прагнути.

«Т»: Що Ви порадите студентам, які хочуть підняти свій рівень компетенції в області проектного менеджменту та стати хорошим менеджером проектів або аналітиком в успішній компанії?

Посвята відстежувати нові тенденції в галузі управління проектами, адже ця наука постійно змінюється. Безумовно, теоретична підготовка необхідна, але студент, який прочитав велику кількість хороших книг, ще не фахівець. Важливо читати статті практиків, працювати зі стандартами, наприклад PMBoK (Project Management Book of Knowledge), відвідувати практикуми та семінари, іншими словами намагатися не відставати від реального бізнесу.

Переглядів: 14503

«Т»: Які вимоги сучасний український бізнес висуває до молодих спеціалістів, які закінчили український ВНЗ?
«Т»: Як Ви оцінюєте рівень знань в цій області, які дають студентам українських ВНЗ?
«Т»: Що необхідно зробити для зменшення розриву між бізнесом і освітою?
«Т»: Яка потреба українських компаній в молодих фахівцях з управління проектами?
«Т»: Що Ви порадите студентам, які хочуть підняти свій рівень компетенції в області проектного менеджменту та стати хорошим менеджером проектів або аналітиком в успішній компанії?