Студенти-очники можуть претендувати на отримання аліментів від батьків. Депутат Держдуми Мамед Абасов виступив з ініціативою внести ряд доповнень і змін до Сімейного кодексу РФ, які повинні будуть підвищити гарантії молоді на здобуття вищої освіти.
Розробник ініціативи, депутат Олег Міхєєв пропонує продовжити термін сплати аліментів на дітей, які навчаються в освітніх установах і не мають самостійного заробітку, з 18 років до 23 років.
«Одному з батьків складно зберегти колишній рівень життя дитини у випадках продовження їм очної форми навчання. Повнолітня дитина потребує підтримки батьків, якщо він ще не отримав освіту необхідного йому рівня », - наголошується в пояснювальній записці до документа. У разі його прийняття, право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів буде мати повнолітня дитина, а також батько, з яким він проживає.
Противники поправки вважають, що 18-річний молодий чоловік цілком може здобувати освіту заочно або піти працювати, тим самим знявши з батьків-аліментщика тягар його змісту. Крім того, в процесі виробничої практики учню, скажімо, коледжу, нараховуються грошові кошти за виконані роботи.
Чинним Сімейним кодексом РФ закріплено право неповнолітніх дітей на отримання аліментів. На практиці ж 18-річчя дитини не означає, що він фінансово самостійний. Необхідність прийняття законопроекту парламентарії мотивують тим, що талановиті діти часто «змушені відмовлятися від навчання через брак грошей на власне утримання» навіть в умовах самостійного надходження на бюджетні місця. Або тяжкість витрат на утримання навіть вже повнолітнього студента, що навчається за очною формою, лягає на його сім'ю.
У ряді держав, зокрема, в Чехії, де повноліття дитини не скасовує «обов'язок батька по аліментірованію, передбачається виплата аліментів дитині після досягнення нею 18-річного віку. Чи варто перенести подібний досвід в російські умови і продовжити термін виплати аліментів?
Хромов Артем ,
голова Російського студентського союзу, уповноважений з прав студентів в РФ:
Мені здається ініціатива виплачувати аліменти студентам до 24 років цілком здоровою. У нас багато батьків не мають можливості оплачувати проживання, харчування та навчання студентів, з огляду на, що стипендія не така висока, а плата за навчання, згідно з новими поправками, починаючи з цього навчального року, буде збільшуватися на 12,2% в рік. І ми розуміємо, що багато студентів очної форми навчання не мають можливості без шкоди навчанню працювати. Тому вважаю, що потрібно цю ініціативу розглянути законодавцям. Я найближчим часом підготую свою пропозицію. Мені здається, потрібно цю ініціативу доповнити тим, щоб виплата аліментів проводилася за згодою сторін в разі, якщо батько і дитина згоден, щоб аліменти використовувалися на користь навчання, якщо батько може це дозволити. Якщо на користь зменшення або відмови від аліментів, тому що дитина може сам себе утримувати і ніяких проблем з фінансової сторони немає, то це теж хороший варіант. А якщо вони не прийдуть ні до якого компромісу, тоді вже аліменти будуть виплачуватися відповідно до чинного законодавства.
У разі, якщо студент бере академічну відпустку, це питання, яке можна обговорювати. У разі, якщо він бере його в магістратурі, його вік старше 24 років, тоді йому не будуть виплачуватися аліменти. Якщо студента забирають в армію в разі відрахування студента у зв'язку з неуспішністю, закінченням університету, призовом до армії, згідно з ініціативою, виплати припиняються. Але якщо він зберігає статус студента, незалежно від колізій, тоді отримує аліменти. У разі, якщо припиняє бути студентом, то він не отримує аліменти.
Держава не знімає з себе обов'язок по виплаті стипендії. У нас не так багато студентів, які виявляються в цій ситуації, і стипендію набагато більше коло студентів отримує. Але те, що аліменти будуть додатковим підмогою це точно. Студенти вважаються незахищеними людьми і з нинішнім законодавством. Ця ідея здається розумною, враховуючи, що є і межународних прецеденти. Але я б вніс доповнення з приводу угоди сторін. Якщо дитина сам не хоче отримувати аліменти, він не вважає це розумним і потрібним з тих чи інших причин, ідеологічним, фінансовим, то потрібно прийняти це до уваги.
Студент, звичайно, може працювати і отримувати зарплату, але якщо ми говоримо про те, щоб студенти очної форми навчання активно навчалися і не ухилялися від освітнього процесу, то ми повинні їх всіляко підтримувати. У нас є система отримання грантів на навчання, але недостатньо хороша. На сьогоднішній момент, згідно зі статистикою Ощадбанку, менше половини відсотка від числа студентів беруть дані кредити. Це говорить про те, що вони не тільки не користуються популярністю, а в них є певні складності. Якщо ми ці механізми будемо вдосконалювати, тоді проблем менше буде, але до тих пір поки вони не вирішені, повертатися до теми, чи потрібна стипендія, як це часто буває, а в даному питання про аліменти, мені здається, нерозумно. Тому розглядати питання про аліменти варто з точки зору соціальної додаткової підтримки студентів і відповідальності батьків, які так чи інакше своїх дітей-студентів годують. Студенти підробляють, але це не говорить про те, що у їх високий заробіток. Можна підробляти по-різному, можна роздавати флаєри на дискотеки і отримувати з цього 500 руб. в місяць, можна за кого-то писати наукові праці і теж заробляти, напрмер, в якийсь проміжок часу, коли йдуть заліки та іспити. Все по-різному працюють, у всіх різні можливості. Студенти студентам ворожнечу. Є студенти вечірньої форми навчання, вони в денний час мають більше можливості працювати, тому статистику потрібно розглядати дуже широко. А законодавча пропозиція стосується студентів всієї країни. У багатьох регіонах з робочими місцями дуже туго, тому навіть зараз студентам доводиться шукати якісь додаткові можливості, щоб знайти місце на ринку праці.
Я розумію і тих, хто виступає з критикою цієї ініціативи. Згадувалося в ЗМІ, що це питання утриманства. В принципі, я з цим згоден. Я проти, щоб у нас за чужий рахунок все життя жили всі, особливо люди повнолітні. Але, я розглядаю проблему з точки зору хлопців, які в цій ситуації опинилися. Дуже багато молодих людей з цією ситуацією зіткнулися і виступили на підтримку цієї ідеї, тому що батьки відмовилися від них і кинули напризволяще. Це і особистий психологічний фактор, і фінансовий, у одного з батьків не так багато грошей, щоб дитину утримувати.
Ініціативу необхідно обговорити, доопрацювати, підійти до неї зважено, обговорити додаткову статистику, в тому числі і судову практику. Навіть з огляду на проблему сірих зарплат, є громадяни, які отримують велику зарплату, і нехай ініціатива буде для кількох сотень хлопців. Заради них варто таке зробити, щоб забезпечити їхнє майбутнє.
Елін Сергій ,
кандидат економічних наук, генеральний директор ЗАТ «АИП», Керуючий партнер:
Питання виплати аліментів не зовсім економічний. Тут є і морально-етична сторона. Я вважаю, обоє батьків повинні нести відповідальність за дитину, в тому числі і фінансову, забезпечувати його зміст, якщо таке утримання необхідно. Якщо говорити про студентів, то якщо студент працює, а практика така, що навіть студенти, які навчаються очно, з 2-3 курсу йдуть працювати, тобто, якщо людина може повноцінно працювати, будучи студентом, в цьому випадку можна аліменти йому не платити. Якщо ж він в силу різних причин, здоров'я або глибокої заглибленості в навчальний процес, в медіцінсікіх вузах, наприклад, велика ступінь завантаженості, потрібно бути присутнім на всіх заняттях, не може працювати, то в цих випадках, я вважаю, потрібно платити адліменти.
Якщо студент працює неофіційно, то цю інформацію ніде не отримаєш. Все-таки більш справедливий підхід, нести відповідальність фінансову обом батькам. Тим більше, є таке поняття як податкові відрахування. Обоє батьків мають право на зменшення податку фізичної особи за витрати на навчання дитини.
Кожевников Олександр ,
юрист Національної юридичної служби:
Сама по собі ідея виплачувати аліменти студентам до 24 років дуже хороша. Ідея отримання студентом освіти з додатком якомога менших грошових зусиль з егоо боку актуальна. Однак варіант реалізації, насправді, по-моєму, не дуже правильний.
Про необхідність організовувати навчання дітей за рахунок батьків говориться давно. До цього багато суди приймали рішення про стягнення аліментів до 24 років з матерів або батьків, якщо вони не брали участі у вихованні дитини, при цьому рішення благополучно скасовувалися. Зараз законодавство однозначно говорить про те, що це робити не можна.
Однак в тому вигляді, в якому пропонується внести зміни сьогодні в законодавство, це теж не дуже правильно. Оскільки є лише два критерії оцінки: матеріальне становище студента і його право на утримання під час навчання. Припустимо, такий випадок. У батька двоє дітей, один 18 років, інший маленький зовсім, на обох рівні частки заробітку. Старшому потрібно оплачувати навчання у ВНЗ, природно, частки заробітку буде вже не вистачати, суд може стягнути більше. Чи не буде це утиском частки молодшу дитину?
Інший варіант. Якщо ми почитаємо Сімейний кодекс, тобто право на стягнення аліментів дитині старше 18 років, але на повнолітнього непрацездатного. А додаткове зміст можливо у виняткових випадках при важкому захворюванні, при необхідності догляду за цим неповнолітнім непрацездатним. Тобто за замовчуванням виходить, що отримання загальної вищої освіти є більш винятковим підставою, ніж захворювання дитини. Так, звичайно, не можна. Плюс, якщо в цілому дивитися на законодавство Росії, з 18 років юнаки зобов'язані служити в армії, вони тримають в руках зброю, стріляють і можуть бути спрямовані в гарячі точки. І ось повертається такий юнак, вже чоловік, сержант, командував людьми, надходить до ВНЗ і вимагає з мами або тата грошей на освіту ...
Особливо хочеться звернути увагу на саму техніку побудови законопроекту. Не зовсім логічно. Навіть намагаються змінити підстави для припинення аліментних зобов'язань. Аліменти з 18-24 років стягуються на користь дитини, а до 18 років - на користь його матері на утримання неповнолітньої. Не зовсім правильно побудований закон.
Чи варто перенести подібний досвід в російські умови і продовжити термін виплати аліментів?Чи не буде це утиском частки молодшу дитину?