Алмаз - унікальний камінь, який завжди викликав у людини великий інтерес. Відомості про алмази і діаманти на порталі «Мир діамантів» допоможуть Вам ознайомитися з історією видобутку алмазів, їх властивості, перетворенням в діаманти і критеріями оцінки готової продукції.

Відомості про алмази і діаманти

«Але ще немає описів невимовної краси алмаза».
Гай Пліній Старший

Алмаз - це кристалічна модифікація чистого вуглецю, утворена в глибоких надрах Землі, у верхній мантії на глибинах понад 80-100 кілометрів, при виключно високому тиску і температурі. Це самий дорогоцінний камінь, найтвердіший і зносостійкий мінерал, самий блискучий і непідвладний часу самоцвіт. Історія алмазів налічує тисячі років, однак і в наш час діаманти приваблюють мільйони людей своєю магічною красою.


У всі часи цей зачаровує і унікальний камінь притягував людини. «Він залишається неушкодженим в самому сильному вогні, це світло сонця, згусле в землі і охолоджений часом, він грає всіма кольорами, але сам залишається прозорим, точно крапля води ...» - писали про алмаз в давнину. Перші згадки про використання людиною алмазів відносяться до Індії і з'явилися приблизно за три тисячі років до нашої ери. Алмази блискучою ниткою проходять крізь тканину буття, крізь історію людства, зникаючи на час і знову з'являючись, щоб висвітлити своїм загадковим сяйвом найнеймовірніші і химерні легенди. "Найбільшу ціну між усіма людськими речами, а не тільки між коштовними каменями, має алмаз, який довгий час тільки царям, да і то вельми небагато чим, був відомий" - писав давньоримський вчений Пліній Старший в 79 році н.е. в своєму трактаті «Про природної історії».

Греки називали його «адамас» або «адамантос» - непереможний, непохитний, непереборний;  римляни - «Диамонд»;  араби - «алмас», найтвердішої;  древні євреї - «Шамір»;  індуси називали його «фарій» Греки називали його «адамас» або «адамантос» - непереможний, непохитний, непереборний; римляни - «Диамонд»; араби - «алмас», найтвердішої; древні євреї - «Шамір»; індуси називали його «фарій». Давньоруський літературний пам'ятник, «Ізборник» 1073 р, в рівній мірі використовує терміни «адамас» і «діамант», а «Ходіння за три моря» Афанасія Нікітіна (1466-1472 р.р.) вперше, і назавжди, «узаконило» в російській мові назва «алмаз». У стародавній Індії вважали, що алмази утворені з п'яти почав природи - землі, води, повітря, неба і енергії. В Індії алмаз обожнював і перетворений на фетиш. Його наділили безліччю міфічних можливостей, таких, як зцілення від хвороб, захист від злих духів і просто ворогів, від поранень, пристріту, псування; оголосили, що дарує ясновидіння, здатність передбачати ...


Для вимірювання ваги алмазів прийнятий метричний карат, - 0,2 грама або 200 міліграм. Алмази масою більше 15 карат - рідкість, масою в сотні каратів - найбільша рідкість. Деякі камені отримують власні імена, світову популярність і міцне місце в історії. Детальніше про історичні алмазах. В даний час загальносвітовий обсяг видобутку алмазів складає близько 130 мільйонів карат. Детальніше про видобуток алмазів. Головне використання природних алмазів - в ювелірній справі, але далеко не з кожного алмаза можна зробити діамант. Безумовно ювелірними вважаються близько 15% алмазів, ще 45% вважаються околоювелірнимі, тобто поступаються ювелірним за розміром, кольором або чистоті. До кінця XIX століття діамантами володіли тільки вищі стани, але в ХХ столітті були відкриті великі родовища алмазів, і зростання видобутку зробив їх більш доступними для покупців. Проте і сьогодні діаманти доступні далеко не кожному, і люди як і раніше розглядають володіння діамантом як приналежність до найбільш успішної частини суспільства.

Блиск і краса алмазу повною мірою розкриваються тільки після ограновування Блиск і краса алмазу повною мірою розкриваються тільки після ограновування. Довгий час вважалося, що Л. ван Беркем з Брюгге в кінці 15 ст. розробив метод точної симетричною огранки (використовуваний до цих пір), що полягає в шліфовці каменя на залізному колі, на який наноситься суміш алмазного порошку і масла. Зараз існування цього майстра ставиться під сумнів. Припускають, що вищевказаний метод був розроблений в Індії. Раніше вважали також, що діамантове ограновування винайшов італійський гранильщик Вінченцо Перуцці в кінці 17 ст., А й ця думка виявилася помилковою. Тому серед істориків немає єдиної думки, де і коли з'явилася діамантове ограновування.


Діамант (від франц. Brillant - блискучий), алмаз, якому за допомогою обробки додана спеціальна форма, так звана діамантова огранювання, що максимально розкриває оптичні властивості каменю. Огранщики протягом століть проб і помилок навчилися таким чином використовувати показник заломлення каменю, щоб перевідбивається на гранях павільйону світло, який увійшов в камінь з боку корони, і розсіювати в різні боки. Завдяки дисперсії світла, властивою алмазу, можна спостерігати гру діаманта у вигляді променів всіх кольорів веселки. Детальніше про огранювання діаманта . Слово "діамант" насправді - це назва виду ограновування, а не матеріалу. Але в разі, коли мова йде про діамант, огранований з алмаза, найменування матеріалу може бути опущено. В цьому випадку "діамант" означає і речовина, і вид ограновування. Слово «алмаз» використовується, коли мається на увазі сам матеріал, речовина, або коли мова йде про алмазному сировину.


Необроблений алмаз - це сировина, з якого огранщики зроблять діамант, а майстри ювелірних справ - розкішне виріб Необроблений алмаз - це сировина, з якого огранщики зроблять діамант, а майстри ювелірних справ - розкішне виріб. Алмази, як відбитки пальців, унікальні - не буває двох повністю ідентичних каменів. Діаманти ж навпаки, виготовляються за суворо визначеними правилами. Є діаманти, наприклад, жовті або чорні, авторські форми ограновування, які схильні до моди, і попит на них мінливий. Але класичний діамант коштує над модою, і попит на нього не змінюється з роками. Вислів «Diamond is forever», тобто «Діамант - це назавжди» не тільки ілюструє незмінно високе місце діамантів в нашому суспільстві і зв'язок цих каменів з вічними людськими почуттями, а й неймовірно древній їх вік. Справа в тому, що наукові методи, використовувані для визначення віку мінералів і гірських порід, дають для алмазів вік від півтора до трьох з половиною мільярдів років. Можна сказати, що алмази старше за все, що нас оточує, і їх вік можна порівняти з віком нашої планети.


Алмази як носії унікальної твердості та інших цікавих властивостей є об'єктами пильної уваги вчених, є як об'єктом дослідження, так і цінним матеріалом для використання в техніці. Існує і фахівці - геммологи, або експерти з коштовних каменів. Геммологи протягом останніх десятиліть розробляють наукові методи визначення автентичності алмазів і діамантів, об'єктивні системи їх оцінки, рекомендації з огранювання діамантів. Детальніше про експертизу діамантів. Однак потенційному покупцеві непросто зорієнтуватися серед цього великого обсягу знань, особливо якщо він шукає прості рекомендації, які дозволили б йому зорієнтуватися в світі діамантів і виробити правильну лінію поведінки на ринку. Багато відомостей, що дозволяють професіоналам заробляти на продажу діамантів, є багаторічними напрацюваннями і являють собою комерційну таємницю. Однак сьогодні, в епоху інформаційних технологій, інформація стає набагато більш доступною, і для будь-якої людини, що бажає стати знавцем, кваліфікованим споживачем, не існує колишніх обмежень. Поради споживачам.

Воістину, у діаманта немає конкурентів - це безумовний фаворит в світі дорогоцінних каменів і ювелірних прикрас Воістину, у діаманта немає конкурентів - це безумовний фаворит в світі дорогоцінних каменів і ювелірних прикрас. Однак скількома б прекрасними властивостями не володіли діаманти, набуваючи вироби з цим каменем, ніколи не можна сподіватися на випадок. Людина без спеціальної підготовки, маючи справу з дорогоцінними каменями, нерідко приречений на невдачу. Підходити до покупки такого серйозного каменю варто добре підготовленим. Майбутній покупець може навчитися розуміти камінь як "особистість" і оцінювати такі важливі його характеристики, як колір, чистоту, ограновування, його гру і блиск, вага, і навчитися співвідносити це все з його ціною. Діаманти дуже багато в чому схожі на людей. Практично кожен з них має недоліки, які тільки потрібно зуміти розгледіти (ідеалу практично немає), і якісь свої індивідуальні переваги, наприклад, висока якість ограновування або полірування, унікальний колір. Індивідуальність діамантів залишається незважаючи на стандарти, якими керуються огранщики, оскільки ця індивідуальність властива алмазів - унікальним природним творінням. Розуміння індивідуальності діамантів дозволяє вибрати найбільш підходящий камінь. Процес пошуку і вибору діаманта не обов'язково повинен зводитися до відвідування найближчого ювелірного магазину, він може стати захоплюючим подією, подорожжю, в якому кожного очікують нові знання, нові враження і новий досвід. Перейти в форум.

використані фотографії Де Бірс і журналу "Вокруг света"