Амур майстровий, весілля з обміну і два ведмеді: IX Російсько-китайська ярмарок культури

  1. Матеріали по темі

Фестиваль стартує на двох берегах Амура 25 червня

На цьому ярмарку дві сторони обміняються женихами і нареченими. Червень - місяць весіль не тільки в Росії, але і в Китаї.

- Ольга Олександрівна, зовсім скоро головними героями вулиць двох сусідніх міст на Амурі стануть два веселих ведмедя: бурий і панда. У народі їх вже охрестили «пандамішкі». Це головні символи майбутньої Російсько-китайської ярмарки культури і мистецтва, як з'явилася ця емблема?

- З'явилися вони в 2006-2007 роках, які були оголошені Роками Росії в Китаї і Китаю в Росії. Два ведмеді і між ними два прапора, які утворюють серце. Коли розроблявся наш фестиваль культури і мистецтва, то вирішили дати в лапи бурому балалайку, а панді - пипу (китайський народний чотириструнний щипковий музичний інструмент типу лютні). З тих пір вони так полюбилися, що наші і китайські жителі майструють їх в різних варіантах: шиють, в'яжуть, ліплять з глини. А потім охоче ними діляться. У мене вже набрався цілу шафу таких симпатичних іграшок.

- Кожна ярмарок завжди особлива, ми наближаємося до першого ювілею. А з чого все починалося?

- Спочатку ініціативу провести таке прикордонне захід висловили наші сусіди, китайці. Замислювалося воно як виставка-ярмарок, показ досягнень майстрів декоративно-прикладного мистецтва з двох берегів Амура і обмін делегаціями. Майстри зі своєю продукцією приїжджали один до одного в гості, ділилися досвідом, пили чай з бубликами. Ось так і зав'язувалася народна дипломатія. Поступово до умільцям стали приєднуватися художники, письменники, творчі колективи, а потім вже професійні народні колективи Росії та Китаю. Дійшла справа і до спілкування між корінними нечисленними народами, які населяли ці місця. З нашого боку - евенки, з китайської - орочони. Це один народ, у них схожі мови і традиції і вони чудово розуміють один одного. Вони запалюють багаття дружби, танцюють, спілкуються, викликають духів і заводять загальний хоровод. Сьогодні у фестивалю вже багато друзів. Головний партнер - пасажирський порт «АмурАССО», який надає можливість безкоштовного проїзду для делегацій. Інститут Конфуція допомагає з перекладом і бере активну участь в майстер-класах з вирізання з паперу, каліграфії і в'язання вузликів. Спільно з соціально активною організацією нашого міста «Центр весільного сервісу» проводимо обмін весільними церемоніями двох країн. Підключаються бібліотеки, які організовують вікторини та конкурси. Студенти обох країн читають вірші, а наша активна срібна молодь, так ми називаємо асоціацію літніх людей Росії і Китаю, кожен раз готує великий спільний танець. Обмінюються по відео рухами відеотанца, розучують руху. В цьому році вони покажуть нам два російських танцю і два китайських. В цілому на набережній Амура станцюють 750 осіб.

Ансамбль «Гжель» рік тому відкривав фестиваль у Хейхе.

- Що нового буде на цій, дев'ятої ярмарку культури і мистецтва?

- У цьому році ми вже вдруге проведемо свято «Далекий Схід майстровий». Таку ідею нам підказали в Москві в Державному Будинку народної творчості. Є подібні заходи «Москва мастеровая» і «Урал майстровий». На Далекому Сході такого події ще не було. Суть його в тому, що творчі люди сідають на вулиці, у них є шість годин робочого часу, щоб створити свій продукт на очах у глядачів. Вони клеять з повсті, шиють, ліплять з глини, кують і так далі. Глядачі ходять поруч, дивляться на роботу, спілкуються один з одним, а майстер справу робить. Потім оцінку тому, що наваяли ремісники, дає журі. Крім амурських майстрів, до нас приїдуть умільці з Біробіджана, Хабаровська, Владивостока, Якутська. Вони покажуть свою творчість і відправляться в Хейхе. Їх місце займуть жителі Піднебесної. Їх буде сорок чоловік.

З обміну майстрами декоративно-прикладного мистецтва колись і почалася російсько-китайська ярмарок.

Китайські майстри влаштують в сквері АОДНТ ярмарок-розпродаж. У них дуже цікава продукція: плетені кошики, гаманці з бісеру. Все це охоче розкуповується, так як ціни цілком доступні. Рік тому один чоловік демонстрував силует Володимира Путіна, який був вирізаний з страусиного яйця. Це дорогий сувенір, але він теж був проданий. Ще запам'ятався благовещенцам майстер, який вирізає з дерева мініатюрні китайські ширми. Дуже тонка і ексклюзивна робота.

- З кожним разом кордону і традиції фестивалю розширюються ...

- Так, цього разу ми відкриваємо нову сторінку - гастрономічну. На набережній Амура для жителів і гостей області п'ятнадцять китайських кухарів приготують страви, характерні для провінції Хейлунцзян. У міжнародному гастрономічному змаганні позмагаються також п'ятнадцять кухарів з різних кухонь столиці Приамур'я.

Також червень - це місяць весіль. Причому як у нас, так і в Китаї. У Хейхе, наприклад 16 червня особливий день для реєстрації шлюбів. Жителі Піднебесної реєструють шлюби в парні дати. І ми придумали міжнародний весільний обмін. Шість російських пар відправляться в Китай для того, щоб укласти шлюб за всіма канонами і звичаями КНР, а шість китайських пар прибудуть в Благовєщенськ, де для них проведуть весільну церемонію з викупом, ловом букетів і навіть викраденням нареченої.

Китайські танцюристи здивували пластикою і манерою виконання.

- Які державні народні колективи двох країн порадують нас своїм мистецтвом?

- Дев'ята ярмарок відкриється в Благовєщенську 25 червня великим концертом симфонічного оркестру провінції Хейлунцзян за участю солістів театру опери та балету з Пекіна. Ми вперше замахнулися на класику, яка не вимагає перекладу. До цього моменту до нас приїжджали хорові та танцювальні народні колективи. Музиканти і вокалісти в складі 85 осіб - і це повний склад симфонічного оркестру. Вони везуть з собою всі інструменти та обладнання.

Концерт оркестру пройде в ОКЦ, ми не можемо в цьому випадку ризикувати вуличним концертом, настільки складне там обладнання. Зате якщо раніше ми не продавали квитки на концерти таких масштабних колективів (вони розподілялися між делегаціями і гостями свята), то зараз послухати унікальну китайську класичну музику і світові шедеври може кожен. Вартість квитків невелика - 300 рублів.

Також 27 червня на офіційній церемонії закриття в ОКЦ виступить наш легендарний академічний ансамбль «Берізка». Квитки вже у продажу за тією ж ціною. Звичайно, все не потраплять на концерт, але без свята не залишаться. 29 червня в 19.00 «Берізка» станцює на набережній біля Тріумфальної арки. А днем ​​раніше «Берізка» подарує свою творчість жителям Хейхе, візьме участь в церемонії відкриття фестивалю, а ввечері у них пройде там сольний концерт у відремонтованому головному концертному залі Хейхе.

- Ольга Олександрівна, ярмарок стала ще одним народним святом, як 9 Мая або День міста. Чому його так люблять і чекають, як у нас, так і в Хейхе?

- Мені дуже подобається фраза: «Ми, що живуть на кордоні, приречені дружити». А куди нам ще діватися ?! Найближчий шлях до серця людини з іншої країни лежить через знання його культурних цінностей. Мова культури, будь це танець, пісня або блюдо, не вимагає перекладу. За ритму, по темпу, з мови жестів ти можеш зрозуміти, про що це. От саме для цього поняття і прийняття двох культур і був створений даний фестиваль. І за ці роки ми багато дізналися один про одного. Згадайте, як тільки в кінці дев'яностих років відкрилися наші державні кордони, що про нас знали китайці? Росіяни - це «Калинка-малинка», кокошники, короткі спідниці. Що ми знали про китайців ?! Віяло, купи-продай. Завдяки фестивалю ми показуємо справжні російські цінності, адже ми почали обмінюватися самобутніми майстрами, ансамблями, кращими колективами обох країн. Ми стали ближче один одному. У Китаї є така книга про взаємини з Росією. Це національний документ федерального значення, він знаходиться в Пекіні. Наш міжнародний фестиваль «Російсько-китайська ярмарок культури і мистецтва» вписаний в Книгу національних взаємин як найбільший культурний проект між нашими державами.

У день відкриття фестивалю російсько-китайської ярмарки культури і мистецтва в Хейхе проходить карнавальна хода.

Фестиваль «Російсько-китайська ярмарок культури і мистецтва» проходить з особливим розмахом не тільки в Благовєщенську, а й в Хейхе. На одній з головних вулиць прикордонного китайського міста влаштовується карнавальна хода. З оркестром, танцями і посмішками проходять трудові та творчі колективи. Прикрашені вулиці і площі. Сюди з'їжджаються численні делегації з провінції Хейлунцзян. Завдяки такому грандіозної події і амурчане, і сусіди-китайці отримали ще один народне свято, а ярмарок стала головною туристичною фішкою Далекого Сходу.

- В цей час в Благовєщенську і в Хейхе зайняті майже всі готелі. А це головний показник світового подієвого туризму, - вважає директор Амурської обласної філармонії Ольга Смирнова. - Прикордонники і митна служба по обидва боки Амура працюють в посиленому режимі. Ми не встигаємо перевезти на обидві сторони всіх бажаючих, і тому теплоходи курсують до пізнього вечора, доставляючи туди і назад численні делегації.

На головній площі Хейхе також проходять церемонії відкриття і закриття фестивалю. Десятки камер знімають барвисте шоу, потім транслюють його на весь Китай. Для жителів глибинки ярмарок - єдина можливість побачити і почути кращі народні ансамблі Росії і Китаю. Легендарні колективи зі світовою популярністю навряд чи таким великим складом приїдуть сюди на гастролі. Тому всі місця біля сцени зайняті, глядачі навіть збираються на дахах і балконах найближчих до площі житлових будинків.

- Особливість фестивалю - це спільні номери, - продовжує Ольга Смирнова. - Рік тому амурські танцюристи в національній китайської традиції плавним рухом рук зображували Амур, а китайські - танцювали російський народний танець. Поєднувати протилежні хореографію і пластику в одне ціле - це дуже видовищно і цікаво. Обов'язкова умова - китайці співають російською мовою, а ми - на китайському. Причому не обов'язково чисто співати. Родзинка в тому, щоб не ламати вимова. Як кажуть наші сусіди: співайте китайськими словами по-російськи.

У Хейхе відправиться амурський делегація зі ста чоловік. Це вокалісти і колективи обласної філармонії - амурський хор «Відродження», шоу-балет «Максимум», театр танцю «Дефі», естрадна студія «Феєрія», цирк «Ап!»; колективи обласного Будинку народної творчості - хореографічний ансамбль «Ми» і театр вогню «Одержима».

»;  колективи обласного Будинку народної творчості - хореографічний ансамбль «Ми» і театр вогню «Одержима»

Головний гість Російсько-китайської ярмарки культури і мистецтва - Державний академічний хореографічний ансамбль «Берізка» імені Надеждино. Понад десять років тому цей колектив прийнятий у ведення Управління справами Президента Російської Федерації. Побувати на концертах «Берізки» важко навіть москвичам, тому що артисти постійно в роз'їздах. Це велика удача, що такий ансамбль приїде на амурський фестиваль. Тим більше що 2018 рік для «Берізки» ювілейний - 70 років від дня заснування.

- Цього року «Берізка» відкривала на центральному телебаченні КНР святкову програму, присвячену зустрічі Нового року за східним календарем, - додає Ольга Миколаївна. - Це в Піднебесній дуже почесно. Програму дивилися майже мільярд людей. Коли на першій нараді з підготовки фестивалю міністр культури Амурської області озвучила китайської делегації, який колектив буде відкривати ярмарок в Хейхе, вони кілька разів перепитали: «Це та сама« Берізка »? Ви в цьому впевнені? »Для китайських партнерів просто неймовірно побачити вживу колектив такого високого рівня.

Гостями міжнародного фестивалю «Російсько-китайська ярмарок культури і мистецтва» в різний час були легендарні колективи: Державний академічний російський народний хор імені П'ятницького, Московський державний академічний театр танцю «Гжель», Красноярський державний ансамбль танцю Сибіру імені Годенко, Державний театр танцю «Козаки Росії », Академічний ансамбль пісні і танцю Російської армії імені Александрова.

Як жартують організатори, з колективів такого рівня на нашому ярмарку не бували тільки ансамбль імені Моїсеєва і Кубанський народний козачий хор.

Хор П'ятницького був запрошеним колективом четвертого за рахунком фестивалю і потрапив під масштабний паводок у серпні 2013 року.

- Вони прилітали о восьмій ранку, а о другій годині дня вже повинні були виступати на церемонії відкриття фестивалю, - пригадує співрозмовниця АП. - Того літа йшло велика повінь. Був сильний туман. Літак з хором кружляв над містом 30 хвилин, чекав, коли розвіється туман, потім пішов на запасний аеродром в Хабаровськ. Коли вже прилетіли в Благовєщенськ, потрібно було терміново плисти в Хейхе. В цей час почав підніматися Амур, і легендарний колектив, який всю ніч не спав, летів з Москви, ще п'ять годин просидів на теплоході. Після таких мук артисти дали шикарний концерт в Хейхе, а вже наступного ранку повинні були повернутися в Росію. І знову на теплохід не пускають, небезпечно. Легендарні вокалісти, народні артисти Росії, які об'їздили весь світ, сиділи на китайському причалі на землі, підстеливши картонку. Не було навіть стільців. І ні слова докорів і скарг. Через дощ концерт на площі Леніна перенесли в філармонію. Місць знову не вистачило, але вже глядачам. Набився весь зал, люди стояли в фойє і слухали через відкриті двері. Ми відкрили всі вікна залу для глядачів, і народ стояв у будівлі. Художній керівник хору імені П'ятницького Олександра Пермякова завжди при наших зустрічах згадує з теплотою цей концерт - настільки він був дивним по емоціям і бажанням глядачів слухати праці артистів і чути пісні своєї Батьківщини.

Змогли амурчане побачити і легендарних «александровцев». Ансамбль пісні і танцю Російської армії імені Александрова виступав тут в рік сімдесятиріччя Великої Перемоги в серпні 2015 року. Через півтора року багато хто з цього складу загинули в авіакатастрофі над Чорним морем.

- У самому на початку 2015-го було прийнято рішення, що головною запрошеною зіркою фестивалю буде ансамбль пісні і танцю Російської армії імені Александрова, - каже Ольга Смирнова. - Переговори йшли довго і складно. Це військові люди, і літають вони тільки військовими бортами. Мене відправили в Москву і сказали, не повертатися без підписаного контракту. Я так і сказала керівнику ансамблю, без вас немає мені дороги назад. Але все склалося вдало, Міністерство оборони виділило літак. Через нельотну погоду по дорозі до нас вони зробили сім посадок і приземлилися на Українку. Майже дві доби провели в дорозі. І після цього на ура концерт в Білогірську і Благовєщенську. Це найбільш пунктуальний колектив, який я коли-небудь зустрічала. Концерт був запланований на 18:00 - в стільки і почали.


Матеріали по темі

Міністр культури РФ похвалив Амурську область 24.05.2019, 20:08 Виставка наукового музею Пекіна буде їздити по Приамур'я під час ярмарки культури і мистецтва 21.05.2019, 19:12 «Лезгинка» на два береги: гарячі хлопці з Дагестану станцюють в Благовєщенську і Хейхе 28.03.2019, 17:47 На концерті російсько-китайської дружби в Благовєщенську покажуть фаєр-шоу 07.08.2018, 14:49 Російська сенсація в Хейхе: «Берізка» привезла на Амурської-китайські гастролі тонну багажу і емоцій 05.07.2018, 9:55 Китайські байкери, фан-клуб «Берізки» і танець левів: хроніки Російсько-китайської ярмарки в Хейхе 30.06.2018, 13:05 Кулінарне шоу і «Берізка»: в Благовєщенську закрили Російсько-китайську ярмарок (фото) 30.06.2018, 10:10 Китайські кухарі влаштують шоу для благовещенцев 29.06.2018, 10:44 Ярмарок культури і мистецтва відкрилася в Піднебесній (фоторепортаж) 28.06.2018, 17:38 Знаменитий китайський диригент Фейхо Цзяо: «Я знаю, що таке лихі 90-е в Росії» 28.06.2018, 12:25 На Міжнародному ярмарку культури в Благовєщенську Василь Орлов заговорив китайською мовою (відео) 27.06.2018, 22:18

показати ще

Це головні символи майбутньої Російсько-китайської ярмарки культури і мистецтва, як з'явилася ця емблема?
А з чого все починалося?
Що нового буде на цій, дев'ятої ярмарку культури і мистецтва?
Які державні народні колективи двох країн порадують нас своїм мистецтвом?
Чому його так люблять і чекають, як у нас, так і в Хейхе?
А куди нам ще діватися ?
Згадайте, як тільки в кінці дев'яностих років відкрилися наші державні кордони, що про нас знали китайці?
Що ми знали про китайців ?
Ви в цьому впевнені?