Рівно 65 років тому, в 1953 році в Читу був переведений Пермський стоматологічний інститут, слідом за яким сюди ж прибули викладачі медичних вузів Саратова, Горького, Ростова-на-Дону, Іркутська, Ленінграда. Так починалася історія Читинської державної медичної академії, яка сьогодні святкує свій 65-й день народження. На питання про те, що являє собою ЧГМА сьогодні, відповідає ректор, доктор медичних наук, професор, заслужений лікар РФ Анатолій Говорін.
- Ви закінчили читинский медінститут в 1976 році і можете порівнювати минуле і сьогодення. Які відмінності того вузу від сучасної медакадемії?
- Перше, що, напевно, кидається в очі, це принципово поліпшена матеріальна база. Все, що необхідно для організації навчального процесу, сьогодні у нас є. Не тільки крейда і дошка. Є інститут молекулярної медицини, прекрасні лабораторії, де виконуються наукові дослідження на світовому рівні - ми пишаємося цим. У нас є відмінна клініка, в якій тепер є не тільки стоматологія, але і великий офтальмологічний центр, інші напрямки. Є спортивний корпус, база на Арахлее, як соціальна підтримка студентів і викладачів.
У нас прекрасні гуртожитку, у кожного факультету - своє, і є окреме гуртожиток для сімейних студентів. У всіх зроблений капітальний ремонт, є пральні машини, душові - студенти живуть в хороших умовах. Між гуртожитками постійно проходять конкурси на звання кращого. Сто відсотків наших студентів забезпечені гуртожитком, плата при цьому символічна.
Ресурсів у сучасній академії набагато більше. Хоча я вважаю, що навчався в прекрасний час, коли лікаря виховували як особистість, професіонала, який повинен виконувати всі заповіді Гіппократа, твердо стояти на захисті здоров'я. У нас були прекрасні викладачі, так і студенти були дуже самостійними, менш інфантильними, ніж зараз. Добре вчилися, працювали, брали участь в студентських загонах - навіть будували для себе гуртожитку.
- Сьогодні ці традиції зберігаються?
- Зараз ми відводимо величезне значення виховного процесу. У медакадемії я вже 48 років, і мені стало зрозуміло - виховання набагато важливіше освіти. Особливо сьогодні, коли навколо дуже багато спокус, які розбещують, псуються душу. Тому ми дуже серйозно займаємося вихованням, не шкодуємо коштів і сил на роботу творчих колективів - їх у нас більше десяти, розвиваємо свої спортивні бази. Свідомо відновили систему кураторства на кожному курсі. Я сам щороку зустрічаюся з першокурсниками і кажу їм про те, що їх чекає в майбутньому. Чи не про вузі, нема про наші переваги, а про небезпеки. Щоб вони знали, що є алкоголь, ВІЛ-інфекція, наркотики. Щоб ці 17-річні діти розуміли, де вони можуть заблукати і як цього уникнути. До нас приїжджає багато дітей з районів, дезадаптованих, важливо допомогти їм звикнути, відновитися. А потім вони розкриваються, стають більш зрілими. Всі звертають увагу на те, які у нас хороші студенти. А все починається з дрібниць - наприклад, потрібно вітатися з усіма, кого ви бачите на території академії.
- По відношенню до першокурсників, ви згадали слово «діти» ...
- Так, і ось цікавий факт: всі наші декани - це лікарі-педіатри. Тобто, добрі люди з особливим, професійним ставленням до людей, до молоді. А ще у нас як ніколи потужний викладацький колектив, в якому зберігається хороша, здорова обстановка. Головні принципи всіх викладачів медакадемії - строгість і справедливість. Це добре відчувають студенти, яких не потрібно ображати, але при цьому не можна і розслабляти. Я сам лікар, і розумію, кого ми готуємо. Сьогодні я йому вручив диплом, а завтра зроблю до нього на чергування.
- Кажуть, що в Читі сильна медакадемия, в порівнянні з медичними вузами інших регіонів. Наскільки це твердження вірне з професійної точки зору?
- Наш вуз, незважаючи на географічне положення регіону, займає дуже гідне місце в країні. Є багато різних рейтингів, показників. І в позаминулому році серед усіх медичних вузів Росії ми займали 14-е місце з 46. Більш того, в минулому році ми піднялися на 9-е місце.
Важливим показником є кількість студентів, які приїжджають до нас з інших регіонів. В цьому році в медакадемію вступали абітурієнти з 27 регіонів, а надійшли - з 15. І у нас є студенти з Москви, Санкт-Петербурга, Новосибірська, інших великих міст Росії, з країн ближнього зарубіжжя, Монголії, Південної Африки.
Інший важливий показник - якість наших випускників. Їх розбирають ще в процесі навчання. Щоб запрошувати на роботу шестікурскніков, спеціально приїжджають з Далекого Сходу, Іркутська, інших регіонів, мотивуючи їх можливостями. Серед наших випускників багато дуже відомих людей. Буквально зараз будемо зустрічатися з В'ячеславом Олександровичем Рогожнікова. Колись ми жили в сусідніх кімнатах у гуртожитку. А сьогодні це куратор космічної медицини всієї країни. І це тільки один приклад.
Тому ми пишаємося нашим вузом, і те, що про нього говорять - правда.
- Ви згадали нинішніх абітурієнтів. Як взагалі пройшла приймальня кампанія в 2018 році? І чого потрібно чекати від майбутнього року?
- У цьому році у нас був дуже високий прохідний бал, і ми набрали прекрасних студентів. Хоча ми знаходимося в умовах демографічної ями, в принципі стало менше абітурієнтів, школярів. Але я не думаю, що в 2019 році ми будемо мати проблеми з набором. Тим більше що кількість бюджетних місць буде збільшено на 105. А це додаткове бюджетне фінансування, великий плюс для вузу.
- Ніякої великий вуз немислимий без наукової роботи. Як в ЧГМА розвивається наука?
- Я вже говорив про нашу матеріальну базу і про те, що в структуру медакадемії входить науково-дослідний інститут молекулярної медицини з трьома лабораторіями, де проводяться дослідження на найвищому, світовому рівні. І ми продовжуємо купувати унікальне обладнання, причому на позабюджетні кошти.
У нас є п'ять власних наукових шкіл з оригінальними напрямками. За останні п'ять років захищено 18 докторських і 76 кандидатських дисертацій.
Інша крайність цього - відтік кадрів. Ми вчимо і виховуємо лікарів, затребуваних по всій країні. За ті ж п'ять років ми втратили 15 докторів і 74 кандидата наук. Усередині вузу стало відчутно менше аспірантів.
Але ми не зменшуємо обертів, студенти ЧГМА як і раніше успішно займаються науковою діяльністю і представляють свої роботи на міжнародних конгресах, займають призові місця. Ми не скупимося на те, щоб відправляти хлопців на солідні форуми - це хороша можливість представити наш вуз.
- При цьому ви не належите до Міністерства науки і вищої освіти?
- Засновником нашого вузу є Міністерство охорони здоров'я РФ. Тому що неможливо розділити навчальний, науковий та лікувальний процеси. Наші кафедри знаходяться на базі клінік і, відповідно, завідувачі кафедрами відповідають і за лікувальну роботу. Я сам майже 30 років завідую кафедрою в міській лікарні, і там проходить значна частина мого життя - з обходами, консультаціями.
Навчальний процес у медиків проходить не в аудиторіях, а біля ліжка хворого. Наші стоматологи працюють руками вже з другого курсу. І наші студенти з перших курсів бачать хворих, тому відрізняються від учнів інших вузів - вони дорослішають значно раніше.
Лікувальна робота - це найважливіша частина роботи академії. Наші професори - це лідери, куратори галузей охорони здоров'я при крайовому міністерстві охорони здоров'я. З міністерством ми виконуємо одну задачу і доповнюємо один одного.
- Чи є у вас у зв'язку з цим якісь мрії щодо академії?
- Мрія є, і цілком конкретна. Приблизно у половини російських медичних вузів є свої клініки. У нас теж є клініка - для стоматологічного факультету. Моя мрія, щоб у нас була власна клініка та для лікувального, і для педіатричного факультетів. Чи не клінічна база, а саме клініка. Тоді якість підготовки було б ще краще, і для практикуючих викладачів це була б гарна форма професійного вдосконалення.
Візьміть Самарський держуніверситет. У них власна клініка на тисячу ліжок. І це прекрасно, хоча і дуже відповідально. При таких умовах відкриваються нові, дивовижні можливості. Саме в таких вузівських клініках виконуються високотехнологічні операції. Ми теж робимо багато високотехнологічних операцій в нашій стомклініке, до 40% пацієнтів приїжджають до нас з інших регіонів - з Далекого Сходу, Бурятії.
Мати клініки для кожного факультету - ось наша мрія. І ми до цього обов'язково прийдемо.
- Чого ще побажаєте академії в 65-річний ювілей?
- Для вузу 65 років - це розквіт. Хочеться побажати нашому великому, дружньому колективу стабільності, всім співробітникам міцного здоров'я і творчого довголіття. Нашим студентам бажаю зберігати свій потенціал, розвиватися і ставати справжніми лікарями. У них є приклад для наслідування - наші викладачі. Нехай наш вуз в цих непростих умовах йде впевнено, як великий корабель, і готує кваліфіковані кадри.
Стежити за новинами Читинської державної медичної академії ви можете на сайті вузу , А також в «ВКонтакте» , Де виділена окрема група для абітурієнтів .
Ліцензія клініки ЧГМА: ФС-75-01-000668
Роман Шадрін 2018-10-25 8:58, 25 жовтня 2018Які відмінності того вузу від сучасної медакадемії?Сьогодні ці традиції зберігаються?
Наскільки це твердження вірне з професійної точки зору?
Як взагалі пройшла приймальня кампанія в 2018 році?
І чого потрібно чекати від майбутнього року?
Як в ЧГМА розвивається наука?
При цьому ви не належите до Міністерства науки і вищої освіти?
Чи є у вас у зв'язку з цим якісь мрії щодо академії?
Чого ще побажаєте академії в 65-річний ювілей?