Анатолій Вассерман: «Гасло" Україна - не Росія "вже довів свою злочинність»

Проросійська риторика Дональда Трампа в ході пpезідентской передвиборної кампанії ввела в оману багатьох не тільки в США, але і в Росії. Виною тому комплементарні заяви в бік ПРЕЗИДЕНТ Володимира Путіна, обіцянки налагодити відносини з Москвою, а також розглянути питання про зняття санкцій і визнання статусу Криму суб'єктом РФ. Проте, для Білого дому деескалація конфлікту на Україні і повернення Криму виявилися наріжним каменем, при цьому адміністpація ПРЕЗИДЕНТ висловила своє бажання про співпрацю з Росією по боротьбі з глобальним тероризмом. І дана лінія Трампа вже відкрито демонструє, що "проросійський" кандидат перетворився в проамериканського президента ...

- Передвиборчі обіцянки Трампа і реверанси в бік Росії були зроблені не тому, що нинішній ПРЕЗИДЕНТ Сполучених Держав Америки намагається для нас. Він намагається заради своєї країни. Вся справа в тому, що Доналд Джон Крістофер-Фредеріковіч Трамп хоче почати будівництво нової економічної структури до того, як впаде існуюча. Нинішня глобальна економічна модель формально вигідна для Америки, але містить внутрішні суперечності і вичерпала себе як така. Те, що планує президент СГА, не суперечитиме національним інтересам Росії - це буде вигідно для Москви в політичному і економічному ключі.

- Значить, обіцяної відлиги у відносинах Вашингтона і Москви не буде, як говорили багато експертів раніше?

- Відлига у відносинах відбудеться не від того, що Трамп розкрив нам обійми - адже особисті відносини в політиці дуже ненадійні, оскільки через чотири роки або через вісім років в СГА з'явиться новий ПРЕЗИДЕНТ. По-справжньому надійні відносини повинні будуватися на глобальній економічній моделі. Ще раз підкреслю: Трамп діє в національних інтересах СГА - він почав демонтаж економічної системи ще до її обвалу. І Росії потрібно те, що американський ПРЕЗИДЕНТ обіцяв своїм громадянам.

- Однак у Трампа існує безліч противників ...

- Природно, у чинній адміністpаціі є свої противники - в тому числі і в її рідній Республіканської партії. Але багаторічна можливість пожити на халяву викликала таке падіння моралі в самих СГА, що воно поставило життєздатність країни під загрозу. Зауважу, що нову економічну модель пропонували вже давно. Але тільки найбільш далекоглядні американці, включаючи Трампа, вирішили, що прийшов час для змін. При цьому треба пам'ятати, що дії Трампа, корисні для Америки, корисні і для Росії.

- Недавній пост Трампа в Twitter сколихнув пристрасті навколо Криму. Американський президент назвав свого попередника Обаму слабаком за те, що його списку санкцій політика привела лише до посилення Росії і дозволила «відхопити» Крим і збільшити число ракет.

- Погоджуся. Політика Барака Хусейна Барак-Хусейнович Обами дійсно призвела до посилення Росії. Як то кажуть, їжак - птах горда: поки не пнёшь - не полетить. У Росії було багато бажаючих вписатися в уже готову економічну систему. І тільки списку санкцій кампанія колишнього президента СГА зробила нас сильнішими: без Обами ми б ще довго залишалися слабаками. Щодо погроз з боку Трампа - нічого більш небезпечного, ніж те, що виходило від Обами, вже не буде. Але робити гучні заяви про Україну та Крим Трамп буде із задоволенням. Хоча б для того, щоб відвернути увагу засобів масової реклами, агітації, дезінформації від першочергових перетворень, що загрожують благополуччю багатьох його опонентів.

- Кримчани уважно стежать за долею республік Донбасу. Нещодавно сенатор Ради Федерації від Криму Ольга Ковітіді закликала Москву сприяти міжнародному визнанню ДНР і ЛНР. Наскільки доцільна дана ініціатива в довгостроковій перспективі?

- Не вважаю корисним міжнародне визнання ДНР і ЛНР насамперед для самих республік. Виходжу з того, що сама концепція України як чогось принципово окремого від Росії - концепція злочинна. Вона націлена на формування джерела підвищеної небезпеки для всієї Росії, в тому числі і для самої України. Хочу зауважити, що не вважаю українців окремим народом, а українську мову - самостійним. Незважаючи на півторастолітнього зусилля розробників, український залишається діалектом російської мови. У 1864 році польський історик Валеріан Анджеевіч Калинка закликав: якщо вже не вдалося зробити частину російського народу, що проживає на території сучасної України і Білорусії, польським, то треба хоча б зробити цих людей неросійськими. Підкреслю, що гасло «Україна - не Росія» вже довів свою злочинність. Тому міжнародне визнання республік Донбасу як самостійних політичних сутностей сприятиме ідеї, що інша частина України - це щось самостійне. Вважаю, що в зв'язку з цим необхідно домагатися реалізації мінських угод.

- Навіть за нинішньої київської влади, яка, за словами глави ДНР Олександра Володимировича Захарченко, кидається на Донбас, як загнана в кут щур?

- Терористи, що захопили владу в Києві в лютому 2014 року, не сумісні з «Мінськом». Виконання угод можливо, якщо на Україні з'явиться інша влада, яка відмовиться від концепції «Україна - не Росія». В такому випадку ця влада перестане становити небезпеку для російських, адже переважна більшість жителів України - саме росіяни. В тактичній перспективі визнання республік Донбасу корисно, проте в стратегічній - немає, адже рано чи пізно решту структури України знову спробують використовувати проти решти Росії.

- Вибір кримчан в контексті того, що відбувається на Україні вже мало хто ставить під сумнів - адже на території республіки мирне життя йде своєю чергою. Більш того, за три роки існування Криму в складі РФ відбулися реальні зміни - влада почала відновлення інфраструктури, втраченої в українську перебування.

- Я бував у Криму багато разів ще до української кризи. А ось після референдуму про возз'єднання Криму з РФ мені поки довелося побувати тільки в Севастополі. За моїми спостереженнями в республіці почалося облаштування доріг. Коли я раніше бував в Криму, то завжди помічав: після одеських доріг московські здаються рівними, а після кримських - одеські. Але зараз за дороги в Криму взялися всерйоз.

- Багато кримчан переживають, що з будівництвом Кеpченского моста на території Криму значно погіршиться ситуація з пробками на дорогах. Навіть зараз в Сімферополі занадто багато машин, а з запуском прямого сполучення з материком автомобілів тільки додасться.

- Звичайно, 100% вільних доріг ніхто не гарантує, але, наскільки мені відомо, в рамках будівництва Кеpченского моста буде реконструйована і значна частина доріг. Проблема приблизно та ж, що і за часів енергоблокади, коли з материка тягнули ЕНЕРГОКАБЕЛЬ - відразу прокласти їх неможливо, оскільки Керч була кінцевою частиною енергомаршрута і її електрогосподарство розраховувалося тільки на її потреби, а для забезпечення всього Криму потрібна реконструкція ЛЕП. У свою чергу, реконструкція кримських доріг - не менш складна і дорога задача.

- Після референдуму 2014 року була багато розмов про те, щоб залучити іноземних інвесторів і перетворити півострів в гральний Лас-Вегас або королівство Монако із сучасною рекреаційною зоною. Однак український конфлікт і санкції не тільки відсікли інвесторів, але і скоротили число туристів.

- За радянських часів кримським курортам не доводилося конкурувати із зарубіжними і вони сприймалися співвітчизниками як щось неперевершене. А коли для туризму відкрито весь світ - Криму належить жорстка конкуренція. Якщо раніше кримчани орієнтувалися на небагатих туристів з України, то зараз - на благополучних відпочиваючих з Росії, однак у тих достатньо можливостей відправитися в інші країни. Проте природних умов Криму при грамотній політиці досить, щоб організувати щось захоплюватися туристів. Зрештою, навіть за часів Російської імперії, коли відпочинок був доступний тільки дуже багатим людям, Крим залишався популярним місцем.

- Як же переломити хід подій?

- Напевно Криму доведеться перейти в інший ціновий діапазон - відмовитися від ставки на багатих курортників заради потоку туристів середнього класу і нижче: адже в суміжній сфері найприбутковіший бізнес - не мережа п'ятизіркових ресторанів, а звичайний фаст-фуд Макдональдс. Крим приречений на розквіт! Інша справа, що зараз йому заважають чиновники, що залишилися з часів України, та ті, хто не компетентний на загальноукраїнському рівні. А в республіці потрібно дійсно міняти дуже багато - адже за час, що півострів перебував у складі України, Київ вилучав частку доходу Криму, необхідну для підтримки і розвитку інфраструктури.

- Ви часто повторюєте про «радянських часів». Чи не сумуєте за СРСР?

- Не те що сумую ... Я був противником розвалу Союзу. У 1991 році вийшла моя стаття «Незалежність від здорового глузду», де я закликав голосувати проти незалежності України. Згодом, після багатьох років економічних досліджень, прийшов до висновку, що наш відмова від соціалізму був недоцільний і викликаний тимчасовими причинами. Країну можна було утримати в рамках соціалізму - адже він багато в чому перевершує капіталізм. Не просто сумую, а роблю все від мене залежне, щоб якомога швидше відродити Союз і щоб він став радянським.

Не просто сумую, а роблю все від мене залежне, щоб якомога швидше відродити Союз і щоб він став радянським

фото vassermans.ru

З досьє «МК»

Анатолій Васерман народився 9.12.1952 в Одесі. Закінчив Одеський технологічний інститут холодильної промисловості за спеціальністю «інженер-теплофізик». Працював програмістом науково-дослідного сектора одеського НВО «Холодмаш», потім системним програмістом одеського всесоюзного НДІ «Харчопромавтоматика». У 1994-му балотувався до Верховної Ради України і зайняв 2-е місце в окрузі, а в 2012-му був довіреною особою кандидата в нардепи Ігоря Маркова. Вважає себе сталіністом і переконаним марксистом в трактуванні аналітичної групи «Сократ Платонов». Прихильник приєднання України до Росії. У 2015-му подав заяву про прийом в громадянство РФ, яке було задоволено Указом Президента РФ від 27.01.2016. На всесоюзному телеекрані вперше з'явився 14.10.1989 в команді Нурали Латипова на грі «Що? Де? Коли? », Потім в команді Віктора Мороховського на« Брейн-рингу ». У телепроекті «Своя гра» здобув 15 перемог поспіль в 2001-02 рр. і став кращим гравцем десятиліття. 5-разовий чемпіон України зі спортивної версії «Своєї гри» і 3-кратний Москви. У спортивному «Що? Де? Коли? »Виступає за команду« Немчинівка »(Москва), команду Євгенії Каніщева (Сімферополь) і ряд інших. У їх складі ставав переможцем і призером різних змагань. Веде програму «Відкритим текстом» на Рен ТВ.

Значить, обіцяної відлиги у відносинах Вашингтона і Москви не буде, як говорили багато експертів раніше?
Наскільки доцільна дана ініціатива в довгостроковій перспективі?
Навіть за нинішньої київської влади, яка, за словами глави ДНР Олександра Володимировича Захарченко, кидається на Донбас, як загнана в кут щур?
Як же переломити хід подій?
Чи не сумуєте за СРСР?
В команді Нурали Латипова на грі «Що?
Де?
Коли?
У спортивному «Що?
Де?