This article in English is here
Андреас Гурскі, народився 1955, Німеччина
Андреас Гурскі відомий як успішний фотохудожник, роботи якого продаються за мільйони доларів. Тому перед тим як продовжити, пропоную подивитися на деякі з них, щоб представляти про що йде мова. Хоча я впевнений, що багато хто з них ви вже не раз бачили в мережі.
Відразу хочу обмовитися, що насправді, коли його роботи виставляються, то дві-три фотографії можуть зайняти всі виставковий простір, тому що стиль Андреаса Гурскі, - це величезні, масштабні картини, зроблені, як правило з високою точки зйомки. Тому, щоб відчути всю міць полотен, їх потрібно розглядати в натурі. Уявіть собі фотокартину (пізніше ви зрозумієте чому я назвав його фотографії саме так) розміром приблизно 2 на 4 метри, яку можна розглядати практично впритул і всі деталі на ній, будь то ближній або дальній ракурс, знаходяться в фокусі і видно дуже чітко.
Крім того, в його роботах вражає кількість людей і предметів зібраних в одному кадрі.
Тепер трохи про автора, він народився в НДР (DDR - Deutsche Demokratische Republik), самі німці жартують, - DDR це Die Deutsche Russen. Його батько був затребуваним рекламним фотографом і його першим учителем. Пізніше їх сім'я втекла до Федеративної Республіки Німеччина, де він отримав освіту в вісімдесятих роках минулого століття. Крім навчання фотографії в Дюссельдорфі, дворічної навчання в школі професійних фотографів Фолькванг в Ессені, Андреас Гурскі отримав також і художню освіту в Державній академії мистецтв у Дюссельдорфі, яке тепер безумовно допомагає йому в створенні його робіт.
Зараз роботи Гурскі знаходяться в постійній колекції Музею мистецтва «Метрополітен» у Нью-Йорку, в музеї Соломона Р. Гуггенхайма в Нью-Йорку і в Сан-Франциско, в музеї сучасного мистецтва і Таті Модерн в Лондоні.
Нижче ви можете бачити дві його роботи, які були продані за рекордну вартість, яка вражає.
1. 99 центів (диптих), 1999 год (2,07 × 3,37 м)
Продана на аукціоні «Сотбіс» 7. лютого 2007 року за 3 мільйони 346 тисяч доларів США. На фото зображений інтер'єр одного з магазинів з однойменною назвою. І кожен товар на полиці можна дуже довго розглядати.
2. Рейн II, 1999 год (1,854 х 3,635 м)
Чому називається Рейн два? Тому що Гурскі зробив шість фоторобіт пов'язаних з цією річкою, однією з найбільших в Європі. Це друга з шести.
Рейн II продана в 2011 році на аукціоні Крістіс в Нью-Йорку за 4 млн 338 тисяч 500 доларів США. Ця звістка і це фото миттєво облетіли весь Інтернет.
Багато критиків вважають, що тут зображено протистояння землі і неба. Знімок вивірений з математичною точністю і згідно усіх законів фотографії. Горизонт проходить чітко посередині, ділячи картину на дві частини. Ця фото робота, можлива цінна ще й тим, що в даний момент ця частина річки Рейн вже повністю забудована, причому на обох берегах.
Цікаво, що спочатку на фото були зображені також електростанція і ще деякі споруди, а також перехожий з собакою на передньому плані, але Гурскі видалив їх в комп'ютерній програмі. Характерно, що будучи фотографом старої школи, він спочатку не визнавав такого роду обробку знімків і почав активно користуватися комп'ютером тільки в середині дев'яностих років минулого століття.
У чому секрет такої чіткості і детальності знімків, незалежно від того, наскільки віддалений об'єкт на фото? Як він бере такі незвичайні ракурси? Справа в тому, Андреас Гурскі знімає на великоформатну камеру 9 х 12 см і потім «склеює» зображення в комп'ютерній програмі. Це дозволяє йому буквально «натолкать» в свої зображення предмети, людей, архітектурні об'єкти і т.д. На одному полотні може бути пов'язано відразу кілька кадрів одного ракурсу, але з розривом у часі, на панорамному знімку можуть бути з'єднані абсолютно різні ракурси, як наприклад на цьому фото, де він поєднав ракурси будинку сфотографованого з двох сторін.
У творчості Гурскі були різні періоди. Був період, коли він знімав людей в русі. Був період і його роботи були спрямовані на зйомку природних пейзажів. Мені здається, що саме розвиток комп'ютерних технологій і з'явилися у зв'язку з цим можливості вплинули на стиль його сучасних робіт. Андреас Гурскі багато подорожує, і до приїзду в якого міста він вже заздалегідь знає, що і як він буде знімати. У його картинах ми бачимо або пустельні, безлюдні міські пейзажі, або навпаки переповнені різними об'єктами до фантасмагорії, до нереальності. Але незважаючи на це на всіх його роботах відсутнє відчуття руху або розвитку сюжету, все завмерло в якомусь моменті, показуючи грунтовність і незмінність навколишнього світу і тлінність буття.
При зйомці його цікавить простір, а не місце, він намагається використовувати саму, найбільш можливу, високу позицію. Його роботи це документальна зйомка життєдіяльності людини, в яких увага приділена всім, навіть найдрібніших деталей. У більшості випадків все його картини зібрані з декількох кадрів. При ретуші, зайві деталі він прибирає, а щось має намір додає. Особливу увагу він приділяє корекції кольору, намагаючись щоб в його фотокартини квітів було менше. Розумний підхід Гурскі до монтажу став дуже затребуваний у колекціонерів.
Андреас Гурскі і до цього дня живе і працює професором в Дюссельдорфі в державній академії мистецтв.
Evgeny Bagretsov
У чому секрет такої чіткості і детальності знімків, незалежно від того, наскільки віддалений об'єкт на фото?Як він бере такі незвичайні ракурси?