У березні 2018 року на ринок доставки товарів повсякденного попиту вийшов новий гравець - додаток golamago (що перекладається з англійської як «давай, лама, давай»). Сервіс гарантує ультрашвидкий доставку від 90 хвилин з гіпермаркетів МЕТРО і Стрічка в Москві. Андрій Толмачов, співзасновник і генеральний директор компанії golamago, про формат e-grocery і його перспективи.
- Андрій, розкажіть про такий сегмент ринку електронної комерції, як e - g rocery - продаж і доставка товарів повсякденного попиту. В якому стані він на сьогоднішній день в Росії і до чого прагне?
- Сервіси онлайн-продажу і доставки товарів повсякденного попиту існують досить давно. Але саме зараз вони дуже активно популяризуються. Більш того, цей сегмент набирає обертів з більшою прогресією, ніж інші напрямки електронної комерції. Так, за підрахунками Асоціації компаній інтернет-торгівлі, в 2017 р зростання e-commerce склав 13%. При цьому сегменту доставки продуктів аналітики інвестбанку UBS прогнозують зростання + 26% щорічно на найближчі кілька років.
На це впливає кілька причин. По-перше, у великих містах все максимально переходять на безготівкові платежі. Дистанційні оплати стали нормою і перестали лякати. Будь-який вид e-commerce і безготівкові платежі пов'язані безпосередньо.
Другу причину я бачу в масової доступності смартфонів. А саме в тому, що практично всі, для чого раніше був потрібен комп'ютер, тепер можна робити за допомогою телефону. Безумовно, це зручно - здійснювати покупки, оформляти замовлення, бронювати готелі, не виділяючи на це час спеціально, а скориставшись п'ятьма вільними хвилинами під час поїздки в таксі або в черзі за кавою. Підтвердження тому - статистика WEB-Index, яка показує, що в 2017 р мобільний трафік перевищив десктопний.
По-третє, доставка продуктів додому - це дійсно зручна опція для клієнта. І якщо послуга надається якісно, то споживач, скориставшись кілька разів, вже не готовий від неї відмовлятися надалі. Хоча б періодично він робить замовлення, а також рекомендує сервіс друзям і знайомим. Сарафанне радіо - найстаріший, але працює метод поширення інформації.
- Наскільки дорогою вхід на ринок e - grocery? На чому можна заощаджувати, запускаючи проект, а на чому точно не варто?
- Вихід на ринок e-grocery - дорогий. Але варто враховувати, що за прогнозами ринок відкриває проектам з доставки продуктів суперперспектіви. Капіталізація може скласти x100, як, наприклад, стартап з доставки продуктів Instacart в США, який був запущений в 2012 р і зараз оцінюється в 4,4 млрд дол.
У проект golamago на сьогоднішній день вкладено близько 150 млн руб. Найближчим часом ми будемо розглядати варіанти по залученню додаткових інвестицій для розвитку. Якщо говорити про подібні проекти, то за даними, які вони показують, виходу на операційно рентабельний рівень вдається досягти в середньому за 2-3 роки. Але ми маємо підстави вважати, що зможемо вийти на нього за рік або менше. Одна з причин - своєчасне поява на ринку, в момент його формування і розподілу ролей основних гравців.
Наша послуга низькомаржинального. З огляду на витрати на складання і доставку замовлень, заробляти можна тільки на обсягах. А великий обсяг замовлень дозволяє обробити виключно продумана технологічна платформа. Це те, на чому точно не можна економити. Від технологічної бази безпосередньо залежать рішення як поточних завдань, так і можливості подальшого розвитку і масштабування бізнесу.
Що стосується економії, вважаю недоцільним концентруватися на власній логістиці та складі. Наприклад, немає сенсу тримати власний великий штат кур'єрів. Сегмент доставки продуктів має яскраво виражені піки попиту, наприклад, ввечері і в вихідні. Найбільш оптимальний варіант їх обробки - підключення сторонніх водіїв і кур'єрів, які не будуть простоювати.
- У зв'язку з популяризацією послуги доставки з гіпермаркетів з'являється все більше гравців на цьому ринку. На які позиції в конкурентному середовищі ви претендуєте?
- Запускаючи сервіс golamago, ми детально вивчили конкурентне середовище і сформували своє бачення ідеального сервісу. Безумовно, ми виходили на ринок з претензією на лідерство. Наша перевага - це ультрашвидкий доставка для російського ринку: від 90 хвилин. Також ми привозимо продукти в точно зазначений час, а не в інтервалі, і не обмежуємо суму мінімального чека.
Проект стартував в березні 2018 р і на даний момент його можна оцінювати як успішний. У додатку понад 80 000 завантажень, приріст кількості замовлень становить в середньому + 30% щотижня.
- Хто є цільовою аудиторією сервісів доставки продуктів, в тому числі вашої? Потенційно це все, у кого є смартфон?
- Так, у нас дійсно досить розмита аудиторія. Тут роль відіграють скоріше не стать, вік або соціальний статус, а готовність сприймати нове, змінювати свої побутові звички в сторону зручності і оптимізації.
До речі, на даний момент, за статистикою, у golamago великий відсоток чоловічої аудиторії. Більше, ніж в цілому по ритейлу. Цікаво, як змінюється звичне розподіл соціальних ролей і як на це впливають технологічні нововведення. Хоча все-таки ми думаємо, що чим більшу популярність буде набирати сервіс, тим більше переважати буде жіноча аудиторія.
- Які тенденції споживчої поведінки ви можете сформулювати, спираючись на досвід golamago?
- Цікаво відзначати увагу покупців до товарів зі знижками, при цьому підвищені вимоги до якості і швидкості доставки. Тобто люди хочуть заощадити на товар, який замовляють, але готові платити за терміновість його доставки. Час цінується все дорожче!
Також можна говорити про високий і зростаючий попит на продукти здорового харчування. Замовлення онлайн сприяє більш обдуманого вибору, зменшуючи ризик імпульсивних покупок, наприклад, незапланованих, але красиво виставлених шоколадок або смачно пахнуть булочок.
І варто відзначити відмову клієнтів від бажання вербально спілкуватися з персоналом. Покупці все менше готові домовлятися з ким-небудь і прагнуть вирішувати будь-які питання за допомогою текстових повідомлень.
Думаю, ми зможемо спостерігати ще багато цікавих тенденцій споживчого поведінки в своєму сегменті, інформацією про які з радістю поділимося надалі!
На чому можна заощаджувати, запускаючи проект, а на чому точно не варто?
На які позиції в конкурентному середовищі ви претендуєте?
Хто є цільовою аудиторією сервісів доставки продуктів, в тому числі вашої?
Потенційно це все, у кого є смартфон?