Андрій Орлуша: «Поетом я можу не бути, І громадянином - не зобов'язаний!» - «Англія»

Андрій Орлов, відомий під поетичним псевдонімом Орлуша, справляє враження людини прямолінійного, що володіє критичним мисленням і іронічним поглядом на життя. Він відкрито і різко висловлює свою позицію і фактично принти «злобу дня» у віршованій формі. Дмитро Биков назвав його «головним поетом Росії» і поступився своїм місцем у відомих проектах з Михайлом Єфремовим - «Громадянин поет» і «Пан хороший». Орлуша не підвів - його вірші, що запам'ятовуються, їдкі, лаконічні, прямо з печі прицільно вилітають з поетичної печі і розлітаються по мережі, як гарячі пиріжки.

Напередодні свого творчого вечора, який відбудеться 5 липня, Андрій Орлуша розповів газеті «Англія» про муз чоловічої статі, сучасної молоді, геронтологічної революції і видав свої лондонські «явки».

- Ви - і журналіст, і політтехнолог, і поет ... Ким ви себе відчуваєте в першу чергу? - Журналіст і політтехнолог я в далекому минулому. Ви не повірите, але колись в Росії були і журналістика, і політтехнології ... Зараз якщо десь і залишилася свобода слова, так це - в поезії, та й то вільних поетів можна перерахувати на пальцях однієї руки Єльцина.

- Можете назвати цих сучасних вільних поетів?

- Мій шорт-лист такий: Вадим Жук, Дмитро Биков, Всеволод Ємєлін і Саша Штірліц.

- Ви почали писати вірші, коли вам було вже під 50. Що послужило поштовхом до цього? - Бажання подобатися дівчатам, смішити друзів і дратувати ворогів.

- «Поет і громадянин», «Поет в Росії більше, ніж поет» - чи актуальні ці поняття сьогодні? - Та годі вам мене гнобити!
З Росією я тепер не пов'язаний,
Поетом я можу не бути,
І громадянином - не зобов'язаний!

- Як виглядає ваша муза? Чи є певний стан або оточення, коли вірші - йдуть? ..

- Моя муза - це безвідмовна «дівчина за викликом». Вона прилітає іноді за годину до концерту, коли потрібен новий забійний номер, наприклад, для виконання Єфремовим. Підводить рідко. Ну, і ще є «музи» чоловічої статі, такі, як Путін, Шойгу, Пєсков, Лавров або Медведєв. Ці годувальники безупинно, в режимі 24/7/365 постачають мені теми.

- Ви збираєте повні зали і багато гастролюєте. Хто ваш глядач? І чи змінюється він залежно від країни, де проходить виступ, іншими словами - люди в еміграції сприймають вірші інакше?
- Мій глядач практично не залежить від географії, і при цьому він різний всюди - в двох клубах Москви або в двох містах США або України глядач може відрізнятися більше, ніж по різні боки будь кордону. Скрізь чіпляє «місцеве», різниться інтерес до новин і тем. У Росії менше сумують за Батьківщиною, в Лондоні людям пофіг Собянін з його плиткою і п'ятиповерхівками.

- Ваші вірші злободенні і сатиричні, в них багато нецензурної лексики. Чому ви вибрали саме такий стиль звернення до читача?
- Чутки про мою нецензурності дещо перебільшені. З читачем або слухачем я спілкуюся точно так же, як і з друзями. Мата заради мату не терплю, але бувають події і явища, які не піддаються опису стерильним дитячою мовою. І, до речі, цензура в Росії заборонена конституцією, а значить, нецензурних слів бути не може.

І, до речі, цензура в Росії заборонена конституцією, а значить, нецензурних слів бути не може

- Про вас часто кажуть - «людина-протест», ви коментували, що це почалося ще з юності, коли ви носили рвані джинси. А як би ви охарактеризували сучасну молодь?
- Не розумію, як пов'язані мої джинси на початку 70-х і нинішня молодь. Яка вона? Так як і завжди - дуже різна: від «оніжедетей» Навального до останньої гопоти. Від бажаючих жити вільними до їдуть добровольцями в Донбас на машинах з наклейками «Кримнаш» під чорно-помаранчевими стрічками. Влада боїться і не розуміє молодих. Прості лякалки і навіть автозаки їм уже не страшні. Вони інші. І як тільки набереться критична маса бажаючих жити чесно, поза зоною дії системи, пропаганди, брехні і злодійства, вони знесуть всі. З посмішками і своїми новими піснями. Наступна революція в Росії буде не економічною і не політичною, вона буде геронтологічної. Я на це сподіваюся і готовий перебігти до табору молоді, щоб видати їм деякі секрети старих приєднав мого віку.

- Які вони, ці секрети, поділіться парочкою?

Я б і вам їх розповів, але ви нічого не зрозумієте. Вік ...

- Що ви думаєте про сьогоднішню політичну ситуацію? Чи потрібно звичайній людині розбиратися в політиці, і навіщо?

- Розбиратися або брати участь? У нас на стороні влади дуже багато людей, які все прекрасно розуміють і розбираються у всьому. І що? Корупціонери розуміють, що красти погано, журналісти знають, що брешуть, вчительки із зарплатою в 15 000 рублів фальсифікують вибори ... Всі знають все і при цьому роблять все, щоб противна їм влада зміцнювалася і міцніше сідала їм же на шию. Поки кожен вірить, що змінити нічого не можна, нічого не зміниться.

- Ви не вперше приїжджаєте в Лондон. Що приваблює вас в цьому місті і де можна випадково побачити пана Орлуша?
- Та нічого мене в Лондоні не приваблює. У Лондоні я був 12 разів, і це на 11 разів більше, ніж мені хотілося. Я насилу знаходжу тут чеське або німецьке пиво. З бурбоном - трохи легше, але теж складно. Зустріти мене можна в китайському ресторані, в кращий готелі або на парковій лаві з книжкою або блокнотом в руках. Місто гарне, затишний, але я перестаю про нього нудьгувати, коли згадую любительок binge drinking в ніч з п'ятниці на суботу ... Такого не побачиш навіть в депресивно-питущому Магнітогорську. Рятуюся тільки тим, що тут у мене повно осіли з різних причин друзів.

- Чого варто очікувати лондонським глядачам від вашого виступу?

- А я звідки знаю? Точно не буде стриптизу і арфовой музики. У мене ніколи немає заздалегідь підготовленого плей-листа. Буде мінімум дві години віршів - старих і нових, будуть тексти для «Пана хорошого», які (як мені здається) я читаю краще, ніж Міша Єфремов. Буде невміле спів псевдофінскіх пісень і декларування старих хітів, без яких мені жодного разу не вдалося піти зі сцени. І - традиційно: обіцяю особисто повернути гроші за квиток будь-кому, хто за концерт жодного разу не посміхнеться.

Побачимося, всіх люблю, ваш Орлуша.

Розмовляла Маргарита Баскакова

фото ORLOVA

Квитки можна придбати на сайті angliya.com/tickets (від £ 23)

Ким ви себе відчуваєте в першу чергу?
Можете назвати цих сучасних вільних поетів?
50. Що послужило поштовхом до цього?
«Поет і громадянин», «Поет в Росії більше, ніж поет» - чи актуальні ці поняття сьогодні?
Як виглядає ваша муза?
Чи є певний стан або оточення, коли вірші - йдуть?
Хто ваш глядач?
І чи змінюється він залежно від країни, де проходить виступ, іншими словами - люди в еміграції сприймають вірші інакше?
Чому ви вибрали саме такий стиль звернення до читача?
А як би ви охарактеризували сучасну молодь?