Магістерська програма «медіавиробництва в креативних індустріях» в 2017-2018 навчальному році змінює свою концепцію. Тепер вона буде готувати продюсерів трансмедійних проектів і називатися «Трансмедійное виробництво в цифрових індустріях». Чому і як будуть вчитися студенти, хто буде викладати, які нові перспективи відкриються перед випускниками - розповідає академічний керівник програми Анна Новікова.
Чим викликана зміна концепції програми?
Причина в змінах, які відбуваються в індустрії. Коли ми п'ять років тому формулювали концепцію існуючої програми, в першу чергу ми орієнтувалися на виробництво традиційного аудіовізуального, телевізійного контенту і його використання в різних середовищах. Але індустрія розвивається, і стало зрозуміло, що акцент треба міняти.
Сьогодні все частіше будь-який проект - це може бути і телевізійна передача, і книга, і музей - існує не сам по собі, навколо нього з'являється ще цілий «кущ проектів», підтримують і розвивають його на різних платформах. У цій ситуації створювати будь-медіа-проект потрібно так, щоб ще на стартовому етапі закладати в нього можливості розширення.
Чому навчатимуться магістри?
Той, хто хоче зараз домогтися успіху в медіа бізнесі, повинен не просто вміти добре розповісти історію, але відразу продумати, як вона буде жити на різних платформах. Звичайно, можна йти і традиційним шляхом: створити «ядерний» проект, а потім думати, як він буде розвиватися - на сайті, на «другому екрані», в мобільному додатку і т.д. Але у трансмедійного сторітеллінга є певні закони, здійсненність яких потрібно відразу закладати в стрижневий проект: це має відношення і до драматургії, і до виробничого процесу, і до бізнесу.
Перший блок компетенцій, які отримають майбутні студенти, - творчий.
Вони будуть займатися побудовою сюжетів, розробкою форматів, вивчати принципи трансмедійного сторітеллінга, шукати способи взаємодії форматів всередині єдиного «куща проектів». При цьому важливо, щоб окрема історія, зі своїми художніми прийомами і технологічними можливостями, не тільки працювала як промо «ядерного» проекту, але мала власну комунікативну і естетичну цінність.
Друга складова програми - управлінська.
Складність продюсування трансмедійних проектів в тому, що навколо ядерного проекту відразу повинні сформуватися кілька дочірніх, з окремими продюсерськими командами. Щоб вони працювали один на одного, потрібна людина зі специфічним, «сферичним» мисленням, який буде гарантом збереження єдності всієї історії. Це не означає, що він буде робити все за всіх - але він буде розуміти, як живе і розвивається «кущ проектів», ставити перед різними командами стратегічні цілі. Інакше, навіть якщо ти придумав проект як єдиний, він відразу виявиться під впливом відцентрової сили приватних інтересів, індивідуальних творчих амбіцій, короткострокової вигоди і т.д.
А буде вивчатися процес створення таких проектів з боку технологій?
Так. Третя складова навчання - цифрові технології. В існуючій програмі студенти займалися цим трохи і тільки на другому курсі, в новій програмі ми починаємо з цього.
Сьогодні традиційні навички відеозйомки і монтажу невіддільні від хоча б елементарних дизайнерських навичок. Тому один з базових курсів буде присвячений комунікаційному і веб-дизайну. При цьому важливо відзначити, що ми не прагнемо зробити з наших магістрантів професійних дизайнерів, але вони повинні розуміти, який дизайн хороший, а який ні, повинні вміти давати дизайнеру технічні завдання, розуміти, принципи роботи.
Окреме завдання - навички комунікації з програмістами. Ми будемо вчити студентів розмовляти з програмістами так, щоб вони розуміли нас, а ми їх. Це не так просто, як здається на перший погляд: програмісти звикли мислити дещо інакше, ніж гуманітарії. Щоб спілкуватися з ними, на жаль, треба навчитися хоча б азам програмування. Чи не спробувавши це сам, ти не зрозумієш проблеми, які стоять перед програмістом при роботі над проектом.
Гуманітарії цього злякаються.
Так, можливо, але вони повинні розуміти, що без технологій в новому світі їм - ні філологам, ні історикам, ні сценаристам - професійно не вижити. І потрібно зробити цей крок - в першу чергу, у своїй голові. Потрібно зрозуміти, що якщо ти хочеш працювати в будь-яких сучасних індустріях, то ти повинен відмовитися від ідеї, що є гуманітарії і технарі, і кордон між ними перейти неможливо. Людина, її перейшов, зможе налагодити необхідну комунікацію між ними.
Як буде побудований навчальний процес?
В основі навчання - проектний семінар, який є у студентів програми «медіавиробництва в креативних індустріях» і зараз. Нам така форма навчання здається вдалою. І в оновленій програмі ми будемо використовувати все те цікаве, що вдалося придумати за минулі роки не тільки для студентів- «креативників», а й для хлопців, які навчалися на програмі «Мультимедійна журналістика».
На новій програмі у студентів буде можливість попрацювати над проектами, пов'язаними з цифровим книговиданням (https://www.hse.ru/ma/creative/news/181386264.html), музеями, освітніми центрами, придумати трансмедійное розширення для радіостанцій, телеформатів, кінофільмів, спробувати себе в шоу-бізнесі і рекламі. У міру підвищення професійного рівня студентів обов'язкові проекти будуть змінюватися ініціативними: важливо, щоб за порівняно короткий час навчання магістри встигли не тільки опанувати поруч практичних навичок, а й зрозуміти, в якому напрямку вони хочуть розвиватися далі.
Хто і як буде викладати?
Керувати проектної складової програми буде Олександр Архангельський, ординарний професор ВШЕ, письменник, телевізійний ведучий, автор великої кількості цифрових проектів, від електронних книг та онлайн-освітніх курсів до документального кіно. Викладачами програми будуть практики, люди з індустрії. У нас вже є досвід роботи з Фёклой Толстой і музеєм Льва Толстого, з малими музеями Третьяковській галереї (цим проектом керує професор Департаменту медіа Анна Качкаева), з видавничої платформою Ridero, з каналами «Цифрового Телесімейства» ( «Перший канал. Всесвітня мережа») . Всі сформовані проекти ми припускаємо розвивати. Але і нас є і нові ідеї, які будуть реалізовані вже в рамках оновленої програми.
Ми рухаємося в напрямку моделі проектного навчання, яка передбачає, що кожен блок містить кілька настановних занять, після яких студенти об'єднуються в групи і починають працювати, а викладач-практик курирує проекти, спрямовує процес творчого пошуку. Однак від блоку теоретичних дисциплін ми відмовлятися поки теж не плануємо. Було б дивно позбавити студентів інтелектуального ресурсу, яким володіє професура Вищої школи економіки. Для нас важливо, щоб наші магістри не тільки були відкриті всьому новому, що народжується в цифрових індустріях, але не втрачали зв'язок з академічною традицією. Інакше дуже швидко виявляється, що технології є, а сюжети закінчилися. Це не наш шлях!
А студенти, які закінчили бакалаврат, пов'язаний з медіа, знайдуть спільну мову з тими, хто здобув освіту в іншій галузі?
В першу чергу, ми будемо орієнтуватися на бакалаврів інших спеціальностей, а не наших випускників або бакалаврів журналістики з інших вузів. Але це не означає, що для журналістів вхід закритий. Ми вважаємо своїм завданням об'єднання в команди людей різних базових спеціальностей. Корисно, щоб вони вчилися розмовляти один з одним і знаходити спільну мову, збагачувати один одного знаннями. Так що ми чекаємо і програмістів, і дизайнерів, і економістів, і музикантів, і педагогів ... і журналістів, куди ж без них.
Чи будуть на програмі працювати закордонні викладачі?
У нас вже кілька років працює Реніра Рампаццо Гамбарато (https://www.hse.ru/org/persons/93664937) - вона займається дослідженнями в сфері трансмедійного сторітеллінга і, звичайно, буде одним з головних викладачів програми. Крім того, ми будемо запрошувати іноземних викладачів, але переважно НЕ теоретиків, а тих, хто орієнтований проектну роботу, тих, хто розповість, як працюють в цій сфері в інших країнах. У нас вже є проведені контакти з університетами та медіа школами Канади, Франції, США, і контакти ці планується розширювати. Це важливо, тому що цифрова культура не знає кордонів і відстаней, продюсер майбутнього повинен вміти жити і заробляти в міжнародному конкурентному медіасередовищі.
Чи зміниться порядок надходження?
Модель надходження буде та ж сама - залік з англійської мови та конкурс портфоліо. Головна частина портфоліо - проект, який оцінюють експерти. Проект створюється спеціально для надходження, але може бути пов'язаний з якісь уже існуючими захопленнями абітурієнта. Наприклад, якщо у тебе є музична група, то концерт цілком може стати «ядром» проекту, який буде мати ще не менше трьох трансмедійних розширень.
Аналізуючи портфоліо, ми будемо дивитися, чи вміє людина мислити не тільки творчо, а й системно, чи може він алгоритмизировать виробничий процес, делегувати повноваження членам команди і т.д. Ми багато чого можемо навчити, але характер і тип мислення формуються роками. Так що важливо, щоб абітурієнти не соромилися розповідати про свій досвід, достоїнства, планах на майбутнє. Відмінно буде, якщо наші плани співпадуть.
Який життя після магістратури ви хочете для своїх студентів?
Ми все-таки намагаємося не хотіти за них. Ми намагаємося навчити їх ставити перед собою амбітні завдання. З одного боку, наші хлопці зможуть працювати в уже існуючих командах - наприклад, на телеканалах, там зараз активно цікавляться трансмедійнимі проектами, вкладають в них гроші, а значить, розуміють, що бізнес розвивається і в цьому напрямку теж. Наприклад, у ВГТРК є проект «Інтерактивний мульт», керівник якого нещодавно давав майстер клас нашим студентам.
З іншого боку, нам би дуже хотілося, щоб студенти створювали стартапи. Першу частину проекту можна зробити в ході проектного семінару в магістратурі, потім подати заявку на участь в конкурсі, виграти його і отримати частину фінансування від Вишки . Університет готовий це підтримувати, і було б чудово, якби наші студенти вписалися в цей тренд.
Сучасні технології дозволяють будувати бізнес, головний ресурс якого - креативні ідеї. Поле цифрових медіа величезне і різноманітно, вийти на нього порівняно легко. Багато проектів вимагають невеликих фінансових вкладень на старті, існує багато безкоштовних сервісів, що дозволяють «упакувати» ідею і зайнятися Самопросування. Багато що сьогодні залежить від креативного потенціалу самої ідеї, енергії продюсера і злагодженої роботи команди. Це дуже важливий ліфт - наполовину соціальний, наполовину технологічний. Ми б хотіли, щоб наші студенти робили ставку не на виконавську роботу в великій стабільній компанії, а на реалізацію власних ідей і освоєння нових цифрових можливостей.
Розмовляла Мілена Рубльова, 4 курс освітньої програми «Журналістика»
Чим викликана зміна концепції програми?Чому навчатимуться магістри?
А буде вивчатися процес створення таких проектів з боку технологій?
Як буде побудований навчальний процес?
Хто і як буде викладати?
А студенти, які закінчили бакалаврат, пов'язаний з медіа, знайдуть спільну мову з тими, хто здобув освіту в іншій галузі?
Чи будуть на програмі працювати закордонні викладачі?
Чи зміниться порядок надходження?
Який життя після магістратури ви хочете для своїх студентів?