Анна Павлова - найбільша балерина ХХ століття - Вічне сяйво чистого Ра

Ганна

Сьогоднішня розповідь про найбільшу російську балерину, не просто зірку, а скарб світової балетної сцени, Анну Павлову. Це танцівниця, яка перевернула світ російського балету - саме з неї почалася нова епоха чуттєвості і витонченості в балеті. Відійшло на другий план все штучне, удаване, душа стала вище гонки за майстерністю. До появи Анни Павлової, в російській балеті панувала епоха італійських танцівниць, яких ангажували за кордоном. Їх танець був настільки ж бундючним, як і віртуозним. Анна Павлова зламала цю традицію не тільки бездоганною хореографією, а й нескінченної щирістю свого танцю.
Про особисте життя Анни Павлової відомо небагато - вона видала книгу спогадів, але ми майже нічого не дізнаємося про життя танцівниці з цієї розповіді: воно цілком і повністю присвячено мистецтву. Павлова народилася в лютому 1881 року в родині простий прачки Любові Федорівни Павлової, проте передбачається, що була позашлюбною дочкою досить багатого купця Лазаря Полякова. Саме цим можна пояснити той факт, що мати була в змозі оплачувати її навчання в імператорському балетному училищі, куди Анечка не без праці надійшла - її не хотіли брати через слабке здоров'я. Дівчинка народилася семимісячною, страждала недокрів'ям, частими застудами та зайвої сутулістю. Однак знаменитий Маріус Петіпа вже тоді розглядали молоде дарування і не помилився.

Анна віддавала навчанню всю себе, її не лякали не важкі умови навчання, ні багатогодинні тренування, ні численні заборони, ні розлука з рідними - вона була народжена для балету й марила тільки їм Анна віддавала навчанню всю себе, її не лякали не важкі умови навчання, ні багатогодинні тренування, ні численні заборони, ні розлука з рідними - вона була народжена для балету й марила тільки їм. Про самозреченні Павлової ходять легенди - вона виходила на сцену з температурою, хвора, виснажена, з розтягнутими зв'язками, а в Америці навіть виступала з поламаною ногою.

Після закінчення училища, Анна була прийнята в трупу Маріїнського театру, а в 1906 році стала провідною балериною трупи. У Анни був і кумир - Марія Тальоні, італійська танцівниця, на яку Павлова дорівнювала та яка надихала її на творчість і тяжка праця. Чи знала Анечка, наскільки вона перевершить свою натхненницю?

Свою найвідомішу партію - хореографічну мініатюру Вмираючий лебідь, поставлену Фокіним, вона вперше виконала в 1907 році. Пізніше ця постановка стане безумовним символом російського балету.

У 1910 році Павлова йде з Маріїнки і створює свою власну трупу, яка успішно і багато гастролювала за кордоном. Після 1914 року Анна переїжджає жити до Англії і вже більше ніколи не повертається в Росію. Вона пов'язує свою долю зі скандальним російським адвокатом Віктором Дандре. Їхні взаємини загадкові і приховані пеленою таємниці. Одні джерела вважають, що Віктор страждав від витівок і примх відомої танцівниці, але смиренно терпів їх, будучи нескінченно закоханим. Інші стверджують, що він був неймовірним диктатором, не шкодував здоров'я і сил балерини, і будучи не тільки супутником життя, а й імпресаріо Павлової, влаштовував неймовірні по навантаженню гастролі - бувало, що концерти слідували один за одним кожен день без вихідних протягом місяців! Що відбувалося насправді, хто був винуватцем такого виснажливого гастрольного графіка: сама балерина або її нещадний супутник, ми, схоже, вже не дізнаємося.

Померла Анна Павлова в Голландії, під час гастрольного туру, 23 січня 1931, від гострого плевриту: по дорозі з Франції вона сильно застудилася і до того ж отримала значний забій грудної клітини. Лікарі рекомендували негайну операцію, проте з якихось причин операція була відкладена, і 19 січня Анна Павлова дала свій останній в житті концерт в Гаазі, будучи дуже слабка. Хто був ініціатором скасування операції - сама балерина або її супутник Віктор, так і залишилося невідомим.

Чи знала Анечка, наскільки вона перевершить свою натхненницю?