випускниця аспірантської школи ВШЕ по економіці, викладач Департаменту теоретичної економіки Анна Соколова отримала запрошення від Університету Невади в Ріно (США) на посаду Assistant Professor, довівши затребуваність випускників аспірантури ВШЕ на міжнародному академічному ринку праці.
Коли ви зрозуміли, що робите академічну кар'єру? У чому унікальність вашого випадку з отримання посади в закордонних університетах?
В принципі мені завжди хотілося займатися незалежною дослідницькою роботою, і це моє бажання заохочували мої батьки, мій батько професор фізики Валерій Соколов і моя мати Євгенія Соколова з вищою інженерною освітою.
Мені стало зрозуміло, що мені цікаво займатися саме макроекономікою, в бакалавраті. Тоді, правда, я не дуже добре собі уявляла, як влаштована академічна робота. Ясність почала з'являтися ближче до магістратури, в основному завдяки спілкуванню з моїм науковим керівником і колегами-макроекономістів. Тоді ж я вирішила, що освіта потрібна продовжувати. По ряду причин я вирішила продовжувати його в Росії, в рамках академічної аспірантури Вишки. У 2015 році, знову-таки, завдяки цілеспрямованим зусиллям (і ангельському терпінню!) Мого наукового керівника професора Сергія Пекарского я закінчила аспірантуру і захистилася, і потрібно було знову вибирати, що робити далі. На цей раз я вирішила спробувати свої сили на міжнародному ринку праці. Мій випадок дещо відрізняється від стандартної практики, тому що, як правило, свежезащітівшіеся випускники Російських аспірантур на цей ринок не виходять.
У чому головна складність працевлаштування для вченого на міжнародному рівні?
Тут потрібно пояснити, що в даному випадку мова йде про ринок для економістів, які закінчили аспірантуру і отримали ступінь, що відноситься до категорії «doctorate degree». На заході цей ступінь називають PhD, у нас - ступінь кандидата наук, з формальної точки зору обидві вони дають право претендувати на академічну посаду «assistant professor». Головна складність з працевлаштуванням не в тому, що ступінь кандидата якось формально відрізняється від PhD: по суті вони означають одне і те ж, а саме - успішний результат навчання в аспірантурі. Додатково підтверджувати її не потрібно.
Проблема в іншому: коли ступінь присуджується вузом, випускники якого до цього не працевлаштувалися через міжнародний ринок праці (або історія їх працевлаштування не дуже успішна), то потенційний роботодавець стикається з невизначеністю, тому що йому складно судити про якість програми. Це проблема не тільки російських університетів. Щоб компенсувати цей недолік, потрібні хороші рекомендаційні листи. Як правило, потрібно три листи, але в моєму випадку їх було чотири: від мого наукового керівника професора Сергія Пекарского і моїх співавторів - професора МІЕФ удари Пейріс , Професора Оксфорда Димитріоса Цомокоса і радника при раді директорів Чеського Національного Банку, професора Томаса Хавранек. Крім того, потрібна хороша «job market paper» - стаття, за якою потенційний роботодавець може судити про дослідницький потенціал кандидата, його спеціалізації та навичках. У моєму випадку в ролі такої статті виступила моя спільна робота з професорами Пейріс і Цомокосом ( "Capital Flows, Default, and Renegotiation in a Small Open Economy" ).
Фото: Михайло Дмитрієв
З яким досвідом підійшли до цього рубежу? Чого домоглися на батьківщині і чому вирішили працювати там?
Під час навчання в магістратурі я почала вести семінари на факультеті економіки , І продовжувала це робити, будучи аспірантом. Крім того, я займаюся науковою роботою, і саме вона, як мені здається, зіграла вирішальну роль в моє працевлаштування. Тут мені пощастило: ще в магістратурі я потрапила в дружню і стимулюючу середу Міжнародної лабораторії макроекономічного аналізу , Де я і працюю досі під чуйним керівництвом завідувача Сергія Мерзлякова . В даний момент мене особливо цікавлять дві області досліджень: потоки капіталу між країнами в умовах ризиків дефолту (це тема моєї дисертації і job market paper) і мета-аналіз в теорії споживання. Під час навчання в аспірантурі я також пройшла стажування в ENS Cachan у Франції під керівництвом професора Юбера Кемпфа , А в кінці минулого року - в Каліфорнійському університеті в Берклі під керівництвом професора Дмитра Лівдана .
У мого рішення прийняти пропозицію роботи в американському університеті є кілька причин, одна з яких - придбання нового досвіду, який, сподіваюся, виступить каталізатором мого подальшого академічного розвитку. У західних університетах вихід на міжнародний ринок праці після захисту вважається нормою, а ситуація, коли випускник залишається працювати в alma mater - швидше виняток, ніж правило. У нас це не так, але тут є об'єктивні причини: наші університети не так активно обмінюються випускниками і, отже, опцій у випускників Вишки, бажаючих залишитися в Росії, менше.
Як Вишка сприяє інтеграції своїх вчених в міжнародне співтовариство? Як було у вас?
Вишка, безумовно, зацікавлена в тому, щоб випускники аспірантури виходили на міжнародний ринок. Про це свідчить мій власний досвід: моє успішне проходження ринку праці стало можливим завдяки активній участі з боку професорів Вишки. Вирішальну роль зіграли допомога і підтримка мого наукового керівника професора Сергія Пекарского і професорів МІЕФ Удари Пейріс і Олексія Булатова . Без них нічого б не вийшло. Завдяки їм я змогла визначитися з науковою програмою, зорієнтуватися на ринку праці, зрозуміти, чого хочуть потенційні роботодавці, значно поліпшити якість моєї дослідницької роботи, отримати цінний досвід стажування в Каліфорнії.
Натхненником ідеї мого виходу на міжнародний ринок праці був декан факультету економічних наук Олег Замулин , Який допомагав мені на всіх етапах процесу разом з керівником академічного аспірантури Антоном Суворовим і професором Костянтином Сонін . Для професійного макроекономіста надзвичайно важливо вміти гідно презентувати власні дослідження. Над своїм досвідом презентації я працювала в форматі семінарів академічної аспірантури і семінарів ННЛ макроекономічного аналізу (під керівництвом Сергія Мерзлякова ), І коментарі Антона Суворова, Сергія Попова, а також колег-макроекономістів з департаменту теоретичної економіки мені допомогли його розвинути.
Під час мого навчання в аспірантурі мені вдалося взяти участь у великій кількості міжнародних наукових заходів, конференцій і літніх шкіл, і факультет економічних наук незмінно надавав мені фінансову підтримку. Цей досвід виявився незамінним: на одній з таких конференцій я познайомилася з моїм чеським співавтором Томасом Хавранек, з яким ми працюємо над спільними проектами. Однак без підтримки факультету економіки наша зустріч б просто не відбулася. Мені також дуже допомогли професора Дімітріос Цомокос і Дмитро Лівдан, які часто приїжджають в МІЕФ.
Додам до цього, що коли майбутні випускники нашої аспірантури захочуть вийти на цей ринок, я з радістю поділюся своїм досвідом і постараюся допомогти.
Які існують інтернет-ресурси для пошуку роботи в академічній спільноті?
Основні ресурси - це Job Openings for Economists , Economics Job Market , INOMICS , SSRN . Також є ресурси для пошуку роботи в окремих країнах - наприклад Jobs.ac для Великобританії.
Скільки університетів відгукнулося на ваше резюме, що пропонували, чому ви вибрали Неваду?
В цілому у мене було 11 інтерв'ю, з університетами, центральними банками і одним дослідницьким центром, частина з них прислали мені запрошення відвідати їх кампуси. У підсумку крім пропозиції з Невади мені також надійшло кілька пропозицій з Європи. Всі пропозиції мені сподобалися, однак робота в Неваді мені здалося найбільш вдалим вибором саме для мене: мені дуже подобається дослідницька робота, і саме її найбільше цінують мої майбутні колеги.
Фото: Михайло Дмитрієв
Якщо говорити про педагогічну діяльність, просто вченим викладати?
Мені здається, це цілком визначається індивідуальною схильністю. Мені, наприклад, викладання дається не дуже важко, але в моєму департаменті є колеги, які, як мені здається, значно більше талановиті в цій області.
Як ви продовжите дослідницьку роботу, які у вас там можливості?
В даний момент я працюю над декількома проектами, і, тепер, коли процес пошуку роботи нарешті завершено, я планую зосередити всі зусилля на цій роботі. Мої основні два проекти це спільна робота з професорами удар Пейріс і Димитріосом Цомокосом (про потоки капіталу і дефолти) і робота з професором Томасом Хавранек (про мета-аналіз в теорії споживання, раціональних і нераціональних економічних агентів). Робота з моїми співавторами мені шалено подобається, і оскільки їх досвід академічної роботи значно перевищує мій, я намагаюся у них вчитися.
Коли ви зрозуміли, що робите академічну кар'єру?У чому унікальність вашого випадку з отримання посади в закордонних університетах?
У чому головна складність працевлаштування для вченого на міжнародному рівні?
Чого домоглися на батьківщині і чому вирішили працювати там?
Як Вишка сприяє інтеграції своїх вчених в міжнародне співтовариство?
Як було у вас?
Які існують інтернет-ресурси для пошуку роботи в академічній спільноті?
Скільки університетів відгукнулося на ваше резюме, що пропонували, чому ви вибрали Неваду?
Як ви продовжите дослідницьку роботу, які у вас там можливості?