Створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії є однією з умов продовження співпраці України і МВФ.
Рада прийняла документ після розгляду майже двох тисяч правок / фото УНІАН
Рада прийняла в другому читанні проект закону «Про Вищу антикорупційному суді» (№7440), внесений президентом Петром Порошенко. За рішення проголосували 315 депутатів.
Законом встановлюється, що Вищий антикорупційний суд є постійно діючим вищим спеціалізованим судом в системі судоустрою України та знаходиться в Києві. Територіальна юрисдикція (підсудність) Вищого антикорупційного суду поширюється на всю територію України.
1 березня нардепи підтримали в першому читанні проект закону «Про Вищу антикорупційному суду» (№7440), внесений президентом Петром Порошенко. Після цього ряд міжнародних партнерів України виступив з критикою документа і жорсткими вимогами до Києва. Зокрема, МВФ заявив, що проект Порошенко про Антикорупційне суді суперечить зобов'язанням України. Також Світовий банк висунув свої вимоги, попередивши, що ціна питання - $ 800 млн кредитних коштів. З критикою на адресу АП виступив і Євросоюз. Там заявили, що Порошенко подав законопроект про Антикорупційне суд, який суперечить обіцянкам Києва та рекомендацій Венеціанської комісії.
Читайте також Комітет ВР визначився: стали відомі імена двох кандидатів на посаду аудитора НАБУ
Камінь спотикання
Одним з найважливіших неузгоджених моментів у законопроекті була норма про повноваження Громадської ради міжнародних експертів в питанні обрання суддів цього суду. Ключовий претензією міжнародних партнерів та громадських організацій до законопроекту були обмеження ролі міжнародних експертів в рекомендаційних функціях в процесі відбору та призначення суддів. На думку міжнародних партнерів, включаючи Міжнародний валютний фонд, повноцінна роль міжнародних експертів в призначенні суддів є запорукою незалежності цього суду і його здатності ефективно виконувати свої функції.
Ціна питання
Створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії є однією з умов продовження співпраці України і МВФ, необхідного для погашення країною зовнішніх боргів в найближчі роки. На думку експерта Atlantic Council економіста Андерса Аслунда, припинення співпраці України і МВФ призведе до значної девальвації гривні. 5 червня в Державному департаменті Сполучених Штатів Америки відзначили, що закон про Вищу антикорупційному суді в Україні повинен відповідати вимогам Міжнародного валютного фонду і передбачати відбір кваліфікованих суддів з участю міжнародних експертів. Міністр фінансів Олександр Данилюк раніше заявив, що неприйняття Верховною Радою закону про антикорупційне суді в цей четвер, 7 червня, може відкласти голосування в Європарламенті за надання 1 млрд євро макрофінансової допомоги від Євросоюзу для України.
Читайте також Рада голосує законопроект про Антикорупційне суді (пряма трансляція)
6 червня посли країн "Великої сімки" (США, Великобританія, Канада, Франція, Італія, Німеччина і Японія) відзначили, що міжнародні експерти повинні грати центральну роль в обранні кваліфікованих суддів після створення Вищого Антикорупційного суду в Україні.
"Посли" великої сімки "закликали Верховну Раду прийняти закон для створення незалежного Вищого антикорупційного суду, якому будуть довіряти громадяни. Ми вважаємо, що панель експертів повинна відігравати провідну роль в обранні кваліфікованих суддів. Ми підтримуємо позицію Міжнародного валютного фонду в цьому питанні і щодо відповідності інших ключових положень закону умовами МВФ ", - наголошується в заяві.
+1927 поправок
23 травня парламент почав розгляд у другому читанні законопроекту. Всього до нього було подано тисячі дев'ятсот двадцять сім поправок. До останнього залишалася неузгодженою частина законопроекту, яка стосувалася Громадської ради міжнародних експертів. Під час більшості днів розгляду поправок в сесійній залі була незначна кількість депутатів. Зокрема, під кінець засідання в залі візуально було близько 50 парламентаріїв. Для прийняття рішень потрібно мінімум 226 голосів. Проте 6 червня Верховна Рада завершила розгляд поправок до президентського законопроекту, а після завершення розгляду поправок до сесійної зали прибув Порошенко.
обіцянка Гройсмана
Прем'єр Володимир Гройсман заявив , Що якщо закон про Антикорупційне суд не буде проголосований, то він піде у відставку. "Якщо цей суд справедливий, незалежний не буде створена, я складу з себе повноваження прем'єр-міністра України і подам у відставку", - підкреслив Гройсман.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter