«Японизма в чеському художньому мистецтві» Книга, що представляє собою захоплюючу подорож по світу уяви художників, чия фантазія черпала в східній екзотиці, була видана Національною галереєю Чехії і нещодавно представлена в палаці Кінських. Саме тут і знайшла своє місце масштабна експозиція східного мистецтва - частина рідкісного зборів Національної галереї.
Японизма, напрямок в європейському мистецтві XIX cтолетія, яке сформувалося під впливом кольоровий ксилографії та художніх ремесел країни Висхідного сонця, позначилася не лише на творчості французьких імпресіоністів. І в роботи чеських художників закрався переосмислений ними японський стиль. Проникнення це в Чехії почалося, перш за все, з найбільш сприйнятливих до подібних впливів Праги і Брно - з легкої руки художників Франції, де він процвітав.
Чайний обряд люб. товариств Ясона і Елішка в Німецькому Броді, 1910 р Слово Маркеті Ханової, куратору зборів японського мистецтва в Колекції східного мистецтва Національної галереї в Празі.
«Це було, звичайно, вплив, яке приходило з Франції та інших країн, що пробуджувало серед чехів інтерес, перш за все, до японського мистецтва, яке представляли на виставках в Парижі, Лондоні та Відні. Наприклад, на Всесвітній виставці в Парижі в 1867 році японські ремесла і культура були представлені в усій красі. Вплив це, крім іншого, зазначено й у тому, що художнє ремесло стало у нас більш якісним ».
Утагава Хіросіге, «Станція Шоно», 1832-1833, Національна галерея в Празі Тут доречно було б згадати і про підприємливого парижанина Самюеля Бінга, у якого можна було купити найрізноманітніші предмети мистецтва. Бінг в кінці 19 століття заснував газету "Le Japon Artistique" ( "Японське мистецтво"), яка, мабуть, дійсно багато в чому сприяла підняттю планки якості декоративно-прикладних виробів європейських майстрів.
«І в чеських землях з'явилися декоративно-прикладні предмети мистецтва, автори яких наслідували майстрам японських порцелянових виробів. У нас можна знайти чимало артефактів, виконаних зі скла, прикрашених японськими фігуративними мотивами, рослинними і природними орнаментами ».
Войтех Прейсіг, «Градчани навесні», 1907 р Національна галерея в Празі Чеські художники в той час надихалися не тільки японської кольорової ксилографією (гравюрою на дереві), яка, без сумніву, є унікальним явищем світового мистецтва, а й, в цілому, принципами японської естетики і характерною для неї композиції в живописі і мотивами, підкреслює Маркета Ханова.
«Найбільше відкритим французьким впливам в цьому сенсі було товариство« Манес », в творчості членів якого найбільш виразно проявилася естетика японського мистецтва, що проникла в творчість сучасних художників. Виявилося це, в свою чергу, в стилі робіт наших художників десь з 70-х років 19 століття - мотиви, які вже були частково перетворені французькими авангардистами ».
Перший президент Чехословаччини Томаш Гарріг Масарик заснував з Ріхардом Куденхове - Калергі, праці якого пізніше лягли в основу ідеї Європейського Союзу, Східний інститут в Празі.
Ян Летцел, «Що лежить японка», 1915-1917, приватне зібрання «Завдяки зв'язкам, які були у таких установ, Чехії вдалося отримати ряд ксилографій із зібрання японського колекціонера, барона Сацуми Джірохачі. Він в 1936 році подарував Чехословаччині колекцію картин і цих гравюр на дереві, авторами яких були відомі японські майстри ».
Були серед них і Укійо-е - ксилографії, видрукувані з дерев'яних дощок, Кацусика Хокусая або майстра «хиткість» Утагава Хіросіге?
Макс Швабінського «Райські птахи», 1904 р Національна галерея в Празі «Там були старіші гравюри, подаровані Чехословаччини японським бароном, вони належать різцю Шиба Кокана - це гравер і художник 18 століття, а що стосується подарованих їм живописних робіт, вони були у вигляді сувою або параван. Їх винятковість полягає в тому, що вони виникли як оригінальний твір - на відміну від ксилографій, які відтворювалися в великій кількості ».
Що є предметом вашої гордості як куратора експозиції східного мистецтва?
«У нашому зібранні мистецтва Сходу, яке є власністю Національного музею, є вельми солідна колекція японських гравюр, вона налічує приблизно три тисячі примірників. Багато з них Еміл Орлик «Рай», 1907-1909, галерея худ. мистецтва Острава знаходилися в зборах відомих колекціонерів свого часу і були виставлені на виставках, які вони організовували - японський стиль тоді став джерелом натхнення для багатьох творців.
Наприклад, художник Еміл Орлик, який на початку 20 століття організував огляд частини своєї колекції ксилографій, привезеної їм особисто з Японії, де він навчався цій техніці. Або, перш за все, відомий колекціонер і знавець гравюри на дереві священик Сигізмунд Боушка - в 1913 році він влаштував виставку японських гравюр в празькому Художньо-промисловому музеї. Виставка була пересувна, її показали також в Брно. Патер також писав або виступав з лекціями на цю тему, що допомагало, в цілому, зрозуміти естетичні принципи японського мистецтва і, зокрема, ксилографії ».
Ян Летцел, вхід в будівлю, Мшено, 1905 р Вплив японизма відбилося в Чехії і на архітектурі, зразки якої також представлені в каталозі «японизма в чеському художньому мистецтві». Це павільйон Душана Юрковича на моравському курорті Лугачовице і будівля в розташованому неподалік від м Роуднице-на-Ельбі курорті Мшено найвідомішого Яна Летцеля - чеський архітектор прославився як автор проекту палацу в Хіросімі, де він побудував ряд будівель в незвичному для японців європейському стилі, а в 1915 році спроектував Торгово-промислову палату Хіросіми (Hiroshima Prefecture Industrial Promotion Hall); нині будівля називають Атомним будинком.
Або вілла «Сакура» письменника Джо Глоухі в Розтоках під Прагою, де він створив свій «японський світ» - до 1924 року в празької Луцерне також існувала його чайна і кафе «Йокогама». Вперше вона була представлена широкому загалу на Ювілейній виставці в Празі в 1908 році. Чи збереглися якісь будівлі того часу з «японським розчерком» і, зокрема, ті, які створив Летцел?
Готель «Сакура», Розтоки у Праги, 30-і роки «На жаль, єдине створене Летцелем твір архітектури, яка збереглася в Чехії, ця будівля ресторану на курорті Мшено. Його орнаменти навівають атмосферу Японії, але відчувається в ньому і вплив «арт нуво». А що стосується вілли Глоухі в Розтоках, вона все ще існує, однак японські елементи в її зовнішності зникли, вони були або знищені, або відсторонені, так що японський дух, який був притаманний цій будівлі, можна побачити вже тільки на цій фотографії в книзі » ,
- каже Маркета Ханова.
Франтішек Купка, «Хвиля» - жіночий акт на березі моря, 1902-1903, Національна галерея в Празі Крім репродукцій чудових картин і графіки, книга містить ілюстрації художніх виробів зі скла та порцеляни, які в минулому виробляли в місті скляних справ майстрів, Каменицки Шенові, а також всі атрибути великого каталогу до виставки, включаючи фотографії та супровідні тексти. Виставка, однак, поки що тільки планується і відбудеться в Празі не раніше ніж через два або три роки.
«Одночасно ми бачимо, що вплив японського стилю на творчість чеських авторів тривало, звичайно, не весь час, а лише певний період, і поряд з ним співіснували іншими і більш значні впливи із зарубіжжя на чеську творче середовище».
«Японизма в чеському художньому мистецтві» "Kнига призначена всім, кого надихає як японське, так і чеське мистецтво. Японське вплив в творах чеських митців дає про себе знати кольоровою гамою, стилізацією форми або композицією», - каже Маркета Ханова.
Згадати в зв'язку з цим можна про такі художників як Лудек Маролд, Франтішек Купка, Войтех Прейсіг або Войтех Гінайс. Деякі з них в Японії також побували.
Що є предметом вашої гордості як куратора експозиції східного мистецтва?
Чи збереглися якісь будівлі того часу з «японським розчерком» і, зокрема, ті, які створив Летцел?