Японська кухня

  1. Особливості японської кухні
  2. Посуд для японської кухні
  3. Страви японської кухні
  4. Традиції, етикет
  5. Японська кухня відео

Популярність японської національної кухні в світі надзвичайно велика.

Давайте ж розглянемо її коротку характеристику, сервіровку, страви і особливості приготування та естетики.

Особливості японської кухні

Продукти для японської кухні

Страви, приготовані за рецептами країни Висхідного Сонця, відрізняються наявністю практично кулінарно необробленої і свіжої їжі, їх основною складовою є різноманітні дари моря - риба, водорості, молюски, а також рис. Морепродукти повинні мати свою природну, первозданну сутність, практично не варяться і не смажаться, а іноді взагалі входять до складу страви в сирому вигляді.

Головна складова практично будь-якого японського блюда це рис. Використовується, в основному ті види рису, які при приготуванні стають липкими, в'язкими і приймають форму круглих грудочок, які без праці можна взяти паличками. Також популярні різні трави і рослини: васабі, соя, лотос, бамбук - з них роблять численні японські соуси. Локшина теж має велике значення - вона використовується як гарнір і буває трьох видів: тюкасоба (рамен) - зроблена з пшеничного борошна упереміш з яйцями, соба - як інгредієнт використовується гречана мука, удон - рамен без яєць.

М'ясо не є частиною традиційної кухні Японії. Його стали додавати до страв після початку взаємодії із західними країнами.

Посуд для японської кухні

Їжу готують в спеціальних сковородах, казанках Агемоно Набе і донабе. Посуд для сервірування вражає своїм різноманіттям, фарбами, красою і одночасним прагненням до мінімалізму. Тарілки і чашки зроблені таким чином, щоб їх можна було без зусиль тримати в одній руці. Найчастіше вони зроблені у вигляді судна, листа рослини та інших об'єктів навколишнього світу.

Існує кілька видів найбільш характерних аксесуарів, столових приладів і посуду, які зроблені з кераміки, дерева або фарфору:

  • Великі об'ємні чаші круглої форми для супу.
  • Більш дрібні чаші для локшини, рису, гарніру. Наприклад, це кругла миска тонсуі, у якій один з бортів витягнуть і за нього можна тримати тонсуі у висячому положенні в руках.
  • Тарілки, типів яких безліч. Вони бувають опуклими донизу, без країв, або з вертикальними краями. Іноді зустрічаються тарілки, розділені зсередини невисокими перешкодами для того, щоб незмішувані елементи їжі не потрапляли одна в одну або для соусу.
  • Подають їжу на стіл на підставках з дерева, як простий, так і незвичайної форми.
  • Палички для їжі, якщо навчитися ними користуватися, то це дуже зручний столовий прилад. Кладуть їх на спеціальні підставки - хасиоки.
  • Велика об'ємна керамічна ложка для поїдання супу.
  • Маленькі чаші для змішування і використання соусів.

Маленькі чаші для змішування і використання соусів

Особливу роль відіграє чайна начиння, адже мистецтво чайної церемонії в Японії дуже популярно. Це округлі чайники з прямою або дугового ручкою, чашки у вигляді циліндра або судини з опуклими краями без ручок. Для саке використовуються спеціальні маленькі чаші - набряк і гуіномі.

Для саке використовуються спеціальні маленькі чаші - набряк і гуіномі

Страви японської кухні

Перелічимо основні страви.

Гохан - варений рис, або рис з каррі - подається з м'ясом і овочами. Також традиційним вважається варений рис упереміш з сирим яйцем.

Солодка, начинена АНКО (зварена з цукром або медом квасоля) коржик з рису дайфуку. Вона буває самих різних розмірів - від трьох до десяти сантиметрів в діаметрі.

Дайфуку.

Найбільшу популярність мають страви з сирої, практично не обробленої риби. це суші - на грудку рису накладається шматочок риби або креветка, все це обмотується водоростями. Окремий тип суші - роли. Принцип приготування - рис і рибні шматочки покривають лист водоростей, потім він згортається в рулет і розрізається на частини.

Принцип приготування - рис і рибні шматочки покривають лист водоростей, потім він згортається в рулет і розрізається на частини

Суші фото.

сашимі - вузькі шматки морепродуктів з овочами.

Сашимі.

Велика кількість супів, найбільш національний з них це місосіру, приготований з бобової пасти місо, насиченого бульйону хондасі, риби, соусів до смаку.

Велика кількість супів, найбільш національний з них це місосіру, приготований з бобової пасти місо, насиченого бульйону хондасі, риби, соусів до смаку

Місосіру.

Щось схоже на європейського шашлику - Кусіякі і якіторі, приготовані зі шматочків риби, креветок, восьминогів, або курки, овочів.

Якіторі.

Страви з смаженої свинини або яловичини - сукияки і тонкацу.

Традиції, етикет

З давніх-давен в Японії трапезують за дуже низьким столом, сидячи на спеціальному татамі на п'ятах або зі схрещеними ногами. Зазвичай всі страви виставляються відразу. Рис знаходиться в лівій частині, супи в правій, посередині морепродукти, а навколо них - салати. Якщо страви подаються не відразу, то дотримуються такого порядку - рис, сашимі, суп, суші.

Перед їжею гості зачитують ітадакімасу - подяку господареві будинку або богам, їм вручається злегка мокрий рушник для рук і обличчя осіробі. Пиття наливають один одному в чаші сусіди по столу. Рис гості повинні з'їсть повністю, якщо щось залишилося, це може бути сприйнято як знак неповаги, також заборонено спиратися на стіл ліктями. Після трапези слід подякувати господареві. Існують особливості їжі паличками - заборонено ставити палички в їжу вертикально, передавати їжу з одних паличок в інші або чужу посуд, переміщати ними посуд, направляти в бік іншої людини, затискати в кулаці (це знак загрози), укладати їх на посуд.

Суп їдять, тримаючи тарілку в руках, кажуть, що людина, що схилився над чашею, яка знаходиться на столі, їсть як пес. Суші і роли вживаються в їжу цілком, відкушувати шматки неввічливо, при цьому умочати в соус, утримуючи ємність з ним в руці. Якщо суші занадто великий, його можна розрізати на частини паличкою і тільки після цього є. Жінки зобов'язані їсти суші за допомогою паличок, чоловіки ж можуть класти їх в рот руками.

Японська кухня відео

У цьому відео розповідається про особливості традиційної японської кухні. Страви цієї категорії поширилися і користуються популярністю у всьому світі - і це не дивно, адже їх відрізняє те, що це найкорисніша на світлі їжа - в ній немає отрут, властивих західної кухні - солі, цукру, жиру, консервантів.

Жанр статті - Кухня Японії