Олена Коносова
Повірити. Мабуть, головне на початку будь-яких почав. Повірити так, щоб захопити інших, чимось дуже схожих на тебе людей, своєю мрією. Нехай навіть говорять вони на різних мовах. Це не має значення, коли люди прямують до єдиної мети.
Саме так і народжувалася у групи сподвижників Пермського політехнічного університету ідея проведення в Усолье Міжнародної школи архітекторів. Зароджувалася з віри - в колег, вчителів, з бажання зробити кроки до збереження згасаючого спадщини архітектури XVIII століття на Строгановском острові.
Пропозиція стати керівником проекту зробили доктору архітектури, професору з Італії Сандро Паррінелло, що працює в сфері обстеження і збереження об'єктів архітектурної спадщини в Центральній Америці, Європі та Азії.
Сандро Паррінелло, доктор архітектури, професор інституту Павії (Італія)
Співкерівником школи виступила Світлана Валентинівна Максимова, професор кафедри архітектури та урбаністики ПНИП.
За словами пермського професора, якби, в буквальному сенсі слова, що не одержимість ідеєю Ксенії Мезенін, магістра університету, і Юлії Бушмакін, фахівця кафедри, то Школа могла б і не відбутися. Вони з лютого підняли на ноги весь ректорат університету, здійснили купу поїздок в Усолье, де тут же знайшли підтримку в особі директора музею «Палати Строганових» Станіслава Хоробрів і всього його колективу, не давали спокою відразу декільком міністерствам закордонних справ, і в результаті домоглися свого . П'ятого липня Міжнародна архітектурна школа почала свою роботу. Двадцять дев'ять студентів і молодих архітекторів з Пермі, Санкт-Петербурга, Красноярська, Флоренції, Павії, Каїра прибули, щоб вловити зникаюче спадщина Прикам'я і знайти підходи до збереження Строганівського архітектурного ансамблю. За шість днів скрупульозно обстежили діючий Спасо-Преображенський собор, Соборну дзвіницю з торговими рядами і будівля Палат Строганових. Зробили більше п'яти тисяч фотографій об'єктів культурної спадщини і ландшафту, відсканували сорок сім станцій шляхом лазерного сканування, замалювали і описали двадцять один об'єкт архітектурної спадщини на Строгановском острові. В результаті, провели інвентаризацію архітектурних пам'яток комплексу і запропонували своє концептуальне розвитку території. Всі дослідження і аналізи, проведені учасниками школи, будуть передані історико-архітектурного музею «Палати Строганових».
Весь цей час Сандро Паррінелло виконував роль «граючого тренера». Він з тих вчителів, які навчають і жадібно отримують знання від нового общенія.Постоянно був зі своїми учнями. Обговорював, малював, слухав. Перерви на відпочинок були короткі. Працювали з дев'ятої ранку до другої ночі, благо ночі були білими. Щоб поговорити з італійським професором, довелося заманити його на пельмені.
Ліпили уральські пельмені прямо в палатах. І прямо з печі подали доктору архітектури. Їв він їх, як і годиться італійцеві, з кетчупом. Нашим перекладачем стала та сама Ксенія Мезеніна, в голові якої народилася думка провести в Усолье Міжнародну школу. Збереження архітектурних пам'яток Строганівського спадщини в Усолье - тема дипломної роботи пермської студентки, керівником якої є професор з Італії.
- Сандро, я прочитала, що Ви розробили систему оцінки будівлі по п'ятдесяти п'яти параметрам?
- Швидше за все, це ті параметри, які були використані для конкретного проекту. Був такий момент, коли аналізували ситуацію в місті після землетрусу за допомогою лазерного сканера. Італія така країна, де часто відбуваються землетруси. І за останні десять років трапилося чотири великих землетрусу в різних частинах країни. Особливо багато ми працювали над містом Л'Акуїла.
- З чого і як почалися відносини з Росією?
- Це трапилося в 2006 році, коли, завдяки угоді між Італією і Фінляндією, нас запросили відвідати Карелію.
- Який раз збирається школа архітекторів, яка проходить зараз на Строгановском острові, і який досвід вона вже має?
- Ця школа далеко не перша. Ми працювали в багатьох країнах. І з Росією у нас дуже тісні відносини. Ми працюємо в Карелії, Самарі, Москві, Пермі.
- Які проекти з відновлення, в яких Ви брали участь, для Вас найбільш значущі?
- Важко виділити щось одне і, мабуть, неможливо. Зараз ведеться кілька дуже великих проектів. Найважливішим є об'єкт в Ізраїлі, який внесений до списку Всесвітньої архітектурної спадщини ЮНЕСКО. Не менш значимі об'єкти в Панамі і Китаї. Але багато і дрібних проектів, це і археологічні розкопки, так само і робота в містах.
- Наскільки відрізняється ставлення до відновлення пам'яток архітектури у нас в Росії і в Італії?
- Це дуже складне питання. Відновлення в Італії почалося з епохи Ренесансу. З цього моменту було розроблено дуже багато підходів до реставрації, дуже багато різних методів в цій сфері. Ми розробляли багато реставраційних аналізів і проектів. Найважливішим вважається розробити такий підхід до реставрації будівлі, щоб охоронити його первісний вигляд, всю його цінність і цілісність. Тут, в Росії, звичайно, немає такого досвіду, такого довгого за часом періоду відновлення. Для мене найбільша різниця в тому, як в Росії і в Італії проходить документування та аналіз об'єкта, яким він був і у що перетворюється в процесі часу.
- Як Ви оцінюєте значимість і стан тих об'єктів, які знаходяться на території Срогановского острова?
- Для мене цінність цього місця не тільки в архітектурної складової, але в історії, яка відбувалася тут протягом кількох століть. У тих елементах, які спочатку можуть здаватися не такими значущими, але в комплексі з ландшафтом, з будівлями, визначають свою значимість. Що мені впало в очі, це дві речі: по-перше: видно, що будівлі сильно змінені від свого первісного образу, по-друге: дуже шкода, що багато будинків знаходяться в дуже поганому стані. Буквально руїни. І складно сказати, що для них буде краще: зберегти їх в цих руїнах, підтримувати, щоб не руйнувалися, тим самим надаючи острову романтичний образ, або відновити, але далеко відійти від початкового їх виду. Скінчено, необхідно і бажано найближчим часом приступити до відновлення Соборній дзвіниці. На цій території вона є дуже важливим об'єктом. І краще відновити її в первісному варіанті. Вона і всередині, і зовні була прекрасна. Сходи всередині неї ... Потрібно зробити так, щоб люди моги підніматися нагору. Дзвіниця не тільки красивий архітектурний об'єкт, але ще й чудова оглядова площадка, з висоти якої відкривається дуже багато.
- У чому цінність саме цієї школи, яка збиралася в Усолье?
- Коли проводиться архітектурна школа - це в будь-якому випадку завжди успіх. Тому що збираються студенти з різних країн. З різних місць і все разом думають над тим, що потрібно і можна зробити для конкретного місця. Є дві важливі складові: це знання, які отримують студенти, що дуже важливо для професора, другий: це ті матеріали, які в підсумку будуть отримані, і ми сподіваємося, що вони дадуть можливість по-новому поглянути на ситуацію і почати щось робити .
- Ви є керівником дипломної роботи у пермської студентки Ксенії Мезенін, як працюється з російськими студентами?
- Російські студенти, виходячи з мого досвіду, дуже талановиті в багатьох речах. Багато з них дуже добре малюють. Завжди роблять свою роботу з великим бажанням. Іноді бувають проблеми в комунікації, але в процесі спілкування вони стираються. Ксенія спеціально приїжджала до Італії, щоб дізнатися методологію, всякі тонкі моменти в ремеслі архітектора.
- Сандро, за що Ви любите Росію, якщо любите?
- Люблю дуже багато речей в Росії. І одну вибрати дуже складно. Кожен раз, коли потрапляю в Росію, зі мною завжди відбуваються нові пригоди. Може бути, тому я люблю тут бувати.
З чого і як почалися відносини з Росією?
Який раз збирається школа архітекторів, яка проходить зараз на Строгановском острові, і який досвід вона вже має?
Які проекти з відновлення, в яких Ви брали участь, для Вас найбільш значущі?
Наскільки відрізняється ставлення до відновлення пам'яток архітектури у нас в Росії і в Італії?
Як Ви оцінюєте значимість і стан тих об'єктів, які знаходяться на території Срогановского острова?
У чому цінність саме цієї школи, яка збиралася в Усолье?
Ви є керівником дипломної роботи у пермської студентки Ксенії Мезенін, як працюється з російськими студентами?
Сандро, за що Ви любите Росію, якщо любите?