Опера сьогодні не є одним з найпопулярніших музичних мистецтв. На слуху тільки відомі імена світових знаменитостей, а співаки нижче рангом широкому загалу, тим більше зарубіжної, не відомі. Освічені, в основному, завзяті театрали та критики. Але ж стільки прекрасних голосів і в Росії, і, тим більше, в найбільших оперних театрах світу.
Фото: AP
28 грудня в Московському міжнародному будинку музики дав єдиний концерт знаменитий італійський тенор Сальваторе Лічітра, якого преса давно вже іменує спадкоємцем самого Лучано Паваротті. Лічітра співав провідні партії на кращих оперних сценах світу, але в Москву прибув вперше.
Слава заступника Великого Па прийшла до Лічітра в травні 2002 року, коли йому довелося замінити хворого Лучано на сцені Metropolitan в Нью-Йорку. І сьогодні Сальваторе, якому виповнилося 33 роки, є одним з провідних тенорів світу. Концерт оперної зірки такої величини в Росії - безсумнівно, одне з найяскравіших подій року, що минає.
Опера сьогодні потребує популяризації. Причому не тільки в Росії, але і по всьому світу. Індустрія розваг, нові тенденції в мистецтві, зміна смаків - все це негативно відбивається на класичній опері. Багато молоді талановиті голоси йдуть пробувати себе в інші сфери, а оперні співаки переходять на технічні новинки - мікрофон і навіть звукову обробку.
Лічітра відомий як затятий прихильник традиційної опери, причому однією зі своїх життєвих завдань відомий тенор бачить популяризацію опери по всьому світу, залучення молоді. Хоча великі оперні театри представляють гордість багатьох столиць світу і квитки в них коштують дуже дорого, але все-таки очевидним є той факт, що опера зараз явно не переживає свій розквіт.
Читайте також: "Ріголетто" за крок від рулетки
У цьому році стався гучний скандал зі звільненням директора Віденської опери, найстарішої і найвідомішої в світі. Звичайно, найбільш прославлені оперні співаки можуть дозволити собі комфортно існувати, і не входячи до складу постійної трупи театру, але все-таки успішна кар'єра починається саме з цього.
І тому багато метри активно беруть участь в залученні молоді до цього виду мистецтва. Так, відомий оперний голос Пласідо Домінго вже багато років поспіль проводить конкурс Operalia, орієнтований на пошук молодих і талановитих оперних співаків.
Фото: AP
До речі, в прийдешньому 2011 року конкурс Домінго буде проводитися в Росії, що дасть шанс багатьом початківцям співакам звернути на себе увагу імпресаріо провідних оперних театрів або самого Пласідо. Адже того ж Лічітра стали запрошувати в Віденську оперу, Цюріхського оперу, Мюнхенську оперу, Берлінську оперу, Ла Скала, Ковент-Гарден і інші світові оперні центри, після того як він виступив заступником Паваротті. Крім того, проведення конкурсу такого рівня, безсумнівно, приверне увагу і російської публіки до оперного співу.
Звичайно, часи, коли опера була одним з найбільш популярних видів мистецтва і дозвілля, найближчим часом навряд чи повернуться. Сучасні види мистецтва і сучасна музика активно і наполегливо потіснили в серці глядача класичні види мистецтва - театр, оперу, балет і інші.
Рідкісні оперні співаки зрівняються в популярності з зірками естради. Що там зарубіжні виконавці, вітчизняних щось більшість не знає. Відомі, в основному, ті, хто бере участь в святкових концертах або активно просуває себе за допомогою кліпів і ЗМІ, як, наприклад, Дмитро Хворостовський, який недавно звернув на себе увагу, знявшись в кліпі на історичний сюжет і звернувши увагу публіки, в основному , на свій потужний торс, а не на голос.
У кожного часу свої прикмети, і якщо для того, щоб популяризувати оперний спів, співакам доводиться привертати увагу за допомогою телебачення і виступів на концертах нарівні з зірками естради, то ці дії цілком виправдовують себе. Можливо, багато, захопившись талантом під час перегляду телепередачі, захочуть сходити на сольний концерт, щоб послухати виконання вживу. А там, дивись, і пристрастився до опери - мистецтво, воно підкорює непомітно, але міцно і надовго.
Читайте найцікавіше в розділі "Культура"