Ярославський вокзал - це початок найдовшій залізничної дороги в світі, яка починається в Москві і закінчується у Владивостоці і має протяжність 9302 кілометр.
За кількістю перевезень вантажів і пасажирів вокзал займає лідируючу позицію в столиці, до станції підходить 16 залізничних гілок, з яких шість обслуговують поїзди далекого прямування, вісім приміське сполучення, дві призначені для експреса «Супутник».
Будівництво Ярославської залізниці почалося завдяки професору математики Чижову. Чижов для проектування будівлі вокзалу запросив відомого архітектора з Петербурга Кузьміна.
У 1862 році вокзал мав скромні розміри, так як протяжність дороги була зовсім невелика - 69 кілометрів. По шляху проходження було всього шість станцій: Москва, Митищі, Пушкінська, Талица, Хотьково, Сергієв Посад.
Дорога з часом подовжилася до Архангельська, і в 1902 році було прийнято рішення про будівництво нового великого вокзалу, так як старий вокзал не справлявся зі зрослим потоком пасажирів. Проектував вокзал - Ф.О. Шехтель, який був архітектором, живописцем, графіком. Проект Ярославського вокзалу в стилі модерн був прийнятий одноголосно не тільки у всіх курують організаціях, а й царем Миколою II.
При будівництві будівлі застосовувалися найновітніші матеріали того часу, залізобетон, металоконструкції, плитка для облицювання. Вокзал в неорусском стилі був побудований за чотири роки, і мав значні розміри. Особливо запам'ятовувалася обробка внутрішніх і зовнішніх стін. Над входом в вокзал архітектор помістив герби міст, які були пов'язані ярославської залізницею: Москва, Архангельськ, Ярославль.
Перон вокзалу проектував російський архітектор Л.Н. Кекушев, який проіснував в незмінному вигляді з 1910 року до 1966 року. Остання реконструкція вокзалу була здійснена в 1995 році з повним переплануванням внутрішніх приміщень, що дозволило збільшити пасажирський потік в два рази. Тепер касовий зал з 35 касами знаходиться на першому поверсі, з'явився великий зал очікування. Була встановлена нова система інформування пасажирів і система автоматичного гасіння пожежі.
В даний час проведена реконструкція прилеглої території перед вокзалом, що значно поліпшило загальний вигляд архітектурного ансамблю.