Толеген Мухамеджанов
У березні на сцені Маріїнського театру і Маріїнського-2 відбулися гастролі Державного театру опери та балету Казахстану «Астана Опера». У Росії артисти театру «Астана Опера» виступили вперше.
На історичній сцені Маріїнського театру вони представили виставу «Гала балету», що включає номери з балетного репертуару казахського театру. На новій сцені Маріїнки пройшла опера Дж. Верді «Аттіла» в постановці П'єра Луїджі Піца, крім цього був представлений шедевр національної композиторської школи - опера борошно Тулебаева «Біржай і Сара».
Кореспондент «Мистецтво ТВ» Ліна Волчёнок поспілкувалася з директором театру «Астана Опера» Толегеном Мухамеджановим під час гастролей театру в Петербурзі.
- Яка історія створення театру «Астана Опера»?
- Театр «Астана Опера» побудований за ініціативою президента нашої країни Нурсултана Назарбаєва буквально за неповних три роки - з 2010 по 2013 рік. Перша прем'єра пройшла 21 червня 2013 року показом опери борошно Тулебаева «Біржай і Сара»: ця опера зараз є нашою візитною карткою.
Процес створення нового театру завжди непростий, ми пройшли через горнила конкурсів, брали всіх артистів театру через конкурсні покази. Працювало дуже авторитетне журі, куди входили майстри з великих оперних театрів, таких як «Ла Скала», Великий театр, були представники з Маріїнського театру і європейських театрів, що дало безсумнівну якість в підборі артистів, оркестру, хору, балетної трупи. Сьогодні ми можемо говорити про те, що рівень трупи гідний того, щоб назвати його високопрофесійним.
- Які твори зараз входять в репертуар театру?
- Репертуар нашого театру, можливо, невеликий, але він дуже солідний. У нього входять видатні твори оперної і балетної класики - балет «Спляча красуня» Петра Ілліча Чайковського, балет Сергія Прокоф'єва «Ромео і Джульєтта»; блискучий петербурзький хореограф Борис Ейфман поставив балет «Роден».
Світової оперної громадськості ми представили наш театр твором Джузеппе Верді «Аттіла». Музичним керівником і диригентом вистави був Валерій Гергієв, що забезпечило цій події велику затребуваність. Валерій Гергієв працював разом з майстрами з Італії, з маестро П'єром Луїджі Піца, який ставив прем'єрні вистави після реконструкції «Ла Скала», а також після введення в експлуатацію опери «Бастилія» в Парижі.
- Зрозуміло, що Ви робите акцент на велику класику, а чи буде упор на національний театр? Як надалі розвиватиметься репертуарна політика театру?
- Театр побудований в Казахстані, відповідно, будемо ставити національні опери і балети. В цьому році ми поставимо нашу першу казахську оперу - твір Євгена Брусилівського «Киз-Жибек»: прем'єра буде восени. Збираємося ставити балет Газізов Жубанової «Карагос». Крім того, в цьому році очікується прем'єра балету Арама Хачатуряна «Спартак» в постановці Григоровича.
Зараз ми працюємо над постановкою балету Чайковського «Лебедине озеро», а до нового року в репертуарі з'явиться його прекрасний балет «Лускунчик». Що стосується оперних вистав, найближчим часом ми віддамо перевагу твору Джакомо Пуччіні «Богема». Спільно з оперним театром «Ла Скала» буде реалізована постановка «Тоски». У листопаді відбудеться прем'єра великого оперного спектаклю Джузеппе Верді «Аїда», який ми теж ставимо за допомогою театру «Ла Скала», використовуючи декорації Дзеффіреллі.
На мій погляд, це фантастичні декорації - одні з кращих за всю історію опери. Таким чином, ми очікуємо цікаві прем'єрні вистави, які поповнять репертуар нашого театру.
- Наскільки для Вас значимі гастролі в Маріїнському театрі?
- Для нас це щось небувале, щось схоже на казку. Голлівуд міг би зняти з цього сюжету чудовий фільм, як новонароджений театр стає в одну мить театром з хорошою історією. Ми - перший зарубіжний театр, який виступив на новій сцені Маріїнського театру, для нас це справжній комплімент.
Я дуже щасливий, що це сталося. Театр тільки починає жити і відразу ж починає діяльність з дуже високого польоту. Тепер нам необхідно утриматися на цій планці. Потрібно, щоб наша подальша історія була такою ж прекрасною, адже створювати театр не так просто. Дивно, що буквально перед від'їздом до Петербурга я отримав лист від керівника Берлінської державної опери. Почувши про наш театр від керівників «Ла Скала», він просить про можливість подивитися наш театр. Це дорогого коштує.
Валерій Гергієв, який диригував світовою прем'єрою нашого театру, думаю вже перейнявся нашим будинком. Будівля оперного театру - колосальний аванс на користь нашої спроможності, воно дає можливість імпульсіровать в майбутнє. У нас дуже хороша база, тому сьогодні всі театри хочуть працювати з нами. Ми підписали меморандум вже з одинадцятьма оперними театрами, в тому числі з Маріїнським театром. Влітку у нас будуть проходити гастролі театру «Ла скала», з цим театром ми теж плануємо підписати договір про співпрацю.
У Лондоні мене чекає зустріч з керівництвом «Ковент Гарден». Ми творимо нашу історію вже сьогодні і для нас велика честь, що Маріїнський театр прийняв в цьому участь. Ми вдячні керівнику Маріїнського театру, видатному диригенту Валерія Гергієва, всьому керівництву і співробітникам, які помогоі нам провести гастролі. Була надана неоціненна допомога. Ще раз спасибі за можливість виступити в Петербурзі на Маріїнській сцені.
- Які плани на співпрацю театру «Астана опера» з Маріїнським театром?
- Ми підписали меморандум, на основі якого будемо співпрацювати дуже активно. Валерій Гергієв якось сказав: «Ми поставили« Лівша »і тепер можемо показати цю виставу у вас, оскільки у вас такі ж можливості сцени»; він також говорив про «Війні і світі». Замечатетельно, що ми можемо реалізовувати і показувати на своїй сцені вистави такого плану - з використанням сучасних технологій.
Гастролі Маріїнки в нашому театрі будуть в жовтні. Ми вже обговорили репертуар - це Вагнер «Золото Рейну», «Валькірія» ... і, звичайно, все, що відбувається на новій сцені Маріїнки можна уявити на сцені нашого театру. Таких можливостей, які сьогодні є в Маріїнський театр в світі не так вже й багато, але в нашому театрі вони присутні.
- Що для Вас виявилося найскладнішим на етапі становлення театру «Астана опера»?
- Коли президент особисто призначив мене директором театру - 31 жовтня 2012 року, я абсолютно один починав становлення театру. Процес непростий, він ще йде і буде тривати не один рік, але сьогодні я вже не один. Сьогодні є команда, якій я дуже задоволений.
Вдалося зібрати в команду однодумців, які можуть робити великі чудеса: нам всього 9 місяців, але ми вже виступаємо на сцені Маріїнського театру. В цьому є причетність десятків, сотень людей, які сьогодні щиро роблять все для того, щоб театр відбувся. Одна людина - в полі не воїн, тепер нас сотні, і ми йдемо в одному напрямку, дихаємо одним творчим бажанням: створити по-справжньому хороший театр.
- Як би ви визначили місію Вашого театру?
- Місія театру - пропаганда високої класики. Поп-музика не потребує пропаганди, вона лежить на поверхні, а висока класика вимагає просування через високопрофесійне мистецтво. Ми повинні його створити таким, щоб глядач захотів йти в театр, захотів познайомитися з великими шедеврами класичної музики. Нам відрадно, що сьогодні в наш театр неможливо дістати квитки.
У цьому величезна заслуга нашого глави держави, який побудував цей театр. Всі ті, хто приїжджають до нас в Астану, і її жителі хочуть подивитися на архітектурне диво, побачити вистави, які ми ставимо на нашій сцені. Одна з головних завдань театру - пропаганда казахської культури.
"Мистецтво ТВ"
Яка історія створення театру «Астана Опера»?Які твори зараз входять в репертуар театру?
Зрозуміло, що Ви робите акцент на велику класику, а чи буде упор на національний театр?
Як надалі розвиватиметься репертуарна політика театру?
Наскільки для Вас значимі гастролі в Маріїнському театрі?
Які плани на співпрацю театру «Астана опера» з Маріїнським театром?
Що для Вас виявилося найскладнішим на етапі становлення театру «Астана опера»?
Як би ви визначили місію Вашого театру?