Астраханська державна медична академія - одне з найстаріших медичних вищих навчальних закладів Росії.
Медичний факультет Астраханського університету відкрився в цілях підготовки лікарів і медперсоналу, гостро необхідних у зв'язку з неблагополучною епідеміологічною ситуацією в регіоні, де на початку XX століття лютували епідемії віспи, чуми, холери, тифу, була надзвичайно висока захворюваність на туберкульоз, трахомою і лепри.
Саме з цієї причини в 1922 році всі факультети Астраханського університету були закриті, а вуз перетворений в медичний інститут (АГМІ).
Період його становлення пов'язаний з діяльністю видатних російських вчених, лікарів та педагогів - професорів Г.В. Берлацкого, В.І. Березина, І.А. Голяніцкого, І.С. Баккала, П.І. Карузіна, Г.Г. Непряхіна, І.В. Мурашова, А.Т. Лідського, І.М. Буракова.
Завдяки зусиллям вчених вузу в Астраханському регіоні помітно знизилася захворюваність на лепру, малярією і туберкульозом, була ліквідована трахома.
Професори, викладачі та студенти вузу своїми практичними діями сприяли ліквідації епідемій холери в 1922 і 1970 роках.
Лікарі - випускники інституту - брали участь у формуванні та розвитку системи охорони здоров'я в Калмикії, Західному Казахстані, Нижньому Поволжі та інших регіонах країни.
І в мирні, і у воєнні роки значний вклад в розвиток АГМІ внесли відомі професори Ф.М. Топорков, Н.І. Артем'єв, І.М. Перекладачів, В.М. Баль, Н.І. Федоров, Г.А. Малов, Б.І. Курочкін, Є.І. Руденко, Б.І. Степанов, І.І. Вепрінцев, С.І. Гоздек.
Іменами багатьох з них у 2008 році названі стипендії Вченої ради вузу для особливо відзначилися студентів. У 1927 році медінституту було передано будівлю колишньої вірменської духовної семінарії, яке стало основним адміністративним корпусом. Символічний факт!
Саме в цьому будинку в 1911 році видатний російський учений, лауреат Нобелівської премії І.І. Мечников виступав з лекцією перед астраханськими лікарями і медичною громадськістю. У 2008 році на честь цієї події було встановлено меморіальну дошку на фасаді старого корпусу вузу.
Поступово поліпшувалося матеріально-технічне оснащення лабораторій і різних служб інституту, створювалися нові кафедри, розширювалася клінічна база.У 1958 році Астраханський медичний інститут був нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР за досягнуті успіхи в розвитку народного охорони здоров'я.
Студенти педіатричного факультету в відділенні ендоскопії
У 1966 році відкрився педіатричний факультет. У 1968 році медінституту була привласнена друга категорія, а в 1976 році - перша категорія. У 1987 році був побудований новий корпус АГМІ.
З 1988 року діє музей історії вузу. Відкрилися нові факультети: удосконалення лікарів, іноземних студентів (1991), післядипломної підготовки (1993).Великий досвід і високий професіоналізм, здатність приймати мудрі рішення ці якості, властиві професорам і провідним викладачам АГМІ.
Студенти фармацевтичного факультету на заняттіДопомогли колективу вузу в 80-і роки XX століття пережити період «перебудови» з мінімальними витратами.
У цей складний кризовий час змін вузу вдалося зберегти активність творчої діяльності і все краще, що було створено попередниками, сформувати реальні передумови перетворення інституту в академію.
У 1995 році АГМІ був перетворений в Астраханську державну медичну академію (АГМА).
В академії з'явилися нові підрозділи: Науково-дослідний інститут крайової інфекційної патології (НДІ КВП); навчально-лікувальний науковий наркологічний центр, в якому діє клінічне відділення (УЛННЦ); навчальний науково-діагностичний центр (УНДЦ), створений в рамках президентської програми «Інтеграція» і успішно функціонує протягом вже 10 років.
Діяльність УНДЦ дозволила істотно збільшити обсяги наукових досліджень у ВНЗ. Поряд з розробкою нових медичних науково-діагностичних технологій важливими завданнями центру є навчання молодих фахівців сучасним методам діагностики і наукових досліджень, допомога практичній охороні здоров'я.
На базі УНДЦ відкрито відділення медичної та екологічної картографії, мета якого - супутникове зондування і картографування регіону Нижнього Поволжя і Північного Каспію для вивчення захворюваності в районах області з урахуванням геофізичних явищ і екологічної обстановки.
У період з 2003 по 2007 рік в АГМА були відкриті нові факультети: фармацевтичний, медико-профілактичний, менеджменту та вищої сестринської освіти, клінічної психології, стоматологічний, а також медичний коледж з сімома відділеннями і кілька кафедр для цих факультетів.
В академії створені і плідно працюють наукові школи:
- по імунохімії білків-маркерів патологічних станів (лауреат Державної премії СРСР, професор Ю.С. Татаринов, професора А.В. Афанасьєва, Д.М. Нікуліна, А.А. Миколаїв);
- з хірургічної гастроентерології (заслужений діяч науки Російської Федерації, професор В.Г. Вальтер, заслужений діяч науки Російської Федерації, професор В.А. Зурнаджьянц, професора В.Є. Кутуков, Ю.В. Кучин, Г.Д. Одішелашвілі):
- по травматології та ортопедії (заслужений лікар Російської Федерації, професор Н.П. Демічев);
- по ембріології і морфології (заслужений працівник вищої школи Російської Федерації, професор P.І. Асфандіяров, професора Н.В. Попова-Латкіна, А.С. Рудан, А.А. Молдавська):
- по хронобиологии і хрономедицина (професора А.Н. Векчанов, Л.Г. Сентюрова);
- по патофізіології інфекційного процесу (професора І.П. Гаранина, Н.К. Первухина, П.П. Тризна);
- по гепатологии (заслужений лікар Російської Федерації, професор Б.М. Левітан, професора AM Ногаллер. А.Я. Макаревич, П.П. Прошина);
- по соціально-гігієнічним аспектам стану здоров'я населення Астраханській області (професор Ю.Г. Яковлєв, головний спеціаліст Південного федерального округу, заслужений лікар Російської Федерації, професор А.Г. Сердюков):
- по іммунодіагностікі в педіатрії (заслужений лікар Російської Федерації, професор П.П. Сіліщева, професор В.І. Гріганов, доктор медичних наук О.А. Башкіна);
- з інфекційних хвороб (заслужений лікар Російської Федерації, професор Х.М. Галимзянов).
Науковими консультантами АГМА є: президент РАМН академік В.І. Покровський, академіки РАМН Ф.І. Комаров, Н.А. Агаджанян.
Освітній процес і науково-дослідна робота на 70 кафедрах і різних курсах академії будуються на основі державних освітніх стандартів і інноваційних методів, що відповідають вимогам сучасної медицини.Керівництво вузу приділяє велику увагу менеджменту якості освіти.
Студенти в навчально-виробничої аптеціУ АГМА сформована рада із забезпечення якості освітнього процесу, до складу якого увійшли проректори, декани факультетів і провідні фахівці.
Академія є учасником проекту «Апробація і впровадження типової моделі системи якості установ початкової, середньої, вищої і додаткової професійної освіти», який проводиться за підтримки та участі Рособрнадзора в рамках національного проекту «Освіта».
У АГМА створено раду з інноваційних технологій, покликаний розробляти пропозиції і рекомендації, спрямовані на апробацію та передачу установам практичної охорони здоров'я результатів наукових досліджень вчених АГМА, і сприяє широкому використанню наукового потенціалу в розробках нанотехнологічного характеру. В академії в складі ради студентського наукового товариства функціонує єдина серед вузів Росії патентно-інноваційна група.
Серед структурних підрозділів АГМА - відділ інтелектуальної власності, відділи докторантури, аспірантури та клінічної ординатури, наукова бібліотека, комп'ютеризований сертифікаційний центр, відділ інформаційних технологій, редакційно-видавничий відділ, юридична служба, планово-економічний відділ, відділ з інформаційного забезпечення та міжнародних зв'язків, відділ з виховної роботи.
Академія має три теоретичні корпуси, п'ять студентських гуртожитків, спортивні зали, заміську спортивно-оздоровчу базу відпочинку, студентський санаторій-профілакторій.
Студенти здобувають освіту на 11 факультетах: лікувальному, педіатричному, фармацевтичному, медико-профілактичному, стоматологічному, менеджменту та вищої сестринської освіти, клінічної психології, удосконалення лікарів, післядипломної освіти, довузівської та додаткової освіти, а також в медичному коледжі при АГМА, який готує фахівців з середньою медичною освітою за спеціальностями «медична сестра», «фельдшер», «санітарний фельдшер», «акушерка», «фармацевт», «стоматолог-гігіеніс т ».
У вузі постійно вдосконалюються навчальні програми та методична робота, в навчальний процес вводяться нові дисципліни, курси за вибором. Це дозволяє не тільки надавати студентам якісні освітні послуги, а й проводити післядипломну спеціалізацію і створювати умови для молодих лікарів з метою вдосконалення знань і практичних навичок.
АГМА тісно співпрацює з органами практичної охорони здоров'я - як в сфері науки, так і в освітній і в лікувально-профілактичної діяльності. Клінічні кафедри академії базуються у всіх великих лікувально-профілактичних установах (ЛПУ) міста Астрахані.
Багато провідні професори н доценти академії є головними фахівцями регіонального МОЗ, деякі викладачі доценти клінічних кафедр - одночасно виконують обов'язки завідувачів відділеннями в лікарнях.
Міністр охорони здоров'я Астраханської області та більшість головних лікарів провідних ЛПУ - члени вченої ради академії. Студенти академії чергують в клініках і на станціях «Швидкої допомоги».
В академії відкрито аспірантуру за 26 спеціальностями, докторантура, успішно функціонує спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальностями: «внутрішні хвороби», «хірургія», «педіатрія».
Вуз видає «Астраханський медичний журнал», що входить в лютому 2010 року в перелік журналів, що рецензуються ВАК Міністерства освіти і науки Російської Федерації.
Щорічно в АГМА навчаються близько 4000 студентів, 300 інтернів, координаторів, 70 аспірантів, понад 1400 лікарів підвищують кваліфікацію на факультеті удосконалення лікарів.
В академії функціонують рада-молодих вчених та студентське наукове товариство, творче об'єднання «Колега», різні студентські загони: «Патріотичний рух», «Милосердя», «Інсайт», «СООПР», інтелектуальний клуб «ескулапова сова», КВН, клуб інтернаціональної дружби, численні спортивні секції.
У АГМА працюють дев'ять академіків і два члени-кореспонденти різних громадських академій, близько 100 докторів наук і професорів, понад 300 кандидатів наук і доцентів. Серед професорів і викладачів академії -заслуженние діячі науки Російської Федерації, заслужені працівники вищої школи Російської Федерації, заслужені лікарі України, заслужені працівники охорони здоров'я Російської Федерації, відмінники охорони здоров'я, відмінники фізкультури і спорту Російської Федерації.
Серед відомих вчених і фахівців, в різні роки навчалися і працювали в АГМА, - лауреати Державної премії К.Д. Левкович, Е.В. Гембицький, К.М. Клімов, член-кореспондент АМН СРСР А.Т. Людський, заслужені діячі науки РРФСР AM Аминев, В.М. Баль, Е.Л. Березів, А.Г. Бржозовський, Г.В. Вілявін, І.М. Перекладачів, С.В. Шестаков, Ф.Ф. Белоярцев, Б.П. Богомолов, співробітник ООН І.В. Пустовий, лауреат Премії Уряду Російської Федерації в галузі науки і техніки BC Буркин.
У числі випускників вузу - письменники, публіцисти і журналісти (Н. Болдирєв, професора Б.П. Богомолов, А.П. Богатов, Б.Т. Філіппов, Б.П. Жилін); громадські діячі та політики (С.М. Кулагін, професора Н.А. Дайхес, Р.І. Асфандіяров); керівники практичної охорони здоров'я (В.Г. Акішкін, В.В. чатів, А.Е. Гаврилов, AM Нічога, В.П. Грященко).
В історії АГМА великі заслуги професорів В.Б. Сучкова, І.М. Полуніна, В.М. Мірошникова, які в різний час працювали на посаді ректора.
Ім'я професора Н.Г. Личманова, завідував кафедрою оперативної хірургії і працював проректором вузу, носить одна з вулиць міста Астрахані, де розташовується головний навчальний корпус академії.
Ім'я професора І.М. Аламдарова, який завідував кафедрою неврології і протягом декількох років працював ректором вузу, присвоєно одній з обласних клінічних лікарень, де він працював багато років.
Звання «Почесний громадянин міста Астрахані» удостоєні професора І.М. Аламдаров, Н.П. Демічев, І.М. Полунін, Р.І. Асфандіяров.
Астраханська державна медична академія активно співпрацює з провідними вітчизняними академіями і науково-дослідними організаціями: Російською академією наук, Російською академією медичних наук, Інститутом біомедичної хімії РАМН, Інститутом загальної патології і патологічної фізіології РАМН, Інститутом авіаційної та космічної медицини, Інститутом нормальної фізіології імені П. К. Анохіна РАМН, Інститутом епідеміології РАМН, Центром «Біоінженерія» РАН, Інститутом імунології РАМН, Державним науковим центром соціальної та судової психіатрії імені В.П. Сербського (лабораторія імунохімії), НДІ по вивченню лепри Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, ГНЦ колопроктології Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, Російським державним мeдіцінскім університетом, Російським університетом Дружби народів, Інститутом фізіології імені О.О. Богомольця Української НАН.
Співробітники академії проводять спільні наукові дослідження із зарубіжними партнерами з Німеччини, Польщі, Болгарії, США, Швеції, Голландії, Норвегії.
Вчені вузу неодноразово виступали на симпозіумах і наукових конференціях, брали участь в роботі міжнародних конгресів в Женеві, Будапешті, Берліні, Чикаго, Осло, Ганновері, Брюсселі та інших містах.
Проекти вчених АГМА займають призові місця на щорічних салонах і форумах - Московському між народному салоні інновацій та інвестицій, Московському міжнародному салоні промислової власності «Архімед», Каспійському інноваційному форумі.
У листопаді 2009 року на Всесвітньому салоні інновацій, наукових досліджень і нових технологій «Брюссель-Иннова / Еврика 2009» два інноваційні проекти академії нагороджені золотою та бронзовою медалями, а також спеціальним призом за досягнення в галузі охорони здоров'я та медицини Російської Федерації.
За підсумками XIII конкурсу «Золота медаль Європейська якість» АГМА стала переможцем в номінації «100 кращих вузів Росії», а ректор нагороджений почесним знаком з присвоєнням звання «Ректор року - 2009».
У 2009 році академія внесена до реєстру провідних лікувальних і освітніх установ Росії. Показником авторитету вузу є зберігаються протягом багатьох років високі конкурси під час вступу абітурієнтів на перший курс, а також незмінний план прийому - державне замовлення на підготовку фахівців.
Свідоцтво визнання успіхів АГМА - отримані за останні роки дозволу на відкриття п'яти нових факультетів вищої професійної освіти і шести відділень середньої професійної освіти.
Вуз нагороджений Почесною грамотою Федеральних зборів Російської Федерації (2003); дипломом міністра освіти і науки Російської Федерації за внесок в підготовку нового покоління професіоналів і ефективне партнерство з бізнесом - на Всеросійській конференції «Якість трудового потенціалу та економічне зростання в Росії» (2005).
Авторитет АГМА високий не тільки в Росії. На лікувальному, фармацевтичному і стоматологічному факультетах навчається понад 150 іноземних студентів з країн ближнього і далекого зарубіжжя.
Найближчим часом при академії планується створити малі інноваційні підприємства: науково-виробничу базу по розробці і випуску рідких пробіотиків і продукції, що містить бактеріофаги; підприємство по виробництву ентеральних капсул з імунобіологічними препаратами; лабораторію по дослідженню та застосуванню стволових кровотворних клітин; науково-практичний центр, що виробляє нові тест-системи з використанням білків-маркерів.
Все це буде сприяти впровадженню наукових розробок, захищених патентами, в практику охорони здоров'я.
Ректор АГМА Галимзянов Халіл Мінгаліевіч