Атестація на кваліфікаційні категорії: перша і вища - Школа успішного вчителя

  1. Як подати документи на атестацію
  2. Вимоги до категорій
  3. Як проходить атестація
  4. Процедури проведення атестації
  5. рішення комісії
  6. Самооцінка і самоаналіз своєї професійної діяльності

Атестація на кваліфікаційні категорії: перша і вища

Добровільна атестація для отримання першої або вищої категорії

Новий порядок атестації педагогічних працівників був введений в дію з 1 січня 2011 року.

атестація є важливим інструментом розвитку професіоналізму педагогічних працівників .

дивитися:   Що таке педагогічна атестація дивитися: Що таке педагогічна атестація

Атестація на кваліфікаційні категорії: перша і вища. Вона має дві мети:

1. Оцінка рівня кваліфікації педагога для встановлення відповідності вимогам займаної посади і вимогам, що пред'являються до кваліфікаційних категорій (першої або вищої) на основі аналізу їх професійної діяльності.

2. Стимулювання підвищення рівня кваліфікації педагогічних працівників, підвищення ефективності та якості педагогічної праці.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Порядок атестації педагогічних працівників державних і муніципальних освітніх установ, затверджений наказом Міністерства освіти і науки РФ 24 березня 2010 року №209 і є федеральним нормативним правовим актом прямої дії.

дивитися:   Порядок атестації педагогічного працівника державних і муніципальних освітніх установ дивитися: Порядок атестації педагогічного працівника державних і муніципальних освітніх установ

дивитися:   З 15 червня 2014 року наказом Міністерства освіти і науки РФ від 7 квітня 2014 р № 276 введено новий Порядок атестації педагогічних працівників дивитися: З 15 червня 2014 року наказом Міністерства освіти і науки РФ від 7 квітня 2014 р № 276 введено новий Порядок атестації педагогічних працівників

Відповідно до вимог нового порядку атестації експертні висновки і додатки до них на працівників загальноосвітніх організацій і організацій дошкільної освіти внесені зміни і доповнення.

дивитися:   Особливості експертизи професійної діяльності педагога з урахуванням вимог нового порядку атестації дивитися: Особливості експертизи професійної діяльності педагога з урахуванням вимог нового порядку атестації

дивитися:   Методика оцінки рівня кваліфікації педагогічних працівників дивитися: Методика оцінки рівня кваліфікації педагогічних працівників

дивитися:   Методика оцінки рівня кваліфікації педагогічних працівників

дивитися:   Банк завдань для проведення письмовий кваліфікаційних випробувань у формі рішення педагогічних ситуацій дивитися: Банк завдань для проведення письмовий кваліфікаційних випробувань у формі рішення педагогічних ситуацій

дивитися:   Роз'яснення щодо застосування Порядку проведення атестації педагогічних працівників дивитися: Роз'яснення щодо застосування Порядку проведення атестації педагогічних працівників

дивитися:   Атестація педагогічних працівників ДНЗ дивитися: Атестація педагогічних працівників ДНЗ

дивитися    презентацію:   Методика оцінювання рівня кваліфікації педагогічних працівників на 1 і вищу категорію дивитися презентацію: Методика оцінювання рівня кваліфікації педагогічних працівників на 1 і вищу категорію

дивитися    презентацію:   Методика оцінювання рівня кваліфікації педагогічних працівників на 1 і вищу категорію

Основна відмінність чинного Порядку атестації від попереднього Положення - це наявність двох видів атестації: з метою підтвердження відповідності займаній посаді і з метою встановлення відповідності рівня кваліфікації вимогам, що пред'являються до першої або вищої кваліфікаційної категорії.

Підставою для атестації на 1 і вищу категорію є заява педагогічного працівника.

дивитися:   атестаційний лист дивитися: атестаційний лист

дивитися:   Форма заяви на атестацію з додатком дивитися: Форма заяви на атестацію з додатком

Порядок атестації не передбачає ніяких обмежень при подачі заяви для педагогічних працівників, які виявили бажання пройти процедуру атестації. Успішність атестації багато в чому залежить від аргументованості його заяви.

дивитися:   Нові підходи до атестації дивитися: Нові підходи до атестації

Добровільна атестація проводиться на підставі заяви педагогічного працівника для встановлення відповідності його кваліфікації вимогам, що пред'являються до першої або вищої кваліфікаційних категорій.

Хто має право пройти атестацію

1. На заяву про атестацію для присвоєння першої категорії можуть подати:

  • педагогічні працівники, що не має категорій;
  • педагогічні працівники, які мають першу категорію - якщо термін дії попередньої «добровільної атестації» добігає кінця.

2. На заяву про атестацію для присвоєння першої категорії можуть подати:

  • педагогічні працівники, які мають першу категорію - але не раніше, ніж через 2 роки після її присвоєння;
  • педагогічні працівники, які мають вищу категорію - якщо термін дії попередньої «добровільної атестації» добігає кінця.

Вчителі, які у займаній посаді менше 2 років, вагітні жінки та жінки, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами, по догляду за дитиною до досягнення нею віку 3 років також мають право подати заяву про добровільну атестації.

Хто подає заяву про атестацію

Кожен учитель робить це самостійно. Законом не встановлено централізовані терміни подачі заяв та періоди проведення атестації, тому педагогічний працівник може подати документи в будь-який час.

Вчителям, які вже мають категорію, рекомендується подавати заяву не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну попередньої добровільної атестації. Це потрібно для того, щоб цей термін не закінчився під час розгляду заяви та проходження атестації.

Як подати документи на атестацію

1. Учитель, який вирішив подати заяву, збирає пакет документів:

  • заяву за встановленою формою (зразок);
  • ксерокопія атестаційного листа попередньої атестації (якщо вона була);
  • новий атестаційний лист, заповнений до 7 пункту включно;
  • портфоліо своїх професійних досягнень (є рекомендації по складанню), яке можна надати в атестаційну комісію як в момент подачі заяви, так і протягом місяця після цього.

2. Пакет документів подається в атестаційну комісію суб'єкта РФ - в столиці ці функції виконує Московський центр освітнього права, що знаходиться за адресою вул. Велика Груднева, будинок 9.

3. Протягом місяця комісія розглядає заяву і призначає дату, місця і час проведення атестації вчителя. Термін проходження атестації не повинен перевищувати 2 місяці.

Вимоги до категорій

Згідно з «Порядком атестації педагогічних працівників» до категорій ставляться такі вимоги.

Вимоги до першої кваліфікаційної категорії:

  • володіння сучасними освітніми технологіями і методиками і ефективне застосування їх на практиці;
  • особистий внесок у підвищення якості освіти на основі вдосконалення методів навчання та виховання;
  • стабільні результати освоєння учнями, вихованцями освітніх програм і показники динаміки їх досягнень вище середніх в суб'єкті РФ.

Вимоги до вищої кваліфікаційної категорії:

  • встановлена ​​перша кваліфікаційна категорія;
  • володіння сучасними освітніми технологіями і методиками і ефективне застосування їх на практиці;
  • стабільні результати освоєння учнями, вихованцями освітніх програм і показники динаміки їх досягнень вище середніх в суб'єкті РФ, в тому числі з урахуванням результатів участі учнів та вихованців у всеросійських, міжнародних олімпіадах, конкурсах, змаганнях;
  • особистий внесок у підвищення якості освіти на основі вдосконалення методів навчання і виховання, інноваційної діяльності, в освоєння нових освітніх технологій і активне поширення власного досвіду в галузі підвищення якості освіти і виховання.

При цьому олімпіади, конкурси та змагання враховуються тільки для оцінки тих педагогічних працівників, чия робота передбачає ці заходи. Наприклад, для педагогів-психологів цей пункт не дійсний.

Розглядаючи таку вимогу як активне поширення власного досвіду в галузі підвищення якості освіти і виховання експерти будуть брати до уваги поширення досвіду на муніципальному і / або регіональному, і / або федеральному рівнях, що ще цінніше. Як узагальнити досвід педагога

При підготовці до процедури атестації педагогічний працівник готує портфоліо . Педагоги можуть проявити себе в роботі районних методичних об'єднань, проводити відкриті заняття, брати участь в семінарах, узагальнити досвід своєї роботи, також вести науково-дослідну та експериментальну роботу.

Дивитися презентацію:   Зміни в проведенні атестації керівних і педагогічних працівників Дивитися презентацію: Зміни в проведенні атестації керівних і педагогічних працівників

дивитися презентацію   :   Маршрут педагога при проходженні атестації дивитися презентацію : Маршрут педагога при проходженні атестації

Крім того, вчитель може представити результати не тільки своєї праці, а й досягнення учнів . Це результати творчих конкурсів різного рівня, науково-практичної конференції учнів, дистанційні олімпіади, в скарбничку педагога можуть піти результати обласних контрольних робіт, районних і обласних предметних олімпіад.

Перш ніж написати заяву при підготовці до процедури атестації, педагогічний працівник має право отримати консультації, рекомендації з самопідготовки як в підкомісії, так і, в разі необхідності, в Атестаційної комісії або пройти навчання на курсах підвищення кваліфікації.

Педагогічні працівники мають право подавати заяви протягом всього календарного року. Атестаційна комісія розглядає заяву працівника, що атестується протягом місяця, потім протягом двох місяців проходить власне процедура атестації.

Провідна роль в атестації педагогічних працівників відводиться експертам, найбільш значущу роль відіграють зроблені ними висновки і підготовлене ними експертний висновок.

Як проходить атестація

Як проходить атестація

Процедури проведення атестації

Кваліфікаційний іспит проходить у формі експертизи портфоліо професійних досягнень вчителя. Засідання атестаційної комісії може проходити як без участі вчителя, що проходить випробування, так і в його присутності. Про бажання бути присутнім на засіданні потрібно заздалегідь написати в заяві.

Якщо вчитель заявив про бажання бути присутнім на засіданні, але в зазначений термін не з'явився на нього без поважної причини, атестаційна комісія має право провести атестацію за його відсутності.

рішення комісії

  1. В ході атестації для встановлення відповідності їх професійного рівня вимогам, що пред'являються до кваліфікаційних категорій рішення комісії протоколюється і записується в атестаційний лист педагогічного працівника. Потім воно затверджується органам освіти суб'єкта РФ. Атестаційний лист і виписка з акта органу освіти висилаються роботодавцю.
  2. Якщо вчитель пройшов атестацію, виноситься рішення «відповідає вимогам, що пред'являються до першої (вищої) кваліфікаційної категоріі.В цьому випадку кваліфікаційна категорія присвоюється педагогічному працівнику з дня прийняття атестаційною комісією відповідного рішення. З цього ж числа вчитель має право на оплату праці відповідно до своєї категорією.
  3. Запис про присвоєння категорії робиться в трудовій книжці, в розділі «Відомості про роботу». Наприклад: «Встановлено перша кваліфікаційна категорія за посадою« учитель »- при цьому викладається предмет не вказується. Якщо вчитель не пройшов атестацію, виноситься рішення «не відповідає вимогам, що пред'являються до першої (вищої) кваліфікаційної категорії».
  4. В цьому випадку ті, хто «здавав» на першу категорію, залишаються без категорії, і повинні пройти атестацію на відповідність займаній посаді. Тим, хто «не здав» на вищу - зберігається перша кваліфікаційна категорія до завершення терміну її дії. Після чого атестацію доведеться проходити знову - або на підтвердження першої категорії, або на встановлення вищої.

Оскарження рішення атестаційної комісії

Право на оскарження підсумків атестації обмовляється в «Порядку атестації педагогічних працівників». Подати заяву про оскарження можна або в комісію по трудових спорах при регіональному органі освіти, або в суд. Заяву до суду про дозвіл індивідуального трудового спору подається протягом трьох місяців з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

Процедура атестації включає в себе проведення експертної оцінки і проведення самооцінки педагогічної діяльності наказом Міністерства освіти України.

дивитися:   Творчі роботи педагогів у процедурі атестації дивитися: Творчі роботи педагогів у процедурі атестації

дивитися:   Вимоги до оформлення порфоліо дивитися: Вимоги до оформлення порфоліо

дивитися:   Орієнтовна схема для аналізу виховної роботи в класі за минулий навчальний рік дивитися: Орієнтовна схема для аналізу виховної роботи в класі за минулий навчальний рік

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності педагогічного працівника ДНЗ дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності педагогічного працівника ДНЗ

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності психолога, соціального педагога дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності психолога, соціального педагога

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності

педагогічного працівника дошкільного навчального закладу

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності

педагога-психолога, соціального педагога

дивитися:   Рекомендації з оформлення вистави дивитися: Рекомендації з оформлення вистави

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності

педагогічного працівника освітнього закладу

дивитися:   Зразок експертного висновку на вищу категорію вчителя початкових класів дивитися: Зразок експертного висновку на вищу категорію вчителя початкових класів

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності тренера-викладача дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності тренера-викладача

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності педагогічного працівника установи (відділення) додаткової освіти дітей дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності педагогічного працівника установи (відділення) додаткової освіти дітей

дивитися:   Експертний висновок про рівень професійної діяльності педагогічного працівника освітнього закладу дивитися: Експертний висновок про рівень професійної діяльності педагогічного працівника освітнього закладу

дивитися:   Освітня програма і методична розробка розділу освітньої програми дивитися: Освітня програма і методична розробка розділу освітньої програми

дивитися:   Лист оцінювання вчителя початкових класів на першу та вищу категорію (новий) дивитися: Лист оцінювання вчителя початкових класів на першу та вищу категорію (новий)

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на викладача образотворчого мистецтва основній та старшій ступені середньої повної загальної освіти дивитися: Додаток до експертного висновку на викладача образотворчого мистецтва основній та старшій ступені середньої повної загальної освіти

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя музики загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя музики загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя технології загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя технології загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя -логопеда загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя -логопеда загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на педагога-психолога загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на педагога-психолога загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя фізичної культури загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя фізичної культури загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на педагога-організатора загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на педагога-організатора загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на соціального педагога загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на соціального педагога загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя ОБЖ загальноосвітньої школи дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя ОБЖ загальноосвітньої школи

дивитися:   Додаток до експертного висновку на вчителя початкових класів загальноосвітньої школи   Експертна оцінка та самооцінка професійної діяльності педагога проводиться за однаковими показниками, що відображають здатність успішно вирішувати основні функціональні завдання педагогічної діяльності дивитися: Додаток до експертного висновку на вчителя початкових класів загальноосвітньої школи
Експертна оцінка та самооцінка професійної діяльності педагога проводиться за однаковими показниками, що відображають здатність успішно вирішувати основні функціональні завдання педагогічної діяльності.
Відповідно до методичних рекомендацій для проведення експертної оцінки одного наказом Міністерства освіти України учителя призначається не менше двох незалежних експертів.

Причому для вчителя один експерт обов'язково повинен бути фахівцем навчального предмета. Один з експертів обов'язково повинен бути зовнішнім.
В процесі роботи експерти: - відвідують і аналізують 1-2 уроку, - знайомляться з портфоліо;
- вивчають робочі програми, класні журнали, результати рівня контролю досягнень учнів, методичні та дидактичні матеріали, що використовуються і самостійно підготовлені атестується і т.д .;
- проводять бесіди з керівником освітнього закладу, його заступниками, керівником методичного об'єднання, колегами наказом Міністерства освіти України, з усіма, хто може надати аргументовану інформацію про рівень розвитку компетенцій наказом Міністерства освіти України.

дивитися:   Єдина форма атестаційного листа дивитися: Єдина форма атестаційного листа

дивитися:   Рекомендації атестуються вчителю дивитися: Рекомендації атестуються вчителю

дивитися:   Критерії оцінки професійної компетентності педагогічних працівників дивитися: Критерії оцінки професійної компетентності педагогічних працівників

Лист самооцінки атестується заповнює самостійно, але, якщо у нього виникли труднощі або питання, він має право звернутися за допомогою до експертів.

дивитися:   Самооцінка педагогічних і керівних працівників у процесі атестації дивитися: Самооцінка педагогічних і керівних працівників у процесі атестації

Дивитися pdf:   Самооцінка педагогічних і керівних працівників у процесі атестації Дивитися pdf: Самооцінка педагогічних і керівних працівників у процесі атестації

дивитися:   Внутрішній моніторинг педагогічної діяльності дивитися: Внутрішній моніторинг педагогічної діяльності

Саме експерти вправі зробити висновок, наскільки аргументовано заяву педагогічного працівника з проханням про атестацію.

В кінці експертного висновку експертна група висловлює свою думку про те, відповідає чи не відповідає атестується вимогам, що пред'являються до вищої або першої кваліфікаційних категорій. Крім того, експерти вправі включити в експертний висновок рекомендації.
При наявності рекомендацій атестований педагогічний працівник зобов'язаний протягом року виконати їх. За виконанням рекомендацій повинен стежити роботодавець.

Новий вид атестації - атестація педагогічних ПРАЦІВНИКІВ з метою підтвердження відповідності займаній посаді. Це обов'язкова атестація для педагогічних ПРАЦІВНИКІВ , Які НЕ ма ють кваліфікаційної категорії.
У «Методіці ОЦІНКИ уровня кваліфікації педагогічних ПРАЦІВНИКІВ »Передбача, при необхідності, можлівість проведення письмовий кваліфікаційного іспіту віїзній комісією.
При підготовці до атестації так само, як и при атестації на кваліфікаційну категорію, педагоги повинні мати можливість отримання кваліфікованої допомоги у формі курсів підвищення кваліфікації, консультацій, матеріалів самопідготовки тощо.

Підставою для проведення атестації з метою підтвердження відповідності займаній посаді є подання роботодавця, яке містить: - мотивовану всебічну і об'єктивну оцінку професійних, ділових якостей педагогічного працівника, результатів його професійної діяльності на основі кваліфікаційної характеристики за посадою;
- інформацію про проходження педагогічним працівником підвищення кваліфікації, в тому числі за направленням роботодавця, за період, що передує атестації;
- відомості про результати попередніх атестацій

дивитися:   Подання на працівника, що атестується дивитися: Подання на працівника, що атестується

дивитися:   подання керівника дивитися: подання керівника

Педагогічні працівники проходять кваліфікаційні випробування в письмовій формі з питань, пов'язаних із здійсненням ними педагогічної діяльності по займаній посаді.
Атестується педагог має право вибрати один з двох варіантів письмового кваліфікаційного іспиту:
- підготовка конспекту уроку (заняття) з предмета, який він викладає в поточному році;
- Рішення педагогічних ситуацій .
У «Методиці оцінки рівня кваліфікації педагогічних працівників »Представлено банк завдань для проведення письмових кваліфікаційних випробувань у формі рішення педагогічних ситуацій . Тести для атестації педагогічних працівників на відповідність займаній посаді Тести для атестації
Метою підготовки конспекту уроку як форми кваліфікаційного іспиту є оцінка рівня сформованості професійних педагогічних компетенцій . На підставі цієї оцінки виноситься судження про відповідність педагогічного працівника займаної посади.
При атестації з метою встановлення відповідності займаній посаді в атестаційну комісію передається пакет документів, який включає в себе уявлення, експертний висновок і атестаційний лист.
У разі визнання педагогічного працівника за результатами атестації не відповідає займаній посаді роботодавець може забезпечити його навчання або підвищення кваліфікації, перевести його на більш відповідну вакантну посаду або, в крайньому випадку, розірвати з ним трудовий договір.

Якщо вчитель вчасно не підтвердить свою категорію, вона анулюється. После цього:

  • педагогічний працівник першої категорії повинен буде або подати заяву про атестацію для присвоєння першої категорії, або в загальному порядку проходити атестацію на підтвердження відповідності;
  • педагогічний працівник вищої категорії змушений буде спочатку атестуватися на першу категорію, і лише через два роки він отримає право претендувати на вищу.

Дані матеріали містять методичні рекомендації з аналізу професійної діяльності працівників освіти, складання тез аналітичного звіту за міжатестаційний період.
Методичні матеріали призначені для педагогічних і керівних працівників, які беруть участь в процесах атестації.

наявність тез аналітичного звіту дозволяє атестуються в момент процедури атестації розгорнути їх у будь-яку форму презентації, наприклад, творчого звіту , Комп'ютерної презентації, демонстрації навчально-методичного забезпечення освітнього процесу.

дивитися:   Як узагальнити досвід педагога дивитися: Як узагальнити досвід педагога

дивитися:   Тези аналітичного звіту дивитися: Тези аналітичного звіту

Самооцінка і самоаналіз своєї професійної діяльності

Для реалізації мети, поставленої в ході складання аналітичного звіту я визначила завдання:

1. Проаналізувати результати роботи за межатестаціонний період.
2. Проаналізувати умови, щоб забезпечити отримання позитивних
результатів.
3. Виявити суперечності, що виникли в межатестаціонний період.
4. Проектування шляхів вирішення цих протиріч в наступний
межатестаціонний період.
6. Показати проектувальних діяльність на наступний межатестаціонний
період.
7. Дати самоаналіз ефективності власної діяльності

дивитися:   Портфоліо як форма проходження атестації дивитися: Портфоліо як форма проходження атестації

Як розробити педагогічний проект

Як розробити педагогічний проект