ATLANTIDA PROJECT - "Музикант живий, поки звучить його музика" - Звукі.Ру

8 грудня відбулася презентація альбому "Безодня" групи Atlantida Project, що вийшов більш, ніж через рік після смерті солістки. Сергій Зязін розповідає про історію групи, записі альбому і Саші Соколовою.

Звуки: Давай почнемо з вашого знайомства з Сашею.
Сергій Зязін: Ми познайомилися в кінці 2006 року. Тоді ми з другом зробили арт-простір, і Саша з групою Берег прийшла до нас виступати. На мене це все справило дуже сильне враження, трохи пізніше я зрозумів, що на мене велике враження справила саме Сашка, і з'явилося сильне бажання якось взаємодіяти. Потім з групи Берег пішов барабанщик і Саша запропонувала мені взяти участь в цій ролі. Ми почали виступати разом, якась кількість концертів відіграли в рамках Берега, але у мене були якісь свої ідеї: в голові все стало фрактально обплітають звуками - збиралася цілісна аранжування. Нелогічно, коли барабанщик пояснює гітаристу, як йому грати, тому ми вирішили зробити окремий проект. Ну і буквально через два тижні після його створення Саша розпустила групу Берег.

Звуки: Перша пісня Атлантиди?
Сергій Зязін: Ти знаєш, це була пісня, яка так і не вийшла офіційно - "Заспівай, мій соловьюшко". Це була перша пісня, на яку у мене почали з'являтися ідеї аранжувань, але вона така, що чим більше в неї занурюєшся, тим більше розумієш, що нічого не розумієш. Ми грали її тільки в концертних варіантах. Це така містична для мене пісня, з якої все почалося, але її як би немає.

Звуки: Давай тоді поговоримо про запис першого альбому "Новий вимір".
Сергій Зязін: "Новий вимір" ми почали записувати з пісні "Sarva Mangalam". Це відбувалося досить феєрично: вночі в грозу в студії "Мелодія", яка тоді розташовувалася в діючому храмі на Василівському острові. Вийшло таке змішання релігій. Сподіваюся, гірше нікому від цього не стало.

Звуки: По-любому немає. А звідки ви брали гроші на студію, це ж дороге задоволення для молодих музикантів?
Сергій Зязін: Ну да, але все своїми силами. Я тоді працював програмістом і всі гроші витрачав на проект. Ми були перфекціоністами, шукали ідеальне звучання і переписували пісню тисячу разів. Ось, в 1001-й склалося.

Звуки: Плавно перейдемо до зйомок першого кліпу на пісню "Розум". Дуже рідкісна історія, коли перший кліп робиться на професійному рівні.
Сергій Зязін: Всі наші кліпи знімали Антон і Іра Дроздова-Щасливцево з PsyDoc Film. У нас було бажання зняти цей кліп, і ми пробували це робити самі, і у нас не особливо вийшло (сміється). А Антон на той момент вже був професійним режисером і знімав кліпи для відомих артистів. Йому сподобалася ця ідея. Це був 2010 рік, ми на тиждень виїжджали в Карелію на зйомки. Образи продумувала і моделювала Іра. Знімали в два етапи: зимові кадри зі снігом в Озерка в Ленобласті, а літні - це вже Карелія. Нас ніхто не спонсорував і вихід кліпу затягнувся, він був випущений вже в 2011 році. У нього була дуже красива презентація: ми спеціально притягли купу сухих дерев з Карелії і проектували кліп на стіну будівлі.

Звуки: А другим альбомом повинна була стати "Безодня"?
Сергій Зязін: Так, ми так планували її. Але потім Саша захворіла, все встало з ніг на голову, і ми змогли випустити лише пів-альбому (EP "Мир" - прим. Ред.). Я тільки зараз повернувся до цього питання і випустив цілий альбом. Насправді записувався він ще в 2011 році. Записати-то недовго: поїхав-записав. А ось зводити і вичищати все це ...

Звуки: А професійна допомога? Продюсери?
Сергій Зязін: Ми самі собі продюсери. Але в той момент з'явилася людина, яка дуже сильно допоміг з устаткуванням. Такі чарівні люди іноді з'являються, але залишаються за кадром. Але тим не менш, історія така: один з наших шанувальників запросив нас на зустріч з якимось багатим і впливовим людиною. Ну ми так вже до цього всього ставилися ... Багато було таких зустрічей, зазвичай вони закінчуються історією про те, що ми завтра будемо зірками, після чого людина назавжди пропадає. Ми так уже йшли на цю зустріч, мовляв, гаразд, сходимо. Але коли ми прийшли, то зрозуміли, що це, по ходу, перший раз, коли дійсно щось має спрацювати. По-перше, це виявився дійсно дуже багата людина, і по-друге, що найпрекрасніше, він займався музикою. І він запропонував нам свою студію. Ми так переглянулися з Сашком: а чого нам студія; ми ось збиралися в ліс поїхати записуватися, дайте нам пару мікрофонів, ось це буде круто. І він такий: а що, беріть. Коли ми їхали на моїй "Ниві", завантаженої цією апаратурою, я розумів, що все це коштує разу в чотири дорожче, ніж сам автомобіль.

Звуки: А чому ви відмовилися від професійної студії і вибрали ліс Звуки: А чому ви відмовилися від професійної студії і вибрали ліс?
Сергій Зязін: Дерев'яний будинок в лісі, особливо в сосновому лісі, це взагалі ідеальні акустичні умови на планеті Земля. Дерев'яний будинок дихає, він правильно резонує, в ньому немає стоячих хвиль. Ну, тільки біля грубки. Це правильний баланс баса, який залишається всередині цього будинку рівно в тій кількості, в якому потрібно, і розходиться він саме так, як треба. І якщо у тебе все правильно налаштовано, ти в буквальному сенсі купаєшся в басу. Пам'ятаєш, колонки музичні раніше робилися з дерева? Ось ми і знайшли собі велику дерев'яну колонку.

Ну і саме знаходження в лісі, далеко від суєти міського - в таких умовах робота протікає краще. Там навіть інтернет у нас не ловив. Тобто, взагалі там нічого не було. Магазин найближчий в двадцяти кілометрах.

З апаратурою це ж був блеф невеликий з нашого боку. Ми приїхали з усієї цієї апаратурою додому, подивилися на неї і задумалися: ну добре, і що тепер з усім цим робити? Будинки-то ніякого не було. Я подзвонив своєму другові, попросив допомогти знайти будинок в Карелії. І він такий: а чого знімати? Он у нас будинок стоїть - приїжджайте та живіть, скільки треба.

Звуки: І скільки ви там сиділи Звуки: І скільки ви там сиділи?
Сергій Зязін: Місяць. Взагалі не скажу, що це прям щасливий момент був. Зараз я, звичайно, згадую його з теплотою, але тоді це було важкувато. Ти сидиш на самоті і ізоляції місяць, займаєшся одним і тим же ділом і починає голову-то накривати.

Звуки: Які треки ви там записали?
Сергій Зязін: Пісня "Цвяхи" майже цілком. Там був записаний вокал, гітари, зроблені деякі аранжування.

Звуки: Тобто, пісня з нойз була записана ще до появи нойзу?
Сергій Зязін: Да-да-да! Ми не знали тоді, до чого ми прийдемо, там було просто два приспіву, невеликий куплет і все. Ми тоді просто писали. Ну, з серії "Потім подивимося, що з цього вийде". Потім вже познайомилися з Іваном, писали "Йордан" і показали йому "Цвяхи". Йому вона дуже сподобалася і ось зробили зараз.

Звуки: Це перший на моїй пам'яті трек Атлантиди в такий ... Сміливою стилістиці.
Сергій Зязін: Ну як є. Всі слова доречні, вони не пішло звучать, вони звучать злободенно і так, як є.

Звуки: У початку 2014 року ви опинилися на гастролях в Ізраїлі і Саша потрапила в лікарню.
Сергій Зязін: Вона якось чахнула задовго до цього. Їй все гірше-гірше-гірше, але ніхто не замислювався, що все може бути настільки серйозно. Вона лягала в лікарню незадовго до цього, пролежала там три тижні, їй зробили всі аналізи і видали вердикт: "Ти перепрацював просто". Нічого не діагностували, хоча тоді вже була друга стадія швидше за все. Лікарня №9 на Крестовському острові.

Звуки: І через кілька місяців в Ізраїлі поставили відразу четверту стадію.
Сергій Зязін: Так. Це якась особливо отруйна форма раку була. Взагалі у нас тоді був досить довгий гастрольний тур, спочатку по Росії, потім відразу ж літак до Ізраїлю, все нон-стопом. Важко було всім, поселили нас в не самих хороших умовах, і що з Сашком, теж незрозуміло - начебто просто вона втомилася. Я-то відпочив через день, пішов гуляти по Тель-Авіву, а вона лежить і лежить. Потім ще кліп на "Тахана Мерказ" знімали, теж їй було дуже хреново, а ми думали, що то чи чимось отруїлася, то акліматизація. Але в кліпі видно, що вона набагато більш худий виглядає. Потім був концерт в Тель-Авіві, а потім вона злягла, потрапила в лікарню. Теж є цікавий такий момент: це, власне кажучи, була Пасха, і ми опинилися в храмі Гробу Господнього. Нічого не хочу сказати, але не допомогло. Потім лікарня, діагностика, було все більше підозр, що це рак, і ніхто не може знайти, де він і яка локалізація початкова. Ну і в якийсь момент я зрозумів, що все, мені пора їхати, гроші шукати. Прийняли рішення, що їй треба залишатися, тому що про російську діагностику ми все зрозуміли трьома місяцями раніше. Я приїхав, зв'язався з усіма нашими колегами, і чи то в той же день, то чи на ранок наступного дня ми вже почали піднімати ось цю величезну шалену хвилю з приводу того, що сталося і збору коштів. За три дні десь назбирали купу грошей, яка і була потрібна. Тут, звичайно, окрема подяка всім шанувальникам, які підтримали. Нам потрібна була зброя, і в той момент воно у нас з'явилося.

Звуки: Які прогнози тоді були?
Сергій Зязін: Десь тижні три життя визначили їй і все. Ми відразу почали хіміотерапію тоді, потім повернулися в Росію - діагноз був, препарати ті ж, просто там в десять разів дорожче. І найголовніше - Саша дуже рвалася додому, до Пітера. У якийсь момент підключився Сергій Борисович Онікієнко, лікар, який вів її. Йому теж величезне спасибі.

Звуки: Ти потім говорив, що справа була не в грошах.
Сергій Зязін: Так. Гроші були, а способів не було. Її лікували експериментально за допомогою віротерапії. В основному за допомогою вірусу Сендай. Насправді це перспективна методика. До моменту смерті у Саші вже не виявили ракових клітин, фактично ми перемогли рак. У всьому цьому є філософський зміст, тому що віротерапії була винайдена ще в 70-і роки, і до сих пір вона в експериментальному стані. Проблема раку, - проблема світу, - полягає в тому, що нас від її рішення відокремлює тотальна бюрократія і тотальна жага грошей з боку можновладців, а також цілковита їх незацікавленість у долі світу. Якби сильні світу цього захотіли вирішити цю проблему, вона б зважилася набагато швидше. Але можливо, світ цього заслуговує. Він настільки загруз в корупції і бюрократії, що рак бачиться як якийсь відповідь небес. Шкода тільки що найчастіше вдаряє це за звичайними безневинним людям.

Звуки: Тобто, ми можемо себе врятувати, але не хочемо цього зробити.
Сергій Зязін: Типа того, да. Нам важливіше набити кишені.

Звуки: В той період ви познайомилися з Машею Макарової.
Сергій Зязін: Так! Спочатку це був такий шок, тому що Маша - це така зірка з дитинства. Звичайно, Сашка була дуже рада, коли раптом Маша прийшла до неї в гості. Насправді тоді відгукнулися багато хто з колег по цеху, допомагали нам, але ось саме з Машею якось склалося. Вони вирішили разом поспівати, записати пісню. В цей альбом вона не увійшла, але я думаю, що ми зробимо окрему версію. Ще була Оля Ареф'єва. Вони були знайомі з Сашею, ми перетиналися на одній сцені кілька разів. Спочатку взагалі Оля вийшла на мене і запропонувала зробити щось разом. Ми навіть щось записали, але потім стала відбуватися вся ця жахлива історія і взагалі ні до чого. Допомагали насправді все і дуже багато. Theodor Bastard дуже сильно. Коли була наша перша "Кібертерапія" (концерт допомоги Саші - прим. Ред.), Вася В з цеглин виступив, потім ми разом записали трек "Acid Drops". Маркшейдер Кунст виступали.

Звуки: Було дивно багато концертів Звуки: Було дивно багато концертів.
Сергій Зязін: Так. Коли ми робили першу "Кібертерапію", ми там були, звичайно, заявлені, але було незрозуміло, чи буде Сашка в силах виступати. У підсумку вона вийшла, і у мене вже трекліст закінчився, а вона все ще хоче співати. Періодично люди пишуть, мовляв, навіщо ми на концертах її мучили, але насправді все було зовсім навпаки! Їй весь час хотілося виступати. Музикант цим живе. Вона продовжувала жити і до самого останнього моменту займалася улюбленою справою. Трошки спірне останній концерт, звичайно ... Планувався він заздалегідь і на той момент здавалося, що ми перемогли. Ми місяць готували цей концерт, запросили музикантів, вперше покликали Стасю Михайлівську. Я займався концертом і якось упустив або недостатньо проконтролював те, що відбувається з Сашком. Це вже був серпень, тоді почалися ускладнення. Я приїхав до неї за пару днів до концерту, оцінив її стан і запитав "Саш, може, скасуємо концерт?" . Вона подивилася на мене і сказала "Ще одне слово - вб'ю нафіг!" . Ми оформили сцену, поставили їй диванчики, щоб було зручно, але вона сказала "Так, дивани нафіг, я буду в інвалідному візку виступати, нехай усі бачать, як воно є по-справжньому".

Неоднозначні почуття. З одного боку я знаю, що їй від цього стало краще, вона хоч про музику стала говорити знову, а не про те, як все болить. Те, що побачили глядачі ... Не знаю, це все досить похмуро. Це було не для глядачів, це було для Сашки, для того, щоб вона знову відчула себе музикантом. Мені подобається тільки цей момент. Все, крім цього, мені не подобається. Я навіть на ютубі все це поудалял. Не треба на це дивитися просто.

Звуки: Як ти ставишся до стрімкого зростання популярності Atlantida Project після відходу Саші?
Сергій Зязін: Сумно це, звичайно. Бачиш, музиканту потрібно померти для того, щоб його почули. Ні, сам той факт, що цю музику слухають, це, звичайно, добре, але цей сплеск саме завдяки смерті - це сумно. Звичайно, Сашка писала ці пісні не за тим, щоб вони десь лежали, і це та причина, по якій ми продовжуємо.

Звуки: Дуже популярним виявився кліп на пісню Йордан Звуки: Дуже популярним виявився кліп на пісню "Йордан". Ви ж з цієї пісні почали спілкування з нойз. Як? Взяли-написали?
Сергій Зязін: Ну так-то так, взяли-написали (сміється). Насправді хотіли повзаімодействовать дуже давно, але було дуже складно пробитися крізь весь цей директорський комітет. У якийсь момент вийшло, і ми були щасливі отримати відповідь про те, що він в захваті і що прямо зараз починає писати куплети в "Йордан". Спочатку це був Сашків приспів і, як вона сама говорила, така мантра - вона повторювалася, і повторювалася, і повторювалася. Власне, нескінченно можна було співати цю пісню.

Звуки: Широкими народними масами "Йордан" був сприйнятий, як якесь послання від Саші.
Сергій Зязін: Так там весь альбом же такий. Він не про війни, він набагато більш глобальний. Про людську дурість, чи що. Війну в собі. Пісня "Мир в біді", як я її розумію, це, за великим рахунком, пісня проти фанатизму. "Світ в біді, чи не час думати про їжу" - це ж не означає, що ми за чи проти вегетаріанства, вона про те, що є набагато важливіші речі. Ми дійсно ж починаємо з якихось глобальних речей, і все зводимо до того, хто що їсть і хто чим какає, а це до справи не відноситься. Про це ця пісня. Та й інші теж. Це альбом, націлений на здоровий глузд. Це все проти фанатизму і якихось ...

Звуки: Крайнощів.
Сергій Зязін: Так! Ось ти правильно сказала. Це послання не до конкретних прихильникам конфліктів, а до всіх прихильникам конфліктів.

Звуки: Дивно, як ви зняли кадри розрухи в центрі Санкт-Петербурга в кліпі.
Сергій Зязін: локацій було три. Крім центру ще був бункер під Пітером, в якому знімався Ваня, і пустеля під Семиозерье. Коли ми вирішили, що нам потрібна пустеля, я відкрив гугл і знайшов на карті найбільше жовта пляма. Ось так ми знайшли пустелю. Потім ще з'ясувалося, що це Сашкові рідні місця, вона жила там дуже довго. Це були самі глобальні зйомки в моєму житті, особливо в пустелі: купа народу, піротехніки з вибухами, якісь неймовірні конструкції. Тобто, це прямо стовідсотково кіношна історія. Сашка там грає на домрі, але в треку цю партію грав Ваня. У кліпі я граю соло, стрибаю там з гітарою, але насправді соло теж грає Ваня. Тут взагалі все зовсім навпаки виходить: я граю в цьому треку практично всі партії, за винятком ось цієї. А в кліпі виходить, що тільки її. Дивна історія вийшла. Кліп знімали теж Іра і Антон, і вони ж зробили ще два кліпи Вані: це "MakeSomeNoize" і "Пітерські даху". Так що це було дуже гарне знайомство. Навіть не для Атлантиди, а для світу (сміється).

Звуки: Широко відомий у вузьких колах факт про те, що Сашка об'єднує людей.
Сергій Зязін: Так, вона до цих пір це продовжує робити. На презентації «Безодні» об'єдналося якесь божевільна кількість артистів. Причому, не всі з них один одного люблять, скажімо так. Але вони все це зробили на чистому ентузіазмі і одній сцені. Було дуже приємно за цим спостерігати.

Звуки: Як працювали з "Безоднею"? Щось дописували або це чиста Атлантида?
Сергій Зязін: Ні. Ні, звичайно, це маячня все. Атлантида залишиться Атлантидою до кінця. Це абсолютно непорушним.

Звуки: ФІНАЛЬНА пісня альбому Ми тут має довгу Історію Звуки: ФІНАЛЬНА пісня альбому "Ми тут" має довгу Історію ...
Сергій Зязін: Сашка співала ее ще году в 2001. ... Кліп на неї ми начали зніматі давно, и я віддав демо-записи цієї пісні Антону Дроздову, щоб ВІН примерно зміг зрозуміті, як будується пісня и як делать кліп. Потім Саша погибли, и я БУВ десь в невменозе, а хлопці в цею момент влаштувалі вечір пам'яті. Крутили записи з комп'ютера Антона, и хтось Цю демо-записи скопіював и Злив у Вконтакте. До купи у кого-то народилася ідея до заходу вечора на 9 днів пріпісаті Історію про презентацію пісні "Мі тут". Я про це дізнався Вже потім, тоді б Побачив, убивши бі Взагалі. По-перше, сам факт того, щоб на дев'ять днів Щось презентовівать - це повна дікість. По-друге, ця демка - це робочий матеріал, така технічна конструкція пісні. Там навіть вокальні доріжки криво обрізані - я не намагався, просто накидав основні партії. Хто це зробив, я не знаю, ніхто до цих пір не визнається. Зараз я вже ні на кого зла не тримаю, але тоді я був в шоці, звичайно. Сашка б точно не пробачила нікому - вона дуже радела за якість. Взагалі багато що злили, в тому числі ранні записи, які вона особисто просила не чіпати. Зацени момент - адже до її смерті нічого не було. Для мене це моральний таке питання: чому люди це виклали, вона ж просила цього не робити? А з іншого боку, так вже це все зберігати після її відходу теж якось неправильно.

Звуки: Дуже ви не любите недоробки, переробки та ремікси.
Сергій Зязін: Так, причому Сашка особливо ревно до цього ставилася. Ні, все може бути і все можна зробити; але будь-який ремікс - це якесь спільне творчість, і ми, як співучасники, маємо право в цьому брати участь. Навіть Ваня нам писав і уточнював - це вставимо? Це був спільний процес. Зараз все змінилося, звичайно; я не проти реміксів, як таких, але я вважаю, що це повинні бути круті і якісні ремікси.

Звуки: У музики в принципі настає той момент, коли вона починає жити власним життям.
Сергій Зязін: Згоден, згоден. Сашка могла довго ганятися за кожним школярем в соцмережах, я спокійніше до цього ставлюся. Не потрібно нічого стримувати, але потрібно контролювати. Мені кілька людей написали, що хочуть зробити ремікси, я відповів, ну ок, надішліть приклади, якщо щось гідне - чому немає. Я, напевно, навіть і заперечувати-то особливо не буду тепер уже. Але якщо людина бере просто все, що зроблено нами, і просто тупо на це ставить пряму бочку ... Я розцінюю це, як прагнення пропіаритися. Були прецеденти: один товариш сплив по весні, і дуже голосно в нашій же групі став піарити це все, як "спільний трек з Атлантидою". І все це під відео з якимись напівголими танцюючими дівчатами. Причому він зіпсував найсвятіше - опустив по тону вокал, ну і зробив з треку стандартну попсу. То чи не можна.

Звуки: Діти, які не поганьте хорошу музику!
Сергій Зязін: Я буду це контролювати.

Звуки: Давай про правильну музику. Ти мультиінструменталіст ж, хоча найчастіше з гітарою.
Сергій Зязін: Давай так: якщо ти володієш навиком гри на одному типі інструменту, то і з іншими инструмен ами цього типу ти впораєшся. Тобто, якщо вмієш грати на гітарі, значить, ти трошки вмієш грати на басу, якщо ти трошки вмієш грати на басу, ти можеш спробувати себе на будь-якому іншому інструменті. У домри, наприклад, своя техніка гри, своя постановка руки. Я цією технікою не володію, але мені це абсолютно не заважає використовувати домру.

Звуки: В Безодні є якась інструментальна екзотика Звуки: В "Безодні" є якась інструментальна екзотика?
Сергій Зязін: В цьому релізі основний інструмент - це кантеле, фіно-угорський аналог гуслей. Мало не в кожному треку є.

Звуки: Повернемося до історії пісні "Ми тут". Це перша версія пісні, яка закінчується таким чином.
Сергій Зязін: Цей трек взагалі епічність. Там все, як у житті. «Більше немає нічого, горить багаття» - і все, і цим все сказано. Трек фінальний в альбомі, кліп фінальний, і цей вогонь ... Це все дуже символічно. У ньому все сходиться; це не якась вигадана історія, це історія життя і це просто ось як є.

Звуки: У всіх кліпах Атлантиди відбувається якась трансформація з гітарами. Яке грати на палаючої гітарі?
Сергій Зязін: Ну боляче (сміється). Ні, вона реально горіла, це не графіка.

Звуки: Тобто, ви спалили гітару.
Сергій Зязін: Ми спалили гітару, так. Я сам хотів це реалізувати, вже в цьому році я запропонував це Антону: "Коротше, давай ми спалимо гітару, я на ній буду грати, мені дуже хочеться це зробити". Це та ж сама гітара, яка була в кліпі "Йордан", і над нею вже так добре попрацювали до того моменту, зафактурілі. А в "Розум" гітара була зроблена на замовлення. Взяли форму Jag Stang-а, це моя улюблена модель гітар, наліпили мох, натягнули струни.

Звуки: Давай на завершення повернемося з "Безодні" в "Новий вимір".
Сергій Зязін: Про пісню "Гіперпростір" історія була така: коли Сашка жила в Семиозерье, у них там був якийсь такий хлопчик, не від світу цього. Він до неї якось підійшов і поцікавився: "Чи не знаєте, де вхід в гіперпростір?" . Про це пісня і заспівана, прямо як є. Багато таких історій було, але я в них не приймав участі. Ось про священика, який підійшов до Сашка і сказав "Ти відтворюєш той світ, який був до цього". Атлантиди на той момент ще не було, і ми знайомі щось не були. Багато таких містичних збігів. А про назву ... Ми їхали до Криму на фестиваль ще чимось на зразок Берега, і в поїзді мені Сашка сказала слово "предтеча". Ну я крутив-крутив, потім бабах - Атлантида і з'явилася.

Звуки: Занурення в інші світи і трансляція потоку звідти Звуки: Занурення в інші світи і трансляція потоку звідти.
Сергій Зязін: Так і є. І я намагаюся посилювати цю історію. Як показує практика, сам посил не надто зрозумілий більшості. Їм потрібно все це трошки розжувати і прикрасити. Як приклад: в оформленні диска "Безодні" використані унікальні Сашкові вірші. І я все чекаю реакції на них, обговорення якогось, а його немає. Практика показує, що самі по собі вони не цікаві. Якби не було Берега, не було Атлантиди, а була б просто Сашка з гітарою - так, у неї була б якась аудиторія, але не така велика. До людей так не доходить. Їм потрібно вмочіть басом по голові, щоб вони послухали. Поки ти цього не зробив, до них не дійде. Глобальна суть цих пісень не досягне слухача. В основному для них це буде "чергова дівчинка з гітарою".

Звуки: На альбомі все не закінчується?
Сергій Зязін: Так, продовжуємо. Мене недавно познайомили з засновником пітерського хоспісу. Це людина, яка все життя проводжає людей на той світ. Він мені сказав, що все, що ми робимо, абсолютно правильно і що людина жива, доки її пам'ятають і музикант живий, поки його пісні звучать. Це чутно. Ми всі відчуваємо Сашкове присутність, і я тепер абсолютно точно розумію, що все, що ми робимо, це правильно; ми на правильному шляху і це потрібно продовжувати. Я просто буквально відчуваю її присутність. Я хочу зберігати це відчуття; хочу, щоб воно зберігалося у всіх, і щоб якомога більше людей слухали її музику. Напевно, це важливо. Це важливо в першу чергу для неї, для того, що вона робила, для її шляху. Її ніби як немає, а шлях ще не закінчений.

А звідки ви брали гроші на студію, це ж дороге задоволення для молодих музикантів?
Продюсери?
Пам'ятаєш, колонки музичні раніше робилися з дерева?
Ми приїхали з усієї цієї апаратурою додому, подивилися на неї і задумалися: ну добре, і що тепер з усім цим робити?
І він такий: а чого знімати?
Як?
Взяли-написали?
Щось дописували або це чиста Атлантида?
Для мене це моральний таке питання: чому люди це виклали, вона ж просила цього не робити?
Навіть Ваня нам писав і уточнював - це вставимо?