Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог проекту "Особлива дитина"
Частина 1 . Причини виникнення. Виховання дитини з аутизмом
Частина 2 . Рухові стереотипії і надмірна тактильна сприйнятливість у дитини з аутизмом: причини і рекомендації батькам
частина 3 . Протестні реакції і агресія дитини при аутизмі: причини і методи корекції
частина 4 . Життя ілюзорна і реальна: особливі симптоми у дітей з аутизмом
частина 6 . Роль сім'ї і оточення у вихованні аутичних дітей
У цій статті розглянемо особливості розвитку мови у аутичних дітей. Нагадаємо, що виникнення аутизму пов'язано, перш за все, з травмою в звуковому векторі , В результаті чого дитина відгороджується від світу, значно знижується його здатність до навчання і здатність до контакту з оточуючими. Розвиток всіх навичок і властивостей психіки, обумовлених векторами дитини, порушується вже як наслідок. В силу того, що зв'язок із зовнішнім світом у дитини порушена, не реалізується основна мета вербальної комунікації: не встановлюється контакт зі слухачем.
Первинна звукова травма гальмує розвиток мови у дитини, і потрібні мовні навички не з'являються в покладений термін. Зазвичай відзначається запізнювання або відсутність фази гуления і белькотіння. Коли лепет і гуління виникають, вони звичайно не інтонувати (мало пофарбовані емоційно) і не звернені до дорослого.
Перші слова і фрази, як правило, теж з'являються пізніше, але іноді навпаки спостерігається занадто ранній старт мови. Об'єднує ці два різних типи мовного розвитку то, що в обох випадках мова не звернена до іншої людини, і перші слова, як правило, химерні, мало вживаються, незвичайні. Часом спостерігається і регрес мови на рівні окремих слів.
При синдромі Аспергера дитина може говорити багато і захлинаючись, цитує цілі енциклопедії, але зовсім не вміє слухати. Зворотній зв'язок зі співрозмовником йому мало цікава. Проте, в ранньому віці розвиток такої дитини рідко турбує батьків, навпаки, викликає відчуття того, що в родині росте маленький геній. Його мова зазвичай афективно насичена, є схильність до декламації. Проблеми починаються пізніше, вже в шкільному віці, коли з'ясовується, що адекватно поводитися в колективі і засвоювати шкільну програму дитина не може.
При синдромі Каннера картина мовного розвитку зовсім інша. Мова розвивається з серйозною затримкою, погано інтонувати і довго залишається на стадії так званих «ехолалій» (неосмислених повторів почутих перш слів або фраз). Проте, при якісної корекції і зусиллях батьків, саме така дитина пізніше починає використовувати ехолалії з метою комунікації.
Форма мови довго залишається неправильної (наприклад, дитина замість «я хочу сік» буде говорити «ти хочеш сік», тобто повторювати фразу в тій формі, яку почув від одного з батьків). Але так чи інакше це вже дає старт того, що мова починає використовуватися за призначенням - для встановлення зв'язку з іншими людьми.
Перш за все, і батькам, і педагогам потрібно розуміти, що працювати слід саме над формуванням здатності дитини до діалогу і співпраці.
Для немовних дітей корекцію слід починати з розвитку пасивного словника (пасивний словник - це кількість слів, значення яких дитина розуміє). Наприклад, перед дитиною на столі ставлять кілька предметів побутового призначення (чашка, ложка і.т.д.). На прохання дорослого ( «дай» або «покажи») дитина повинна вибрати потрібний предмет. Коли пасивний словник дитини досить напрацюється (хоча б близько 200 слів, що позначають предмети побуту, домашнього вжитку), можна переходити до роботи з картками.
Робота з картками проводиться наступним чином: біля реального предмета потрібно покласти картку з відповідним зображенням. Це дозволяє в подальшому, перейти до роботи з книжковими посібниками. А в разі, якщо активна мова дитини так і не розвинеться, за допомогою карток він зможе спілкуватися з оточуючими. Деякі батьки і фахівці також використовують жестову мову, щоб забезпечити в майбутньому дитини з аутизмом можливість взаємодії із зовнішнім світом.
Для дитини з аутизмом, який все-таки має якісь навичками своїй промові, основним завданням на перших порах стає налагодження діалогу з іншою людиною, розвиток здатності чути і сприймати звернену мову. Для цього можна використовувати різного роду вірші і потішки, побудовані в діалогової формі. наприклад:
Дорослий: На машині їхали
Дитина: Бі-бі-бі
Дорослий: До кута доїхали
Дитина: Бі-бі-бі
Дорослий: Паровозом їхали
Дитина: Чух-чух, чух-чух
Дорослий: В город заїхали
Дитина: Чух-чух, чух-чух.
Можна придумати й інші варіанти ігор, в яких «право голосу» переходить від одного гравця до іншого. Наприклад, передаємо по колу м'яч, і кожен гравець говорить по 1 слову відомого всім вірша.
Фахівці відзначають, що для деяких аутичних дітей чималу користь приносять музичні заняття, на яких потрібно не говорити, а пропевать різні звуки, а потім - пісні. Особливо актуально це для тих діток, у яких проявляється заїкання або інші логопедичні порушення.
Часто у дітей з аутизмом спостерігається значний розрив між здатністю говорити окремі слова і фразової промовою. В цьому випадку можна використовувати роботу з картками і картинками. Наприклад, на зображенні хлопчик зі склянкою. Додаються картки зі словами. Потрібно зібрати фразу «Він п'є» ( «вона спить», «кішка їсть» і.т.д., в залежності від поточного рівня розвитку дитини). Через час картки зі словами прибираються і дитини просять розповісти, що відбувається на картинці. Пізніше можна переходити до незнайомих картинках.
Якщо у дитини вже напрацьована здатність до діалогу, важливо вчити його відповідати на питання до картинок, давати короткий опис, переказувати почутий текст.
Батькам аутичних дітей з синдромом Аспергера також важливо розуміти, що основне завдання людської мови - НЕ самопрезентація, а здатність встановлювати контакт з іншими людьми. Навіть якщо дитина виглядає маленьким генієм, але не чує нікого крім себе - над цим треба працювати, інакше з серйозними проблемами ви зіштовхнетеся вже при шкільному навчанні.
Ті ж вірші і потішки з черговістю реплік не будуть зайвими і для такої дитини. Можливо, йому ви зможете запропонувати більш складний варіант подібних вправ: наприклад, влаштувати домашній ляльковий театр, де також присутній черговість реплік різних героїв.
Підсумовуючи сказане, хочеться ще раз підкреслити, що для розвитку навичок і умінь дитини з аутизмом, йому важливо перш за все забезпечити звукову екологію, а також почуття захищеності і безпеки, яке багато в чому базується на збалансованому психологічному стані матері. Базове розуміння звукового вектора дає зовсім інше осмислення того, що відбувається з дитиною і проблеми аутизму в цілому. Ці теми розкриваються в тому числі і в інших статтях, а докладніше ви можете дізнатися про це на тренінгу по системно-векторної психології Юрія Бурлана. зареєструватися можна тут і зараз .
Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог проекту "Особлива дитина"
Стаття написана за матеріалами тренінгу «Системно-векторна психологія»