Аутизм у дітей: ознаки і симптоми, форми, реабілітація аутиста | Психологічні тренінги і курси он-лайн. Системно-векторна психологія | Юрій Бурлан

  1. Причини, ознаки та симптоми аутизму: точна діагностика
  2. Аутизм у дітей: результати успішної реабілітації
1167

Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог

За оцінками фахівців, статистика діагнозу РАС (розлад аутистичного спектру) лавиноподібно зростає на 11-14% щороку в усьому світі. Менше 40 років тому ранній дитячий аутизм був рідкісним захворюванням: 1 дитина на 10 000 дітей. У 2016 році цей показник становив уже 1 з 50. Така «пандемія» викликає обгрунтоване занепокоєння фахівців і серйозну тривогу батьків. У цій статті поговоримо про те, як вчасно розпізнати захворювання, чи можна запобігти дитячий аутизм і які методи корекції можуть принести максимальний ефект.

Сучасні дослідники характеризують аутизм як «первазивних», тобто всеохоплююче, порушення в розвитку дитини. Дійсно, воно зачіпає найрізноманітніші сфери життя малюка. Серйозно страждає здатність сприймати звернену мову і говорити, порушується розвиток емоційно-вольової сфери, з великою затримкою формуються соціально-побутові навички.

Різні форми аутизму надають свої особливості в динаміці розвитку і поведінці дитини. Так, при синдромі Каннера у дітей ще в ранньому віці (3-4 роки) проявляється розумова відсталість і серйозні проблеми з промовою, загальна затримка психомовного розвитку. У аутистів з синдромом Аспергера виникнення проблем в адаптації стає помітним пізніше. Інтелект і мова часто бувають збережені і навіть можуть випереджати норму, однак при спробах адаптуватися в шкільному колективі порушення соціалізації стають очевидні.

Зовнішні ознаки того, як проявляється аутизм, є величезну палітру симптомів. Найчастіше можна зустріти такі:

  • відсутність зорового контакту і емоційної реакції на інших людей;

  • відсутність реакції на ім'я, ігнорування прохань і звернень інших людей;

  • істотні труднощі в розумінні мови інших людей;

  • «Ритуальність» в їжі, маршрутах, обстановці;

  • моторні аутостимуляции (стереотипні руху);

  • тактильні аутостимуляции (потреба розсипати крупи, рвати папір і т.д.);

  • ехолалія (повторення чужих фраз, слів або частин слів) і мовні аутостимуляции;

  • зорові аутостимуляции (перегляд предметів «на просвіт», маніпуляції зі світлом і тінню і т.д.).

При всій тяжкості зовнішніх ознак такого розладу фахівці визнають, що аутистів неможливо прирівняти до розумово відсталим людям. Колись світ потряс «феномен» Соні Шаталової, яка, незважаючи на діагностовану важку розумову відсталість, вражала своїми приголомшливими віршами і глибокими філософськими думками. Сьогодні такий феномен далеко не єдиний. Він підтверджується великим дослідником аутизму О. С. Нікольської: книга «Слово крізь мовчання» містить її бесіди з пацієнтом, Миколою Дилигенского. І знову нас приголомшує глибокий внутрішній світ аутичної людини, який він не здатний висловити усним словом, але намагається передати в письмовій формі.

Сьогодні в світі досить таких «свідчень від першої особи». Причому більшість аутистів зазначає, що, розуміючи всю аномальність своєї поведінки, вони не можуть з ним впоратися. Зупинити стереотипні руху з власної волі. Припинити мовні ехолалії при всьому розумінні того, як безглуздо вони звучать.

Так все-таки, аутист - хто це? Геній або безумець? Які причини того, що люди, наділені таким філософським складом розуму, не здатні на найпростіші дії і не можуть жити без допомоги близьких?

Розібратися в цьому допомагає тренінг «Системно-векторна психологія», де Юрій Бурлан детально розкриває пристрій людської психіки. Це дозволяє точно визначити, що це за хвороба - аутизм у дітей, які її причини і які методи лікування можуть принести реальний результат.

Причини, ознаки та симптоми аутизму: точна діагностика

Загальною відмінною рисою всіх аутичних людей є глибока заглибленість в себе, зосередженість на своїх внутрішніх станах. Такі властивості характерні тільки для носіїв звукового вектора .

Це природні інтроверти, мовчазні, зовні мало емоційні. Найбільш чутливим сенсором для них є вухо. Нерідко у них музичний і навіть абсолютний слух. Від природи їм дійсно заданий високий абстрактний інтелект і філософський склад розуму. Однак навіть здоровий звуковик може виглядати людиною «не від світу цього» - наприклад, у нього відстрочений відповідь: йому потрібен час, щоб виринути з глибини власних думок і станів.

Аутизм у дітей зі звуковим вектором розвивається в разі, коли чутливе вухо дитини піддається травмі в ранньому віці. Це можуть бути гучні звуки і музика, сварки і скандали в сім'ї, образливі смисли у мовленні батьків. Потрапляючи в такі умови, звуковий дитина несвідомо відгороджується від агресивного середовища. Поступово все глибше йде в себе, втрачаючи і свідому, і чуттєву зв'язок із зовнішнім світом. Часто саме письмове слово залишається єдиною сполучною ланкою таких людей з іншими.

Симптоми того, як проявляється аутизм в кожному конкретному випадку, залежать від повного набору векторів, заданих з народження дитини:

Домогтися успішної реабілітації дитини можна тільки за умови точного знання пристрою його психіки, обліку його природних особливостей і властивостей. Крім того, глобальну роль в розвитку дитини відіграє психологічний стан матері. Коли вона перебуває у стресовому стані і будь-які негативні стану (страхи, фобії, важкі образи, депресії) - малюк втрачає необхідну йому відчуття захищеності і безпеки. Його розвиток неминуче порушується.

Тренінг «Системно-векторна психологія» Юрія Бурлана дозволяє комплексно вирішувати проблему аутизму у дітей:

  1. Мати дитини повністю відновлює свою психологічну рівновагу.
  2. Батьки і фахівці, які зайняті реабілітацією дитини, отримують точне знання про його природні властивості, оптимальної моделі виховання і навчання.

Результативність такого підходу підтверджена результатами про значні поліпшення в розвитку дитини або навіть зняття з нього діагнозу «аутизм». Дивіться про це відео:

Аутизм у дітей: результати успішної реабілітації

Розуміючи психологічні властивості дитини, мама без праці знаходить до нього підхід і домагається успішної комунікації:

Стає можливим не тільки нівелювати симптоми, але і запобігти ситуації, коли дитина «пішов у себе»:

Позитивні результати виникають навіть у таких випадках, коли дитина вже увійшов в пубертатний вік:

ефективність тренінгу «Системно-векторна психологія» Юрія Бурлана підтверджується численними відгуками експертів: лікарів, психологів, педагогів. Ознайомитися з цим можна тут .

Автор публікації: Євгенія Астреінова, психолог

Стаття написана за матеріалами тренінгу «Системно-векторна психологія»Так все-таки, аутист - хто це?
Геній або безумець?
Які причини того, що люди, наділені таким філософським складом розуму, не здатні на найпростіші дії і не можуть жити без допомоги близьких?