У Цирку на Фонтанці - прем'єра «Салют Перемоги!»: Гімнастки в гімнастерках, мавпи в формі СС і виїзд маршала Жукова на білому коні. «Фонтанка» побачила всю цю військово-героїчну пантоміму.
На прем'єру циркової вистави «Салют Перемоги!» 29 квітня в Північну столицю приїхав міністр культури Володимир Мединський. Героїчна пантоміма буде йти на манежі Великого Санкт-Петербурзького державного цирку до 15 травня. Спектакль був поставлений народним артистом Росії Анатолієм Марчевський десять років тому, але в Петербурзі таке вперше.
У цирку працює польова кухня. На роздачі - солдат в фуфайці, білих рукавичках і нарукавниках. У великій картонній коробці - сушки розсипом. Перед входом напівоголена бронзова циркачка, як завжди, розповідав про, що цирк приїхав.
Фойє перетворилося згідно заданій тематиці. Колони затягнуті зеленою маскувальною сіткою. Білетери і уніформісти одягнені в пілотки і плащ-палатки. Продавці миготливої лампочками і співаючої на різні голоси сувенірної нісенітниці прикололи на лацкани георгіївські стрічки. Новинка продажів - натуралістичні іграшкові автомати з пластмаси. Їх кладуть прямо поверх упаковок з цукровою ватою.
Фото: Ілля Трусов
У центрі фойє - ЗІС-5, прозваний фронтовиками «Захарич». Його трупа «Салюта Перемоги!» Возить з собою з міста в місто.
На манежі демонструється повний набір атрибутів 9 Травня. Під куполом закріплені гігантські паперові гвоздики, перевиті георгіївськими стрічками. На великому екрані над царською ложею крутяться кадри військової кінохроніки. У тій ложе нерухомо і поруч з міністром культури Мединський сидить художній керівник театру російської антрепризи Рудольф Фурманов. Поруч - банер з фотографією «Батьківщини-Матері».
Фото: Ілля Трусов
Під пісню «Журавлі» на оповитий бутафорським димом манеж виходять циркові артисти в формі червоноармійців. Демонструється еквілібристичний номер на піраміді з трьох ручних гранат і автомата.
Світло гасне. Під звуки канонади темний амфітеатр прорізають зелені промені, мабуть, що позначають снайперські приціли.
Автомат в цукровій ваті
Жінка з восьмого ряду спішно проносить до виходу ревучого людини років двох від роду.
Звучить інша пісня - «Ех, дороги». Виходить загін після бою, бійці в бинтах, на носилках несуть тяжко пораненого. Медсестра в вушанці, фуфайці і величезних чоботях не за розміром поливає зі шприца бійця-клоуна, який відволікає всіх від відпочинку грою на гармошці. На натягнутій поперек манежу дроті танцюють під «Клен кучерявий». У фіналі еквілібристка в гімнастерці і спідниці сідає на дріт в шпагат. Бійці на манежі починають танцювати і брататися. Нарешті медсестра укладає всіх спати, потім під мелодію з кінофільму «Цирк» перетворюється в Любов Орлову і піднімається на срібному півмісяці під купол. Там вона виконує номер на розгойдується трапеції, широко роззявляючи рот і виразно дивлячись на публіку під пісню «Я люблю тебе, Росія».
Фото: Ілля Трусов
Настає ранок.
На манеж виїжджає той самий «Захарич». Це до відпочиваючих на привалі бійцям прибутку артисти цирку. Клоуни Пончик і Ваня грають клоунів, а силовий жонглер - силача в смугастому трико. Він підкидає вгору і ловить на спину металеві кулі. Кулі з гуркотом падають на спеціальний металевий щит на підлозі. Один з куль клоуни кидають в зорові ряди. Лунає істеричне «І-і-і-і!». Підроблений куля на манеж повертають не відразу.
Дресирувальник виводить гібон в формі СС. Гібон хапається за подану йому трапецію і вже в польоті втрачає штани. Коло ганьби завершується пробіжкою по бортику манежу без штанів і з білим прапором. Собаки в формі солдатів вермахту грають в футбол повітряними кульками, раз у раз кидаючи ворота і лопая кульки. Неподобство припиняють червоноармійці, які вантажать обидві команди в клітку з гаслом «Фашизм - на смітник історії!». Клітку відвозять. Слідом ворогові дівчата і юнаки у формі Червоної армії загрожують кулаками. Потім показують «силу російського ведмедя». Дресирований ведмідь перекидається по манежу і дереться на сходи.
Фото: Ілля Трусов
Одна з прибулих до червоноармійців артисток співає, всі танцюють вальс. «Ми станцюємо разом на нашу Перемогу!» - каже артистка на прощання.
Фото: Ілля Трусов
Антракт.
«Нам сподобалося все. І музика, і уявлення - весь стиль того часу », - в один голос говорять кореспонденту« Фонтанки »блокадників, яких запросили на прем'єру.
«Єдине, що, може бути, для дітей дивитися це важко», - зазначає Галина Рогова, педагог з 55-річним стажем.
«Нехай звикають, - заперечує блокадниця Алія Рисаєво. - Я ось запам'ятала - ми були дітьми, сиділи в бомбосховищі, і всі були дисципліновані. Ось і вони нехай знають ».
«Алія, діти заспокоїлися, коли вийшли клоуни, а в самому початку вони верещали і пищали», - не здається Галина Рогова. Почесні гості сходяться на тому, що для дітей шкільного віку спектакль цілком підходящий.
Друге відділення починається з улаштування червоного прапора канатоходцем на символічний «Рейхстаг». У центр манежу, подібно трапу, опускається берлінський міст, по ньому на білому коні спускається «маршал Жуков». Під ноги коневі складають прапори Рейху.
Фото: Ілля Трусов
Виступають джигіти атракціону «Горська легенда». Коні слухняно біжать по манежу проти годинникової стрілки. На одному з коней виїжджає дівчина в гімнастерці з довгим червоним полотнищем, прикрученим до плечей на зразок крил. Між крил видніється трос. Прямо з сідла вона злітає під купол, описує коло і, приземлившись, ховається за лаштунками.
У фіналі на берлінський міст-трап виходить молодий червоноармієць з мечем, бере на руки маленьку дівчинку і міст піднімається. Під пісню «День Перемоги» на манеж виводять ветеранів і блокадників, які дивилися виставу з першого ряду. Їм дарують квіти.
Фото: Ілля Трусов
Всі артисти, задіяні у виставі, схиляють коліна. Зал аплодує стоячи.
Фото: Ілля Трусов
Венера Галеева,
«Фонтанка.ру»
© Фонтанка.Ру