Анотація: Однією з негативних тенденцій розвитку сучасної російської родини є роз'єднаність комунікативних зв'язків між її членами, що порушує її стійкість, збіднює соціальну ситуацію розвитку дітей (1,2). Запропонована методика «Сімейна скарбниця» спрямована на корекцію дитячо-батьківських відносин. Вона включає в себе кілька вправ, які дозволяють в ході спільної діяльності дітей і батьків підвищити згуртованість і поліпшити взаєморозуміння між членами родини, поліпшити її психологічний клімат.
Актуальність: Особливістю розвитку багатьох сучасних сімей є недостатній рівень комунікації між її членами (1,2). Батьки цілий день зайняті на роботі, а то і на двох. Діти «пропадають» в соціальних мережах і ми стикаємося з роз'єднаністю, нерозумінням членів сім'ї один одного, не бажанням йти на компроміси, які не розуміння батьками самого процесу виховання. Все це робить нестійким інститут шлюбу. Може бути, тому Росія займає одне з лідируючих місць у світі за кількістю розлучень.
У зв'язку з цим усвідомлення членами сім'ї в процесі консультації своєї спільності, сімейних цінностей, відповідальності кожного за їх формування і збереження - є значущим для корекції дитячо-батьківських відносин і зміцнення інституту сім'ї.
Використання природного матеріалу, наприклад, самоцвітів, дозволяє урізноманітнити роботу психолога, привернути увагу і викликати додатковий інтерес у дітей і дорослих, дає широкий спектр можливостей по використанню в роботі асоціативних зв'язків.
Мета: корекція міжособистісних стосунків у сім'ї;
завдання:
- сформулювати перелік цінностей сім'ї;
- оцінити індивідуальний внесок кожного члена сім'ї у формування сімейних цінностей;
- створити умови для організації спільної діяльності дітей і батьків;
- підвищити згуртованість і поліпшити взаєморозуміння між членами сім'ї;
- поліпшити психологічний клімат у сім'ї.
Вік, на який спрямована методика: батьки, діти від 10 років.
Проблеми, які вона покликана вирішити: можливість усвідомлення членами сім'ї унікальності кожного родича, обговорення цінностей, які пов'язують і об'єднують сім'ю.
Очікуваний результат: розвиток взаєморозуміння та підвищення ефективності взаємодії членів сім'ї.
опис методики
Перед членами сім'ї знаходиться «скринька скарбів». У скриньці знаходяться колекції самоцвітів (рожевий кварц, гірський кришталь, аметист, цитрин, яшма, агат, малахіт і ін.). Бажано, щоб кожен камінь був в декількох примірниках. Форми каменів можуть бути будь-які: необроблені кристали, друзи, камені різного розміру і форми.
Попередньо з членами сім'ї, які прийшли на консультацію ми розмовляємо про те, які особливості їх сім'ї, що цінується в родині.
Вправа 1. «Мій камінь»
Пропонуємо учасникам розглянути набори каменів і вибрати один, який найбільше сподобався, з яким клієнт може себе асоціювати. Після того як каміння обрані, пропонуємо клієнтам по черзі розповісти, чому обрано камінь. Розповідаємо характеристику каменів, який вони мають енергетикою за поданнями наших предків. Пропонуємо підзарядитися енергією каменю, відчути її, подумати, де може стати в нагоді енергія каменю.
Одним з варіантів цієї вправи може бути наступне: пропонуємо вибрати камінь, з яким асоціюється той чи інший член сім'ї, просимо пояснити свою позицію або всім членам сім'ї пропонуємо вибрати камінь, з яким асоціюється у них терпіння, любов і т.д.
Вправа 2. «5 моїх якостей»
На аркуші паперу кожному учаснику пропонуємо записати 5 своїх якостей, особливостей характеру, вміння, які найбільш цінуються членами вашої родини і дозволяють встановлювати взаємини у вашій родині. Наприклад, відповідальність, вміння вислухати, любов, турботливість, терпіння і т.п. Тепер для кожного свого якості пропонуємо вибрати відповідний камінь і розташувати його навпроти записаної на аркуші характеристики.
Потім по черзі кожен член сім'ї зачитує свої записи, показує камінь, який він вибрав, пояснює, чому був зроблений такий вибір (залучив колір, форма і т.п.). У деяких випадках можна дати додаткову характеристику властивостей каменів.
Потім слід обговорення: схожість і відмінність в характеристиках і виборі каменів, особливості колірної гами і т.д.
Вправа 3. «Сімейний візерунок»
Пропонуємо з тих каменів, які відібрали наші учасники, створити свій сімейний візерунок. Члени сім'ї намагаються скласти малюнок. Після того як візерунок готовий, слід обговорення. Питання для обговорення: чи легко було виконати завдання, чи прийняли однакове участь у виконанні завдання, враховувалося чи думка всіх членів сім'ї, чи був творчий натхненник, які складнощі виникли при складанні візерунка і інші, в залежності від ситуації і питань, з якими прийшли члени цієї родини до психолога.
В якості додаткових питань клієнтам можуть бути наступні: чи виникали схожі ситуації, з якими зіткнулися клієнти при складанні візерунка (поділ функцій, перехоплення ініціативи, суперечки і інші) при іншій спільній діяльності, на скільки це підвищує або знижує ефективність взаємодії членів сім'ї.
Далі пропонуємо розглянути вийшов візерунок. Обговорюємо: на скільки він симетричний, вийшов чи візерунок, яка у нього форма, чи подобається він учасникам процесу, хоті ли б вони щось поправити. Пропонуємо ще раз згадати, які особистісні якості членів сім'ї, відображені камінням, лягли в основу сімейного візерунка.
Пропонуємо членам сім'ї уявити, дивлячись на візерунок, що це сімейний герб. Що він характеризує? Що дає об'єднання цінних особистісних якостей в єдиний візерунок? Просимо позначити особливості сім'ї (наприклад пріоритет певної колірної гами, переважання окремих якостей і т.д.). Члени сім'ї можуть відзначити такі якості як енергію, цілеспрямованість, багато любові, повага і т.д. Звертаємо увагу на ті цінності, які вносить кожен член сім'ї у взаємовідносини. Відзначаємо, що розрив зв'язків між поколіннями, непорозуміння між родичами, може зруйнувати красу відносин, збіднити або зруйнувати «сімейний візерунок». Підводимо учасників вправи до висновку, що навіть якщо в сім'ї виникають розбіжності, необхідно дбайливо і шанобливо ставиться до думки кожного, для того, щоб зберегти «унікальний сімейний візерунок». Фотографуємо сімейний візерунок «на пам'ять» і пропонуємо наступну вправу
.
Вправа 4. Сімейна скарбниця
Перед членами сім'ї ми ставимо порожній дерев'яну скриньку і пропонуємо скласти свої скарби з сімейного візерунка в шкатулку. При цьому кожен член сім'ї по черзі бере камінь і, поміщаючи в скриньку, повинен побажати що-небудь членам своєї сім'ї, що може зміцнити відносини і взаєморозуміння між членами родини. Наприклад, терпіння, повага, любов і ін. Якщо хтось із членів сім'ї важко відповісти, інші можуть допомагати. Коли скринька зібрана, запитуємо у учасників, що виконують вправи, чи є ця скринька для вас цінною? Чи потрібно берегти ці цінності? Бажаємо нашим учасникам, щоб перераховані сімейні цінності були такими ж міцними як ці камені.
У висновку обговорюємо з клієнтами сім'ї, яка вправа їм найбільше сподобалося, яке було важко виконати, що нового вони дізналися про членів своєї сім'ї, про свою сім'ю в цілому. Звертаємо увагу, що сім'я для людини є важливим ресурсом і коли виникне необхідність, ми можемо завжди звернутися до цього ресурсу, але кожен з нас повинен берегти сімейні цінності, дорожити ними, примножувати, тоді енергії, теплоти, багатства, заснованого на взаєморозумінні, вистачить на багато поколінь. Сім'я для людини - це його сила, а що вважається скарбом в родині - залежить від кожного з його членів.
Список літератури:
- Абраменкова, В.В. Соціальна психологія дитинства / В.В. Абраменкова.- М .: Наукова думка, 2008.-431с.
- Фельдштейн, Д. І. Змінюється людина в світі, що змінюється / Д.І. Фельдштейн // Світ психології. - 2005.- №1. - С.41-47.
Що дає об'єднання цінних особистісних якостей в єдиний візерунок?
Коли скринька зібрана, запитуємо у учасників, що виконують вправи, чи є ця скринька для вас цінною?
Чи потрібно берегти ці цінності?