Авторське право

  1. Що таке авторське право?
  2. Теми і питання, пов'язані з авторським правом
  3. Відеоігри
  4. Майбутнє видавничої справи
  5. Авторське право і музеї
  6. Законодавство і договори в галузі авторського права
  7. Договори в області авторського права, адміністративні функції яких виконує ВОІВ
  8. ініціативи ВОІВ
  9. Оцінка розмірів доходу від авторських прав
  10. Оцінка ефекту авторських прав

Лінгвістична підтримка: Прохання взяти до відома, що не всі розділи сайту переведені на зазначені мови. Якщо обрана сторінка не існує російською мовою, ви будете перенаправлені на її англійську версію.

Що таке авторське право?

Авторське право - це юридичний термін, який використовується для опису прав, якими володіють автори на свої літературні і художні твори. Авторське право поширюється на широке коло творів: книги, музичні твори, твори образотворчого мистецтва, скульптуру і кінофільми, комп'ютерні програми, бази даних, рекламу, карти і технічні креслення.

Твори, що охоплюються авторським правом, включають, серед іншого:

  • літературні твори, такі як романи, вірші, п'єси, довідкові видання, газети і комп'ютерні програми; бази даних;
  • фільми, музичні твори і хореографію;
  • художні твори, такі як малюнки, картини, фотографії та скульптури;
  • архітектурні споруди; і
  • рекламні оголошення, карти і технічні креслення.

Авторсько-правова охорона поширюється на форму вираження, а не на ідеї, процеси, методи функціонування або математичні концепції як такі. Авторське право може поширюватися - або не розповсюджуватися - на назви, гасла або логотипи, в залежності від того, чи містять вони достатній ступінь авторської творчості. У більшості випадків авторське право не охороняє імена.

В рамках авторського права існує два типи прав: майнові права дозволяють правовласнику отримувати фінансову винагороду внаслідок використання його творів іншими особами; і немайнові права, тобто право претендувати на авторство твору і право заперечувати проти внесення в твір змін, які можуть зашкодити репутації автора. Більшість законів про авторське право свідчать, що автор або правовласник має право дозволяти або не допускати певні дії щодо твору. Володар прав на твір має право забороняти або дозволяти:

  • його відтворення в різних формах, таких як друковане видання або звукозапис;
  • його публічне виконання, наприклад у вигляді п'єси або музичного твору;
  • його запис ( «фіксацію»), наприклад у формі компакт-дисків або цифрових відеодисків;
  • його передачу в ефір, по радіо, кабелю або через супутник;
  • його переклад на інші мови; і
  • його переробку, наприклад переробку роману в сценарій для фільму.

згідно Бернської конвенції , Охорона авторського права надається автоматично без необхідності реєстрації або виконання інших формальностей. Однак деякі національні відомства авторського права або закони в цій галузі передбачають реєстрацію творів. Це може полегшити, наприклад, вирішення питань, пов'язаних з виникненням суперечок про власника або автора твору, фінансовими оборудками, продажем, поступкою або передачею прав.

Теми і питання, пов'язані з авторським правом

Авторське право є невід'ємною частиною нашого повсякденного життя. Чи читаєте ви книгу, дивіться фільм, переписуєте музику або фотографуєте - питання авторського права виникають постійно. Дивіться теми і питання, пов'язані з авторським правом .

Дивіться теми і питання, пов'язані з авторським правом

(Фото: iStock.com)

Відеоігри

При створенні відеоігор можуть використовуватися аудіовізуальні, художні та програмні елементи, що робить дану галузь складним і цікавим предметом для вивчення питань авторсько-правової охорони.

При створенні відеоігор можуть використовуватися аудіовізуальні, художні та програмні елементи, що робить дану галузь складним і цікавим предметом для вивчення питань авторсько-правової охорони

(Фото: Waag Society)

Майбутнє видавничої справи

Видавець Джейсон Епштейн (Jason Epstein) ділиться своїм баченням майбутнього видавничої справи і ролі авторського права.

Видавець Джейсон Епштейн (Jason Epstein) ділиться своїм баченням майбутнього видавничої справи і ролі авторського права

(Фото: Victor R. Ruiz)

Авторське право і музеї

Діяльність музеїв по збереженню, управління і спрощення доступу до музейних фондів та колекцій пов'язана з рядом унікальних питань в сфері авторського права.

Законодавство і договори в галузі авторського права

Законодавство в області авторського права націлене на забезпечення балансу інтересів творців контенту і широкої громадськості в контексті надання максимально широкого доступу до авторських творів. ВОІВ виконує адміністративні функції ряду міжнародних договорів у сфері авторського права і суміжних прав.

Договори в області авторського права, адміністративні функції яких виконує ВОІВ

Постійний комітет з авторського права і суміжних прав (ПКАП) є форумом, в рамках якого держави-члени ВОІВ і спостерігачі зустрічаються для обговорення, розгляду і вирішення питань, що стосуються розвитку збалансованої міжнародно-правової бази з авторського права з урахуванням мінливих потреб суспільства.

ініціативи ВОІВ

Консорціум доступних книг (ABC)

Консорціум доступних книг (ABC) покликаний розширити світової фонд книг в доступних форматах, зокрема аудіокниг і книг, надрукованих шрифтом Брайля і крупним шрифтом, і забезпечити доступ до них сліпим і людям з порушеннями зору чи іншими обмеженими здібностями сприймати друковану інформацію.

Марракешської договір забезпечує підтримку роботи ABC, спрощуючи виробництво і міжнародну передачу книг в спеціальних форматах, призначених для спільноти сліпих і слабозорих.

Оцінка розмірів доходу від авторських прав

В рамках щорічних обстежень за тематикою законодавства і практики в галузі авторського права ВОІВ відстежує динаміку доходів від конкретних видів авторських прав (наприклад, зборів за копіювання для особистих потреб і використання тексту і зображень) в різних країнах. У цих дослідженнях показані результати проведених обстежень.

Оцінка ефекту авторських прав

У цих дослідженнях предметно вивчається питання про роль авторського права і суміжних прав в окремих галузях. ВОІВ також пропонує проекти рекомендацій щодо оцінки більш загальних наслідків забезпечення дотримання авторського права в соціальній, економічній і культурній сферах.

Колективне управління означає реалізацію авторського права і суміжних прав організаціями, що діють в інтересах і від імені власників прав.

Наприклад, автор може дати дозвіл на постановку свого твору на сцені на певних умовах або музикант може погодитися на запис якогось виконання на компакт-диск. Однак для автора або музиканта чи можливо контактувати з кожним театром або кожної радіостанцією і обговорювати умови ліцензій на використання його твору. Саме тут вступають в справу колективні права і, зокрема, організації колективного управління (ОКУ).

Цей ознайомчий відеосюжет дозволить вам більше дізнатися про колективне управління авторським правом і організаціях колективного управління правами (ОКУ).

Що таке авторське право?
Що таке авторське право?