"Ваші пальці пахнуть ладаном, а в віях спить печаль.
Нічого тепер не треба вам, нікого тепер не шкода ".
Л. Вертинський
Ладан - відомий людині ще з прадавніх Біблійних часів. Саме його, як частина дорогоцінних дарів, піднесли волхви новонародженому Ісусу. Благовонна смола цінувалася на вагу золота як тоді, так і зараз. Без теплих нот ладану сьогодні неможливо уявити багато орієнтальні парфумерні композиції.
Ладаном прийнято називати смолу дерева олібанум. Ладан відноситься до найдавніших ароматичних речовин, одержуваних природним способом. Збирають ароматну смолу в лютому-березні. Технологія отримання досить проста: на дереві роблять невеликі насічки, з яких випливає сік, що застигає через деякий час. Потім ладан збирають і ділять на три частини, виходячи з якості. Найдорожчий - добірний ладан у вигляді невеликих світло-жовтих шматочків, далі йде ладан звичайний - трохи більші шматочки насиченого гірчичного кольору. Третя частина - вибракування або сміття. Олібанум зростає далеко не скрізь, а лише на Аравійському півострові і території деяких арабських держав. Втім, культивують ладан і в наших краях - на півдні Криму.
Ладан знаком людині з давніх пір. Самим древній джерелом, в якому зустрічається згадка про Ладані - Біблія. За часів фараонів його використовували для обкурювання релігійних приміщень і в якості одного з інгредієнтів для бальзамування. Згадки про нього зустрічаються і в давньоримських документах.
Геродот описує побудований в Вавилоні храм в честь кровожерного бога Баала, в якому була золота стела із зображенням божества вагою в вісімсот талантів. Перед стелою стояв золотий вівтар, на якому щорічно спалювалося близько тисячі талантів першокласного ладану.
Парфуми з нотою ладану:
- Les Exclusifs de Chanel Coromandel, Chanel
- Private Blend: Tuscan Leather, Tom Ford
- Kenzo Perfume, Kenzo
- Passage d'Enfer, L Artisan Parfumeur
- 2 men, Comme des Garsons
- Fahrenheit Absolute, Dior
- Encens et Lavande, Serge Lutens
- Poison, Dior
- Opium, Yves Saint Laurent
- Black Orchid, Tom Ford
- Un Jardin Sur Le Nil, Hermes
- Lacoste Pour Femme, Lacoste
Китайці називали ладан "стікає жир священної квітки", додавали його в пахощі в незначних кількостях через його високої вартості.
У стародавні століття ладаном і миром, поряд із золотом, платили данину поневолені народи. Значення і ціна ладану були надзвичайно великі.
Вперше Європа дізналася про Ладані в середні століття. Запашну смолу привезли з Оману франки. З цієї причини ладан на довгий час отримав неофіційну назву "франкское пахощі". В Європі ладан найчастіше використовувався для релігійних обрядів.
Після хрестових походів європейці відкрили для себе парфум. І ладан став одним з найважливіших інгредієнтів, які входили до складу ароматичних композицій. У 16 столітті середньовічні алхіміки отримали ефірне масло ладану, яке стали використовувати в лікувальних і косметичних цілях.
Сьогодні, як і багато століть назад, призначення ладану залишилося незмінним. Він як і раніше здебільшого використовується як пахощі в церквах, входить до складу деяких лікарських препаратів (для лікування катаракти, наприклад), широко використовується для виробництва косметичних продуктів (масло ладану має чудові властивості, що регенерують, омолоджує шкіру) і, звичайно, парфумерії.
Без ладану неможливо уявити лінійку східних ароматів. Нотки ладану вигідно відтіняють ноти шкіри, деревини, тютюну і амбри, створюючи ту саму спокусливу тональність курячи ладаном, якій відомі орієнтальні аромати. Його часто використовують в терпких, сексуальних і важких парфумерних композиціях, як у жіночих, так і чоловічих. Резиноїди, часто мають тонкий аромат ладану, використовують в якості закріплювачів в базових нотах парфумерної піраміди.
Наталія Карпова , etoya.ru
фото: en.wikipedia.org