«Бачу Землю ... Краса-то яка!»: Як стартував Гагарін

Оголошено 50-хвилинну готовність.

Перший політ проходив в автоматичному режимі, при якому космонавт був як би пасажиром корабля. Проте, в будь-який момент він міг переключити корабель на ручне управління. Радянські психологи, не знаючи достеменно, як буде себе вести людина при тривалому впливі невагомості, допускали, що космонавт може втратити над собою контроль і захоче вести корабель вручну, тому цифровий код, що дозволяє відключити автоматику, лежав у спеціальному запечатаному конверті. Малося на увазі, що правильно прочитати і ввести цей код космонавт зможе тільки будучи осудним. Однак перед польотом Гагаріна все ж сказали цей код.

7:45

Оголошено 50-хвилинну готовність

Юрій Гагарін перед стартом, 12 квітня 1961 року

7:30

Не обійшлося і без накладок. «Настрій у цей час був гарний, самопочуття хороше. Доповів про перевірку обладнання, про готовність до старту, про своє самопочуття. Потім зробили закриття люка №1. Чув, як його закривають, як стукають ключами. Потім починають відвертати. Дивлюся: зняли люк. Я зрозумів, що-небудь не в порядку. Мені Сергій Павлович каже: «Ви не хвилюйтеся, один контакт не притискається чогось. Все буде нормально". Переставили плити, на яких кінцеві вимикачі ставляться. Підправили, закрили кришку люка. Все нормально », - згадував Гагарін.

7:07

На стартовому майданчику була оголошена двогодинна готовність. Гагарін, вже знаходився в кораблі, вийшов на зв'язок. Щоб скрасити космонавту хвилини очікування, на стартовому майданчику розгорнули телефонну точку, через яку з ним вели переговори Корольов і інші присутні.

6:45

У процесі підготовки виявилося, що ніде на демаскуючі оболонці немає вказівок на громадянство космонавта. Тоді один з фахівців з скафандрів Віктор Давідьянц приніс банку з червоною фарбою і прямо на надітому гермошлеме Гагаріна вивів пензликом чотири літери: «СРСР».

6:50

Гагарін, Титов і супроводжуючі прибули на старт. Там на них вже чекала ціла делегація на чолі з головою Держкомісії Костянтином Руднєвим, Корольовим і маршалом Кирилом Москаленко. Гагарін відрапортував Королеву: «Товариш головний конструктор, льотчик-космонавт старший лейтенант Гагарін до польоту на першому в світі космічному кораблі-супутнику готовий!».

6:40

Ніч з 11 на 12 квітня Гагарін і його дублер Герман Титов провели в «маршальському» будиночку, де ще рік тому зупинявся маршал Митрофан Недєлін, який загинув під час вибуху ракети Р-16 на випробуваннях в жовтні 1960 року. Після раннього підйому космонавти вирушили в монтажно-випробувальний корпус космодрому, де одягалися в скафандри.

6:30

Про те, що йому судилося стати першою людиною в космосі, Гагарін дізнався всього за два дні до польоту. Увечері 10 квітня в альтанці на березі Сирдар'ї зібралися члени Ради головних конструкторів, члени Держкомісії і шестеро космонавтів. Сергій Корольов, головний конструктор космічного корабля «Восток-1», який мав відправитися в космос, оголосив: «Першим полетить Юрій Олексійович Гагарін, за ним полетять інші - вже в цьому році буде підготовлено близько десяти кораблів« Восток ».

За матеріалами: «Газета.Ру»